Apple vyhlašuje válku, žaluje tchajwanského výrobce telefonů HTC

Apple vs. htc

Americká společnost Apple vplula do dalšího velkého a pravděpodobně dlouhodobého sporu. Opět jde o patenty a opět o oblast chytrých telefonů. Po finské společnosti Nokia, která zažalovala Apple v závěru minulého roku, se nyní k vlastnímu útoku odhodlal Apple sámotný. Cílem se stal výrobce chytrých telefonů HTC, který má údajně porušovat až 20 patentů. Celá záležitost je však mnohem složitější. HTC vyrábí telefony s operačním systémem Android i nedávno uvedený telefon Nexus One z dílny internetového giganta Google. A rozhodně se nedá očekávat, že právě on bude všemu nečinně přihlížet.

Když Steve Jobs v roce 2007 poprvé představoval telefon iPhone, řekl, že si společnost Apple v souvislosti s ním nechala zaregistrovat více než 200 patentů. A nezapomněl také podotknout, že si jejich vlastnictví bude tvrdě prosazovat. Ta chvíle zřejmě přišla nyní.

Apple odstartoval patentový spor, když v úterý podal k americké Komisi pro mezinárodní obchod (ITC) stížnost na tchajwanského výrobce chytrých telefonů HTC, s tím, že údajně porušuje 10 jeho patentů. Ty se mají týkat řady technologií, od funkcí pro správu napájení, přes specifický způsob dotykového odemykání zařízení, až po možnost ovládání pomocí dvou prstů například při prohlížení webu. Další žalobu pak podal k okresnímu federálnímu soudu ve státě Delaware, kde je předmětem dalších 10 patentů.

Apple jde po snadném cíli

„Mohli jsme nečinně sedět a sledovat, jak nám konkurence krade patentované vynálezy, nebo jsme se proti tomu mohli něco udělat. A rozhodli jsme se pro to druhé,“ uvedl v prohlášení Steve Jobs, výkonný ředitel společnosti Apple. Dodal, že konkurence jako taková je rozhodě prospěšná, ale konkurenti by měli přijít s vlastními technologiemi a neměli by neoprávněně využívat cizí.

Dohromady jde tedy o 20 patentů, které má HTC neoprávněně využívat ve svých telefonech. Podle analytiků jde o jasný krok, kterým se Apple snaží bránit svůj velmi silnou pozici na trhu mobilních telefonů. Tu si vytvořil právě díky vysoké oblibě iPhonů, kterého se jen za poslední čtvrtletí roku 2009 prodalo 8,7 milionů. Google totiž po představení svého vlastního mobilního operačního systému Android uvedl také vlastního telefon Nexus One a začíná se tak stávat stále větším a nebezpečnějším hráčem. HTC je přitom pro Google klíčovým partnerem.

„V případě Applu jde o velmi dobré načasování. Nové telefony HTC totiž dostávají dobrá hodnocení a evropští operátoři si je začínají objednávat,“ řekla pro agenturu Bloomebrg Lu Chia-lin, analytička ze společnosti Macquarie Group. Operátoři se totiž podle ní již delší dobu usilovně snaží nalézt alternativy k iPhonu, a čímž se Apple dokáže smířit jen stěží. Stále však HTC představuje pro Apple relativně snadný terč, protože tato značka ještě není tak zavedená, jako například Samsung, který také vyrábí telefony se systémem Android.

„Teprve z médií jsme se dozvěděli, že proti nám Apple podnikl právní kroky. Zatím jsme však neměli možnost se touto záležitostí zabývat, proto nejsme schopni situaci komentovat,“ uvedla v průběhu středy Linda Millsová, tisková mluvčí společnosti HTC. Keith Novak z HTC pouze naznačil, že společnost patentům přikládá vysokou důležitost, zároveň však musí bránit technologie vlastní.

Frontální útok přes americkou komisi

HTC se dlouhou dobu na trhu chytrých telefonů pohybovalo víceméně pod rouškou anonymity. S postupem času se však díky platformě Android dokázalo prosadit. Podle analytické společnosti se právě díky rostoucí oblibě těchto telefonů podařilo HTC v průběhu loňského roku zvýšit svůj globální podíl na 6,9 procent, což je o 0,9 procenta více než v roce 2008. HTC se tak stalo čtvrtou nejoblíbenější značkou. Třetí Apple pak dokázal svůj podíl zvýšit z 11 na 16 procent.

Jak říká Lyle Vander Schaaf z washingtonské právní firmy Bryan Cave LLP, který se zabývá patentovými spory, rozhodnutí Applu podat stížnost k ITC je jasný signálem toho, že chce další růst HTC zastavit, a to co možná nejrychleji. ITC totiž zpravidla jedná rychleji než soud a v její pravomoci je také zablokování dodávky těch produktů konkurence, u kterých je podezření, že patenty porušují. A to je pro Apple nepochybně důležitější, než finanční kompenzace, kterou může nařídit soud.

„Je to jako nukleární válka. Pokud chcete opravdu efektivně chránit svá práva, obraťte se na ITC. Když tak učiníte, není již cesty zpět,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Lyle Vander Schaaf. Také další analytici označují stížnost k ITC jako nejrychlejší cestu, jak potopit konkurenci. Rozhodnutí totiž může padnout už během 14 až 16 měsíců, někdy i dříve. Soudy se naproti tomu mohou táhnout i roky.

Další kolo Apple vs Google

Google sice žádnou přímou roli v patentovém sporu zatím nehraje, přesto vydal prohlášení, ve kterém uvádí, že za svým operačním systémem Android stojí, a stejně tak za všemi partnery, kteří mu pomáhali s vývojem. Už tato skutečnost značí, že Google rozhodně nebude stát opodál a v záležitosti se bude nějakým způsobem angažovat.

Ostatně válka mezi Applem a Googlem se zintenzivňuje každým měsícem, a to i v jiných oblastech, než jsou mobilní telefony. Kromě internetového prohlížeče Chrome vyvíjí Google také vlastní operační systém Chrome OS. Obě společnosti se také zajímaly o koupi reklamní firmy AdMob. Tu nakonec koupil Google, přičemž Apple brzy odpověděl akvizicí start-upu Quattro Wireless.

Čtěte více: Čeká nás v roce 2010 souboj Googlu s Applem?


Píšeme jinde:
Společnost Apple se v současné době nachází také v patentovém sporu s finským výrobcem mobilních telefonů Nokia, který ho odstartoval žalobou v říjnu minulého roku. Podle analytiků se tento spor, ve kterém s největší pravděpodobností půjde o stovky milionů dolarů, může táhnout i několik let. Zobrazit více


Na vývoj okamžitě zareagovaly také akcie obou společností. Zatímco hodnota akcií Applu se v průběhu včerejšího dopoledního obchodování mírně zvýšila, akcie HTC na tchajwanské burze poklesy o 2 procenta.

Přečtěte si také

ANALÝZA: Apple, Microsoft, Nokia i Google se chystají do bitvy o nejlepší mobilní platformu

Apple oznámil rekordní příjmy, zisk vzrostl o 50 procent

Google uvedl Nexus One, další krok v invazi na trh chytrých telefonů

Nokia versus Apple: Patentový spor se může táhnout i roky

Exit mobile version