Baidu připravuje vlastní technologii ochrany digitálních publikací

Lepší ochrana digitálních a digitalizovaných děl má pomoci urovnat soudní žaloby, kterým Baidu v této oblasti v současnosti čelí.

Baidu, čínská jednička v online vyhledávání

Největší čínský internetový vyhledávač Baidu v průběhu včerejšího dne představil vlastní technologii ochrany digitálních publikací. Dle dostupných informací jsou práce na jejím vývoji v pokročilé fázi a v průběhu dubna bude probíhat intenzivní testování. Plné nasazení pak Baidu plánuje na 1. května.

Jak už bylo zmíněno v úvodu, vývojem vlastní technologie ochrany autorsky chráněných digitálních publikací a dalších materiálů se Baidu snaží především zastavit soudní spory, které jsou proti němu v této oblasti v současnosti vedeny. Portál je konkrétně obviněn z toho, že materiály, které v minulých letech digitalizoval a zveřejnil v rámci svého projektu Baidu Library, jsou nedostatečně chráněny proti kopírování, a portál sám tak údajně přispívá k nelegálnímu šíření autorsky chráněného obsahu.

„Tato technologie nejenže umožní Baidu Library systematicky odstraňovat již zveřejněný autorsky chráněný obsah, ale především do budoucna zamezí, aby takové publikace byly na portál vůbec nahrány,“ prohlásil na tiskové konferenci Kaiser Kuo, mluvčí společnosti Baidu.

Digitální publikace ale nejsou jedinou oblastí, ve které Baidu v současnosti čelí jak kritice úřadů, tak i několika žalobám. V průběhu února 2011 se tak Baidu například dostalo do hledáčku americké Federální komise pro obchod (FTC), která kritizovala jeho přístup k autorsky chráněnému hudebnímu obsahu. FTC vadí především sofistikované vyhledávací mechanismy Baidu, které přímo odkazují na internetu nelegálně sdílenou hudbu. FTC ovšem nemá žádné prostředky jak Baidu přinutit k nápravě, může ovšem podnítit žaloby ze strany amerických hudebních vydavatelství.

Baidu je suverénně největším internetovým vyhledávačem na čínském trhu, kde se jeho podíl dlouhodobě pohybuje na hranici 70%. Mimo oblast pevninské Číny je ovšem Baidu rozšířený jen minimálně a jeho celosvětový podíl činí pouhých 0,33%. Silná pozice Baidu na čínském trhu je pak důsledkem několika faktorů, především tedy značné specifičnosti čínského trhu a klesajícím tržním podílem světového hegemona v oblasti internetového vyhledávání, společnosti Google.

Google se nejdříve počátkem loňského roku dostal do sporu s čínskými úřady ohledně údajného útoku čínských autorit na jeho servery, později dokonce zvažoval úplné stažení z čínského trhu. Ve finále se ale Google podvolil čínským regulačním úřadům a výměnou za prodloužení licence přistoupil na cenzurování vyhledávaného obsahu. Podobně jako Google i portál Baidu rád proniká do dalších oblastí lidské činnosti mimo internetové vyhledávání. Vývoj vlastní technologie ochrany digitálních publikací je toho jasným důkazem.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version