Stalo se: BIS chce data od operátorů a rychlejší penetrace širokopásmového Internetu by Česku přinesla 40 miliard Kč

Internet potvrzuje svojí stále důležitější roli v české ekonomice. Podle propočtu OECD by mohlo navýšení penetrace širokopásmového internetu Česku přinést finanční prostředky ve výši až 40 miliard korun. &#8226 BIS chce českým telekomunikačním subjektům uložit povinnost spolupracovat a dodávat informace typu výpisy hovorů, poloha volajících atd. &#8226 Týdenní revize dění na ITBiz.cz.

Penetrace internetu podpoří růst HDP

O tom, že internet tvoří již nedílnou část české ekonomiky, jsme informovali v minulém článku. Jak ukázala nezávislá studie „Země internetová“, kterou vypracovala společnost The Boston Consulting Group (BCG) a tento týden představila firma Google, podíl „internetové ekonomiky“ na celkovém HDP České republiky v roce 2009 tvořil 3,6 %, tj. zhruba 130 miliard Kč.

Ze studie české ICT Unie vychází, že Česká republika doplácí na nedostatečné rozšíření vysokorychlostního internetu. Zkušenosti z vyspělých zemí ukazují, že širokopásmové připojení – fixní i mobilní – generuje nové podnikatelské příležitosti, zvyšuje produktivitu práce a podstatnou měrou přispívá k růstu hrubého domácího produktu (HDP).

V tomto směru je dle ICT Unie klíčová role státu a jeho politické reprezentace. Nikoli aby stát sám budoval potřebnou síťovou infrastrukturu či ji nějakým způsobem financoval, ale aby vytvořil takové podmínky (zejména legislativní), které soukromým firmám možnosti budování pokročilé infrastruktury – např. optických sítí – výrazně usnadní.

Mělo by dojít mj. k úpravě stavebního zákona a zjednodušení procesu získání všech nezbytných povolení pro stavbu přístupových sítí nové generace.

Stát je také potenciálně významným „generátorem elektronických služeb“ veřejné správy (eGovernment či Open Government), jež zlepší komunikaci občanů i firem s úřady, zprůhlední a zefektivní vlastní činnost státu. Nabídka takových služeb bude významně stimulovat poptávku po vysokorychlostním internetu a investice do nové infrastruktury bude pro soukromé firmy tím pádem méně riziková.

Z údajů OECD vyplývá, že zvýšení penetrace širokopásmového internetu o 10 % může přinést růst HDP o 1,2 % ročně, což by v případě České republiky znamenalo více než 40 miliard Kč. Přístup k vysokorychlostnímu internetu má v ČR podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) 19,3 % obyvatel, což je pod průměrem členských zemí EU (24,7 %) a výrazně pod průměrem západoevropských zemí. Například v Nizozemsku a Dánsku má přístup k vysokorychlostnímu internetu až 80 % domácností.

„Nejde pochopitelně o všespásný recept, jak podpořit konkurenceschopnost a celkový růst ekonomiky, ale o jeden z důležitých kroků na cestě k prosperitě a udržení tempa s vyspělým světem,“ prohlásil Svatoslav Novák, prezident ICT Unie.

BIS chce data od telekomunikací

Bezpečnostní informační služba (BIS) má v plánu chce dosáhnout změny zákona, díky které by bylo státem nařízeno, aby poskytovatelé elektronické komunikace dali bezpečnostním zpravodajcům provozní a lokalizační údaje ze své databáze.

Konkrétně by mohlo jít o data typu výpisy o délce hovorů, čísel a zeměpisných poloh volajících. Bezpečnostní informační služba proto zpracovala jednovětou novelu zákona, kterou poslala do připomínkového řízení. Zveřejněna je ve vládní legislativní knihovně.

Nyní zákon říká, že zpravodajci jsou oprávněni získávat údaje o telekomunikačním provozu formou odposlechu a záznamu zpráv, chybí ale umístění povinnosti provozovatelů vyhovět požadavku služby. Zákon tak podle autorů návrhu na změnu zatím umožňuje odposlechy pouze teoreticky.

„Provozní a lokalizační údaje z databází poskytovatelů komunikačních služeb jsou přitom pro BIS při plnění jejích úkolů zásadní, neboť jsou potřebné pro bližší konkretizaci subjektu. Bez možnosti tyto údaje získávat má BIS velmi ztíženou pozici při plnění svých zákonných povinností,“ je usneseno v předkládací zprávě.

Z dosavadních vyjádření českých telekomunikačních společností do médií vyplývá, že by se firmy pravděpodobně případnému nařízení poskytování takového formátu dat podřídily.

Nemožnost zajistit provozní a lokalizační údaje omezuje BIS v boji s organizovaným zločinem a také ve spolupráci se zpravodajskými službami cizí moci, uvádí zpráva. Paradoxem také podle předkladatelů je, že odposlechy povolené jsou, zatímco opatření představující podstatně menší zásad do lidských práv nikoli.

Týdenní review

Pondělní příspěvek měl pospat výsledky studie BCG o vlivu a velikosti ekonomické aktivity na internetu v České republice. Dle studie přispěl internet v roce 2009 českému hospodářství odhadem 130 miliardami Kč, což představuje 3,6 % HDP a Češi patří v Evropě k aktivnějším zákazníkům nakupujícím online.

Další článek se věnoval virtualizaci desktopů. Jednotný přístup k podnikové IT infrastruktuře je klíčem k efektivní spolupráci a zvýšení produktivity. To je důvod, proč je virtualizace desktopů v centru pozornosti společností z celého světa, které si od ní slibují snížení provozních nákladů, zajištění vysoké dostupnosti a zrychlení nasazování nových desktopů.

Ve středeční personální rubrice jsme se podrobněji zaměřili na jmenování Ricarda Adame novým Corporate Vice Presidentem Global PR v AVG Technologies.

V krátkém příspěvku jsme také informovali o tom, že daňové přiznání lze vyplňovat i přes interaktivní PDF na webu České daňové správy. Automatické PDF formuláře pro výpočet daně jsou nově zdarma ke stažení na stránkách České daňové správy.

Exit mobile version