Akvizice 3Com: Jde o promyšlený tah, Cisco se však obávat nemusí

analyza

Největší akviziční událost posledních týdnů a možná měsíců. Společnost Hewlett-Packard (HP) minulý týden oznámila, že za 2,7 miliardy dolarů koupí dodavatele síťových řešení 3Com. Z pohledu mnoha analytiků se jedná o velmi výhodný a strategicky promyšlený krok. Ti odvážnější dokonce hovoří o rodící se konkurenci pro síťového giganta Cisco Systems. Dokáže HP naplnit tato očekávání a rozšíří svou řadu úspěšných miliardových obchodů?


Akvizice byla vyjednávána řadu měsíců

Zatímco představitelé společnosti 3Com na květnovém technologickém veletrhu Interop 2009 představovali novou produktovou linii, která měla odstartovat její návrat na globální síťový trh, v zákulisí mezitím jiní zástupci diskutovali s představiteli divize ProCurve Networking společnosti HP o možném propojení podnikání. Nyní, o šest měsíců později, dostaly tyto rozhovory konkrétní podobu. Společnost HP koupí 3Com za 2,7 miliardy dolarů a možná zahájí frontální útok na dominantní postavení Cisca.

Zlí jazykové mohou s lehkou nadsázkou tvrdit, že tento obchod byl dohodnut jen proto, aby se na trhu konečně začalo dít něco zajímavého. Neustálé zprávy o průtazích kolem prodeje společnosti Sun již začínají unavovat, a proto bylo potřeba najít něco nového. Něco, co má šanci být dovedeno do úspěšného konce.

Netvrdíme, že akvizice Sunu tuto šanci nemá. Chtělo to však něco přímočařejšího, jednoznačnějšího a něco, o čem by se mohlo psát. A společnost HP, která disponuje dostatečným kapitálem i zkušenostmi s velkými akvizicemi, byla tím ideálním kandidátem. Novináři se tématu ujali s patřičnou vervou a média zaplavily prognózy a komentáře nejrůznějších analytiků z celé řady firem.

Chce HP pokořit Cisco?

Akvizice 3Com je opravdu mnohem průhlednější, má jednoznačně daný cíl a zapadá do současného trendu, v němž velké technologické společnosti stále více vstupují na nové segmenty trhu. Jejich snahou je nabídnout zákazníkům jednotné místo nákupu počítačových i síťových služeb a společnosti HP se zatím v druhé oblasti příliš prosadit nedařilo. Možná právě proto zavětřilo její vedení v 3Comu skvělou příležitost, podporováno dřívějšími docela úspěšnými velkými akvizicemi.

V roce 2002 koupilo HP společnost Compaq Computers za 17,6 miliard dolarů a dnes je díky tomu na čele žebříčku světových prodejů počítačů. Loni společnost zaplatila 13,2 miliard dolarů za Electronic Data Systems a významně tak posílila svou pozici vůči IBM v oblasti poskytování technologických služeb. Je možné, že stejný cíl má Mark Hurd, výkonný ředitel HP, také v případě společnosti Cisco Systems a dalších síťových gigantů.


Výkonný ředitel HP Mark Hurd má velký plán

„HP je někdy s nadsázkou označována jako ‚největší počítačová frančíza‘, tedy firma, která je schopna absorbovat jiné technologie a značky a zařadit je pod slavné logo HP,“ řekl ITBiz.cz Jiří Hlavenka, novinář a autor odborných publikací. Podle něj má HP velmi dobrou obchodní organizaci i renomé a je tak schopna prodávat prakticky cokoli. Na vznešené cíle pokořit Cisco však pohlíží spíše skepticky. „K tomu je, domnívám se, ještě velice a velice daleko.“

Perspektivní rozvíjející se trhy

Tato slova potvrzuje i skutečnost, že 3Com již dávno není z globálního hlediska tak významným hráčem jako v minulosti. Více než 50 procent svého obratu generuje v Číně, což na druhou stranu hraje HP do karet. „Dnes se každý globální hráč snaží etablovat na tomto trhu, který je velký a přitom stále velice nenasycený a rychle rostoucí,“ říká Jiří Hlavenka.

Právě čínská divize H3C, která spadá pod 3Com, představuje jeden z klíčových a strategických důvodů celé akvizice. Mimoto HP převezme velký a schopný vývojový tým v Číně čítající na 2400 inženýrů, který přispěje k urychlení inovací síťových řešení.

Další důvody akvizice se přímo nabízejí. HP zatím nemá žádnou vlastní architekturu, která by konkurovala komplexnímu řešení společnosti Cisco. Ta letos v březnu představila Unified Computing System, které spojuje do jednoho systému výpočetní výkon, síť, úložiště dat i virtualizaci. HP tak musí nejprve rozšířit své zkušenosti v této oblasti. „Spojením produktů HP ProCurve s rozsáhlou sadou řešení 3Com umožníme zákazníkům budovat síťové infrastruktury další generace, jež splní všechny potřeby zákazníků napříč nejrozsáhlejšími sítěmi či datovými centry,“ uvedl minulý týden v prohlášení Dave Donatelli, výkonný viceprezident a ředitel divize HP Enterprise Servers, Storage and Networking.

HP také bude moci prostřednictvím svým zavedených prodejním kanálů nabídnout relativně levná a v Číně populární ethernetová zařízení na americkém trhu. Díky akvizici HP získá také bezpečnostní technologii TippingPoint, kterou někteří analytici označují jako velmi hodnotnou a přisuzují ji velký potenciál pro další rozvoj. A pak je tady čistě pragmatický důvod: podle Davida Paulyho, komentátora agentury Bloomberg, představují necelé 3 miliardy dolarů pouze pětinu investičního kapitálu, kterým společnost HP v současné době disponuje. Mark Hurd se tak v případě neúspěchu nemusí obávat příliš velké ztráty.


Sídlo společnosti 3Com v americkém Marlborough

Letem „3Com“ světem

Pokud regulační orgány obchod posvětí, což sice při pohledu na evropské problémy kolem akvizice společnosti Sun vyvolává mírné znepokojení, symbolicky se uzavře také 30letá historie americké společnosti 3Com. Tu v roce 1979 založil Robert M. Metcalfe jako konzultační firmu v oblasti počítačových a síťových technologií. O dva roky později uvedla společnost na trh svůj první hardwarový produkt v podobě ethernetového transceiveru a o tři roky také vlastní síťový operační systém. Další produkty následovaly a v roce 1986 už její tržby činily 64 milionů dolarů.

V druhé polovině 90. let pak 3Com učinil významné miliardové akvizice, koupil společnosti Palm Computing a U.S. Robotics. Druhá ze zmíněných akvizic se však nevyvedla zcela podle plánu. Nové technologie, které díky ní uvedla na trh, byly adaptovány velmi pozvolna a společnost navíc musela čelit řadě žalob ze strany akcionářů, kteří s akvizicí nesouhlasili. Vše se nepříznivě projevilo na hodnotě společnosti a její pozici na trhu. Ten mezitím ovládla o pět let mladší společnost Cisco Systems. Přesto se 3Com zapsala do historie celou řadou produktů v oblasti síťových přepínačů, směrovačů, bezdrátových zařízení a hardwarových bezpečnostních řešení.

Čtěte také: Hewlett-Packard: Když dva kamarádi položí základy miliardovému IT byznysu

Otázkou bylo, koho HP koupí

Jakým způsobem se do historie zapíše samotná akvizice, zatím pochopitelně není jisté. Analytici se vesměs shodují, že jde ze strany HP o očekávaný a promyšlený krok. HP sice od 3Comu nemůže očekávat zázraky, ale poměrně vysoká částka atakující 3 miliardy dolarů naznačuje, že to myslí vážně.

„Rozhodně nejde o žádné velké překvapení. Poté, co Cisco, v minulosti partner HP, začalo vyvíjet vlastní servery, šlo o nevyhnutelný krok. Otázkou nebylo, zda HP nějaký krok učiní, ale spíše koho koupí,“ uvedl pro agenturu Reuters Brent Bracelin, analytik společnosti Pacific Crest Securities.

„HP je firma, která dlouhodobě sedí na dvou židlích – na podnikové oblasti, kde je silná ve službách, a v oblasti hardwaru určeném prakticky pro kohokoli. 3Com by mělo doplnit jednu z posledních mezer v integrované nabídce pro podniky,“ řekl Jiří Hlavenka. Podle něj nicméně akvizice na globální trh nebude mít nijak zvlášť zásadní vliv.

Předčasný únik informací

Jednu vadu na kráse však akvizice získala už nyní. Podle agentury Bloomberg prosákly informace o transakci už několik hodin před jejím oficiálním oznámením. V daný den se totiž prodeje akcií 3Com vyhouply na své více než dvouleté maximum a to přestože, že obchod byl oznámen až po ukončení obchodování na burze. Majitele během středy změnilo více než 22 milionů akcií firmy, přičemž denní průměr je zhruba čtyřikrát nižší.

Skutečnost, že pravděpodobně došlo k úniku informací, potvrzuje také velmi vysoký počet telefonátů (17násobek průměru za poslední měsíc), dotazujících se na možnost koupit akci za fixní cenu 5 dolarů. Společnost HP přitom za jednu akcii nabídla 7,9 dolarů. Celá záležitost je už v šetření americké komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Zástupci společností HP a 3Com odmítli situaci komentovat.

Přečtěte si také

Hewlett-Packard kupuje 3Com za 2,7 miliardy dolarů
Hewlett-Packard: Když dva kamarádi položí základy miliardovému IT byznysu
Oracle-Sun: Pohřbí EU svými průtahy celou akvizici?

Exit mobile version