• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Hewlett-Packard: Když dva kamarádi položí základy miliardovému IT byznysu

itbiz
30. 10. 2009
| Články
HP

Hewlett-Packard je v současné době největší technologickou společností na světě. Jako lídr v celé řadě IT oblastí poskytuje své řešení více než miliardě zákazníků ve více než 170 zemích světa. Cesta z jedné zapadlé garáže v americkém Palo Altu na výsluní však nebyla vždy úplně jednoduchá. Od prodeje oscilátorů a dalších elektronických měřících přístrojů se však pánové Hewlett a Packard dokázali probojovat na přední místo v žebříčku největších počítačových firem světa.

HP
Současné sídlo společnosti v kalifornském Palo Altu

Hewlett-Packard (HP) je dalším typickým zástupcem těch IT firem, které se dokázaly vypracovat z malé americké garáže mezi největší hráče světa. Podobný příběh stojí za vznikem celé řady firem, a přestože jsme jej slyšeli v mnoha obměnách již nesčetněkrát, stále nás nepřestává fascinovat. Pojďme se tedy společně podívat, jak se začala psát historie gigantu jménem Hewlett-Packard.

Společnost Hewlett-Packard (HP) založili dva absolventi elektroinženýrství na Standfordské univerzitě v Kalifornii, William Hewlett a David Packard. Na této univerzitě se v roce 1934 potkali, stali přáteli a později začali realizovat myšlenku úspěšné společnosti. Rozhodně není bez zajímavosti, že na stejné univerzitě se o 60 let později seznámili také dva studenti počítačových věd Sergey Brin a Larry Page, kteří krátce poté založili společnost Google. Její, do jisté míry velmi podobný příběh, jsme sledovali nedávno v tomto článku.

Stačí 538 dolarů a zapálení do elektroniky

Nyní se však vrátíme do předválečných let. Bývalý profesor Frederick Terman dokázal rozpoznat nadání Williama a Davida a dlouho je tlačil do založení vlastní firmy. Aniž v té době mohl cokoliv tušit, stal se v podstatě duchovním otcem stojícím za vznikem dnešního počítačového gigantu. S nashromážděnou částkou 538 dolarů a zázemím v garáži stojící za pronajatým domem Davida Packarda v kalifornském Palo Altu, začali oba pracovat na zvukovém oscilátoru, tedy přístroji, který testuje zvuková zařízení. Ten částečně vznikl na základě Hewlettovy diplomové práce.

Prvním významným zákazníkem se stalo studio Walt Disney, které si objednalo osm těchto oscilátorů a použilo je pro ozvučení ve svém novém animovaném filmu Fantasia. William a David si hodili mincí, aby určili název své nové společnosti. Dnes již víme, že vyhrál William a prvního dne roku 1939 tak světlo světa spatřila firma Hewlett-Packard. O rok později, kdy už jejich produktová nabídka čítala osm položek, se oba i se třemi zaměstnanci přesunuli do nové kanceláře v centru Palo Alta.

HP
Legendární garáž, kde začalo HP psát svou historii

Společnost se věnovala především v té době atraktivní oblasti elektronických měřících zařízení a generátorům signálů, proto mohli už v průběhu 2. světové války získat další významnější zakázky. Protože HP rostlo, museli si oba zakladatelé určit své role ve firmě. Zatímco Hewlett byl vždycky fascinován novými technologiemi a osobně se dokonce podílel na vývoji některých klíčových produktů, stal se šéfem výzkumu a vývoje. Packard se pak ujal vedení managementu.

Jedinečné vedení propustkou na výsluní

Oba se však docela často zastupovali. Jejich celoživotní partnerství, neodmyslitelně pramenící v jejich velkém přátelství, je opravdu pozoruhodné. A to nejen pro samotné obchodní úspěchy, které vedly k neustálému růstu firmy, ale také pro jejich inovační přístup k jejímu vedení. HP vždycky kladlo důraz nejen na zákazníka, kterému se snažilo nabízet vždy ty nejnovější technologie na trhu, ale nezapomínalo ani na své zaměstnance, kteří zase získávali celou řadu firemních benefitů.

Hewlett s Packardem vytvořili unikátní manažerský styl, který je označován jako „HP Way“ a stojí na těchto základních myšlenkových pilířích: důvěra a respekt k lidem, zaměření na vysokou výkonnost, nekompromisní integrita, výsledky prostřednictvím týmové práce a flexibilita spolu s inovacemi.

Koncem roku 1950 již měla společnost na 70 vlastních produktů, 143 zaměstnanců a celkový roční příjem ve výši 2 milionů dolarů. Za zmínku tady stojí například vysokorychlostní měřič frekvence, který dokázal snížit čas potřebný ke změření radiové frekvence z deseti minut na zhruba dvě sekundy. V listopadu 1957 byla společnost vypuštěna na burzu.

HP
Zakladatelé společnosti William Hewlett a David Packard

V roce 1958, kdy příjmy dosahovaly 30 milionů dolarů, uskutečnilo HP svou historicky první akvizici. Koupila společnost F.L. Moseley Company, která se zabývala výrobou grafických záznamníků. To představovalo první krok k tomu, aby se později HP mohlo stát jedním z nejvýznamnějších hráčů v oblasti tiskáren a plotrů. V této době odstartovala také expanze mimo domovské Spojené státy. V roce 1959 otevřela společnost výrobní závod v německém Boeblingenu a také svou první evropskou kancelář v Ženevě. Později vznikly další pobočky například v Japonsku nebo Latinské Americe.

Neohrozitelný růst a počítačová invaze

70. a 80. léta byla ve znamení především dalšího růstu, uvádění nových produktů a vstupu na počítačový trh. Společnost se začala dostávat do širšího povědomí a v roce 1962 se například dostala do žebříčku 500 nejvýznamnějších firem světa časopisu Fortune. O dva roky později zase vyvinula cesiové atomové hodiny HP-5060A s odchylkou jedné sekundy za 3 tisíce let. S nimi inženýři HP podnikly více než měsíc trvající cestu kolem světa, v rámci které urazili 55 tisíc kilometrů a seřídili světový čas. V roce 1966 založila společnost na podmět technologického nadšence Hewletta v Palo Altu samostatné výzkumné středisko, které se stalo jedním z největších center pro výzkum v oblasti elektroniky.

Přestože se HP zaměřovalo převážně právě na oblast elektronických a měřících přístrojů, vyvinulo pro své vlastní potřeby počítač HP-2116A. Společnost původně neplánovala jeho uvedení na trh, krátce nato (rok 1968) nicméně představila první stolní kalkulátor HP-9100A, který byl schopný zpracovávat vědecké výpočty. Šlo v podstatě o osobní počítač, ale HP ho nazývalo právě kalkulátorem a zdůvodňovalo to tím, že se přístroj nepodobal v té době typickým počítačům, které nabízelo například IBM.

O čtyři roky později, tedy v roce 1972, uvedlo HP na trh první kapesní vědecký kalkulátor na světě, pojmenovaný HP-35, na jehož vývoji se osobně podílel i Bill Hewlett. Jeho úspěch částečně předurčil další směřování HP spíše do počítačových vod. Na jaře 1974 dochází k částečné restrukturalizaci, která umožní každé divizi realizovat vlastní výzkum a vývoj produktů. V roce 1977 je na pozici výkonného ředitele věnován John Young, který byl vybrán oběma zakladateli po vzájemné dohodě a měl se ujmout vedení v nadcházející „počítačové“ éře. HP bylo v této době gigantem s 37 tisícovkami zaměstnanců.

HP
Stolní „kalkulátor“ HP-9100A

Počátkem 80. let dodala společnost HP na trh svůj první osobní počítač nazvaný HP-85 a v roce 1984 pak první laserovou tiskárnu určenou pro domácnosti a kancelářské použití. Oba produkty, zejména pak druhý jmenovaný (i další počiny v oblasti tiskáren), zaznamenaly na trhu docela slušný úspěch. Co se týká počítačů, funkčností se daly srovnat s konkurenčními produkty IBM. Společnost HP ovšem zatím nedisponovala potřebnými technologiemi, a proto musela nasadit vyšší ceny.

Nikdy není pozdě začít… propouštět

Více než 50 let se drželo HP na výsluní a v oblastech své působnosti v podstatě nezaznamenávalo silnější konkurenci. Horší časy ovšem přinesl počátek 90. let. Společnost věnovala vysoké úsilí do vývoje nových pracovních stanic, ohlas ze strany zákazníků však nebyl dostačující. Za rok 1990 zaznamenala více než 11procentní pokles zisků, což přesvědčilo Davida Packarda, aby se vrátil z odpočinku a zaujal ve vedení opět aktivnější roli. John Young ze z pozice nejvyššího šéfa ujal restruktualizace s cílem ozdravit klesající zisky.

Během dvou let bylo propuštěno na 5 tisíc zaměstnanců, HP přišlo s agresivnější formou reklamy a změnilo systém managementu v oblasti vývoje nových počítačů. Podobné zásahy sice byly do značné míry účinné, značně však poškodily dlouho budovanou image společnosti. Oba spoluzakladatelé například z principu odmítali jakékoliv hromadné propouštění. Když HP čelilo počátkem 70. let poklesu tržeb a potřebovalo propustit několik stovek zaměstnanců, vyhlásili šéfové na šest měsíců neplacené pátky. To pomohlo krizi překonat.

John Young nicméně společnost z krize vyvedl, i když poněkud méně poetickým způsobem a krátce nato, v roce 1992 se odebral na odpočinek. Brzy ho následoval i dočasně navrátivší se Packard a do funkce výkonného ředitele a předsedy dozorčí rady byl jmenován úřadující viceprezident Lewis E. Platt.

Neohrozitelné HP míří vpřed

Platt doslova zahájil ofenzívu na trh s osobními počítači. Zatímco v roce 1992 mělo HP na tomto trhu podíl zhruba jedno procento a tržby z prodeje činily 16,4 milionů dolarů, tedy necelých 6 procent z celkových tržeb, brzy se podařilo toto číslo významně navýšit. V roce 1998 již celou pětinu z celkového ročního příjmu více než 47 miliard dolarů tvořily prodeje počítačů. Kromě počítačů však HP pokračovalo v uvádění nových produktů, především tedy v oblasti periférií. V březnu 1996 pak umírá David Packard.

HP
Současný výkonný ředitel Mark Hurd

Menší problémy společnost zaznamenala ještě kolem roku 1998, kdy propukla asijská finanční krize a na trhu se začaly objevovat velmi levné konkurenční laserové tiskárny, existenčně už ji však nic z toho nemohlo zaskočit. V červenci 1999 byla do křesla výkonné ředitelky jmenována Carly Fiorinaová, které předtím téměř dvě desetiletí působila ve společnosti Lucent Technologies. Ta nejen provedla společnost HP nepříjemným obdobím po splasknutí technologické bubliny na přelomu tisíciletí, ale uskutečnila také náročnou akvizici počítačového výrobce Compaq.

Právě tato akvizice v hodnotě 19 miliard dolarů z roku 2002 představovala do jisté míry zlomový okamžik v historii HP. Společnost si na jednu stranu upevnila svou pozici na trhu osobních počítačů, na Fiorinaovou se však snesla vlna kritiky. Kromě neopodstatněnosti akvizice ji kritizovali například potomci zakladatelů za to, že společnost zbavila její duše a jedinečné firemní kultury. Nakonec Carla Fiorinaová, ve své době prakticky nejmocnější žena v IT byznysu, na svůj post v roce 2005 rezignovala. Nahradil ji Mark Hurd, který stojí ve vedení HP dodnes. Druhý ze zakladatelů, William Hewlett, zemřel 12. ledna 2001.

Nerozlučná dvojka

Oba kamarádi dokázali vybudovat společnost, která se nesmazatelně zapsala do historie. Nepřinesla sice žádný zcela revoluční produkt a je na ní pohlíženo spíše jako na technologickou společnost, přesto má na v oblasti IT svou nezaměnitelnou pozici. HP se v žebříčku největších světových výrobců počítačů již několik let drží na první pozici a ročně vyrobí více než 48 milionů počítačových sestav. Každý týden sjede z jejích výrobních linek více než milion tiskáren a ročně věnuje 3,5 miliardy dolarů na vývoj a výzkum nových technologií. Roční příjem společnost překročil v roce 2008 118 miliard dolarů, přičemž jako první IT firma v historii dokázala o rok dříve překonat magickou hranici 100 miliard. V současné době pracuje pro HP 321 tisíc zaměstnanců.

Ano, toto všechno mají na svědomí ti dva nerozluční kamarádi, kteří se tenkrát potkali někde v kampusu Standfordské univerzity…

Zdroj: hp.com, Wikipedia.org, FundingUniverse.com

Seriál o významných IT korporacích na ITBiz.cz

Google: Příběh drobečka, který ovládl (nejen) internetový svět
Sun Microsystems: Když síť je počítačem
Apple: Příběh firmy, která chtěla změnit (počítačový) svět
IBM: Příběh firmy, která přinesla počítač do každé domácnosti
Dell: Když malá myšlenka odstartuje miliardový počítačový byznys
Cisco Systems: Příběh o velmoci, která propojila svět

Rubriky: ByznysHardware

Související příspěvky

Zprávičky

Rohlik Group získala od investorů 5 mld. Kč za minoritní podíly

2. 3. 2021
Zprávičky

PPF Telecom loni zvýšila zisk o 16 % na 432 milionů eur

2. 3. 2021
Podniky v cloudu stále častěji provozují i úložiště
Články

Podniky v cloudu stále častěji provozují i úložiště

2. 3. 2021
Eva Kučmášová, Canon
Články

Canon ukazuje nové možnosti tisku pro design i reklamu

1. 3. 2021

Zprávičky

Rohlik Group získala od investorů 5 mld. Kč za minoritní podíly

ČTK
2. 3. 2021

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard

PPF Telecom loni zvýšila zisk o 16 % na 432 milionů eur

ČTK
2. 3. 2021

Došlo k úspěšnému nákupu spektra pro sítě 5G v Česku, Maďarsku a na Slovensku.

Na dobudování rychlého internetu musí stát dát 11,5 miliardy Kč

ČTK
2. 3. 2021

Podle materiálu ministerstva průmyslu a obchodu zbývá asi 470 000 bytů. Na rozšíření sítě

Obrana hledá, kdo pro ni vyvine experimentální družici

ČTK
2. 3. 2021

Ministerstvo obrany hledá, kdo vyvine experimentální družici pro plánovaný národní satelitní systém. Vítěz vypsaného

Datový provoz v mobilních sítích loni vzrostl o 71 %

ČTK
2. 3. 2021

Objem přenesených dat v tuzemských mobilních sítích se loni zvýšil o 66 až 71

ČTÚ spustil srovnávač cen telekomunikací

Pavel Houser
1. 3. 2021

ČTÚ dnes spustil srovnávací nástroj cen a kvality služeb elektronických komunikací. Spotřebitel může porovnat

Globální vývoj kybernetických hrozeb za Q4: Útočníci používají nové postupy, jak vydírat napadané firmy

Pavel Houser
1. 3. 2021

Print bombing: všechny dostupné tiskárny v síti oběti začnou tisknout žádost o výkupné. Bezpečnostní

Skupina Lazarus se nově soustředí na obranný průmysl, malware dokáže proniknout i do odpojených sítí

Pavel Houser
1. 3. 2021

Skupině Lazarus stačilo získat kontrolu nad počítačem administrátora a poté přenastavit firewall, aby se

ČOI: Více než 70 % kontrolovaných českých e-shopů v roce 2020 porušilo zákon

Pavel Houser
1. 3. 2021

Česká obchodní inspekce vyhodnotila kontroly zaměřené na dodržování právních předpisů při nabídce a prodeji

Tiskové zprávy

Do boje proti pandemii se přidává stále více firem

Studie IBM: klíčem k prosperitě po odeznění pandemie budou umělá inteligence a nové technologie

Zatím nejrychlejší tiskárna imagePROGRAF

OnRobot uvádí na trh nejvýkonnější elektrický podtlakový uchopovač pro náročné paletizační aplikace

Společnost Epson získala ocenění BLI Winter 2021 Pick a Keypoint Intelligence

Acer upgraduje oficiální počítače a monitory Predator IEM

Zpráva dne

Levnější software k Valentýnu? Proč ne

Levnější software k Valentýnu? Proč ne

Redakce
14. 2. 2021

Prodejní portál GoodOffer24.com nabízí další várku levnějšího softwaru kancelářské produktivity, tentokrát k Valentýnu. Dnes je...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Lidé spolu s chatboty rádi klamou

Pavel Houser
1. 2. 2021

Pokud lidé nejednají přímo, ale nechají se nějak zastupovat chatbotem, mají mnohem menší problém uchylovat se...

Nadcházející akce

  1. Hannover Messe Digital Edition 2021

    12. dubna - 16. dubna

Zobrazit všechny Akce

Slovník

Naming rights

Search Engine

SAARF (Analýza SAARF)

Nejpopulárnější články

Hewlett-Packard: Když dva kamarádi položí základy miliardovému IT byznysu

itbiz
30. 10. 2009

Komerční banka hlásí výpadek poboček a internetového bankovnictví

Jiří Kocourek
30. 7. 2008

Padla další rekordní pokuta za porušení GDPR

Padla další rekordní pokuta za porušení GDPR

Redakce
7. 2. 2021

Adobe Reader 8 k dispozici

Filip Molčan
8. 12. 2006

Skupina Lazarus se nově soustředí na obranný průmysl, malware dokáže proniknout i do odpojených sítí

Pavel Houser
1. 3. 2021

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Marketing Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zajímavosti Zpráva dne České IT

RSS abclinuxu – čerstvé zprávičky

  • Další bezpečnostní chyby v zavaděči GRUB 2
  • Linux From Scratch a Beyond Linux From Scratch 10.1
  • Jak si napsat vlastní bootloader

RSS Sciencemag.cz

  • 3D tisk plošných spojů i v ČR
  • Gravitační vlny mohly vzejít ze srážky bosonových hvězd
  • Čeští vědci přispěli k vývoji super termostatu v zařízeních pro jadernou fúzi

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.