Jak budeme ovládat počítače?

Notebook

Ve filmu Minority Report ovládají hlavní hrdinové počítače táhnutím rukou ve vzduchu, což zapůsobilo na celou řadu diváků. O to větší překvapení dnes je to, že již něco takového reálně existuje. U svých osobních počítačů neustále využíváme příslušenství principiálně stejné jako před deseti i více lety. Na mysli máme klávesnici a myš. Proč se však procesory neustále vylepšují nezadržitelným tempem a klávesnice jsou stále stejné? Na tuto i mnoho dalších otázek ohledně budoucnosti se dnes na ITBiz.cz pokusíme odpovědět.


Ovládání počítače v Bondovce Quantum of Solace;
zdroj: Youtube.com.

Proč používáme klávesnice a myši?

Možná mnoho z vás namítne, že citlivost a ergonomie myši se mnohokrát zdokonalila a s klávesnicí se dnes píše o mnoho lépe než třeba před dvaceti lety. Na takové argumenty samozřejmě nemáme odpověď, ale přiznat si musíme, že jsme možná usnuli na vavřínech. Anebo se spíše spokojíme s „málem“, když můžeme mít více? Odpovědi na tyto otázky jsou jednodušší, než bychom mohli čekat. Na zmíněné druhy ovládání počítače jsme si zvykli, vyhovují nám a jsou levná. Nové technologie pro ovládání počítačů se tak objevují a budou objevovat v nejbližší budoucnosti spíše mimo segment typických osobních počítačů. Snad s jednou výjimkou, kterou jsou dotykové displeje.

Dotykové displeje současnosti

Svou známost si vydobyly především v segmentu kapesních počítačů, a to už u těch prvních. Příkladem může být například vůbec první PDA od společnosti Apple. Přístroj se jmenoval Newton a prodával se od roku 1993. Z dnešního pohledu se zdá, že předběhl dobu. To dokázal i částečný neúspěch způsobený možná vyšší cenou. Stále ještě se také nevešel do kapsy. Dnes je kategorie kapesních počítačů a všelijakých moderních komunikátorů neúprosně spjata s dotykovými displeji. Nabízí snad jedinou efektivní, rychlou a pohodlnou možnost ovládání tak malých zařízení. Později se však technologie uchytila také u notebooků.

Místo obyčejných displejů dostali do vínku dotykový displej a nazvány byly Tablet PC. Bohužel jsou stále relativně drahé, a tak se jim prozatím nepodařilo získat žádné zásadní postavení. To se rozhodně nedá říci u atypických počítačů v atypických provozech. Vzpomeňme na informační počítače v pražském metru anebo v restauracích pro přivolání číšníka. Před necelým měsícem se rozhodla i společnost Asus zkusit štěstí s dotykovým displejem a integrovala jej do počítače řady Eee.


Futuristické ovládání počítače ve filmu Minority Report;
zdroj: Youtube.com.

Efektně a s dotykem?

Všechny dosud vyjmenované technologie mají jedno společné. Jedná se o použití rukou při doteku. Myš držíme, na klávesnici musíme dávat údery. Začínal jsem vzpomínkou na film Minority Report, kde se objevila myšlenka ovládání sice prsty, ale na plochu promítanou do vzduchu. Ačkoliv se to může zdát jako z říše science-fiction, něco takového již máme k dispozici. Bohužel žádná z takto futuristických technologií ještě není úplně dotažena, ale i přesto se pojďme seznámit s tím, co již není ve světe našich fantazií.

Snad ani není divu, že se o něco takového zajímá i Microsoft. Vždyť se nechal slyšet, že další Windows budou mít plnou podporu pro dotykové ovládání, což však není nic nového. Vzpomeňme například na nejnovější bondovku Quantum of Solace. Řeč je o Microsoft Surface. Pro lepší představu doporučujeme zhlédnout některé video ze serveru Youtube.com (například Microsoft Surface – The Possibilities) nebo rovnou navštívit oficiální webové stránky. Popisovat a vyjmenovávat možnosti by bylo nejen složité, ale i zdlouhavé.

Jde to i vzduchem

S pomocí webové kamery neprovozujeme pouze video hovory po internetu. Existují totiž projekty využívající tohoto dnes tolik běžného příslušenství k bezdotykovému ovládání počítače. Za zmínku stojí CamSpace a Touchless, za nímž stojí již zmíněný Microsoft. Zajímavé je také to, že se v obojím případě nejedná o komerční software a je pro každého volně k vyzkoušení. Rozhodně však ani jeden z uvedených projektů není ke každodennímu používání, ale k experimentování. Většina z vás si jistě klade otázku, co je k tomu potřeba? Samozřejmě kvalitní webkamera a z ostatního hardwaru výkonný procesor. Rozpoznávání totiž potřebuje opravdu nemalý výpočetní výkon. Více informací naleznete na oficiálních webových stránkách projektů a to www.camspace.co/ a www.camspace.com.

Diktujeme do počítače

Možnost ovládat počítač pomocí mluveného slova má nespočet nevýhod. Namátkou mě napadá neocenitelnost pro postižené anebo nepotřebnost cokoliv přepisovat. Za poslední roky postoupil vývoj ovládání počítače hlasem velký kus cesty. Stále však doma ani běžně v práci na počítač nemluvíme. Důvodů je několik, z nichž některé chci následně připomenout. Určitě není jednoduchá záležitost počítač naučit poslouchat. Pokud překonáme tento problém, jsme na úrovni novorozence. Také má uši a také nás slyší, ale nerozumí obsahovou podstatu věci. To se teprve musí naučit. Stejně jako dítěti, i počítači trvá toto nejdéle. Asi nejlepším výrazem je slovní zásoba. Navíc není třeba dodávat, že jazyků je celá řada. Dobrým příkladem diktování počítači je software NovaVoice, který získal cenu Křišťálový disk na letošním Invexu v Brně. Pokud vás tento způsob diktování zajímá, pak na stránkách výrobce naleznete ukázkové video. Zvukem lze systém i částečně ovládat. Živoucím důkazem je například Microsoft Vista, jehož hlasové ovládání se dostalo na známost v souvislosti se špatným zabezpečením.

Tančící myš od Benq?

Možná si někteří myslí, že se na myši nedá příliš nového vymyslet. Stereotyp se však snaží zbourat společnost Benq se svou myší MD300. Na první pohled elegantní a nízká, skrývá mnohá překvapení. Ne nadarmo jí sám výrobce přiděluje přízvisko „Tanečník na pracovním stole?!“. Disponuje totiž možností vibrací a také červených diod. Jejich aktivita není dána náhodou, ale vyplývá ze samotných činností. Různým blikáním a vibrací oznamuje příchozí poštu nebo „hraje“ do rytmu přehrávané hudby. Bohužel je však v tomto kompatibilní s aplikacemi pro Windows – Windows Media Player, Outlook anebo Skype. Pod Linuxem (v našem případě Ubuntu) také funguje, nicméně pouze jako klasická myš. I tak se vám může „roztančit“, či rozblikat; buď náhodně, anebo po společném stisknutí všech kláves najednou. Po technické stránce se jedná o drátovou myš s USB konektorem a laserovým snímačem. Sám jsem ji po dobu asi jednoho týdne používal, abych mohl lépe hovořit o jejích ergonomických kvalitách. rozhodně se s ní pracuje pohodlně a nevyskytl se žádný problém. Jedinou nevýhodou může být přechod z herní myši s vyšší výškou. Pokud vás myš zaujala, pak doporučujeme navštívit webové stránky produktu.

Co k závěru?

Ačkoliv se to nezdá, možnosti ovládání počítače se neustále vylepšují. V domácnostech a firemním prostředí však jsou stále nejlepším řešením klávesnice a myš jako základ. Nakoukněme na chvilku do automobilového odvětví. V autě je také neustále volant, a to jej můžeme nahradit například joystickem. Není tomu ani jinak u diktování počítači. Dle mého názoru tu bude obdoba klávesnice ještě hodně dlouho. Pokud nahradíme vše dotykovými displeji, stejně budeme potřebovat klávesnici, a to minimálně softwarovou. Asi nejzajímavější je však možnost ovládat počítač takzvaně vzduchem. Bez čehokoliv, jen mávat rukou a přesouvat dokumenty či surfovat po sítích. Nad tímto tématem můžeme debatovat dlouho a sám se velmi těším, co nám budoucnost nabídne.

Čtěte také na ITBiz.cz:

Další Asus Eee, tentokrát s dotykovým displejem
Microsoft uvedl nové myši s technologií BlueTrack
Test: klávesnice pro psaní všemi deseti
Test: bezdrátové myši pro notebooky

Exit mobile version