CERN přešel na IPv6 protokol

Vedení jednoho z největších center vědeckého výzkumu přebudovalo síťovou infrastrukturu ve svém kampusu striktně pod internetovým protokolem IPv6. Zakázku spojenou s celkovým posílením výkonnosti sítě realizovala společnost HP.

Výzkumnou komunitu CERNu dnes tvoří přes 10 000 vědců a inženýrů, kteří potřebují rychle a bezpečně sdílet rozsáhlé objemy dat s kolegy v CERNu i po celém světě. Informační exploze a geometrický nárůst analyzovaných dat ve spojení se špatně zabezpečitelným přenosem informací po IPv4 protokolu donutila ústav najít řešení v rychlém přechodu na IPv6 infrastrukturu. Akademickou síť CERNu přitom tvoří 10 000 km kabelů a optických vláken, 2 500 přepínačů a směrovačů, které spojují asi 50 000 aktivních uživatelských zařízení.

„Potřebovali jsme spolehlivou, bezpečnou a osvědčenou síťovou infrastrukturu, která by dokázala podpořit IPv6 pro rychlejší komunikaci a funkce multicastu pro nové aplikace,“ vysvětluje rozhodnutí Jean-Michel Jouanigot, šéf skupiny komunikačních systémů v IT oddělení CERNu.

Realizátorem zakázky se stala společnost HP, která ústavu nabídla přechod na svůj koncept konvergované infrastruktury integrující servery, datová úložiště a síťové prvky do fondů interoperabilních zdrojů. Pro připojení serverů v datových centrech k okraji sítě vybral CERN přepínače HP E6600, E5412 a E8212 a inteligentní přepínače HP E3500 určené pro okraje sítě.

Volba pravděpodobně nebyla náhodná, HP a CERN mají za sebou dlouhou historii spolupráce na výzkumu a vývoji různých síťových technologií. Mimo jiné mezi ně patří i projekt CINBAD (CERN Investigation of Network Behaviour and Anomaly Detection, Šetření chování sítě a detekce anomálií v CERNu) spuštěný v roce 2007 aby sledoval chování velkých počítačových sítí v kontextu výkonných počítačových aplikací a akademických instalací.

Exit mobile version