Ve čtvrtek 8. ledna odstartoval v Las Vegas veletrh Consumer Electronics Show 2009. V době trvání se snaží výrobci softwaru a hardwaru představit ty nejnovější technologie, které brzy budou připravené pro trh. Dozvídáme se tak mnohé o tom, kam se bude elektronika a výpočetní technika vydávat v mnoha následujících měsících a letech. Pojďme se tedy na to nejzajímavější společně podívat.
Sony Vaio P s Windows 7; zdroj: Engadget.com.
Letošní veletrh proslul především představením operačního systému Windows 7. Hlava Microsoftu má tradičně úvodní slovo, takzvaný keynote. Tentokrát se jej poprvé ujal Steve Ballmer, který v pozici nahradil Billa Gatese. O chystaných Windows 7 jsme vás již několikrát informovali a nyní se datum jejich spuštění rýsuje na konec roku až polovinu toho dalšího. Počáteční nápor pro stahování zkušebních verzí servery Microsoftu nevydržely a tak si případní zájemci museli na stažení počkat. Kromě nástupce Windows Vista se velká pozornost věnovala displejům několika druhů, kde vynikala technologie OLED. Pozadu nezůstala ani oblast mobilních zařízení a notebooků.
Výkonným stolním počítačem už příliš výrobci neoslní. Pozornost se soustředí zejména na mobilní segment. Od Sony se čekalo uvedení netbooku, což se nestalo. Místo toho představil výrobce celou řadu zajímavých produktů. Dobrým příkladem může být VAIO P se systémem Windows 7. Malé zařízení spadající spíše do kategorie MID (Mobile Internet Device) si svým vzhledem a zpracováním určitě získá klientelu. Své novinky prezentoval i Dell, který zaujal svým novým notebookem Adamo. Jedná se o stylové zařízení, které zaujme mnoho uživatelů.
Pozadu nezůstala ani společnost Asus. Potvrdila možný trend ve vývoji klávesnic u notebooků. Do budoucna se zřejmě mnohem častěji budeme setkávat s typem, který byl dříve k vidění téměř jen u Sony.
Palm Pre; zdroj: Engadget.com.
Velký ohlas vzbudila řada prezentovaných displejů. Samsung představil padesátipalcový dotykový displej. Jeho ovládání a funkčnost působí futuristicky. V budoucnu lze také předpokládat boom OLED displejů. Příkladem může být prezentace společnosti LG. Zároveň bylo oznámeno, že se její nové modely dostanou na trh v průběhu léta. Svého uvedení se nedočkaly jen úplné novinky, ale také vylepšení předešlých technologií. Důkazem jsou paměťové karty o kapacitě 2 TB (2 000 GB).
Klid nebyl ani v segmentu mobilních zařízení. Potvrzuje se to, že Microsoft v této kategorii silně ztrácí. Hlavní pozornost na sebe soustředil Palm Pre. Hovoří se o něm jako o revolučním komunikátoru, který nabízí nový operační systém. Kromě širokých možností připojení k sítím nebo dotykového ovládání představuje i řadu převratných inovací. Na první pohled je největší změnou použití nového systému WebOS. Jeho výhodou je to, že vývojáři mohou psát aplikace pro zařízení úplně stejně jako ty webové. Revoluční je také způsob bezdrátového dobíjení. Na dobíjecí zařízení ve tvaru puku jen komunikátor pokládáte.
Závěrem lze říci snad jen to, že nelze ve zkratce shrnout úplně všechny zajímavé novinky. Vzpomenout mohu na ohlášené novinky výrobců počítačových komponent. Nejaktivnější v minulém týdnu byla společnost AMD, která uvedla svou druhou generaci čtyř-jádrových procesorů. S nimi se seznámíme v konečných produktech. Samotný veletrh nám nastínil, jakým vývojem se budou informační a komunikační technologie v následujícím roce ubírat. Pozornost se ubírá směrem inovací v ovládání, lepšího zobrazení a vyšší mobility. Máme se určitě na co těšit.
Přečtěte si také
Ekonomická krize ovlivní veletrh CES 2009, bude menší a zelenější
Firmy si mohou pořídit počítače, které samy zavolají o pomoc
Adobe a Intel chtějí optimalizovat technologii Flash pro spotřební elektroniku
Víme jak bude vypadat T-Mobile G2