CES 2011: den první – App Store pro Mac a Windows na ARM

ces

Oficiální představení tabletu PlayBook, obchod s aplikacemi pro platformu Mac či ochutnávka nových Windows patří mezi nejvýznamnější události prvního dne veletrhu spotřební elektroniky CES 2011.

V americkém Las Vegas byl v průběhu včerejšího dne oficiálně odstartován známý a dlouho očekávaný veletrh spotřební elektroniky Consumer Electronics Show (CES) 2011. Pro výrobce CES představuje „to správné“ místo a čas, kdy je vhodné představit nové produkty a technologie a nastínit tak, jakým směrem se společnost plánuje v následujícím roce ubírat. Jak jsme vás už informovali, letošní ročník CES se ponese ve znamení mobilních zařízení, především tabletů, a 3D televizorů. CES 2011 trvá od čtvrtka 6. do neděle 9. ledna. Letošní ročník přitáhl na 2 700 vystavovatelů a očekává se až 125 tisíc návštěvníků. Co tedy první den CES přinesl?

RIM uvádí tablet PlayBook

Kanadský výrobce Research In Motion dostál svému slovu a v průběhu včerejška poprvé veřejně předvedl svůj chystaný tablet PlayBook. Zařízení s dotykovým displejem s úhlopříčkou 7“ bude vybaveno dvou jádrovým procesorem, který zaručuje dostatečný výkon. Při oficiálním představení se ovládání PlayBooku zdálo být jednoduché s rychlou odezvou zařízení. Překvapením bylo prohlášení RIM o více než 10ti hodinové výdrži integrované baterie, čímž by PlayBook překonal i konkurenční iPad, s nímž bývá často poměřován. Podle dostupných informací by PlayBook měl být dostupný jak pouze ve WiFi, tak i 4G verzi. Základní WiFi verze by měla přijít na trh už v březnu, na 4G verzi si zájemci budou muset počkat do léta. Cena zveřejněna nebyla.

Přestože na vlastních tabletech pracuje většina významných výrobců spotřební elektroniky, právě PlayBook je mnohými analytiků spolu s tabletem Samsung Galaxy považován za nejvýznamnějšího konkurenta dominantního iPadu společnosti Apple. Na rozdíl od iPadu by ale PlayBook měl prosadit především v korporátní sféře, tedy stejné oblasti, kam míří i smartphony BlackBerry. Ostatně právě v možnosti kooperace s nimi spočívá velká část kouzla PlayBooku.

Velké společnosti už nyní uvažují o nákupu desítek tisíc kusů. Tablet je pro ně tak nezbytnou výbavou zaměstnanců, jako telefon nebo notebook“, nastínil optimistickou vizi budoucnosti PlayBooku Jeff McDowell, viceprezident RIM.

Přinejmenším v první fázi bude ale PlayBook dostupný pouze na trzích Kanady a USA. Případný příchod do České republiky je nejistý, pokud na něj ovšem dojde, nebude to pravděpodobně dříve než koncem letošního roku.

Apple spouští obchod s aplikacemi pro Mac

Americká společnost Apple v průběhu včerejšího dne oficiálně spustila nový obchod s aplikacemi určenými pro platformu Mac. Navazuje tak na úspěch populárního App Store, který je centrem aplikací určených pro mobilní operační systémy iPhone OS a iOS 4.0 a vyšší. V době spuštění Mac App Store disponoval zhruba tisícovkou placených a zdarma dostupných aplikací. Lze očekávat, že jejich počet se v následujících týdnech bude velmi rychle zvyšovat.

App Store společnosti Apple, stejně jako například konkurenční Android Marketplace, představuje pro nezávislé vývojáře lákavou možnost výdělku. Pokud je aplikace do App Store přijata, obdrží její autor 70% z ceny, zbylých 30% připadá Apple. Jak App Store, tak i zmíněný Android Marketplace představují skvěle fungující koncept, jak za cenu minimálních nákladů přilákat k dané platformě velké množství vývojářů a díky množství následně dostupných aplikací tak následně zvýšit i její atraktivitu.

Microsoft poprvé promluvil o nových Windows

Steve Ballmer, šéf světové softwarové jedničky Microsoft, ve své úvodní řeči poprvé promluvil o nástupci současných Windows 7. Nová verze nejrozšířenějšího operačního systému světlo světa nejspíš jen tak nespatří (soudě podle toho, že zatím nemá ani jméno), můžeme se ale těšit na velké změny. Připravované Windows by se totiž měly odklonit od své současné filosofie a poprvé v historii by měly být schopny fungovat i na platformě ARM. Právě tu v současnosti využívá naprostá většina mobilních zařízení, jako jsou smartphony či tablety. Nové Windows budou specificky podporovat ARM System-on-Chip, SoC, čipy od Nvidie, Qualcommu i Texas Instruments. Uzpůsobení Windows pro ARM, byť se jedná o značně komplikovaný a zdlouhavý proces, je tak bezesporu dalším pokusem firmy uchytit se na rychle se rozjíždějícím trhu s mobilními zařízeními.

Do smartphonů Microsoft i nadále počítá s Windows Mobile a novými Windows Phone 7, nová Windows tak zamíří především do tabletů. Ani alespoň přibližné datum vydání nových Windows Ballmer nenaznačil, dříve než za několik let se jich ale nejspíš nedočkáme.

O aktuálním dění na CES a představených novinkách vás budeme na portálu ITBiz.cz pravidelně informovat.

Přečtěte si také:

Začíná veletrh spotřební elektroniky CES

Exit mobile version