Cisco připravuje řešení pro inteligentní energetické sítě

Cisco

Společnost Cisco, světový lídr v oblasti síťových služeb, plánuje vytvořit řešení pro komunikaci mezi elektrickou sítí a firmami či domácnostmi, které bude energetickým společnostem a jejich zákazníkům pomáhat v řízení dodávek a účinnějším využívání elektrické energie. Takzvané inteligentní energetické umožní monitorovat využívání elektrické energie, optimalizovat dodávky, snižovat spotřebu a náklady, zvyšovat bezpečnost a snižovat dopady na životní prostředí.

Podle institutu EPRI (Electrical Power Research Institute) tratí jen ve Spojených státech průmyslové firmy na výpadcích elektřiny až 50 miliard dolarů ročně. Inteligentní energetické sítě mohou podle odhadu ERPI podstatně omezit účinky těchto výpadků a současně do roku 2030 snížit objem ročních emisí skleníkových plynů v USA o 60 až 211 milionů tun CO2. Řada navíc ukazuje možnost snížit prostřednictvím inteligentních energetických sítí emise skleníkových plynů ze strany domácností o 10 až 15 procent.

Snížení dopadů na životní prostředí

Společnost Cisco Systems proto plánuje vytvořit vlastní řešení, které bude založeno na standardech IP a umožní energetickým firmám a jejich zákazníkům monitorovat využívání elektrické energie, optimalizovat dodávky, snižovat spotřebu a náklady, zvyšovat bezpečnost a snižovat dopady na životní prostředí.

„Síťové technologie budou sloužit jako platforma pro inteligentní a bezpečné energetické sítě 21. století,“ říká John Chambers, generální ředitel společnosti Cisco. Podle něj Cisco dokáže díky svým zkušenostem poskytovat těmto sítím konvergovanou komunikační vrstvu a asistovat dodavatelům energie v transformaci jejich podnikání, která jim umožní efektivní a výkonný přenos energie a dodávání zcela nových, ekologičtějších služeb zákazníkům.

Přínosem modernizace a decentralizace energetických sítí bude kromě snižování exhalací oxidu uhličitého rovněž posilování místních ekonomik. Peníze za teplo či elektřinu zůstanou v domácnostech a v regionech vzniknou nová pracovní místa. Jen v USA společnost Cisco očekává vytvoření přibližně 280 tisíc nových pracovních míst napříč různými profesemi. Decentralizovaný systém přinese v neposlední řadě také stabilnější ceny energie, méně závislé na nepředvídatelném politickém vývoji v Rusku či v Perském zálivu.

Modernizace se dočkají také sítě v Evropě

Modernizace elektrických rozvodných sítí prostřednictvím inteligentních technologií je stěžejní také pro státy Evropské unie, především v souvislosti se zvládnutím výzev vyplývajících z energeticko-klimatického balíčku.

„Závazek EU snížit o 20 procent emise CO2, získávat 20 procent energie z obnovitelných zdrojů a zvýšit o 20 procent energetickou účinnost, je pro stávající sítě příliš náročný,“ tvrdí Keith Redfearn, zástupce energetické skupiny GE Energy pro oblast Evropy, Blízkého východu, Afriky a Indie. Podle něj je významnou součástí řešení právě inteligentní rozvodná síť, která by díky kombinaci softwaru a hardwaru umožňovala účinnější vedení elektrické energie a spotřebitelům by umožňovala lépe řídit svou poptávku.

Změna infrastruktury pochopitelně není jednoduchá záležitost a rozhodně nebude změněna přes noc. K implementaci inteligentních technologií je však potřeba přistoupit co nejdříve, přičemž k urychlení celého procesu by mohla přispět i současná hospodářská krize.

Přečtěte si také

Cisco Systems: Příběh o velmoci, která propojila svět
Analýza: Kam daleko až mohou zajít hackeři a kyberšpióni?

Exit mobile version