• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

5 síťových trendů, které posilují agilitu a odolnost podniků

Redakce
10. 2. 2021
| Články

Pandemie způsobila velké výkyvy v počtech připojených klientů, změny ve vzorcích využití aplikací a rozmach nových účelů využití sítí, jako je e-learning, videokonference nebo virtuální akce.

Prakticky ze dne na den začaly masy zaměstnanců pracovat na dálku, řada podniků spěšně přesouvala prodej svých produktů a služeb na internet a jiné musely nalézt nové dodavatele v jiných zeměpisných oblastech. Nejnovější studie společnosti Cisco 2021 Global Networking Trends popisuje pět zásadních trendů, které by měli manažeři IT brát v úvahu, aby do budoucna byli na podobné krize maximálně připraveni.

Pandemie nebyla první nesnází, se kterou se firmy musely v poslední době potýkat: 7 z 10 dotázaných subjektů zažilo v posledních 5 letech alespoň jednu vážnou krizi a 95 % je přesvědčeno, že nebyla poslední. Úspěšné překonání takových situací vyžaduje od manažerů IT změnu myšlení. Takovou, která bude klást důraz na agilitu IT potřebnou k dosažení odolnosti podniku, namísto přístupu založeného spíše na pravidlech a reakčních postupech.

Trend č. 1: Rozšíření zabezpečení na vzdálená pracoviště
V současné době pracuje v průměru 4,7x více zaměstnanců z domova, než tomu bylo před pandemií. Při užívání soukromých zařízení a připojení pro přístup k firemním aplikacím a datům jsou zaměstnanci pracující na dálku obzvlášť zranitelní. Řada z nich obchází VPN a připojuje se přímo ke službám a aplikacím ve veřejném cloudu, který zůstává z hlediska zabezpečení nejnáročnějším prostředím.
Má-li podnikové IT podporovat práci z domova ve velkém rozsahu, Cisco doporučuje řídit se následujícími principy:
• Posílit kapacitu VPN na ochranu vzdálených pracovníků: Podnikové VPN stále patří k nejúčinnějším a nejrychlejším způsobům, jak zajistit kontrolu nad vzdálenými pracovníky a jejich ochranu.
• Užívat vícefaktorové ověřování (MFA) na ochranu aplikací: MFA ověřuje identitu každého uživatele, než mu povolí připojit se k síti nebo přistupovat k citlivým aplikacím a datům. Má proto z hlediska ochrany podniku zásadní význam.
• Zavést služby na okraji sítě pro bezpečný přístup (SASE) na posílení ochrany přístupu do multicloudových prostředí: Cloudové zabezpečení a SASE pomáhají chránit proti internetovým hrozbám bez ohledu na způsob připojení, koncové zařízení a cloudové prostředí.

Trend č. 2: Umožnění bezpečného návratu na pracoviště
Bezpočet firem v současné době rozšiřuje stávající služby jako videokonference a Wi-Fi podle umístění. Jiné zavádí nové služby a bezpečnostní opatření, jako je sledování fyzického odstupu, upozorňování na přiblížení, zvýšení míry automatizace na pracovištích nebo nasazování robotů zvyšujících produktivitu pracovníků a usnadňujících komunikaci.
Moderní, agilní síť je důležitým nástrojem, který umožňuje bezpečný a bezproblémový návrat zaměstnanců na pracoviště. Společnost Cisco zaznamenala následující:
• Zátěžové testy sítě: V mnoha případech byly sítě po řadu týdnů mimo provoz. Není možné automaticky předpokládat, že stále dokážou poskytovat potřebné pevné a bezdrátové služby.
• Automatizovaný bezpečný přístup podle identity: Podniky potřebují být schopné konzistentně spravovat, chránit a segmentovat uživatele, zařízení a přístup ke službám, bez ohledu na to, zda se připojují z místní, domácí nebo veřejné sítě.
• Posílení bezpečnosti zaměstnanců a zákazníků pomocí analýzy lokalizačních údajů: Zavedení monitoringu pracovišť, upozorňování a sběru informací s cílem posílit ochranu zdraví zaměstnanců, partnerů, hostů a zákazníků s využitím stávajících Wi-Fi sítí.

Trend č. 3: Využití multicloudu pro zvýšení odolnosti
Manažeři IT využívají cloudové služby jako způsob, jak v reakci na celosvětovou pandemii zvýšit odolnost podniku. To zahrnuje i širší zavádění multicloudového modelu – distribuci aplikací, pracovních zátěží a dat mezi lokální datová centra a poskytovatele veřejných cloudových služeb – kvůli snížení nákladů, zvýšení flexibility a posílení ochrany proti katastrofickým výpadkům rozložením rizik. Pro zajištění konsistentní zkušenosti uživatelů i DevOps týmů je potřeba aktivní multicloudová síťová strategie, která uvede síť do souladu s prioritami využití cloudu, bezpečnosti a provozu IT.
Úspěšné strategie multicloudových sítí jsou postavené na třech pilířích:
• Pracovní zátěže: Zavedení cloudového provozního modelu kvůli zjednodušení pravidel, zabezpečení a správy pracovních zátěží a služeb v lokálních datových centrech, různých typech cloudů a dalších výpočetních prostředích.
• Automatizovaný přístup: Zavedení SD-WAN a SASE kvůli zajištění konzistentně bezpečného přístupu do multicloudu (včetně SaaS) pro uživatele a zařízení v podnikových a veřejných sítích při připojení z centrály, pobočky, domova nebo libovolného jiného místa.
• Zabezpečení: Snížení rizika spojeného s uživateli, zařízeními a aplikacemi distribuovanými mezi různými cloudy a jinými výpočetními prostředími.

Trend č. 4: Automatizace provozu pro urychlení obnovy
Prudký nárůst počtu rozptýlených pracovníků není jediný problém, který klade mimořádné nároky na provoz sítě. Pandemie také způsobila velké výkyvy v počtech připojených klientů, změny ve vzorcích využití aplikací a rozmach nových účelů využití sítí, jako je e-learning, videokonference, virtuální akce, vzdálená péče, automatizace procesů a jiné služby závislé na počítačových sítích.
Není proto divu, že 50 % správců sítí dnes považuje automatizaci za zásadní předpoklad zajištění kontinuity služeb a výkonu v době neočekávaných událostí a 35 % plánuje do roku 2022 ve všech doménách zavést řízení sítě podle záměru – oproti pouhým 4 % v roce 2019.
Cisco přichází s několika tipy pro týmy zajišťující provoz sítí, aby mohly dosáhnout průběžného zlepšování a rychle reagovat na nenadálé situace a hrozby postupnou automatizací:
• opakujících se administrativních úkonů, jako je poskytování síťových prostředků, konfigurace a správa obrazů, což sníží náročnost na správu a zlepší compliance ve všech oblastech.
• přístupu k síti, zavádění nových uživatelů a zařízení a segmentace na ochranu skupin rozptýlených uživatelů a zařízení a k prevenci šíření počítačových útoků.
• síťových pravidel v rámci podnikového datového centra se segmentací zaměřenou na aplikace, která chrání aplikace a data a následující pracovní zátěž.
• pravidel mimo datové centrum a pro cloud se zavedením cloudového provozního modelu, který zajišťuje konzistentní politiku pro aplikace v lokálních a hybridních cloudových prostředích.
• komplexní multidoménové segmentace založené na pravidlech s konzistentně uplatňovaným principem Zero Trust pro přístup uživatelů a zařízení k pracovním zátěžím.

Trend č. 5: Získávání rozsáhlejších a hlubších poznatků s pomocí síťové analýzy založené na umělé inteligenci
Řízení rozsáhlých a složitých moderních sítí při záplavě upozornění a hlášení o událostech v různých monitorovacích systémech může být značně náročné a neefektivní, obzvlášť při krizových situacích. Podle telemetrických údajů centra Cisco DNA se v podnikovém prostředí měsíčně vyskytne průměrně 4400 upozornění souvisejících s bezdrátovou sítí. Síťová analýza využívající umělou inteligenci a strojové učení může správcům sítí pomoci redukovat množství upozornění na ta, která skutečně vyžadují jejich pozornost.
Díky ní mohou dosáhnout:
• přesnější detekce: Zvyšování přesnosti automatizované detekce problémů a anomálií v rámci jednotlivých síťových domén i mezi nimi.
• rychlejší nápravy: Vyhodnocování událostí pro detekci a jednoznačný popis nejpravděpodobnějších příčin problémů a anomálií.
• automatizace správy pravidel: Identifikace zařízení, aplikací a trendů a doporučování aktualizací pravidel.
• snížení úspěšnosti útoků: Identifikace vzorců a trendů a poskytování kontextových informací, které urychlují aktivní preventivní a nápravné činnosti.
• efektivnějšího sdílení informací: Poskytování poznatků a analytických výstupů, které pomáhají správcům sítí porovnávat výkon jejich sítí s globálními, oborovými nebo regionálními standardy.

Rubriky: CloudSecurity

Související příspěvky

Red Hat v nejnovější verzi OpenShiftu vylepšuje Kubernetes
Články

Red Hat v nejnovější verzi OpenShiftu vylepšuje Kubernetes

2. 3. 2021
Podniky v cloudu stále častěji provozují i úložiště
Články

Podniky v cloudu stále častěji provozují i úložiště

2. 3. 2021
Zprávičky

Globální vývoj kybernetických hrozeb za Q4: Útočníci používají nové postupy, jak vydírat napadané firmy

1. 3. 2021
Zprávičky

Skupina Lazarus se nově soustředí na obranný průmysl, malware dokáže proniknout i do odpojených sítí

1. 3. 2021

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

Samsung v USA vybírá místo pro závod na čipy za 17 miliard USD

ČTK
3. 3. 2021

Nový závod bude vyrábět pokročilá logická zařízení. Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung ve Spojených státech

Infineon automobilkám radí, ať si změní dodavatelský řetězec

ČTK
3. 3. 2021

Výrobci čipů upřednostňují producenty spotřební elektroniky před automobilkami. Největší evropský výrobce čipů Infineon automobilkám

Rohlik Group získala od investorů 5 mld. Kč za minoritní podíly

ČTK
2. 3. 2021

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard

PPF Telecom loni zvýšila zisk o 16 % na 432 milionů eur

ČTK
2. 3. 2021

Došlo k úspěšnému nákupu spektra pro sítě 5G v Česku, Maďarsku a na Slovensku.

Na dobudování rychlého internetu musí stát dát 11,5 miliardy Kč

ČTK
2. 3. 2021

Podle materiálu ministerstva průmyslu a obchodu zbývá asi 470 000 bytů. Na rozšíření sítě

Obrana hledá, kdo pro ni vyvine experimentální družici

ČTK
2. 3. 2021

Ministerstvo obrany hledá, kdo vyvine experimentální družici pro plánovaný národní satelitní systém. Vítěz vypsaného

Datový provoz v mobilních sítích loni vzrostl o 71 %

ČTK
2. 3. 2021

Objem přenesených dat v tuzemských mobilních sítích se loni zvýšil o 66 až 71

ČTÚ spustil srovnávač cen telekomunikací

Pavel Houser
1. 3. 2021

ČTÚ dnes spustil srovnávací nástroj cen a kvality služeb elektronických komunikací. Spotřebitel může porovnat

Globální vývoj kybernetických hrozeb za Q4: Útočníci používají nové postupy, jak vydírat napadané firmy

Pavel Houser
1. 3. 2021

Print bombing: všechny dostupné tiskárny v síti oběti začnou tisknout žádost o výkupné. Bezpečnostní

Tiskové zprávy

Do boje proti pandemii se přidává stále více firem

Studie IBM: klíčem k prosperitě po odeznění pandemie budou umělá inteligence a nové technologie

Zatím nejrychlejší tiskárna imagePROGRAF

OnRobot uvádí na trh nejvýkonnější elektrický podtlakový uchopovač pro náročné paletizační aplikace

Společnost Epson získala ocenění BLI Winter 2021 Pick a Keypoint Intelligence

Acer upgraduje oficiální počítače a monitory Predator IEM

Zpráva dne

Levnější software k Valentýnu? Proč ne

Levnější software k Valentýnu? Proč ne

Redakce
14. 2. 2021

Prodejní portál GoodOffer24.com nabízí další várku levnějšího softwaru kancelářské produktivity, tentokrát k Valentýnu. Dnes je...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Lidé spolu s chatboty rádi klamou

Pavel Houser
1. 2. 2021

Pokud lidé nejednají přímo, ale nechají se nějak zastupovat chatbotem, mají mnohem menší problém uchylovat se...

Nadcházející akce

  1. Hannover Messe Digital Edition 2021

    12. dubna - 16. dubna

Zobrazit všechny Akce

Slovník

Klient

Demografie

NMC

Nejpopulárnější články

5 síťových trendů, které posilují agilitu a odolnost podniků

Redakce
10. 2. 2021

Komerční banka hlásí výpadek poboček a internetového bankovnictví

Jiří Kocourek
30. 7. 2008

Padla další rekordní pokuta za porušení GDPR

Padla další rekordní pokuta za porušení GDPR

Redakce
7. 2. 2021

Adobe Reader 8 k dispozici

Filip Molčan
8. 12. 2006

Skupina Lazarus se nově soustředí na obranný průmysl, malware dokáže proniknout i do odpojených sítí

Pavel Houser
1. 3. 2021

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Marketing Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zajímavosti Zpráva dne České IT

RSS abclinuxu – čerstvé zprávičky

  • Steam Link nově také pro Linux
  • openSUSE Leap 15.3 Beta
  • Zabbix webináre

RSS Sciencemag.cz

  • Sépie zvládají test odloženého uspokojení
  • Na noční obloze svítí zvířetníkové světlo
  • Střevní mikrobiom může i za spánek

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.