Acer Chromebook 14: Chromebook jako létající pevnost B-25

Richard Jan Voigts , 19. červenec 2016 15:30 12 komentářů
Acer Chromebook 14: Chromebook jako létající pevnost B-25

Jsem pragmatik a za nejdůležitější na notebooku považuji tři základní věci – kvalitu pantů, výdrž na baterky a hmotnost. Acer Chromebook 14 je tak trochu ultrabook s operačním systémem Chrome. I díky hliníkové konstrukci mi připadá jako odlehčená létající pevnost B-25.

Zejména ty panty dříve bývaly největší slabinou téměř všech výrobců. Po čase se kvůli nevhodnému uchycení displeje „roztlemily“ jak škeble – mám osobní zkušenost s historickými kousky Escom Paradigma a Apple Powerbook 5300 z roku 1996. U třetího, „mnohokrát oceněného zástupce korporátních notebooků nejvyšší kvality v typicky černé barvě“ z roku 2000 se zase kvůli rozviklaným pantům ztratil kontakt mezi panelem displeje a vodivou gumou, spojující jej se sběrnicí na rámu displeje a ten pak „záclonkoval“. Skončil na popelnici měsíc po Apple Powerbooku (tehdy ještě nebyly sběrné dvory).

Ještě před nějakými pěti lety nemělo smysl se o době práce na baterky snad ani zmiňovat, tak maximálně dvě hodiny plus. Pak přišel Apple s Macbook Air a Intel s projektem Ultrabook a „bylo vymalováno“ – dnes je běžná doba autonomního provozu od devíti hodin výše. Acer Chromebook 14 s vlastnostmi ultrabooku pracuje na baterky čtrnáct hodin.

Co se mi nelíbí – zejména Google

Tak za prvé, moc se mi nelíbí Google Chrome OS, ale to je věc volby anebo zvyku. Aplikace Google Docs zase nemají dostatečnou lokalizaci. Například přední uvozovky dávají nahoře místo dole. Také jsem v Google Docs nenašel automatickou náhradu spojovníku za rozdělovník. To je takový typografický „rovnák na vohejbák“. Prostě náhrada krátké pomlčky za dlouhou, kterou česká typografie vyžaduje. Lokalizace do češtiny a ostatních minoritních jazyků asi nebude silnou stránkou Googlu. Takových lokalizačních nedodělků bude oproti „plnotučnému“ prostředí MS Windows a MS Office asi mnohem víc. Pro angličtináře a ty, kteří zarytě píší bez diakritiky, to ale nebude problém. Nějaký ten stažený OpenOffice to ale může vyřešit, lokalizaci do češtiny mají, včetně verzování (což na revanš Apple Pages ze sady iWork nemají). V ideálním případě pak vždy můžete sáhnout po MS Office 365. Na druhou stranu běhá OS Chrome jako takový mnohem svižněji.

Za druhé, nenašel jsem kouzelné tlačítko Delete. Poučen z Macintoshů, které jsem koupil vždy po každém lapsu Microsoftu (Windows ME, Windows Vista, Windows 8 a „vyšší“…), kde jako funkce Delete funguje Fn+Backspace, jsem vyzkoušel v prostředí Chrome OS Alt+Backspace a funguje to přesně tak. Acer by tedy přece jen to jedno tlačítko za cenu do jednoho dolaru snad přidat mohl.

Za třetí, na první pohled nejde nijak odepnout trackpad (používám myš), takže občas píšu tak nějak jinde, než kde jsem původně skončil – bříško palce, které se trackpadu při psaní všemi deseti dotkne, mě totiž naviguje do jiného místa na obrazovce, většinou o pár řádků výš. Mám doma Acer 2v1 s Windows a ten na to má klávesovou zkratku. Pak mám ještě dva Macy, a tam se dá (na Jobsova pověstná tři kliknutí) nastavit odepnutí trackpadu při aktivované myši. Tohle už však není věc ani Chrome OS, ale firmwaru. Zdaleka ne každý je ale takový hnidopich jako já a řada lidí už dnes vůbec myš nepoužívá. Sice to nechápu, oni zase ale nemusejí chápat mě.

Za čtvrté, Acer Chromebook 14 má „tak trochu“ malý disk, jen 32 GB, což je na úrovni klíčenky s flash pamětí, OS Chrome ale zřejmě nebude takovým žroutem systémových zdrojů jako Windows. Vzhledem ke krátkodobosti testu nebylo možno zjistit, jak dalece se plní různé registry a jak systém časem „ohnívá“ a zpomaluje jako Windows nebo Android v telefonech.

Za páté, a teď budu na revanš bránit Microsoft, když jsem otevřel Google Docs se souborem, s nímž jsem předtím pracoval na iPhone, navigační ikonky jakoby ze zadnice vypadly MS Office. Ostatně, je tomu tak ve všech open source editorech. Kdybych byl Microsoftem, asi bych celou komunitu zažaloval. Na jednu stranu si hrají na nezávislé, ale tohle prostě „osekli“ jako Japonci evropské motorky v 60. letech minulého století a Číňani IT technologie ve stoletím tomto. Jenže – žalujte hejno komárů, tam snad jedině Biolit… Když chtěla kdysi IBM koupit Apache, zjistila, že vlastně nemá s kým vyjednávat. Členové open source komunity, rozseté po celém světě a patchující tento webový server (A patched web server, odtud prý pochází onen název Apache), se totiž neznali ani navzájem. Nakonec se to Velké modré povedlo, což vzhledem k jejím „procesům“ dost nechápu, ale budiž.

Co se mi líbí – tenhle Acer Chromebook

Tak za prvé – prostě se mi líbí, je krásný, celý v hliníku, jeho šasi i kryty, prostě vypadá fakt sexy.

Za druhé, panty jsou bytelné.

Za třetí, výdrž na baterky vystačí na celý den práce, a pak i kus zábavy. Udávaných 14 hodin se potvrdilo. Oproti zařízením typu 2v1 s Windows, která jsou „always on“ a žerou i při zaklapnutém displeji, Google Chrome OS nežere nic. Náběh „systému“ je okamžitý a nic nenasvědčuje tomu, že by po okamžitém náběhu ještě čtvrt hodiny chroustal kdesi v registrech a choval se při tom jak líná mrcha.

Za čtvrté, líbí se mi jeho 14” IPS displej s rozlišením buď Full HD (1 920 × 1 080 px) nebo HD (1 366 × 768 px) a pozorovacím úhlem 170 stupňů. Navíc je matný, což snižuje námahu očí, a to díky antireflexním vlastnostem displeje ComfyView, takže se na něm dá pracovat i na slunci. Displej je v porovnání s 11,6" modely podle firemních údajů o 20 % větší, což mj. umožňuje používat více záložek. Tady taky nechápu ještě jednu věc – výrobci displejů se od nepaměti snaží o co nejširší pozorovací úhel, uvádějí to jako jeden benefitů a prodejních argumentů, a pak aby si uživatelé za další drahé peníze kupovali krycí fólie, které pozorovací úhel sníží na minimum, aby jim nikdo nečučel do jejich displeje přes rameno.

Za páté, líbí se mi i jeho klávesnice, přestože nemá tlačítko Del. Google asi (opět) okopíroval něco od Apple, podobně jako smartphony.

Za šesté se mi líbí, že má Wi-Fi standardu 802.11ac, takže přenosy dat jsou na úrovni doby. Pořídíte-li si domů tyhle Chromebooky Acer pro celou rodinu, klidně můžete hrát síťovou hru. Nebo každý sledovat svůj film. Nebo zalézt každý do svého pokoje a díky vestavěné 720pixelové HD kameře s rozlišením 1 280 × 720 pixelů si sestavit videokonferenci. Tedy – pokud budete mít Wi-Fi router podporující 802.11ac, takže MIMO.

Za sedmé se mi líbí, že má “nejznámější díru na světě” – tu pro lanko se zámkem Kensington lock proti nenechavcům.

A ještě uživatelská zkušenost blondýny: Když jsem „to“ přinesl domů a rozbalil, paní domu si na „tom“ bez problémů ihned intuitivně spustila streamované video z YouTube – a fungovalo „to“. Blondýně přitom vůbec nedošlo, že pracuje s Chrome OS.

Celkové hodnocení

Acer Chromebook 14 má IPS displej s úhlopříčkou 14“, vydrží na baterky 14 hodin a má hmotnost 1,41 kg, což se v podstatě dobře rýmuje. Teď jen nevím, jestli byl jeho název odvozen od úhlopříčky displeje, doby výdrže na baterie, nebo výchylky kuchyňských vah.

Acer Chromebook 14 vypadá fakt sexy, navíc bytelně, při nízké hmotnosti 1,41 kg. Sice má malý disk, jen 32 GB, ale dneska se stejně všechno odehrává na webu, včetně úložišť. Kromě toho i ten disk se dá zasunout do USB 3.1 první generace (ta má dvě), navíc má rozhraní HDMI. Kromě toho, spousta lidí už má stejně doma nějakou tu NASku...

Zařízení tohoto druhu beru jako „pudovou záležitost“ – protože „buďto to pude, nebo to nepude“. Výkonností testy, důležité pro CADy a hry, totiž považuji u zařízení této cenové kategorie téměř za úchylnost. Acer Chromebook 14 prostě jede, funguje na psaní textů, tabulek, prezentací a prohlížení internetu včetně streamovaného videa, které funguje i díky Wi-Fi 802.11ac bez problémů.

Proč koupit?

Hele, já bych ho za ty prachy klidně bral. Acer Chromebook 14 mi připadá jako létající pevnost B-25 v jednom americkém válečném filmu. Totálně ji odlehčili, každý střelec si mohl vzít kvůli hmotnosti jen jeden oblíbený kulomet, to aby doletěli z letadlové lodi až nad Tokio, kde shodili to nejdůležitější, a pak do Číny. A dali to. Stejně tak se dá na modelu Acer Chromebook 14 kromě prohlížení internetu a streamovaného videa téměř normálně pracovat.

Mimochodem – jeho silnější brácha Acer Chromebook for Work splňuje i vojenské standardy armády USA pro testování (MIL-STD 810G), lze s ním driblovat o zem až z výšky 122 cm, dále byly testovány parametry vysoká teplota, nízká teplota, vlhkost, vibrace, déšť, písek a prach a je vybaven šestou generací procesorů Intel Core a prvním notebookem na světě se sklem Vibrant Corning Gorilla Glass. Tak tenhle model už asi vede na B-29.

Přihlédneme-li k celkovým nákladům, včetně softwaru, kdy Google poskytuje v podstatě použitelný kancelářský balík Google Docs zdarma a spoustu dalších aplikací, podobně jako Apple iWork, je jasné, že těch 8 990 Kč včetně DPH je cena konečná a Acer to jako výrobce pochopil. Mimochodem – podle analytických společností IDC a Gartner je Acer lídrem v oblasti prodeje chromebooků a celosvětovou jedničkou, podle dat společnosti Gartner dokonce s více než 33% podílem na trhu v roce 2015.

Vždycky jsem říkal, že noťas se musí zaplatit do půl roku. V minulosti jsem hodně překládal a psal články na kšeft. Tak tenhle Acer Chromebook 14 by se zaplatil za jeden víkend.

Jo, a přikupte si k němu ještě ten Kensington lock, aby vám nikdo těch vašich 32 GB dat nestopil!

Acer Chromebook 14 (CB3-431-C1RS)

Google Chrome Operating System

Intel Celeron Quad Core Processor N3160

4 GB LP DDR3 Memory OB + N/A

eMMC 32 GB + N/A

14” FHD Acer ComfyView IPS LCD - HD Graphics

Intel 802.11ac

BT 4.2 HD Camera With Wide Viewing Angle

3-cell Li-Polymer battery up to 12 hrs - 45 W

Full Aluminium Silver case

Hmotnost 1,41 kg

Příslušenství: Google Chrome, Setup Guide Passport, Warranty, adapter, PW cable, baterie interní

Cena: 8 990 Kč s DPH


Komentáře

no teda #0
no teda 20. červenec 2016 07:53

No to je dikce, to by jeden blil.
A co se týče nesmyslů jako "IBM koupilo Apache" které "je rozeseté po světě" a "ikonky jako by ze zadnice MS Office vypadly" tak jen lituju těch chudáků co to budou číst.

Ale jinak díky za tip. Asi bych na to foukl GNU/Linux. Klávesnice je tak podobná macbookům, že bych řekl že je to naprosto stejný typ vyrobený ve stejné továrně. Unibody šasi jakbysmet. Baterie v něm naštěstí není na rozdíl od jablečných potvor přilepená, všechno ostatní však ano. Ale to asi pana autora který "dává laptopy na popelnici" protože jim blbne displej, nejspíš nezajímá (nakonec vydělává 5k denně takže proč ne).

gdydam #1
gdydam 20. červenec 2016 11:29

Recenze vcelku dobra, lec ty "zarucene zpravy radia Jerevan" jsou ponekud obtezujici. Autor zrejme zahulil vic, nez snese a ted citi nutkavou potrebu podelit se s nami o jeho vesele halucinace.

IBM koupilo Apache? Jiste, nejaky paralelni vesmir, ve kterem se tak skutecne stalo, existovat musi.

Antisračkař #3
Antisračkař 20. červenec 2016 11:55

Když mi ,,to,, koupíš,rád si do toho dám Linux Mint 17.3,poslední použitelný Mint,no a úložiště doplní stará,dobrá,rychlá flashka Kingston 64 GB USB 3.

Antisračkař #2
Antisračkař 20. červenec 2016 11:46

Sráč spáchal sračku o sračce------trochu drahá 32GB flashka.

david #4
david 20. červenec 2016 14:15

Úryvek:
létající pevnost B-17 v jednom americkém válečném filmu. Totálně ji odlehčili, každý střelec si mohl vzít kvůli hmotnosti jen jeden oblíbený kulomet, to aby doletěli z letadlové lodi až nad Tokio, kde shodili to nejdůležitější, a pak do Číny.

No nevím, nevím, čtyřmotorový bompardér B-17 a letadlová loď?
Autor asi píše o B-25 a o tomto legendárním náletu na Tokio: https://en.wikipedia.org/wiki/Doolittle_Raid

Richard Jan Voigts #5
Richard Jan Voigts 20. červenec 2016 23:22

Pane gdydame, pane Antisračkaři,
já jsem se podepsal plným jménem, a za svými názory si stojím.
Ten Chromebook je skutečně dobrý.
O tom, že IBM koupila Apache, jsem četl už před 20 lety (ale to s vámi oběma zřejmě váš otec ještě čůral na plot). Dnes jsem to v IBM ověřoval, IBM skutečně koupila Apache HTML server.
Oběma nicméně děkuji za doplnění recenze. Zkusili jste se někdy zamyslet nad tím, co obnáší návrh a vývoj zařízení, od prototypu přes funkční vzor až po sériovou výrobu, kde se v každém kroku kalkuluje s funkčností a každým centem? Já jsem v tom pracoval.
Ještě malá poznámka - vydělat 5 000 Kč za den skutečně není problém, jen musíte dostat zakázku, a pak ji dodržet. Naposledy se mi to stalo před 10 lety. Zkuste makat celý víkend 16 hodin denně a přestanete závidět, to je takové malé české specifikum.
Pro davida (s malým): děkuji za upřesnění verze bombardéru.
Všem pak děkuji za přečtení! :-)
A pokud byste se snad chtěli podílet na redakčním obsahu, pokud jste takoví odborníci, uvítáme.
Richard Jan Voigts

heh #6
heh 22. červenec 2016 14:44

IBM skutečně koupila Apache HTML server? Co je to proboha HTML server? Apache HTTP server je projekt vyvíjený a vlastněný Apache Foundation. IBM s tím nemá nic společného... :-( Link or did not happen.

Richard Jan Voigts #7
Richard Jan Voigts 22. červenec 2016 23:58

Tak to bude HTTP server, IBM prostě koupila něco co se týká open source a Apache, což je fakt a pro dobrý příměr.

BoBLO #8
BoBLO 26. červenec 2016 10:14

IBM nekupila Apache! To iba IBM HTTP Server je "powered by Apache". Blizsie:
https://en.wikipedia.org/wiki/IBM_HTTP_Server

aplista #9
aplista 06. srpen 2016 20:18

"Nějaký ten stažený OpenOffice to ale může vyřešit, lokalizaci do češtiny mají, včetně verzování (což na revanš Apple Pages ze sady iWork nemají)."

Apple Pages mají, jak češtinu, tak správu verzí (jestli autor myslí sledování změn v dokumentu různými autory)

merlia #10
merlia 08. říjen 2016 00:12

Pánové, narozdíl od vášnivých diskutujících pod tímto článkem tento notebook mám. Sice jako druhý stroj "kdyby něco" , ale nedám na něj dopustit. Vše podstatné v recenzi je. A v zásadě s tím souhlasím. Jen bych se rád zeptal diskutujících - proč by sem proboha chtěli rvát linux? Nic proti linuxu, ale tento notebook prostě splňuje to, co slibuje - web, texty, tabulky, filmy... tedy 99 % z toho, co řeší normální uživatelé

gilhad #11
gilhad 09. leden 2017 04:26

Nevim, jak vyse zmineni, ale ja bych si tam Linux dal, protoze se mi s nim dobre pracuje. Stejne jako pri vyberu jidla se ridim vlastni chuti a nikoli statistikou ostatnich stravniku. Nebo pri vyberu naradi vlastnimi potrebami. To, ze spousta lidi je ochotna nekam narvat sroub kladivem pro me neni duvod se vzdavat sady stroubovaku. Plus bych tam dal nejaky rozumne velky disk, abych mohl mit vsechna data pohodlne lokalne a nebyl zavysly na neci libovuli, jestli se ke svym datum dostanu a komu dalsimu je jeste poskytne.

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Red Hat Ansible Engine přináší další automatizaci cloudu

Pavel Houser , 19. červenec 2018 13:52

Nejnovější verze platformy Red Hat Ansible Engine 2.6 rozšiřuje automatizaci cloudů AWS, Google Clou...

Více 0 komentářů

Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

ČTK , 19. červenec 2018 10:00

Displej půjde složit na polovinu jako peněženku. Ve složeném stavu je na přední straně přístroje men...

Více 0 komentářů

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 mld. eur (aktualizace)

ČTK , 18. červenec 2018 13:26

Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače, uvádí EK....

Více 0 komentářů

EK oznámí rozhodnutí o pokutě pro Google

ČTK , 18. červenec 2018 12:10

Google dostal od EK za zneužití dominantního postavení již koncem loňského června pokutu 2,42 miliar...

Více 0 komentářů

Americká Workday koupila českou firmu Stories

ČTK , 18. červenec 2018 09:00

Českou firmu Stories založili tři datoví odborníci, kteří si dali za cíl změnit řízení velkých firem...

Více 0 komentářů

Slovensko zablokovalo přístup k desítkám webů s hazardními hrami

ČTK , 18. červenec 2018 08:00

Na návrh slovenského Finančního ředitelství soudy nařídily telekomunikačním operátorům zamezit příst...

Více 0 komentářů