• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Automatizace IT bezpečnosti: Jak se liší SOAR a DevSecOps

Redakce
20. 4. 2022
| Články
Partnerský program Helios – partnerství na celý život

Zdroj: Pixabay

Bezpečnostní týmy touží po automatizaci. V posledních letech se jejich možnosti v této oblasti zlepšily i díky řešením typu SOAR (Security Orchestration, Automation and Response) a dalším bezpečnostním řešením, jako jsou SIEM (Security Information and Event Management), IAM (Identity and Access Management), EDR (Endpoint Detection and Response), XDR (Extended Detection and Response) a CDR (Cloud Detection and Response), která nabízejí automatizaci v dílčím rozsahu.
Vzhledem k tomu, že ve hře jsou všechny tyto různé možnosti, je pochopení podobností a rozdílů mezi SOAR a DevSecOps zásadní. Ačkoli v SOAR existují prvky automatizace pracovních postupů, DevSecOps se od SOAR odlišuje spoluprací mezi týmy Dev, Sec a Ops, hyperzávislostí na open source, schopností být proaktivní a reaktivní a také agilním přístupem.

Co je SOAR?
Společnost Gartner definuje SOAR jako „technologie, které organizacím umožňují shromažďovat vstupy monitorované týmem bezpečnostních operací“. Nástroje SOAR přijímají data ze systémů SIEM a definují postupy analýzy incidentů a reakce na ně ve formátu digitálního pracovního postupu.

Co je DevSecOps?
DevSecOps je moderní procesní metodika, která před více než deseti lety rozšířila vývoj softwaru o agilní infrastrukturu a nedávno do procesu DevOps přidala i prvek bezpečnosti. Cílem DevSecOps je zvýšit rychlost vydávání nových verzí softwaru, odstranit bariéry mezi týmy, snížit četnost a dopad chyb v produkčních verzích a posunout zabezpečení do dřívější fáze procesu dodávání softwaru. DevSecOps přesahuje rámec vývoje aplikací, neboť organizace se modernizují, když se vše v IT stává kódem, tzv. IT-as-Code.

Cílů DevSecOps lze dosáhnout dvěma způsoby. Zaprvé kulturní změnou, kdy týmy spolupracují na jedné platformě a vytvářejí a rozvíjejí opakovatelná řešení pomocí produktů a nástrojů od více dodavatelů, což lze nazvat softwarovou či DevSecOps továrnou. Za druhé, využíváním kontinuální integrace a kontinuálního dodávání (CI/CD, continuous integration and continuous delivery). CI/CD je kategorie softwarových nástrojů, které často integrují a odesílají kód, aby se ujistily, že nové verze aplikace fungují. CI/CD umožňuje u vytvářeného kódu testování a automatizaci všech aspektů vývojového procesu, včetně zabezpečení, ještě předtím, než je kód poslán do produkce.

Proč se SOAR liší od DevSecOps
Někdo by si mohl zaměnit mechaniku SOAR s DevSecOps, protože bezpečnostní týmy používající nějaký nástroj SOAR se ve velmi dobrém slova smyslu hlásí k duchu DevSecOps, který spočívá v tom, že k automatizaci své práce používají tzv. low-code přístup. Zde však podobnost začíná i končí. Tři základní, níže uvedené rozdíly, jsou tím, co skutečně odlišuje DevSecOps od SOAR.

1. SOAR má omezenou podporu open source. Nástroje SOAR se jen zřídka integrují s open source nástroji, protože se ze své podstaty integrují především s nástroji třetích stran, jako jsou Cisco, Exabeam, Okta nebo Splunk. Nedostatek integrace s open source je velkou překážkou pro týmy DevOps, které při své práci do značné míry spoléhají na open source nástroje, jako jsou Git, Ansible a Terraform. Tato patová situace izoluje bezpečnostní týmy od produkce a odrazuje týmy DevOps od spolupráce.
2. SOAR neuplatňuje agilní přístup k poskytování automatizace. Když bezpečnostní týmy používající nástroje SOAR mluví o automatizaci, je to v kontextu přijímání dat ze SIEM, správy těchto dat a následné automatizace postupů reakce na incidenty. To se liší od používání CI/CD, jako v případě DevSecOps, které umožňuje vývojářům integrovat jejich nový zdrojový kód, testovat jej, odesílat a poté pravidelně nasazovat do produkce.
3. SOAR bylo vytvořeno jako individuální produkt pro bezpečnostní analytiky, nikoli pro spolupráci. SOAR je podmnožinou DevSecOps, které může pojmout mnoho možností, mimo jiné SOAR, Compliance, Cloud Security, App Security, Network Automation, Infrastructure Automation a Integrations. Cílem DevSecOps je umožnit týmům vytvářet řešení jako stavební bloky a propojit je s CI/CD, kde se každý tým může napojit na své stávající pracovní postupy s produkty a nástroji, které chce používat.

Zejména bezpečnostním a operations týmům umožňuje CI/CD agilní iterace s různými možnostmi použití, skenování kódové základny nebo aplikace na známé bezpečnostní zranitelnosti nebo spouštění infrastruktury a aplikací podle bezpečnostních měřítek, které zlepšují bezpečnost produktů a bezpečnostní pozici celé společnosti.

DevSecOps tedy zahrnuje open source, uplatňuje agilní přístup k automatizaci a umožňuje spolupráci, což SOAR ne ve všech ohledech zvládá. Nicméně možnost využít open source je ve skutečnosti ideální pro bezpečnostní týmy, kterým se líbí podpora a odpovědnost poskytovaná rozsáhlou komunitou. Stejně tak je přístup CI/CD výhodný pro bezpečnostní týmy, které již dlouho chtějí bezpečnost posunout do dřívějších fází vývoje. Jinými slovy, ať je vývoj zavede dříve do procesu vytváření IT-as-Code, aby mohli řešit problémy ještě před tím, než se kód dostane do produkce.

Dosažení agility pomocí CI/CD, zaměření na DevSecOps
SOAR je výhradně bezpečnostní platforma, zatímco DevSecOps komplexně řeší potřeby všech týmů tím, že zahrnuje CI/CD, open source nástroje a spolupráci. Zatímco SOAR nemůže nahradit DevSecOps, DevSecOps řeší problematické aspekty SOAR a přistupuje k němu jako k možnému způsobu použití, přičemž zároveň nabízí všeobecnou automatizaci spolu s uživatelskou zkušeností, která povyšuje roli a práci v oblasti zabezpečení.

Některé bezpečnostní a operations týmy se mohou vůči DevSecOps řešení stavět zdrženlivě, protože CI/CD je tradičně vnímán jako přístup vhodný pouze pro vývoj aplikací. To už ale dávno neplatí. V dnešní době existuje spousta možností low-code/no-code platforem, které organizaci umožňují dosáhnout DevSecOps. V ideálním případě by týmy měly mít platformu DevSecOps, která zahrnuje vše, tedy takovou, která obsahuje vizuální rozhraní, kde mohou spolupracovat všechny úrovně uživatelů, ale která obsahuje i výkonné zázemí, které podporuje vývojáře a požadavky DevOps, jako je podpora stávajících nástrojů a automatizačního obsahu v nativní podobě, např. konfigurace Terraform, playbooky Ansible, skripty atd.

Prostředí hrozeb se neustále mění. Bezpečnostní a ops týmy musí navzdory nedostatku talentů zvládnout více, a proto se musí prosadit automatizace, aby zmírnila tlak, který v oblasti jejich působnosti narůstá. Bezpečnostní týmy mají velký prospěch z CI/CD pipelines, které nejen replikují a zrychlují jejich manuální schopnosti, ale také jim ukrajují drahocenný čas potřebný pro modernizaci každodenních pracovních procesů, které mapují různé případy použití. Přijetím myšlenky a postupů DevSecOps se mohou bezpečnostní a operations týmy stát agilními se svými kolegy z Dev a DevOps díky spolupráci s využitím technologií, které uspokojí celé spektrum technických talentů v každé organizaci.

Mike Fraser, veterán amerického letectva a viceprezident pro DevSecOps ve společnosti Sophos

Rubriky: Podnikový softwareSecurity

Související příspěvky

Zprávičky

Průzkum Infor: výrobci posilují monitoring dodavatelského řetězce

20. 3. 2023
Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení
Články

Jak z ChatGPT udělat pomocníka kyberbezpečnostních týmů

20. 3. 2023
Zprávičky

Státní úřady i soukromé firmy v ČR zakazují pracovníkům používání TikToku

18. 3. 2023
Zprávičky

Na podnikové sítě útočil hlavně backdoor Qbot

17. 3. 2023

Zprávičky

Komerční úspěch 5G: Sítě nové generace dosáhly za tři roky stejných milníků, jako 4G za pět let

Maďarsko získalo menšinový podíl v operátorovi Yettel ze skupiny PPF Telecom

ČTK
21. 3. 2023

Maďarsko získalo prostřednictvím dohody o výměně akcií nepřímý menšinový podíl v maďarském operátorovi Yettel

Amazon hodlá zrušit dalších 9 000 pracovních míst

ČTK
21. 3. 2023

Americký internetový obchod Amazon hodlá zrušit dalších 9000 pracovních míst. Šéf podniku Andy Jassy

Proč blockchain selhává

Bitcoin stoupl na devítiměsíční maximum, těží z neklidu v bankovním sektoru

ČTK
20. 3. 2023

Kryptoměna bitcoin se dnes dostala na devítiměsíční maximum nad 28 500 dolarů (zhruba 637.300

Průzkum Infor: výrobci posilují monitoring dodavatelského řetězce

Pavel Houser
20. 3. 2023

Hlavní motivací k zajištění odolnějších řetězců s pomocí specifických ERP a SCM nástrojů je permanentní

Státní úřady i soukromé firmy v ČR zakazují pracovníkům používání TikToku

ČTK
18. 3. 2023

Státní úřady a podniky i soukromé firmy v ČR zakazují svým pracovníkům z bezpečnostních

ČOI: 4 z 5 kontrolovaných internetových prodejců v roce 2022 porušili zákon

Pavel Houser
17. 3. 2023

Česká obchodní inspekce oznámila, že v průběhu minulého roku uskutečnila 1 064 kontrol zaměřených

Sasko jedná s TSMC o výstavbě závodu, probírají se vládní dotace

ČTK
17. 3. 2023

Sasko a tchajwanský výrobce čipů TSMC vedou pokročilá jednání o výstavbě závodu firmy v

Na podnikové sítě útočil hlavně backdoor Qbot

Pavel Houser
17. 3. 2023

Česká republika v únoru patřila opět mezi nebezpečné země. Check Point zveřejnil pravidelný Celosvětový index

Tiskové zprávy

Peníze až na šestém místě. Češky v IT mají jiné preference

Dell Technologies integruje regiony CEE a META, cílem je podpora inovací pro zákazníky a rychlejší přístup na globální trhy

NÚKIB upozorňuje na zranitelnost CVE-2023-23397 v Microsoft Outlook

Umělá inteligence pomáhá být produktivní, ukazuje průzkum Lenovo

VMware spolupracuje se společností Samsung na virtualizované síti RAN pro otevřené sítě 5G

ZEBRA SYSTEMS: ochrana s pomocí EDR již není luxus, ale nutnost

Zpráva dne

Březnový prodej – doživotní licence na Windows 10 za Goodoffer24 € 12 a Office za € 23!

Březnový prodej – doživotní licence na Windows 10 za Goodoffer24 € 12 a Office za € 23!

Redakce
3. 3. 2023

Ať už hledáte levnější cestu jak postavit nový počítač, nebo jen chcete upgradovat stárnoucí...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Programování s pomocí umělé inteligence a open source licence

Pavel Houser
15. 3. 2023

S tím, jak se rozšiřuje využití umělé inteligence přímo při tvorbě softwaru, se intenzivněji začínají diskutovat...

Nadcházející akce

  1. IT Security Workshop

    21. března
  2. Hannover Messe 2023

    17. dubna - 21. dubna

Zobrazit všechny Akce

Slovník

Internet Explorer

Efektivita

Inkscape

Nejpopulárnější články

OKI na veletrhu EmbaxPrint zaujala potiskem etiket

OKI na veletrhu EmbaxPrint zaujala potiskem etiket

Tomáš Jirásko
1. 3. 2023

Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita

ChatGPT uspěl v testu teorie mysli

Pavel Houser
21. 2. 2023

Kvalitních IT specialistů je nedostatek a práce na dálku jim může přinést až o 25 % víc peněz

Redakce
3. 3. 2023

Mýty kolem digitalizace firmy (1): Digitalizace je jen IT projekt a adopce je ztráta času

Mýty kolem digitalizace firmy (1): Digitalizace je jen IT projekt a adopce je ztráta času

itbiz
2. 3. 2023

Celosvětové výdaje na IT v letošním roce podle Gartneru vzrostou o 2,4 %

Redakce
23. 2. 2023

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security techn Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT česk

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • V Japonsku objevili nový druh orchideje, vypadá jako sklo
  • Výzkum mezidruhových kříženců pomůže ve šlechtění odolnějších plodin
  • Jak by vypadala noční obloha, kdybychom viděli záření gama

RSS AbcLinuxu RSS

  • Hra zdarma: Lorelai
  • Curl slaví 25 let. Vydána verze 8.0.0
  • Arduino Day 2023

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.