Barevná A4 multifunkce OKI MC562dnw (dlouhodobý test)

Tomáš Jirásko , 27. duben 2015 08:30 12 komentářů
Rubriky: Hardware
Barevná A4 multifunkce OKI MC562dnw (dlouhodobý test)

Pokud hledáte kancelářskou multifunkci, je OKI MC562dnw rozumnou volbou. Jde sice o multifunkční zařízení, které se na našem trhu objevilo již v roce 2013, ale u tiskových řešení se změny neprojevují tak překotně, jako ve zbytku ICT. Jde o vyvážený stroj s LED technologií, který sice v některých jednotlivých parametrech není na špičce, podobně jako kombík proti sporťáku, ale dostáváte v něm spolehlivý pracovní nástroj.

Barevná A4 multifunkční tiskárna OKI MC562dnw na trhu představuje zajímavou nabídku. Navíc jde o dobře vybavený model, obsahující duplexní jednotku pro tisk, sken i kopírování, ethernetové připojení i Wi-Fi (byť pouze 2,4 GHz) a v základu 250listový zásobník. Rychlost tisku 30 stran za minutu černobíle a 26 barevně společně s předpokládanou (doporučenou) zátěží 5 000 stran za měsíc jsou pro menší firmu celkem dostačující. Přidáme-li informaci o 3leté záruce on-site, kterou získáte po registraci k základní 2leté on-site, stojí za to se na tento model podívat.

Určeno pro kancelář
Multifunkci jsme uvedli do provozu minulý rok, začlenili ji do firemní sítě a po celý rok důkladně zatěžovali. Byť tedy jde o starší model, je stále konkurenceschopný a naprosto dostačující, zvláště vezmeme-li v úvahu, že většina inovací se v tisku posledních pár let točila okolo v praxi nevyužívaného mobilního tisku, cloudu a podobně.

Podíváme-li se na kancelářský tisk, což je důvod, proč OKI MC562dnw pořizovat, můžeme být spokojeni. Uváděná maximální rychlost tisku 26 barevných/30 černobílých stran, nám dala v našem prostředí výsledek 21/26 stran, což jsme zhruba očekávali a považujeme to za dobrý výsledek. Při dlouhodobějším tisku (přes 100 stran) se rychlost zvýšila až na 23 stran, nicméně zde již záleží na konfiguraci síťových prvků. V praxi je rychlost tiskové úlohy ovlivněna právě nastavením sítě, kdy třeba na tiskárnu směřují zároveň dvě fronty, u kratších úloh nemá tiskárna čas najet na optimální režim.

Kvalita tisku
Samotná kvalita tisku je dobrá. Písmo je ostré, dobře ohraničené a jasně čitelné i v případě malého fontu, včetně kontrastního zobrazení (žluté písmo na černém pozadí). Drobný defekt se ukázal až u 4bodového fontu, kde se objevil zubatější okraj, ale i tak je čitelný. Což už je na druhou stranu velikost, kterou používáme při testu, ale v praxi se nepoužívá. Tisk grafických prvků vychází barevně přesycený, což lze do určité míry korigovat samotným nastavením tiskárny, ale v případě grafů a diagramů to nevadí. Ty naopak díky tomu působí jasnými barvami, stínování a podobné prvky jsou čisté, s přirozeným gradováním. Výstup je pro prezentační účely v praxi zcela připomínek.

Při tisku jednolité šedé plochy (CMYK – 40% černá) se při zvětšení objeví lehká stopa červené pigmentace. U vějíře tenkých barevných čar si ovšem MC562 vede skvěle. I když samozřejmě nedokáže, podobně jako jakýkoliv konkurent, dosáhnout vlásečnicového výtisku, její linky jsou čisté a neslévají se. Horší je to s tiskem barevných fotografií, kdy se u OKI dočkáte tmavší reprodukce původního zdroje. A v některých případech (typicky pleťovka, portréty) se objeví lehké štráfkování. Nic, co by se nedalo v případě kancelářského stroje očekávat nebo akceptovat. Pro orientační účely, kdy třeba chcete zjistit, jak si u návrhu stojí rozvržení barevných ploch, je vše dostačující. Z tohoto pohledu je důležité, že tiskárna posouvá celé spektrum, nedegraduje například pouze světlé nebo tmavé tóny, neujíždí do některé barvy apod. Pokud se budeme soustředit čistě na kancelářské využití, není to prostě něco, co by běžný uživatel považoval za problém.

Kopírování, skenování, faxování
U kopírování dochází k lehkému přesycení barevnosti (v případě monochromatického režimu dochází k tmavšímu podání kopie), ale kopie jsou ostré, dobře čitelné, a to i u velmi malého písma. Přínosem je, možná trochu hlučnější, ADF podavač dokumentů pro automatické oboustranné skenování a kopírování (tiskárna má také oboustranný automatický tisk). Zhotovení kopie 10 stran z podavače zabralo 30 sekund.

Při samotném skenování oceníte pokročilý režim, který umožňuje i korekci jasu a gamma křivky. Při prvním síťovém skenování narazíte na nutnost nastavení vzdáleného PC přes manuální rozhraní tiskárny. V nízkých rozlišeních podává skener průměrné výsledky, s nimiž se ale v kanceláři lze spokojit z hlediska archivace dokumentů i pro tvorbu prohledávatelných PDF a spolupráci s OCR. Automatický režim je sice barevně přesycený, ale dostatečně ostrý, nejvyšší volba 1200 dpi už zlepšení nepřinese a z našeho pohledu je pro práci celkem nadbytečná.

Naskenované dokumenty lze uložit samozřejmě lokálně na USB, ale pokud s dokumenty často pracuje, určitě dáte přednost uložení do „vzdáleného“ počítače, tedy po síti. Tím počítačem může být jak váš vlastní, tak sdílená složka v síti nebo e-mail, kterým můžete naskenovanou přílohu rovnou odeslat. Ke skeneru lze samozřejmě přistupovat i tradičně z počítače s využitím TWAIN, WIA a ICA driverů, na což je spousta uživatelů zvyklá. A skener využijete, i pokud posíláte fax, jímž je MC652 rovněž vybavena. Ten je s nástupem e-mailu obecně opomíjen až do doby, než potřebujete vyřídit něco ve firmě, jejíž procesy jsou stále ještě nastaveny na fyzické dokumenty.

Ovládání
Na závěr zmíníme asi jedinou slabinu OKI MC562, na kterou jsme narazili, a to je ovládací menu, respektive jeho provedení. Zvládnete přes něj vše potřebné, ale nebude vás to zrovna „bavit“. Pohyb v menu přes ovládací kříž není v době dotykových displejů očekávané řešení a monochromatický displej nemůže konkurovat barevnému. Menu ale není nelogické, pouze graficky nepůsobí přívětivě. Ovládání doplňuje qwerty klávesnice schovaná pod odklápěcím panelem s rychlou volbou, která má kulatá tlačítka. Pokud jako většina uživatelů potřebujete na tiskárně ručně něco nastavit jednou za „uherský rok“, můžete výhrady k manuálnímu ovládání považovat za marginální. Výhrady pak stírá fakt, že pokud třeba často skenujete z MFP do vzdálené složky, je vhodné věnovat trochu času nastavení rychlých voleb. To většina uživatelů neudělá a pak je zbytečně rozladěna opakovaným zadáváním stejných kroků. Pro opakující se úlohy (sken, tisk, kopírování, fax) je totiž možné vytvořit skript a ten pak snadno provést.

Tiskové náklady
Na tiskárně jsme v průměru tiskli okolo 2 400 stran měsíčně, což je přibližně polovina pracovního cyklu, se kterým se u této tiskárny počítá (5 000 stran). Celkové náklady na barevný tisk se během roku pohybovaly v rozmezí 2,90 – 2,50 Kč u barevného a 0,50 – 0,45 Kč u černobílého tisku, což je dáno různou cenou originálních tonerů (vysokokapacitní černý na 7 000 stran, barvy na 5000 stran) v čase. Jde tedy o kalkulace z prodejních, nikoliv ceníkových cen výrobce. V ceně jsou přitom rozpočteny válcová, pásová i zapékací jednotka. Vezmeme cenu pouze za „tonery“, vychází cena barevné stránky okolo 2,30 Kč, v případě černobílého tisku pak 0,30 Kč. Do kalkulace jsme nezahrnuli cenu za energie, protože se v porovnání s náklady na tisk jedná o marginální částky.

Shrnutí
OKI MC562dnw je vhodná do malé firmy nebo pro pracovní skupinu pro její rychlost, kvalitní kancelářský tisk a nízké provozní náklady. Jde o vyvážený stroj, který sice v některých jednotlivých parametrech není na špičce, podobně jako kombík proti sporťáku, ale dostáváte v něm spolehlivý pracovní nástroj. Multifunkce, stejně jako jiné produkty OKI, pro tisk využívá LED technologii, která je z hlediska kvality tisku srovnatelná, ovšem obsahuje méně pohyblivých částí a je tedy méně náchylná k poruchám. U tohoto modelu je přitom na LED postaven i skenovací mechanismus.

Předností je také fakt, že v ceně je záruka v místě provozu (on-site), takže vám odpadají starosti v případě problémů. A navíc, jak nám potvrdili naše zdroje u prodejců i distributorů, jde o stroj s vysokou spolehlivostí, u kterého se vyskytuje minimum reklamací. My jsme na ní během roku výraznější vady nenašli a z hlediska provozních nákladů nás uspokojila. Při aktuální běžné prodejní ceně od cca 13 000 Kč bez DPH jde o zajímavý, robustní a prověřený stroj.

Mohlo by vás zajímat:


Komentáře

Lol Phirae 27. duben 2015 09:17

Tak určitě... Jeden podobný "poklad" od OKI jsme tu měli. V tiskárně po necelém půl roce chrastilo jak v 500 let starých věžních hodinách. Pak odešla elektronika, tiskárna se vypnula a vyřízeno. V servisu krom toho vyměnili i pásovou jednotku - bohužel pouze za "skoro" stejnou. Tím, že tiskárna nešla zavřít, se příliš nezabývali a prostě asi vzali velké kladivo. Jakmilo bylo třeba vyměnit toner, samozřejmě to nešlo otevřít. Zjevně to normálním způsobem otevřít to nešlo ani v servisu, při páčení násilím zničili kastli.

Poté jak na běžícím pásu "končila" životnost pásové jednotky, zapékací jednotky a válců. Přes naprogramované kurvítko vlak nejede, tiskárna prostě po vytisknutí naprogramovananého počtu listů přestane tisknout a tento spotřební materiál je nutno koupit nový. Po roce (přičemž cca tři měsíce z toho byla tiskárna mimo provoz z důvodu reklamací) přesáhly náklady na opečovávání a "spotřební" materiál (tím nemyslím tonery) cca dvojnásobně cenu tiskárny. V tiskárně opět chřestilo jak v orloji, tisk trval nekonečně dlouho. Z původní tiskárny v té době už zbyl pouze napájecí kabel - vše ostatní buď vyměněno v rámci reklamací nebo (opakovaně) "spotřebováno".

Rozšířenou tříletou záruku jsme raději nevyužili a tento zmetek putoval na sběrný dvůr.

OKI == nikdy více!!!

7623#9287$_927usg #1
7623#9287$_927usg 27. duben 2015 10:36

Od roku 2010 mame Oki B430dn. Hned novou jsme ji museli reklamovat, protoze prestala tisknout po par listech. Po sesti tydnech v servisu nam dali zcela novy kus s tim, ze v te puvodni byl vadny firmware. (Zrejme testovani produktu na uzivateli, protoze ten to na rozdil od zamestnance dela zcela zdarma.)
Od te doby s ni nebyl problem. Je ovsem potreba rici, ze v ni stale jeste mame ten puvodni maloobjemovy pocatecni toner, takze ji temer nepouzivame. ;-)
Znama ma Lexmark z roku 2008, take jeste s puvodnim tonerem a ktery pouziva jeste mene nez my. I tento pristroj je naprosto v poradku - tedy alespon byl pred rokem, kdy jej pouzila naposledy.
A zrejme prave v tom tkvi umeni jak udrzet ruzna zarizeni v poradku: Hlavne je nepouzivat. :-)))))

Lol Phirae 27. duben 2015 11:08

S tím mohu souhlasit. Pokud se tiskárna nepoužívala, tak s ní nebyl problém. :-D

Jinak zátěž u nás byla ještě nižší, než v článku. Tak třetina deklarované max. hodnoty měsíčně. Tyhle produkty jsou i zadarmo drahé, s ohledem na to, že prakticky vše je předražený "spotřebák" víceméně bez záruky a s naprogramovaným kill switchem.

Hnus.

uživatel #3
uživatel 27. duben 2015 12:44

no dobře, a jaké je tedy tvoje doporučení?
už víme, co by sis nekoupil... :)
a netisknout, to není řešení - kupuje se to kvůli tisku (a skenování), že je obecně spotřebák drahý, to se ví, také se ví, že se spousta těch zařízení prodává pod výrobními náklady, protože výrobce pak předpokládá, že vydělá na originál spotřebáku. stejně tak se ví, že si část kupců pořídí poddimenzovaný přístroj (mění tonery/inkousty každý měsíc), část naddimenzovaný (nevymění je ani jednou za rok)
ale to je u spousty věcí
- benzín a servis na auta by taky mohl být levnější
- lidi si kupujou velký auta a pak tam jezdí sami a nedokážou s tím zaparkovat nebo naopak jezdí hodně s nějakým nemožným tříválcem ala ty Fábie, co žraly na dálnici víc než SUV :)

Lol Phirae 27. duben 2015 18:38

Co by bylo moje doporučení? Vrátit se do stavu, který zde byl před 10+ lety. Narozdíl od dnešních spotřebních zmetků tehdejší produkty dodnes spolehlivě slouží. (P.S. Jo, a v té souvislosti pochopitelně zakázat jakékoliv DRM čipy na tonerech a dalším spotřebáku.)

uživatel #5
uživatel 27. duben 2015 21:59

no já od počátku 90.let zažil spoustu tiskáren a jediná, která by asi mohla vydržet dodnes, tak byl A3 jehličkový Epson, velký a těžký jako kráva. samý železo. jinak nevidím rozdíl mezi tehdy a dnes, leda v tom, že jsou ty stroje po všech stránkách levnější a mám pocit, že při přepočtu na kupní sílu, inflaci nebo tak, by byl dnes i ten spotřebák levnější než tenkrát, ale to se třeba pletu. Co si vybavuju, tak se jednalo především o Canony a HP. Poslední Canon, inkoustový, co jsem měl doma, jsem vyhodil poté, co mi odmítl naskenovat stránku, protože chtěl vyměnit náplň. A poslední HP v kanclu už nemělo cenu opravovat, protože cena opravy a nutná výměna spotřebáku by stála více než lepší a nový model jiné značky.
A ty čipy - po dobu záruky je rozumné držet originální spotřebák, pak ať si tak každý strká co chce, ale ať se pak nediví...

Akát #9
Akát 04. květen 2015 13:40

Dřív jsme používali bar. tiskárnu OKI, ale tisk z ní byl drahý. Teď máme pár let inkoustovku Epson B510DN a tisk je levný - bylo to asi 80 hal za barevnou stránku (náklady na orig. inkoust, jiné náklady moc nejsou). Není to multifunkce a netiskneme asi tolik, jako autor článku. Dokumenty s fotkami vypadají znatelně lépe než z té LEDkové OKIny. Inkoust se voudou nerozpíjí.

uživatel #10
uživatel 06. květen 2015 16:59

jasně, nerozpíjí se to, tiskne to tak rychle jak udává výrobce (ne prakticky čtvrtinovou rychlostí), nemusí se pro parádní tisk dávat speciální papír, nezanáší se trysky, vydrží tolik co laserovka... a teď ještě tu o budulínkovi, tu mám taky rád. jediný, čemu věřím, že s lepším papírem a pomalým tiskem to udělá lepší fotky než laserovka nebo LEDka, ale to je jasný. na druhou stranu to nebude fotka za 80 halířů, že... tak ať slouží!

Honza #6
Honza 28. duben 2015 12:13

Ohledně špatného zavírání, pokud servis něco zmrvil, měl jste to reklamovat. Tedy pokud to již nebylo poničené při příjmu.

Jinak naprogramované životnosti válců, pásových jednotek, zapékacího válce, to je přeci všude.

Lol Phirae 29. duben 2015 08:17

Ad 1/ To jsem samozřejmě reklamoval. Oprava trvala další měsíc - kastle nebyla skladem. Asi nepočítači s tím, že nějaký dement použije metodu "když to nejde, vem si větší kladivo".
Ad 2/ Ne, všude opravdu ne. Mám celou řadu tiskáren, které narozdíl od OKI šuntu nevyhodí v polovině tisku fatální chybu a nepřestanou tisknout jen proto, že se počítadlo přetočilo přes magické číslo.

Honza #8
Honza 30. duben 2015 10:30

Většinou to jde propočítat, kolik se vejde spotřebáku do válce. Pokud to mění jen uživatel a nekouká na % válce, je to velký problém. Ale bohužel ne chyba OKI, ale toho uživatele.

Opotřebení válců se dá sledovat i SW, určitě po zaškolení může být obsluha i za něco odpovědná, je to jednoduché.

Oki má sw na reset válců. Dá se snad vyžádat (od distributora). Asi máte opravdu špatnou zkušenost. Máme 80 tiskáren OKI, vidím to trochu jinak.

Gorgussien #11
Gorgussien 29. březen 2017 15:57

No tak určitě... Pár takových pokladů jako je tento pán jsem taky zažil. Po půl roce se dostat na životnost pásovky (50-60 tisíc) s touto řadou stroje ?! Kafrat nad nutností výměny ojetých dílů, které jsou jasně dány ve specifikacích stroje a jsou pro všechny COLOR LASERY všude stejné = toner, válce, přenosák a pec ?! Nadávat na to, že jsem si nezjistil kolik mě bude stát provoz ročně ?! Nadávat na to že jsem si evidentně vybral blbě vzhledem k tiskové zátěži ?!
No tak to můžete, ovšem ne na stroj, ale na svou vlastní bl*ost. Váš demagogický příspěvek budu citovat při upozornění klientům, jak nevybírat tiskárny.

RSS 

Komentujeme

Umí ještě chlapi řídit IT byznys?

ITBiz.cz , 07. srpen 2018 11:00

Co mají v ČR společného obří IT korporace jako Google, HP, Microsoft, Oracle a nejnověji SAP? Mají v...

VíceRSS 

Zprávičky

Vědci vyvíjejí čárový kód pro steaky

ČTK , 15. srpen 2018 13:02

Technologii na bázi jedlého, netoxického oxidu křemičitého vyvíjí poradenská firma PWC....

Více 0 komentářů

Internetové bankovnictví používá 65 % lidí

Pavel Houser , 15. srpen 2018 09:00

Debetní kartu momentálně vlastní přes 80 % lidí. Boom zažívá mobilní bankovnictví....

Více 0 komentářů

UPC loni zvýšila tržby o 9 % na 4,3 miliardy Kč

ČTK , 15. srpen 2018 08:00

Ztráta společnosti klesla o desetinu na 223,5 milionu korun. Společnost to uvedla ve výroční zprávě....

Více 0 komentářů

Kalendář

22. 08.

25. 08.
Human-Level AI Conference 2018
26. 08.

30. 08.
VMworld 2018 U.S.
31. 08.

05. 09.
IFA 2018

Starší zprávičky

Apple prý už nechce sám vyrábět autonomní auta, soustředí se na software

ČTK , 14. srpen 2018 10:55

Manažer Doug Field, který odešel z Tesly, se vrací do Applu....

Více 0 komentářů

Google prý ukládá údaje o poloze uživatelů i proti jejich vůli

ČTK , 14. srpen 2018 09:00

I s pozastavenou historií pohybu prý některé aplikace Googlu automaticky ukládají data o poloze s ča...

Více 0 komentářů

Foxconnu nečekaně klesl zisk o 2,3 %

ČTK , 14. srpen 2018 08:00

Firma čelí riziku nasycení trhu s chytrými telefony....

Více 0 komentářů

Zranitelnost ve WhatsApp umožňuje manipulovat konverzaci

Pavel Houser , 13. srpen 2018 13:03

Útočníkům se nabízí nástroj na vytváření a šíření dezinformací, které vypadají jako zprávy z důvěryh...

Více 0 komentářů