Bitcoin a Hayekova vize soukromých peněz

Pavel Houser , 27. prosinec 2013 08:30 7 komentářů
Bitcoin a Hayekova vize soukromých peněz

O Bitcoin se v poslední době konečně začala zajímat i mainstreamová média. U této „virtuální měny“ (jako kdyby jiné měny po opuštění zlatého standardu byly něčím jiným) se hlavní pozornost dlouho zaměřovala pouze na samotné technické aspekty fungování, eventuálně bezpečnostní incidenty spojené s krádežemi např. z burz. Nyní se do popředí dostávají samotné ekonomické dopady Bitcoinu. Představuje hrozbu pro národní měny a pokud ano, máme se z toho radovat?

Společnost Eset dříve v prosinci upozorňila, že modifikovaná verze bankovního trojského koně Hesperbot se zaměřuje na neoprávněný přístup do bitcoinových peněženek. Už to, že něco stojí za krádeže, ukazuje, že to má nějakou hodnotu, ne?

V posledních týdnech na téma Bitcoinu začaly své soudy vynášet i centrální banky. Nejprve povahu bitcoinu jako měny odmítla Čína, víceméně odmítavé stanovisko vyslaly i regulační orgány EU. Německu Bitcoin jako měnu uznalo v srpnu, ovšem současně tím tyto peníze zařadilo do daňového systému a rozhodlo, že jejich použití bude regulováno (obdoba bankovních licencí apod.), alespoň při použití právnickými osobami.

Velmi vstřícně se k problému zatím staví Bank of America; v jejím vyjádření, které cituje The Register, se uvádí, že Bitcoin se v rámci e-commerce může stát konkurentem klasických měn. Je zde prý jasný potenciál růstu (ve smyslu míry používání, nikoliv kurzu jako takového).

Opravdu jen nafouknutá bublina?

Bank of America si myslí, že v tuto chvíli kolem Bitcoinu nemusí existovat bublina. Za předpokladu, že okolo 10 % transakcí v e-commerci by používala toto platidlo, by prý odpovídající poměr mezi Bitcoinem a dolarem mohl být tak 1 : 1 300 (aktuálně kurz spadl do hodnot kolem 500 dolarů).

Analýza Bank of America dokonce soudí, že Bitcoin je dnes vlastně konzervativním prostředkem směny – na rozdíl od jiných měn založených na podobném principu již docílil jisté všeobecné akceptace. On-line svět má taktéž sklon vytvářet monopoly a kdo se prosadí jako první, může slíznout všechnu smetanu.

Za platidlo uznal Bitcoin zatím také soud v Texasu. Zde šlo ovšem o proces s podvodníky – investiční fond oklamal klienty, přičemž soud případ posoudil jako klasickou zpronevěru.

Platidlo či investice?

I když se objevuje stále více výjimek, bitcoinem se platí zatím hlavně za digitální obsah. To ale nemusí budoucnost měny nijak limitovat; ve vyspělém světě bude čím dál více majetku mít digitální povahu (ostatně, ještě před pár lety jsme zírali, že někdo zaplatí peníze za artefakty ve hrách). Každopádně příjem plateb v Bitcoinu už má dnes pro prodejce smysl i čistě jako marketingový tah, a to i u nás.

Co se ale zajímavější, bitcoin nemusí sloužit jen jako platební prostředek, ale i investiční nástroj – a to přímou těžbou měny i jejím zakoupením. Dokonce se objevují i specializované nabídky, jak těžit Bitcoin např. v datových centrech.

Probíhají i fámy, jak např. skrytě těžit Bitcoin na Mac OS X.

Zatím zřejmě žádný tuzemský investiční poradce nepřišel s ucelenější představou, jakou část investic by měl mít člověk uloženou v Bitcoinech. Současný kurz se většinou pokládá za nadsazený (může klesat třeba kvůli dalším restrikcím vlád), těžba vzhledem k cenám elektřiny neefektivní. Když před asi měsícem kurz překročil 1 000 dolarů za bitcoin, objevilo se i přirovnání k letadlu/pyramidové hře: kdo dříve investoval, vydělal, nyní ale do vlaku nastoupí jen hlupák. Prý. Faktem je, že měna má do sebe zabudovaný deflační mechanismus, ten se však spustí až relativně zadlouho – kolem roku 2030.

Rozhodně by bylo zajímavé sledovat, s čím vývoj kurzu Bitcoinu koreluje pozitivně a s čím negativně. Vzali bychom třeba korunu, dolar, akciový index, ceny dluhopisů, nemovitostí, komodit a zlata. Koreloval by Bitcoin coby riziková investice kladně třeba s vývojem akciových indexů? Z toho by pak šlo odvodit i místo Bitcoinu v investičním portfoliu (proti čemu by „zajišťoval“ atd.).

Kritika

Jaké jsou hlavní námitky proti Bitcoinu, které dnes v debatách předkládají ekonomové?

Kritici například zdůrazňují velkou volatilitu kurzu. Tento argument má jistě svou váhu, nicméně v době nekrytých peněz lze s kurzem hýbat u klasických měn mnohem spíše (alespoň směrem dolů – viz politika ČNB). Čistě technologické řešení generování Bitcoinů činí tuto měnu částečně nezávislou na politických rozhodnutích. Samozřejmě, částečně. Tak jako v poslední době kurz srazil postoj Číny, tak zase v nedávné minulosti za růstem prý stál nejen zájem Číny, ale i krize na Kypru – alespoň opět dle Bank of America. Bitcoin je také vázán na ceny elektřiny, dalším zdrojem volatility kurzu pak může být třeba politika v oblasti obnovitelných zdrojů.

Kritici tvrdí, že Bitcoin má stále jen velmi omezenou likviditu. Pokud volatilita kurzu vyvolá run na tuto měnu, její hodnota spadne de facto na nulu. Neexistence centrální autority znamená nejen to, že centrální banky nemohou kvantitativně uvolňovat nebo snižovat hodnotu měny kurzovými intervencemi; současně to s sebou nese, že za krachující měnu se ani nikdo nepostaví coby věřitel poslední instance.

Bitcoin nad zlato?

Předem omezený objem měny pokládají někteří analytici za překážku jejího používání. V tom se Bitcoin odlišuje i od zlata. Zde je vzácnost sice také důležitých uchovatelem jeho hodnoty, v případě zlata ale příliš vysoká cena způsobí, že se vyplatí ho těžit i na méně výnosných lokalitách, čímž se zase zvýší objem měny. Zlato je tak spíše konstantní než vysloveně deflační měnou. (Nic ovšem není absolutně bezpečné, což mohli na počátku novověku zjistit vlastníci zlata v Evropě po vydrancování bohatých indiánských říší Nového světa.)

Finální stav deflace u Bitcoinu leží kritikům vůbec hodně v žaludku (pokud zbytek ekonomiky poroste, více protihodnotám bude odpovídat konstantní měnová zásoba a za Bitcoin získá kupující více). Na to však lze odpovědět – no a co? Právě toto může být výhodou měny proti potiskovaným papírkům. Přesvědčení o škodlivosti deflace není sdílené zdaleka tak všeobecně, jak se nám řada politiků a ekonomů snaží namluvit. Pokles cen je přirozenou reakcí na technologický pokrok; to je jasné třeba dnes v IT, ale třeba pro Británii 18. či 19. století platilo mnohem univerzálněji. (Proč si lidé něco kupují za deflační peníze a raději nepočkají na zlevnění? Mj. protože subjektivní hodnota věci kolísá – cestou v noci domů si koupíte pivo v nonstopu, ačkoliv druhý den ráno v supermarketu by bylo levnější. Další důvod: nežijeme nekonečně dlouho. Obdobný počítač byste za dva roky dostali levněji, člověk ho ale potřebuje už teď.)

Státy se snaží svůj monopol na měnu hájit argumenty, že Bitcoin umožňuje daňové úniky, praní špinavých peněz či financování kriminálních aktivit. Objevují se i varování, že Bitcoin je mimo právní rámec určitého státu a tudíž zde závazky nelze nijak garantovat a pohledávky vymáhat (jak by to mělo fungovat? v samotných Bitcoinech nebo podle nějakých kurzů – a jakých?)

Soukromé peníze

Klíčovým aspektem Bitcoinu je, že vnáší do systému pluralitu měn. O konkurenci více měn neboli „soukromém bankovnictví“ snil v minulém století např. nositel Nobelovy ceny za ekonomii F. A. Hayek. Podle jeho názoru by soukromé měny byly nejčastěji jakýmsi komoditním košem (pomineme-li závěrečný konec generování, Bitcoin je dnes dejme tomu komoditou odpovídající ceně elektřiny a výpočetního výkonu), ať už by se v nich míchalo množství zlata nebo třeba cena chleba.

Hayek mimochodem ve své knize o soukromých penězích (někdy se používá také termín „svobodné bankovnictví“, ten ale nemusí znamenat totéž) vyzdvihuje, že ochota používat určitou měnu koresponduje právě s důvěrou v ní, tj. měny se sklonem k inflaci by trh rychle eliminoval. Bitcoin Hayekově definici soukromé měny celkem dobře odpovídá.

Z pohledu uživatele i investora je jakýkoliv další dostupný platební či investiční instrument výhodou. Podobně jako existence daňových rájů znesnadňuje vládám zvyšovat daňové zatížení, více měn komplikuje měnovou politiku založenou na tištění peněz (může se tomu říkat třeba kvantitativní uvolňování). Zatím všechny „fiat money“, kdy užívání oběživa vynucovala centrální autorita, nakonec skončily hyperinflací. Buďme tedy za Bitcoin rádi. Rozšiřuje možnost volby – zvláštní mix platebních i investičních prostředků zahrnující slevové kupóny, stravenky nebo investiční zlato je teď ještě širší. I ten, kdo se nové měně radši vyhne jako nedůvěryhodné, může ocenit, že omezuje možnost společnost centrálně řídit prostřednictvím měnové politiky.

Nicméně do skutečné plurality měn ještě hodně schází, a to i kdyby se nové měny (nejen Bitcoin, ale i další podobné projekty) vyhnuly restrikcím. Měnový monopol centrálních bank totiž funguje nejen v tom, že něčím platit nesmíte (zde monopol de facto stejně není - v supermarketech se dnes u nás dá třeba běžně platit eurem i když to není zrovna dvakrát výhodné), ale že určitou měnu přijímat musíte. Jako prodejce nesmíte vyvěsit cedulky v Bitcoinech s poznámkou, že korunu zákazníci mohou jít leda tak naházet do ČNB. To asi v dohledné době ani Bitcoin nemá šanci změnit... (Jediným řešením by snad mohlo být cenu zboží v korunách natolik nadsadit, aby každý zákazník raději volil jiný způsob platby.)


Komentáře

Sten #1
Sten 29. prosinec 2013 20:43

Chápu, že článek je tendenční, ale některé pasáže jsou už vysloveně demagogické:

> v době nekrytých peněz lze s kurzem hýbat u klasických měn mnohem spíše

Je velký rozdíl mezi „lze“ a „děje se“. ČNB zahýbala kurzem jednorázově o 6 %, Bitcoin ten samý den udělal totéž (Mt.Gox) a na rozdíl od koruny v podobných výkyvech pokračuje dodnes.

> Zatím všechny „fiat money“, kdy užívání oběživa vynucovala centrální autorita, nakonec skončily hyperinflací

Samozřejmě, protože ty ostatní neskončily a fungují dodnes ;-) Ostatně velmi podobný argument můžete použít proti krytí měn („Zatím všechny kryté měny skončily prudkou deflací zlata a následným inflačním šokem“).

Jinak se doporučuji vážně zamyslet nad:

> Předem omezený objem měny pokládají někteří analytici za překážku jejího používání

Proč myslíte, že peníze opustily zlatý standard, tj. omezený objem měny? Mimochodem není pravda, že by se tímto Bitcoin lišil od zlata, naopak je velice podobný. Malé příbytky zlata současnou těžbou odpovídají přibližně příbytkům Bitcoinů těžbou minéry a stejně jako se zatím nevyplatí těžit zlato z asteroidů, nevyplatí se zatím ani prolomit Bitcoin hrubou výpočetní silou. Ale jednou se oboje nejspíš vyplatí.

Zett #2
Zett 29. prosinec 2013 23:18

Prečo peniaze opustili zlatý štandart?
Tak nikdy ho neopustili z vôle ľudí, ale vždy to bolo z vôle vlád alebo bankárov.

Sten #3
Sten 30. prosinec 2013 21:12

To ale není odpověď na otázku. Navíc většina lidí si bláhově myslí, že zlato (či stříbro) je oproti současným měnám něco jistějšího. A ono za poslední rok vykázalo 40 % inflaci.

Petr Ježek #6
Petr Ježek 05. leden 2014 22:25

No, nedivím se, že většina lidí naletí finančním podvodníkům, když nerozlišují inflaci od depreciace a nerozumí příčinám a důsledkům obého. Mimochodem, důvěra v USD je již téměř zcela virtuální jev...

Sten #7
Sten 13. leden 2014 15:43

Až se budou prodávat věci za unce zlata (a tedy bude mít zlato skutečnou inflaci), pak bude mít smysl rozlišovat inflaci od depreciace, do té doby je to prašť jako uhoď.

Zajímavé, že trhy o tom zatím neví :-)

pavelhouser #4
pavelhouser 31. prosinec 2013 18:01

- Hayek zase tolik zlato nevyzdvihoval - pokladal zlate kryti za druhe nejlepsi reseni, po soukromych menach krytych komoditnimi kosi (typu chleba plus elektrina). Samozrejme zde tez hrozi "inflace", napr. kdyz technologicky pokrok umozni vyssi vynosy psenice, to vam vsak jako uzivateli nevadi, protoze si prave zase koupite tolik chleba, co chcete.
- Ono jak by zlato coby platidlo mohlo pretrvat, kdyz ho v usa ve 30. letech vlada zabavovala (!). To ale neni argument proti zlatu, spise ukazuje na jeho vyhody ve srovnani s fiat money a nutnost je prosazovat mocenskymi prostredky. No ano, kdyz se za pouziti bitcoinu pujde do vezeni, take tim pouzivani tohoto platidla znacne omezite.
- Je-li mi znamo, Bitcoin ma striktne omezeno finalni mnozstvi obeziva, u zlata to takto neni (i kdyz dobre, ve vesmiru dostupnem teorii relativity je take fyzicky omezene mnozstvi zlata, i kdybyste ho delali jadernymi reakcemi; nicmene drtiva vetsina zlata dnes v obehu byla vytezena ve 20. stoleti, za 100 let to bude zlato ve 21. stoleti; naopak bitcoin ma mit to datum kolem roku 2030 jako cca finalni.)
- Pokles ceny zlata v roce 2013 jisteze pridelal vrasky tem, kdo spekulovali v kratkodobem horizontu. Ale v delsim horizontu - ono se ukaze, ze zastavit rotacky FEDu treba tak snadno nepujde, v Evrope se objevi dalsi kostlivec, na obzoru mohou byt akciove a dluhopisove bubliny, pominme valecne konflikty a scenare jeste katastrofictejsi (pro tyto ucely je zlato tez dobrou investici, byt uz asi zase zaostava za konzervou ci pistoli).

JZD #5
JZD 03. leden 2014 22:34

Co jsem zde napsal tak nevhodného, že mi byl odstraněn komentář v čase - 03. leden 2014 21:05 ?

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Hackeři ukradli zdravotní záznamy 1,5 milionu Singapurců

ČTK , 20. červenec 2018 14:37

Cílem útoku bylo prý získat podrobné údaje o singapurském premiérovi a také o lécích, které užíval....

Více 0 komentářů

Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

ČTK , 20. červenec 2018 11:36

Švédský podnik se v poslední době potýkal se slábnoucí poptávkou telekomunikačních operátorů....

Více 0 komentářů

Čip v občanském průkazu si zatím aktivovala třetina lidí

ČTK , 20. červenec 2018 08:00

Prostřednictvím Portálu občana lidé mají přístup např. k údajům o důchodu nebo si mohou pořídit výpi...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Red Hat Ansible Engine přináší další automatizaci cloudu

Pavel Houser , 19. červenec 2018 13:52

Nejnovější verze platformy Red Hat Ansible Engine 2.6 rozšiřuje automatizaci cloudů AWS, Google Clou...

Více 0 komentářů

Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

ČTK , 19. červenec 2018 10:00

Displej půjde složit na polovinu jako peněženku. Ve složeném stavu je na přední straně přístroje men...

Více 0 komentářů

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 mld. eur (aktualizace)

ČTK , 18. červenec 2018 13:26

Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače, uvádí EK....

Více 0 komentářů