• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

CIO chtějí urychlit návratnost investic do digitálních technologií

Redakce
20. 12. 2022
| Články

Přílišná závislost na IT zaměstnancích při poskytování digitálních řešení odráží tradiční způsob myšlení, který může bránit agilitě.

Podle každoročního celosvětového průzkumu společnosti Gartner mezi řediteli IT a vedoucími pracovníky v oblasti technologií musí ředitelé IT přijmout opatření, aby zrychlili dobu dosažení hodnoty a dosáhli nejvyššího i nejnižšího růstu podniku díky investicím do digitálních technologií.
„Tlak na CIO, aby přinášeli digitální dividendy, je vyšší než kdy jindy,“ řekl Daniel Sanchez-Reina, viceprezident pro analytiku společnosti Gartner. „CEO a správní rady očekávali, že investice do digitálních aktiv, kanálů a digitálního byznysu urychlí růst nad rámec dosavadních možností. Nyní vedení podniků očekává, že se tato digitální zlepšení projeví ve finančních výsledcích.“
„CIO v regionu EMEA očekávají, že v roce 2023 vzrostou rozpočty na IT v průměru o 4,4 %, což je méně než předpokládaná globální inflace ve výši 6,5 %. CIO tak budou mít reálně k dispozici méně peněz než minulý rok. Kombinace ekonomického tlaku, nedostatku drahých talentů a přetrvávající problémy s dodavatelskými řetězci zvyšují potřebu a urgenci tvorby nové přidané hodnoty.
Průzkum Gartner CIO and Technology Executive Survey 2023 shromáždil údaje od 2 203 respondentů z 81 zemí a všech hlavních průmyslových odvětví, kteří představují přibližně 15 bilionů dolarů příjmů/rozpočtů veřejného sektoru a 322 miliard dolarů výdajů na IT. V regionu EMEA se průzkumu zúčastnilo 780 CIO z 51 zemí a všech hlavních odvětví, což představuje téměř 5,9 bilionu dolarů příjmů a 78 miliard dolarů výdajů na IT.

Analýza průzkumu odhalila čtyři způsoby, jak mohou ředitelé IT dosáhnout digitálních dividend a prokázat finanční dopad investic do technologií:

Stanovení správných digitálních priorit
Respondenti průzkumu seřadili cíle exekutivy v oblasti investic do digitálních technologií za poslední dva roky. Dva hlavní cíle byly zlepšení provozních parametrů (53 %) a zlepšení zákaznické (či občanské) zkušenosti (45 %). Pro srovnání, pouze 27 % uvedlo jako primární cíl růst příjmů a 22 % zlepšení nákladové efektivity.
„CIO musí upřednostňovat digitální iniciativy orientované na trh a růst,“ uvedl Sanchez-Reina. „Pro některé CIO to znamená vystoupit z komfortní zóny interní automatizace back-office a místo toho se zaměřit na iniciativy zaměřené na zákazníky.“
Průzkum dále odhalil, že byznys prioritami z pohledu CIO jsou v regionu EMEA pro zbytek roku 2022 a rok 2023 růst a digitální transformace. Hlavními oblasti v nichž budou CIO v roce 2023 navyšovat výdaje jsou kybernetická a informační bezpečnost (70 %), BI a datová analytika (53 %) a cloudové platofrmy (48 %). Pouze třetina (34 %) pak plánuje zvyšování investic do AI a čtvrtina (24%) do hyperautomatizace.

Vytvoření hierarchie metrik
Průzkum zjistil, že 94 % organizací v regionu EMEA má problémy s vytvořením vize digitální změny, často kvůli protichůdným očekáváním různých zúčastněných stran. „Máme tu situaci kdy ředitel marketingu, ředitel obhodu, finanční ředitel a další členové podnikového vedení spolu soutěží o to kdo se v digitální transformaci dostane nejdál – to zaměstnává CIO v situaci, zatímco neexistuje jednotná digitální strategie,“ říká Sanchez-Reina.
Hlavním problémem absence digitální vize je neexistence sdíleného a kvantifikovaného byznys cíle napříč celou organizací. „Například každé oddělené podniku má své vlastní iniciativy v oblasti zlepšování zákaznické zkušenosti, ty ale nejsou sladěny a uspořádány kolem společného obchodního cíle – například konkrétního zvýšení objemu prodejů,“ vysvětluje Sanchez-Reina.
Řešením je že každé jedno oddělení bude mít svou vlastní metriku jež podporuje (je napojena na) společný (stejný) obchodní výsledek či cíl.

Poskytnětě své IT talenty byznysem řízeným fúzním týmů
Ačkoli je pro urychlení digitálních iniciativ nezbytné strategické zapojení vedoucích pracovníků byznysu, průzkum odhalil, že břemeno digitálních řešení není rovnoměrně rozděleno mezi IT a byznys. Například pouze necelá třetina (32 %) CIO v EMEA uvedla, že je byznys součástí digitálních či agilních realizačních týmů.
„Přílišná závislost na IT zaměstnancích při poskytování digitálních řešení odráží tradiční způsob myšlení, který může bránit agilitě,“ uvedl Sanchez-Reina. „CIO musí přistoupit na rovnoměrnější rozdělení odpovědnosti za digitální řešení. Lepší vybavení a zmocnění osob mimo IT – zejména tzv. byznys technologů – k rozvoji digitalizovaných funkcí, aktiv a kanálů může pomoci v rychlejším dosahování obchodních cílů.“
Zapůjčování IT pracovníků do fúzních týmů, které kombinují podnikové experty, podnikové technology a zaměstnance IT umožní rychleji formovat týmy, jež jsou zaměřeny na dosažení digitálních obchodních cílů, a zároveň otevře cestu k reciprocitě, například k integraci byznys expertů do fúzních týmu vedených IT.

Řešení nedostatku talentů hledáním na netradičních místech
Mnoho CIO a IT ředitelů čelí neustále problémům s hledáním a najímáním kvalitních IT talentů schopných urychlit digitální iniciativy. V průzkumu se nicmé­ně analytikům podařilo identifikovat řadu nevyužitých zdrojů technologických talentů. Například pouze 12 % podniků v regionu EMEA využívá studenty (prostřednictvím stáží a vztahů se školami) k rozvoji technologických schopností a pouze 24 % využívá tzv. gig pracovníky (dočasné kontraktory).
„Nedostatek talentů patří mezi největší překážky digitalizace,“ uvedl Sanchez-Reina. „CIO jsou často omezováni politikami týkajícími se preferovaných poskytovatelů nebo pracovních smluv. Měli by vedení podniku i perso­nálnímu oddělení zdůraznit, že využití netradičních zdrojů může zvýšit a urychlit návratnost digitálních investic.“

Rubriky: ByznysTechnologie

Související příspěvky

Zprávičky

Turnovský výrobce elektroniky Crytur vybudoval za 400 mil. Kč nový čistý provoz

12. 5. 2025
Zprávičky

Asociace představila etický kodex pro využití AI v předvolebních kampaních

12. 5. 2025
Zprávičky

Foxconn v Česku vyrobil za 25 let přes 100 milionů výrobků

12. 5. 2025
Cisco představuje budoucnost bez hesel
Články

Revoluce v bezdrátových sítích: firmy se již nyní musí začít připravovat na Wi-Fi 7, přinese nové možnosti

12. 5. 2025

Zprávičky

Turnovský výrobce elektroniky Crytur vybudoval za 400 mil. Kč nový čistý provoz

ČTK
12. 5. 2025

Ultračistý provoz za 400 milionů korun, který umožní zvýšit výrobu špičkových detektorů pro polovodičový

Asociace představila etický kodex pro využití AI v předvolebních kampaních

Pavel Houser
12. 5. 2025

Česká asociace umělé inteligence (ČAUI) dnes zveřejnila Etický kodex používání umělé inteligence v předvolební

Foxconn v Česku vyrobil za 25 let přes 100 milionů výrobků

ČTK
12. 5. 2025

Tchajwanská společnost Foxconn za čtvrt století působení v České republice vyrobila více než 100

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od Microsoftu

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od Microsoftu

ČTK
12. 5. 2025

Před 20 lety, 12. května 2005, byla představena herní konzole Xbox 360 od americké

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

Google zaplatí státu Texas 1,4 miliardy USD kvůli shromažďování osobních údajů

ČTK
11. 5. 2025

Americký internetový gigant Google se dohodl, že zaplatí státu Texas 1,375 miliardy dolarů (přes

Průzkum: Většina českých investorů o kryptoměny neprojevuje velký zájem

ČTK
10. 5. 2025

Většina českých investorů neprojevuje o kryptoměny, zejména bitcoin, velký zájem a klesá i důvěra

Kryptoměny a jejich ekonomika

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100 000 dolarů

ČTK
9. 5. 2025

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se včera poprvé od února vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

ČTK
8. 5. 2025

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zrušit omezení vývozu pokročilých počítačových polovodičů, které zavedl

Tiskové zprávy

Partnerství společností Nutanix a Pure Storage přinese zákazníkům větší možnosti volby díky novému integrovanému řešení pro kritické pracovní úlohy

Speciální polep Ferrari pro Miami: technologie a design v podání HP

Nadace Mission 44 Lewise Hamiltona a HP podpoří dovednosti mladých v oblasti přírodních a technických věd

Během posledních 48 hodin zachytila VZP rozeslání až 100 tisíc podvodných e-mailů

S barefooty chce dobýt svět. Be Lenka proto nasazuje systém od SAP, který rok ladila s českým ACTUM Digital

Synology oznamuje DiskStation DS925+ a rozšiřující jednotku DX525

Zpráva dne

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Redakce
15. 4. 2025

Ať už máte PC se starším systémem Windows, nebo si stavíte PC podle vašich...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 13
Celý den

Cloud Computing Conference

Kvě 27
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

E-GSM

Blue laser

BigBoard

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Narušení chování může předcházet poruchám paměti u Alzheimerovy nemoci
  • Geneticky modifikovaní pavouci tkají červeně svítící pavučinu
  • Týden na ITBiz: Fujitsu a Riken hlásí milník v kvantových počítačích

RSS AbcLinuxu RSS

  • Shotcut 25.05.11
  • GNU Taler 1.0
  • Pozvánka na 209. sraz OpenAltu v Brně. OpenAlt komunita se potká s komunitou OpenSSL

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.