Cloud poprvé překonal on-premise infrastrukturu

ITBiz.cz , 28. leden 2019 07:30 0 komentářů
Cloud poprvé překonal on-premise infrastrukturu

Datová centra míří ven z podniků a cloud už opravdu představuje rozhodující část IT – alespoň v tom smyslu, že výdaje za IT infrastrukturu v cloudu jsou vyšší než za on-premise (tj. tradiční datová centra v podnicích). Tvrdí to alespoň aktualizovaná studie IDC Worldwide Quarterly Cloud IT Infrastructure Tracker; podle těchto analýz mělo ke zlomu dojít ve 3. kvartále 2018. Mezi IT infrastrukturu IDC přitom řadí úložiště, ethernetové přepínače a servery.

Za celý rok 2018 podle IDC vzrostly příjmy za prodej IT cloudové infrastruktury o 37 % na 65,2 miliard dolarů. Ještě masivnější byl meziroční růst ve 3. čtvrtletí (47,2 %), proto cloud předstihl kategorii on-premise již v tomto kvartále. 51 % výdajů na IT infrastrukturu se ve 3Q/2018 týkalo té cloudové, ještě před rokem byl přitom tento podíl pouze 44 %. Z hlediska čísel za celý rok 2018 IDC ještě odhaduje malou převahu výdajů na premise systémy – nakonec ty nemizí a mají představovat i v roce 2022 ještě asi 42 % celého koláče a v absolutních číslech ještě pro loňský rok IDC odhaduje růst výdajů i na on-premise řešení. Bez ohledu na to, zda jde o cloud nebo on-premise, totiž životní cykly výměny produktů vedly loni k tomu, že podniky investovaly více (a to cca bez ohledu na vývoj ekonomiky jako takové). Letos se proto očekává relativní ochlazení a např. i velcí poskytovatelé cloudu se zřejmě budou snažit optimalizovat své dodavatelské řetězce, a dosáhnout tak snížení cen.

Co se týče jednotlivých kategorií cloudu, výdaje za cloud veřejný jsou podle IDC výrazně vyšší jak v absolutních číslech (12,1 miliard vs. 4,7 miliardy dolarů za 3Q/2018), tak i z hlediska dynamiky (růst o 56 % vs. 28 %). To by se nemělo příliš změnit ani v následujících letech. Suverénně nejrychleji roste v cloudu poptávka po výpočetních prostředcích, tj. cca serverech (59 % meziroční růst výdajů), u přepínačů a úložišť jsou tato čísla podstatně nižší (18 %, resp. 20 %). Lze předpokládat, že za růst poptávky po výpočetním výkonu může mj. nasazování strojového učení či jiné technologie související s provozem umělé inteligence, kde podniky často nemají ani další prostředky pro jejich provoz v režimu on-premise.

Co se týče pořadí jednotlivých dodavatelů cloudové IT infrastruktury, podle IDC je první pětice následující: Dell (14 % trhu, 2,4 miliardy dolarů za Q3/2018), HPE/New H3C Group (10 %), Cisco (6 %), Inspur (6 %) a Lenovo (5 %). Rychle roste Dell (50 %), Inspur (179 %) a Lenovo (182 %). HPE a Cisco i přes růst v absolutních číslech pak (13 %, respektive 8 %) pak podíly na trhu ztrácejí. I 50% růst Dellu v absolutních číslech prodejů na prudce expandujícím trhu znamenal, že společnost svůj podíl zvýšila jen minimálně.

Z hlediska jednotlivých regionů se výdaje nejrychleji zvyšují ve východní Asii (včetně Číny a Japonska) a v Severní Americe, pomaleji v Evropě. Rychlost migrace do cloudu sama o sobě tedy podle všeho příliš nesouvisí s tím, o jak vyspělý trh IT se jedná.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Brexit a osobní data

Tomáš Jirásko , 17. únor 2019 06:30
Tomáš Jirásko

Blíží se Brexit přináší společnostem řadu komplikací a nejasností ohledně budoucnosti. Ať již dojde ...

VíceRSS 

Zprávičky

MPSV dostalo námitku proti výběru dodavatele systému dávek

ČTK , 15. únor 2019 16:11

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu resort při budování systémů selhal a porušil rozpočtovou kázeň za...

Více 0 komentářů

Spor o cenu za akcie Telecomu se vrací k Vrchnímu soudu v Praze

ČTK , 15. únor 2019 10:05

Telefónica získala v roce 2005 majoritu v Českém Telecomu a zbývajícím akcionářům učinila časově ome...

Více 0 komentářů

NÚKIB nezměnil názor, technologie Huawei stále považuje za riziko

ČTK , 15. únor 2019 08:00

Na základě varování NÚKIB Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z tendru za půl miliardy ko...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Red Hat rozšiřuje možnosti řízení a automatizace infrastruktury datových center

Pavel Houser , 14. únor 2019 14:47

Red Hat CloudForms představuje lokální komponentu portfolia Red Hat pro správu hybridního cloudu....

Více 0 komentářů

Vydavatelé dohodu o copyrightu vítají, on-line firmy ji kritizují

ČTK , 14. únor 2019 11:09

Asociace internetových a počítačových firem CCIA uvedla, že domluvená podoba směrnice je promarněnou...

Více 0 komentářů

Státy a EP se shodly na podobě směrnice o digitálním copyrightu

ČTK , 14. únor 2019 09:00

Nadále bude možné šířit chráněná díla za účelem citací, kritiky, karikatury či parodie....

Více 0 komentářů

Tvůrce nejúspěšnější české hry Kingdom Come mění majitele

ČTK , 14. únor 2019 08:00

Koch Media má za Warhorse Studios zaplatit 42,8 milionu eur, tedy asi 1,1 miliardy Kč....

Více 0 komentářů