Cloud poprvé překonal on-premise infrastrukturu

Datová centra míří ven z podniků a cloud už opravdu představuje rozhodující část IT – alespoň v tom smyslu, že výdaje za IT infrastrukturu v cloudu jsou vyšší než za on-premise (tj. tradiční datová centra v podnicích). Tvrdí to alespoň aktualizovaná studie IDC Worldwide Quarterly Cloud IT Infrastructure Tracker; podle těchto analýz mělo ke zlomu dojít ve 3. kvartále 2018. Mezi IT infrastrukturu IDC přitom řadí úložiště, ethernetové přepínače a servery.
Za celý rok 2018 podle IDC vzrostly příjmy za prodej IT cloudové infrastruktury o 37 % na 65,2 miliard dolarů. Ještě masivnější byl meziroční růst ve 3. čtvrtletí (47,2 %), proto cloud předstihl kategorii on-premise již v tomto kvartále. 51 % výdajů na IT infrastrukturu se ve 3Q/2018 týkalo té cloudové, ještě před rokem byl přitom tento podíl pouze 44 %. Z hlediska čísel za celý rok 2018 IDC ještě odhaduje malou převahu výdajů na premise systémy – nakonec ty nemizí a mají představovat i v roce 2022 ještě asi 42 % celého koláče a v absolutních číslech ještě pro loňský rok IDC odhaduje růst výdajů i na on-premise řešení. Bez ohledu na to, zda jde o cloud nebo on-premise, totiž životní cykly výměny produktů vedly loni k tomu, že podniky investovaly více (a to cca bez ohledu na vývoj ekonomiky jako takové). Letos se proto očekává relativní ochlazení a např. i velcí poskytovatelé cloudu se zřejmě budou snažit optimalizovat své dodavatelské řetězce, a dosáhnout tak snížení cen.

Co se týče jednotlivých kategorií cloudu, výdaje za cloud veřejný jsou podle IDC výrazně vyšší jak v absolutních číslech (12,1 miliard vs. 4,7 miliardy dolarů za 3Q/2018), tak i z hlediska dynamiky (růst o 56 % vs. 28 %). To by se nemělo příliš změnit ani v následujících letech. Suverénně nejrychleji roste v cloudu poptávka po výpočetních prostředcích, tj. cca serverech (59 % meziroční růst výdajů), u přepínačů a úložišť jsou tato čísla podstatně nižší (18 %, resp. 20 %). Lze předpokládat, že za růst poptávky po výpočetním výkonu může mj. nasazování strojového učení či jiné technologie související s provozem umělé inteligence, kde podniky často nemají ani další prostředky pro jejich provoz v režimu on-premise.

Co se týče pořadí jednotlivých dodavatelů cloudové IT infrastruktury, podle IDC je první pětice následující: Dell (14 % trhu, 2,4 miliardy dolarů za Q3/2018), HPE/New H3C Group (10 %), Cisco (6 %), Inspur (6 %) a Lenovo (5 %). Rychle roste Dell (50 %), Inspur (179 %) a Lenovo (182 %). HPE a Cisco i přes růst v absolutních číslech pak (13 %, respektive 8 %) pak podíly na trhu ztrácejí. I 50% růst Dellu v absolutních číslech prodejů na prudce expandujícím trhu znamenal, že společnost svůj podíl zvýšila jen minimálně.

Z hlediska jednotlivých regionů se výdaje nejrychleji zvyšují ve východní Asii (včetně Číny a Japonska) a v Severní Americe, pomaleji v Evropě. Rychlost migrace do cloudu sama o sobě tedy podle všeho příliš nesouvisí s tím, o jak vyspělý trh IT se jedná.

Exit mobile version