Czech Space Week – naše kosmická událost roku

Richard Jan Voigts , 15. listopad 2018 06:30 0 komentářů
Czech Space Week – naše kosmická událost roku

Czech Space Week, který pořádá a organizuje CzechInvest a agentura ESA BIC Prague, jejímž je operátorem, byl zahájen 12. listopadu 2018 v prostorách galerie moderního umění DOX v pražských Holešovicích.

CzechInvest Czech Space Week 2018
CzechInvest Czech Space Week 2018
Zahájení akce Czech Space Week uvedl a moderoval Tomáš Studeník z Insane Business Ideas, která pořádá hackathony CEEHACKS a v předtermínu Czech Space Week také jeden proběhl ve spolupráci s ESA BIC a IBM v pátek 9. listopadu. Uvedl hlavní partnery akce, kterými jsou Ministerstvo dopravy a průmyslu ČR, CzechInvest, OHB, Thales Alenia Space, Honeywell, IBM a SAB Aerospace.

Jako první promluvil Dan Ťok, ministr dopravy a průmyslu: „Aktivity v kosmu jsou nedílnou součástí našeho každodenního života na Zemi, od smartphonů s navigací až po družicové snímky pro předpověď počasí. Jsem proto rád, že se koná Czech Space Week a přeji si, aby aktivity České republiky v této oblasti pokračovaly.“

Co dělá ESA BIC

CzechInvest Czech Space Week 2018
CzechInvest Czech Space Week 2018
Marek Aldorf, který má na starosti v ESA BIC Prague (Business Incubation Centre) inkubátory, vysvětlil, proč investovat do inovativních technologií, jejichž původ je v kosmu, a které se vymykají „pozemským“ zkušenostem a chápání. Přinášejí totiž zpět peníze, jež byly do kosmického výzkumu investovány, jako například takové maličkosti, kterými jsou například suchý zip nebo kevlar a další nové materiály. ESA BIC pomáhá startupům s investicemi, prezentacemi v médiích, mentoringem, hledáním partnerů, a to na celé cestě od inkubátoru až do produkční fáze při uplatnění na trhu.

Program ESA BIC už u nás působí na dvou místech, v Praze a Brně, má 7 investorů, účastní se jej 15 firem, 40+ mentorů, ESA BIC má celkem 20 inkubátorů pro vznikající nové firmy (startupy) v 17 zemích a získal osm investic přesahujících milion eur. Sedm ze startupů u nás už působí na trhu a vykazují 100% přežití. V inkubátoru ESA BIC Prague je v současné době 12 startupů. ESA BIC znamená nové příležitosti, jak otestovat myšlenky. Marek Aldorf zakončil svoji prezentaci výzvou: „Začněte svůj byznys s ESA BIC!“

Prezentace startupů s „kosmickými“ technologiemi

Po Marku Aldorfovi prezentovali svoje zkušenosti s ESA BIC Prague právě inkubátory, jako například Festka, výrobce kol z „kosmických“ materiálů: „Jsme překvapeni, jak dobře může spolupráce se státní agenturou fungovat!“ Další z již fungujících inkubátorů, InsightART, která se zabývá rentgenovým skenováním obrazů ve 2D s 50mikrometrovým rozlišením, prezentovala svoje výsledky této nové technologie s původem v CERNu a kosmu.

První zkouškou bylo ověření pravosti obrazu od Vincenta van Gogha z roku 1888. Martin Kubíček ze startupu SMUP – UQ zase předvedl stochastické modelování, které už našlo využítí v Box Beam case pro Škoda Auto. Další tři startupy už byly z nového českého centra ESA BIC Brno, například Octogeo, který se zabývá životním prostředím, teplotou atmosféry apod., vytváří teplotní mapy měst, a využívá k tomu i data z kosmické radiace.

Vítěz posledního hackathonu – Space Application Hackathon

ESA BIC Space Application Hackathon 2018 - Student Dreamers
ESA BIC Space Application Hackathon 2018 - Student Dreamers
Nakonec proběhlo vyhlášení vítězů pátečního hackathonu Space Application Hackathon, který vyhrál tým Student Dreamers s projektem Space Data Blockchain Ecosystem, soutěžící v kategorii blockchain. Družicová data slouží jako platforma, kde mohou univerzity sdílet shromážděná a zpracovávaná data ze CubeSats, což jsou miniaturní satelity (a v budoucnu možná i z jiných zdrojů) do blockchainu, což zaručuje, že jsou data jsou vysledovatelná, důvěryhodná a veřejná.

Technologie blockchain zajišťuje, že databáze je decentralizovaná, takže nebudou nikdy existovat spory o tom, kdo bude vlastnit a spravovat databázové servery. Platforma také poskytne přístup k datovému počítači, který získává stále větší popularitu, což umožní složitější analýzu dat. Díky technologii blockchain (hyperledgeru) bude také možné prodávat data a výpočetní sílu pro komerční účely a poskytnout zdroj příjmů zúčastněným univerzitám.

Prvním československým kosmonautem Vladimírem Remkem naše účast v kosmu nekončí.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Rok androidů a elektrických oveček

Pavel Houser , 16. leden 2019 12:00
Pavel Houser

Co si o roce 2019 mysleli P. K. Dick, R. Scott a I. Asimov a nakolik jim jejich prognózy vyšly?...

Více

Kalendář

25. 01.

27. 01.
DevConf.cz 2019
29. 01. Reshoper 2019
19. 03.

22. 03.
Amper 2019RSS 

Zprávičky

Huawei podle zakladatele během pěti let zdvojnásobí tržby

ČTK , 22. leden 2019 09:00

Podle zakladatele společnosti Huawei firma své nynější potíže předvídala již před deseti lety....

Více 0 komentářů

Francie vyměřila Googlu pokutu 50 milionů eur

ČTK , 22. leden 2019 08:00

Google si prý nedokázal zajistit adekvátní souhlas uživatelů pro zpracování jejich dat za účelem per...

Více 0 komentářů

Ruský úřad vede správní řízení s Facebookem a Twitterem

ČTK , 21. leden 2019 15:52

Ruské zákony vyžadují, aby údaje o ruských uživatelích byly uchovávány v Rusku....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ

ČTK , 21. leden 2019 10:50

Resort podle NKÚ porušil rozpočtovou kázeň za půl miliardy korun....

Více 0 komentářů

V USA zvažují rekordní pokutu pro Facebook

ČTK , 20. leden 2019 08:00

Americké dozorčí orgány zvažují, že uloží internetové společnosti Facebook rekordní pokutu za nedost...

Více 0 komentářů

Země EU se neshodly na podobě směrnice o digitálním copyrightu

ČTK , 19. leden 2019 09:00

Proti sobě stojí ekonomické zájmy velkých internetových firem a mediálních domů, padají ostrá slova ...

Více 0 komentářů

Databáze s 21 miliony hesly

ČTK , 19. leden 2019 08:00

Australan upozornil na dosud patrně největší únik e-mailů a hesel....

Více 0 komentářů