Czech Space Week – naše kosmická událost roku

Richard Jan Voigts , 15. November 2018 06:30 0 komentářů
Czech Space Week – naše kosmická událost roku

Czech Space Week, který pořádá a organizuje CzechInvest a agentura ESA BIC Prague, jejímž je operátorem, byl zahájen 12. listopadu 2018 v prostorách galerie moderního umění DOX v pražských Holešovicích.

CzechInvest Czech Space Week 2018
CzechInvest Czech Space Week 2018
Zahájení akce Czech Space Week uvedl a moderoval Tomáš Studeník z Insane Business Ideas, která pořádá hackathony CEEHACKS a v předtermínu Czech Space Week také jeden proběhl ve spolupráci s ESA BIC a IBM v pátek 9. listopadu. Uvedl hlavní partnery akce, kterými jsou Ministerstvo dopravy a průmyslu ČR, CzechInvest, OHB, Thales Alenia Space, Honeywell, IBM a SAB Aerospace.

Jako první promluvil Dan Ťok, ministr dopravy a průmyslu: „Aktivity v kosmu jsou nedílnou součástí našeho každodenního života na Zemi, od smartphonů s navigací až po družicové snímky pro předpověď počasí. Jsem proto rád, že se koná Czech Space Week a přeji si, aby aktivity České republiky v této oblasti pokračovaly.“

Co dělá ESA BIC

CzechInvest Czech Space Week 2018
CzechInvest Czech Space Week 2018
Marek Aldorf, který má na starosti v ESA BIC Prague (Business Incubation Centre) inkubátory, vysvětlil, proč investovat do inovativních technologií, jejichž původ je v kosmu, a které se vymykají „pozemským“ zkušenostem a chápání. Přinášejí totiž zpět peníze, jež byly do kosmického výzkumu investovány, jako například takové maličkosti, kterými jsou například suchý zip nebo kevlar a další nové materiály. ESA BIC pomáhá startupům s investicemi, prezentacemi v médiích, mentoringem, hledáním partnerů, a to na celé cestě od inkubátoru až do produkční fáze při uplatnění na trhu.

Program ESA BIC už u nás působí na dvou místech, v Praze a Brně, má 7 investorů, účastní se jej 15 firem, 40+ mentorů, ESA BIC má celkem 20 inkubátorů pro vznikající nové firmy (startupy) v 17 zemích a získal osm investic přesahujících milion eur. Sedm ze startupů u nás už působí na trhu a vykazují 100% přežití. V inkubátoru ESA BIC Prague je v současné době 12 startupů. ESA BIC znamená nové příležitosti, jak otestovat myšlenky. Marek Aldorf zakončil svoji prezentaci výzvou: „Začněte svůj byznys s ESA BIC!“

Prezentace startupů s „kosmickými“ technologiemi

Po Marku Aldorfovi prezentovali svoje zkušenosti s ESA BIC Prague právě inkubátory, jako například Festka, výrobce kol z „kosmických“ materiálů: „Jsme překvapeni, jak dobře může spolupráce se státní agenturou fungovat!“ Další z již fungujících inkubátorů, InsightART, která se zabývá rentgenovým skenováním obrazů ve 2D s 50mikrometrovým rozlišením, prezentovala svoje výsledky této nové technologie s původem v CERNu a kosmu.

První zkouškou bylo ověření pravosti obrazu od Vincenta van Gogha z roku 1888. Martin Kubíček ze startupu SMUP – UQ zase předvedl stochastické modelování, které už našlo využítí v Box Beam case pro Škoda Auto. Další tři startupy už byly z nového českého centra ESA BIC Brno, například Octogeo, který se zabývá životním prostředím, teplotou atmosféry apod., vytváří teplotní mapy měst, a využívá k tomu i data z kosmické radiace.

Vítěz posledního hackathonu – Space Application Hackathon

ESA BIC Space Application Hackathon 2018 - Student Dreamers
ESA BIC Space Application Hackathon 2018 - Student Dreamers
Nakonec proběhlo vyhlášení vítězů pátečního hackathonu Space Application Hackathon, který vyhrál tým Student Dreamers s projektem Space Data Blockchain Ecosystem, soutěžící v kategorii blockchain. Družicová data slouží jako platforma, kde mohou univerzity sdílet shromážděná a zpracovávaná data ze CubeSats, což jsou miniaturní satelity (a v budoucnu možná i z jiných zdrojů) do blockchainu, což zaručuje, že jsou data jsou vysledovatelná, důvěryhodná a veřejná.

Technologie blockchain zajišťuje, že databáze je decentralizovaná, takže nebudou nikdy existovat spory o tom, kdo bude vlastnit a spravovat databázové servery. Platforma také poskytne přístup k datovému počítači, který získává stále větší popularitu, což umožní složitější analýzu dat. Díky technologii blockchain (hyperledgeru) bude také možné prodávat data a výpočetní sílu pro komerční účely a poskytnout zdroj příjmů zúčastněným univerzitám.

Prvním československým kosmonautem Vladimírem Remkem naše účast v kosmu nekončí.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30
Pavel Houser

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Většina uživatelů sociálních sítí v USA by za ně byla ochotna platit

ČTK , 18. August 2019 08:00

Autoři dále spočítali, kolik by platformy vydělaly, pokud by vycházely pouze s příjmy od předplatite...

Více 0 komentářů

Larry Ellison má 75 let

ČTK , 17. August 2019 08:00

Larry Ellison stál u zrodu softwarového gigantu Oracle. Bývá popisován jako extravagantní multimilia...

Více 0 komentářů

ICT odborníků je v ČR stále nedostatek, medián mzdy je přes 52 tisíc Kč

Pavel Houser , 16. August 2019 10:00

Nejvíce si vydělají ICT odborníci v peněžnictví a pojišťovnictví, ať už se jedná o specialisty nebo ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

T-Mobile letos vyplatil dividendu 5,6 miliardy Kč

ČTK , 16. August 2019 09:01

Konkurenční O2 za loňský rok vyplatila akcionářům celkem 6,5 miliardy Kč....

Více 0 komentářů

Avast v pololetí zvýšil tržby o 9 % na 422 milionů USD

ČTK , 16. August 2019 09:00

Důležitou událostí první poloviny roku bylo vydání řešení pro Internet věcí....

Více 0 komentářů

Fiskální rok 2019/2020 začal pro Lenovo úspěšně

Pavel Houser , 16. August 2019 08:00

Čtvrtina sestavených počítačů na světě je značky Lenovo, firma má podíl na trhu 24,9 %....

Více 0 komentářů

Hlasové zprávy uživatelů pro Facebook přepisovali lidé

ČTK , 15. August 2019 10:00

Zásady Facebooku ohledně užívání dat se konkrétně o nahrávkách nezmiňují....

Více 0 komentářů