• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Dobrodružná cesta za hledáním univerzálního uživatelského rozhraní

Martin Tříska
10. 2. 2012
| Články

Příchod prvního grafického uživatelského rozhraní v podobě Apple Macintosh před více než třiceti lety znamenal revoluci pro celý IT svět. Grafické rozhraní bylo zcelá zásadní inovací, která zbourala sterotypy do té doby značně omezené interakce s počítačem. Příkazy byly zadávány pomocí děrných štítků, v pozdějších dobách pak s využitím příkazového řádku. O pojmech jako jsou „uživatelská spokojenost“, „použitelnost“ či dokonce „design“ ještě v těchto dobách nemohla být vůbec řeč. Jak vypadá situace dnes?

Ambiciózní Microsoft Bob se ukázal jako slepá vývojová cesta

Ambiciózní Microsoft Bob se ukázal jako slepá vývojová cesta

Hlavním důvodem zavedení grafického rozhraní byla tehdy hlavně snaha zpřístupnit svět IT široké veřejnosti, ne pouze hrstce erudovaných odborníků. Od té doby uplynulo hodně vody. Grafická uživatelská rozhraní v té či oné podobě nás dnes prakticky pronásledují na každém kroku a tak není divu, že si bez nich práci na počítači již ani neumíme vůbec představit. Z této perspektivy byl původní záměr více než naplněn.

V době vzniku prvních grafických uživatelských rozhraní začaly vznikat také první datové sítě, první propojené aplikace a první databáze. Každá z těchto komponent s sebou přinesla nové požadavky a potřeby reprezentace jimi zpracovávaných dat, z čehož se začaly formovat první požadavky na uživatelské rozhraní.

Multimédia vstupují do hry

Postupem času se k čistě textovým informacím navíc přidávaly zvukové poznámky, grafické soubory, videa, atd. V tomto výčtu bychom mohli pokračovat ještě dlouho a stejně by se nám nepodařilo zachytit všechny druhy souborů, s nimiž uživatel dnes musí pracovat.

Jednotliví uživatelé se tomuto trendu v průběhu času snadno přizpůsobili. Místo textového editoru, jenž umožňoval pouhé zaznamenání jednotlivých znaků a uložení do jednoduchého textového dokumentu nyní potřebujeme aplikace, které umí text formátovat podle námi nastavených stylů, měnit jeho barvu, přidávat do textu obrázky a další podobné drobnosti. Místo jedné spuštěné aplikace jich najednou můžeme mít otevřen prakticky neomezený počet. Není již nutné být v jednom okamžiku pouze na jedné webové stránce, ale klidně jich můžeme otevřít libovolný počet.

Jakou úlohu zde hraje návrh samotných aplikací

První počítačová myš

První počítačová myš

Zamysleme se nad těmito změnami našich uživatelských preferencí z pohledu designu samotných aplikací. Od strohého příkazového řádku jsme najednou přešli k barevným lištám plným ikonek a popisků. Myš nahradila klávesnici v roli navigátora v počítači. Není již potřeba napsat přesný tvar příkazu, stačí kliknout na správné místo na obrazovce. Tato potřeba zobrazit obrovské množství informací přehledně, efektivně, dostupně, na jednom místě, a v jednom okně aplikace, dala vzniknout řadě specializovaných profesí a odborníků.

Není již důležitý pouhý fakt, že aplikace umí vykonat nějakou činnost. Zákazník se dnes dívá na to, jak snadno lze tuto akci vykonat (v angličtině toto popisuje pojem „usability“), a především jaký má pocit při ovládání aplikace. Zda-li mu například nepřijde zmatená a nepřehledná nebo dokonce příliš složitá na pochopení (problémy této skupiny spadají do oblasti „user experience“).

Ani tento přístup zaměřený na reprezentaci dat však nevydržel věčně a nám se tak rýsuje zcela jiný problém, jenž IT obor naplno zásahne v blízké době. Dnešní uživatel totiž přesouvá svou pozornost od pouhé reprezentace informací k jejich skutečné konzumaci. Máme kolem sebe tolik zdrojů informací a dat, jejichž množství navíc každý den exponenciálně roste. Úkolem informačních systémů a počítačů obecně je nejen pomáhat s filtrováním a tříděním nových dat, ale také jejich zobrazení do co nejefektivnějších a nejpoužitelnějších struktur a nabídek tak, aby uživatel vždy intuitivně a bez zaváhání našel to, co právě v daný okamžik nejvíce potřebuje.

Nejvyšší nároky klade tento posun v myšlení samozřejmě na firmy, které software přímo vyvíjí. Pozornost jejich vedení tak už není zaměřená pouze na samotnou funkční stránku aplikace, ale do vývojového procesu se zapojují týmy designerů a analytiků. Provádějí se sociologické studie mezi budoucími klienty s dotazy, jaké uživatelské rozhraní by si přáli, či co by se na tom stávajícím dalo zlepšit. Dokonce se implementují poznatky z oborů jako je třeba psychologie. Toto vše dělají firmy s jediným cílem – uspět na trhu.

Váš produkt může mít skvělé vlastnosti a může být rychlejší než aplikace konkurence. Nebude-li se však budoucím uživatelům s Vaším rozhraním dobře pracovat, aplikaci si nekoupí.

Mobilní platformy

Do komplikovaného světa uživatelských rozhraní navíc před nedávnem vstoupil nový fenomén, jenž celou situaci opět ztížil. Řeč je samozřejmě o tabletech, mobilních telefonech a obecně jakémkoli kapesním přenosném zařízení. Prvním vyloženě úspěšným produktem v této oblasti byl dozajista Apple iPhone. Bylo to právě jednoduché, přívětivé, a u všech aplikací podobné uživatelské rozhraní, které zajistilo tomuto telefonu nehynoucí slávu, jež přetrvává do dnešní doby v podobě nových verzí tohoto zařízení a tabletů od stejné firmy.

 Nokia N9, první a nejspíše zatím poslední Meego telefon na trhu

Nokia N9, první a nejspíše zatím poslední Meego telefon na trhu

Kromě platformy iOS, používané společností Apple, lze na trhu nalézt také celou řadu zařízení se zcela jinými operačními systémy. Jmenovitě jde například o velice rozšířený Android od Google, Blackberry od RIM, webOS od HP, Symbian, Bada, Meego, a další. Každá z těchto platforem má nejen zcela odlišný design samotného uživatelského prostředí či logiku ovládání (typickým příkladem může být tlačítko „Zpět“ na Androidu, které u iPhone zcela chybí). Především je však nutné při vývoji aplikací pro tyto platformy používat jiný programovací jazyk, jiné nástroje (SDK) a často i jiné programátory. V některých případech je dokonce potřeba design aplikace upravit pro potřeby jiné platformy do takové podoby, v níž má s tou původní již pramálo společného.

Všechny tyto požadavky, limity a omezení mají za následek jedinou věc – vysoké náklady na vývoj a často velice dlouhé dodací lhůty. Pro tento problém nicméně existuje jiné, elegantnější řešení. A tím je vývoj s pomocí technologií, jež se starají o komunikaci mezi platformou a aplikací a tvoří tedy jakousi mezivrstvu. Tato vrstva sama hlídá, zda aplikace běží na iOS nebo na Androidu a podle toho upraví své chování. Samotná aplikace se o tyto věci nemusí vůbec zajímat a používá stále stejné metody například pro získání obrázku z fotoaparátu, načtení aktuálních GPS souřadnic či práci se souborovým systémem zařízení.

Pokud napíšeme naši aplikaci tímto způsobem, lze její kód použít pro všechny podporované platformy bez nutnosti jakýchkoli změn a navíc bude vypadat úplně stejně. Takovou technologií je třeba PhoneGap. Aplikace nad ním je možné vyvíjet pomocí jednoduchého HTML/CSS/Javascriptu, ideálně však s využitím nějakého frameworku, který nám ušetří velkou spoustu práce. Jedním z nejlepších je například DOJO toolkit a jeho dojox.mobile knihovny.

Někdy příště si můžeme ukázat, jak by měla taková tvorba konkrétní aplikace s ohledem na její uživatele vypadat.

Rubriky: Operační systémyPodnikový softwareTechnologie

Související příspěvky

Zprávičky

Před 30 lety dostaly „empétrojky“ svůj populární název

14. 7. 2025
Umělá inteligence v IT infrastruktuře
Články

Salesforce představuje třetí generaci Agentforce

14. 7. 2025
Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů
Zprávičky

Muskova společnost xAI představila novou verzi chatbota Grok 4

11. 7. 2025
Nebojte se hlásit na seniornější pozice, radí IT pracovní portál
Články

NÚKIB vydal oficiální varování před některými produkty společnosti DeepSeek

10. 7. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

Dell 14 a 16 Premium: Nástupce XPS přináší větší výkon a dlouhou výdrž baterie

Dell 14 a 16 Premium: Nástupce XPS přináší větší výkon a dlouhou výdrž baterie

Pavel Houser
14. 7. 2025

Společnost Dell Technologies představila nové vlajkové lodě svého portfolia notebooků, které navazují na sérii

Jaké novinky přináší Arcserve UDP 8.1?

Analýza: Neviditelným gigantem internetového provozu jsou analytické nástroje

Pavel Houser
14. 7. 2025

V roce 2024 se očekávalo, že dojde k zásadnímu narušení digitálního reklamního průmyslu. Google plánoval zavedení

Europoslanci chtějí omezit příliv levného zboží z e-shopů mimo EU

ČTK
14. 7. 2025

Europoslanci by chtěli omezit rostoucí příliv nekvalitního a potenciálně nebezpečného levného zboží z internetových

Před 30 lety dostaly „empétrojky“ svůj populární název

ČTK
14. 7. 2025

Pro řadu lidí je zkratka mp3 synonymem pro jakoukoliv hudbu uloženou v počítači nebo

SpaceX investuje dvě miliardy USD do Muskovy firmy zaměřené na AI

ČTK
13. 7. 2025

Společnost SpaceX podnikatele Elona Muska investuje dvě miliardy dolarů (42 miliard Kč) do jeho

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Google investuje 2,4 miliardy dolarů do technologie AI od start-upu Windsurf

ČTK
12. 7. 2025

Společnost Google ze skupiny Alphabet zaplatí asi 2,4 miliardy USD (50,64 miliardy Kč) za

Muskova xAI chce další peníze od investorů při ohodnocení na 200 miliard dolarů

ČTK
12. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska plánuje vybrat peníze od investorů v novém kole

Kryptoměny a jejich ekonomika

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 000 dolarů

ČTK
11. 7. 2025

Cena bitcoinu dnes pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další

Tiskové zprávy

Společnost Cato Networks jmenována lídrem v magickém kvadrantu 2025 Gartner Magic Quadrant pro platformy SASE

Společnost QNAP představuje myQNAPcloud One Beta

Acer slaví několikanásobné ocenění cenou Red Dot Product Design Awards 2025

Acer for Business EMEA překonává růst trhu

Nejnovější modely Acer Chromebook Plus nyní s 12měsíčním balíčkem Google AI Pro včetně služby NotebookLM zdarma

ANECT mění vedení společnosti a posiluje management

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Slovník

Bonus

Alokace

Daypart

Nejpopulárnější články

Žádný obsah není dostupný

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.