• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
Home Články

EK zveřejnila srovnání digitální agendy členských států: ČR cenou za broadband Evropu teprve dohání

itbiz
14. 6. 2013
| Články

Ze srovnávacího přehledu vyplývají několik zajímavých věcí. Většina evropanů disponuje základními digitálními sítěmi přístupem k digitální službám, Achillovou patou se ovšem ukazuje stav evropského telekomunikačního a širšího digitálního trhu, díky které Evropané za okolním světem zaostávají. Česká republika si nevede úplně nejhůře, co se týče například ceny a kvality broadbandového připojení, dosahuje cenového i kvalitativního srovnání se zbytkem EU, ještě počátkem roku ale si ale uživatelé v Česku připláceli, důvodem byl hlavně předražený mobilní telekomunikační trh.

Vývoj ceny za připojení k vysokorychlostnímu Internetu v ČR a zbytku EU.

Vývoj ceny za připojení k vysokorychlostnímu Internetu v ČR a zbytku EU.

Výše uvedené závěry můžeme nalézt v každoročním srovnávacím přehledu Digitální agendy (Digital Agenda Scoreboard), který dnes Komise zveřejnila.

Stav evropského broadbandu není úplně nejhorší

Stav evropského broadbandu se postupně zlepšuje, alespoň nějaký přístup k rychlému Internetu má dnes většina evropské populace, k dokonalému stavu je ale zatím daleko, chybí zejména masová dostupnost linek s konektivitou nad 100Mbps, limity má také Internet na venkově.

„Jsem ráda, že základní přístup k internetu je k dispozici nyní prakticky všude v EU, avšak nemůžeme se spokojit se včerejším stavem věcí. Z údajů vyplývá, že v tomto roce představovaly největší problém chybějící investice do velmi rychlých sítí a přetrvávající absence skutečného jednotného telekomunikačního trhu. Nastalý problém je zjevný a budeme na něj reagovat balíčkem o jednotném telekomunikačním trhu,“ prohlásila Neelie Kroesová.

Hlavní závěry Digitální agendy

  • Základní širokopásmové připojeníje nyní prakticky všude v Evropě — lepší výkonnost družicových aplikací zajišťuje pokrytí 4,5 % obyvatelstva, která nemají pevné širokopásmové připojení. Komise se v současnosti zaměřuje na lepší využití širokopásmového připojení pomocí družicových aplikací v případech, kde právě toto řešení dokáže překlenout zbývající mezery.

  • V současnosti má k rychlému širokopásmovému připojení přístup polovina obyvatelstva — 54 % občanů EU disponuje širokopásmovým připojením o rychlostech větších než 30 Mbps.

  • K internetu se bude čím dál více přistupovat prostřednictvím mobilních zařízení — 36 % občanů EU se k internetu připojuje prostřednictvím přenosného počítače nebo jiného mobilního zařízení (přístup prostřednictvím mobilního telefonu vzrostl ze 7 % v roce 2008 na 27 % v roce 2012). Pokrytí čtvrtou generací mobilních telefonů (LTE) se za jeden rok ztrojnásobilo na 26 %.

Zakopaný pes

Současný stav a další cíle agendy

Současný stav a další cíle agendy

Jako problémový se ukazuje přístup Evropanů (faktický i cenový) k připojení rychlostí vyšší než 100 Mbps, tím nyní disponuje pouze 2 % domácností. Na štíru jsou Evropané také s počítačovými znalostmi, 50 % občanů EU má nulové či chabé počítačové vědomosti a schopnosti.

Podobně jako v uplynulém roce se nezlepšil ani objem či úroveň uživatelských znalostí informačních a komunikačních technologií (IKT). S potížemi při najímání odborníků na informační technologie nebo při úsilí o tento nábor se potýká 40 % společností a stávající počet volných pracovních míst pro specialisty v oblasti informačních a komunikačních technologií má dle předpokladů do roku 2015 vzrůst na 900 000. Na vyplnění této mezery na trhu se zaměří opatření nedávno zahájené Velké koalice pro digitální pracovní místa.

Další zajímavé závěry

  • Internet si vyzkoušel rostoucí počet lidí — podíl občanů EU, kteří nikdy nepoužili internet, i nadále setrvale klesá (o dva procentní body na 22 %). K internetu se nicméně nikdy nepřipojilo zhruba 100 milionů občanů EU, kteří jako hlavní překážky uvedli příliš vysoké náklady, nezájem či chybějící dovednosti.

  • Internet nyní pravidelně využívá nejméně jednou týdně 70 % obyvatelstva, což je nárůst oproti 67 % v loňském roce; internet pravidelně využívá 54 % znevýhodněných osob, přičemž v loňském roce to bylo 51 %.

  • Ceny za roaming v roce 2012 klesly takřka o 5 eurocentů, a to zejména po 1. červenci 2012, kdy vstoupilo v platnost nařízení o roamingu.

  • Trvale roste elektronický obchod (eCommerce), ovšem nikoli na přeshraniční úrovni — k nákupu zboží a služeb využívá internet 45 % lidí, což znamená oproti předchozímu roku (43 %) mírný nárůst; přeshraničně nakupuje velmi málo obyvatel.

  • S elektronickou veřejnou správou (eGovernment) přichází do styku většina podniků a občanů — elektronickou veřejnou správu využívá 87 % podniků a v průběhu loňského roku vzrostl i podíl občanů využívajících služeb eGovernment na 44 % (v obou případech šlo o nárůst o tři procentní body).

  • Výdaje na výzkum navzdory rozpočtovým omezením mírně vzrostly. Veřejné investice do výzkumu a vývoje v oblasti IKT se zvýšily o 1,8 %, neboli o 122 milionů na 6,9 miliardy EUR; podíl soukromého sektoru na investicích do výzkumu a vývoje též vzrostl, ovšem zvýšení na úrovni 2,7 % nedokázalo kompenzovat pokles z loňského roku.

Plány unie jak učinit ovečky více digitální a další souvislosti

Nejbližším pánem Evropské komise je, jak jinak, vytvořit regulační rámec. Finálním cílem pak vytvoření podnikatelského prostředí, které podpoří hospodářskou soutěž a investice na trzích s digitálními technologiemi v rámci celé sjednocené Evropy.

Srovnávací přehled Digitální agendy v roce 2013 hodnotil pokrok, jehož bylo dosaženo na úrovni EU a členských států při plnění tohoto cíle, měřeno na základě 78 opatření Digitální agendy na straně Komise a 23 opatření na straně členských států. Zpráva vychází z údajů za rok 2012.

K dosažení cílů Digitální agendy udělala Komise v loňském a letošním roce zatím následující kroky:

  • Devatenáctého prosince 2012 přijala Evropská komise revidované pokyny pro uplatňování pravidel EU pro státní podporu v odvětví širokopásmových sítí, které obsahují zejména posílení povinností otevřeného přístupu a lepší pravidla pro transparentnost.

  • Sedmého února 2013 přijala Komise strategii počítačové bezpečnosti pod názvem „„Otevřený, bezpečný a spolehlivý kybernetický prostor“, která představuje ucelenou vizi EU o tom, jak co nejlépe předcházet počítačovým narušením a útokům a jak na ně reagovat a současně přijala návrh směrnice o bezpečnosti sítí a informací, jednu z hlavních složek celkové strategie, která po členských státech, hlavních poskytovatelích služeb na Internetu a provozovatelích kritických infrastruktur požaduje, aby zajistili bezpečné a důvěryhodné digitální prostředí.

  • Čtvrtého března 2013 odstartovala Komise Velkou koalici pro digitální pracovní místa, partnerství mnoha zúčastněných subjektů, jehož cílem je řešit přetrvávající problém vysokého počtu neobsazených míst pro specialisty v oblasti IKT.

  • Dvacátého šestého března 2013 přijala Komise nařízení ke snížení nákladů na inženýrské práce, které tvoří až 80 % nákladů na instalace širokopásmových sítí. Tím, že se výkopové práce omezí na nezbytně nutný objem, by se dle návrhu nařízení Komise mohlo ušetřit 40 až 60 miliard EUR nebo až 30 % celkových investičních nákladů.
    Komise doposud dokončila v rámci Digitální agendy 55 opatření, zatímco 10 opatření se zpozdilo nebo u nich zpoždění hrozí. Dokončení zbývajících 36 opatření v pravomoci Komise nebo členských států je plánováno dle stanovených termínů.

V reakci na žádost Evropské rady o vytvoření jednotného telekomunikačního trhu by měla Komise během tohoto roku přijmout návrhy konkrétních opatření, která by měla řešit problémy potvrzené v údajích z dnešního dne.

Rubriky: InternetTechnologieVeřejná správa

Související příspěvky

Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita
Zprávičky

Microsoft zařadí do Windows asistenta s umělou inteligencí

22. 9. 2023
Zprávičky

Před 40 lety uvedla Motorola na trh první mobilní telefon

21. 9. 2023
Padla další rekordní pokuta za porušení GDPR
Články

Česká republika je 16. na světě v krádežích e-mailových účtů

21. 9. 2023
Zprávičky

Sněmovna zřejmě schválí evidenci přeshraničních plateb za online nákupy

20. 9. 2023

Zprávičky

Britský Vodafone jedná s firmou Zegona o prodeji svých aktivit ve Španělsku

ČTK
23. 9. 2023

Britská společnost Zegona jedná s britským telekomunikačním operátorem Vodafone Group o možném převzetí jeho

Evropská komise vyměřila Intelu novou pokutu, tu původní částečně anuloval soud

ČTK
22. 9. 2023

Evropská komise (EK) vyměřila americkému výrobci čipů Intel pokutu 376,36 milionu eur (9,2 miliardy

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Británie signalizovala, že schválí spojení Microsoftu a Activision

ČTK
22. 9. 2023

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) signalizoval že schválí upravený plán softwarové

Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita

Microsoft zařadí do Windows asistenta s umělou inteligencí

ČTK
22. 9. 2023

Americká softwarová společnost Microsoft od příštího týdne zařadí do svého operačního sytému Windows asistenta

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Cisco za 28 miliard dolarů koupí firmu Splunk, která se zabývá kyberbezpečností

ČTK
21. 9. 2023

Americká společnost Cisco System převezme zhruba za 28 miliard USD (642,9 miliardy Kč) firmu

Umělá inteligence patří podle 56 % učitelů i do škol

Pavel Houser
21. 9. 2023

Více než polovina českých učitelů je přesvědčena o tom, že umělá inteligence patří i

IDC: Globální odbyt nositelné elektroniky se ve druhém čtvrtletí vrátil k růstu

ČTK
21. 9. 2023

Celosvětový odbyt takzvané nositelné elektroniky, jako jsou například chytré hodinky a chytrá sluchátka, se

Před 40 lety uvedla Motorola na trh první mobilní telefon

ČTK
21. 9. 2023

První funkční prototyp spatřil světlo světa v roce 1973, k zákazníkům se technologie dostala

Tiskové zprávy

Objem bezhotovostních plateb dosáhne letos 1,3 bilionu a dál poroste

Sophos: Při podvodech typu Sha Zhu Pan byly využity falešné kryptoměnové obchodní platformy a odcizen více než milion dolarů

Sdružení CZ.NIC posiluje svůj .CZ DNS anycast zprovozněním nové lokality v Sydney

HPE Aruba Networking rozšiřuje portfolio zařízení, a tak pomáhá malým a středním podnikům v rostoucích požadavcích na síť a zabezpečení

Společnost Giga Computing rozšiřuje své portfolio GPU serverů GIGABYTE v reakci na poptávku po generativní umělé inteligenci

Veeam získal od NIAP mezinárodní certifikaci Common Criteria pro kybernetickou odolnost

Zpráva dne

OMEZENÁ NABÍDKA od Goodoffer24: 91% sleva na Windows 10/11 za € 12 a Office 2016 za € 23

OMEZENÁ NABÍDKA od Goodoffer24: 91% sleva na Windows 10/11 za € 12 a Office 2016 za € 23

Redakce
1. 9. 2023

Jsme na začátku září. Zvláště těm, kteří rádi utrácejí za hardware důležité peníze, šetří...

Kalendář

Zář 26
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 24
Celý den

Bezpečnosť a dostupnosť dát

Lis 15
Celý den

Umělá inteligence v IT infrastruktuře

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Web v éře, kdy obsah vytváří umělá inteligence

Pavel Houser
1. 9. 2023

Hned několik analýz a komentářů ve významných médiích spekulovalo v poslední době o tom, zda současná...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

HR konzultant

DAEMON Tools

Boot manager

Nejpopulárnější články

Synology DiskStation DS223: Moderní kompaktní NAS nejen pro SOHO

Synology DiskStation DS223: Moderní kompaktní NAS nejen pro SOHO

Redakce
21. 8. 2023

Křemík s nanosloupky efektivně přeměňuje teplo na elektrickou energii

Křemík s nanosloupky efektivně přeměňuje teplo na elektrickou energii

Pavel Houser
11. 7. 2023

Ransomwarový útok stojí české oběti 8,25 milionu korun

Zakázat zákonem platby ransomwarovým vyděračům není reálné

Pavel Houser
9. 8. 2023

Hrátky s magnetickými víry

Feroelektricita a supravodivost se již nevylučují

Pavel Houser
10. 8. 2023

Trendy pro vývojáře: monolitické aplikace neodepisovat a low code bude spíš okrajovou záležitostí

Redakce
25. 7. 2023

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Ve vesmíru objevili obří strukturu: bublinu galaxií velkou miliardu světelných let
  • Vědci dokázali získat a přečíst RNA vakovlka
  • Robotičtí psi a drony jako součást bezpečnostního kamerového systému

RSS AbcLinuxu RSS

  • Facebook má nové logo
  • Sweet Home 3D 7.2 a Sweet Home 3D Mobile
  • Maker Faire Mladá Boleslav

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.