EU kvůli Internetu chystá zásadní reformu ochrany údajů

Karel Wolf , 15. říjen 2013 14:00 12 komentářů
EU kvůli Internetu chystá zásadní reformu ochrany údajů

Obava z nedostatečného právního podchycení rychle rostoucího množství dat a globalizace jejich toků například prostřednictvím cloudu či sociálních sítí vede Unii k potřebě reformovat evropské právo v nakládání s osobními údaji. Poslanci Evropského parlamentu proto diskutují o zásadní revizi současných pravidel EU pro ochranu údajů. Co přinese?

Základním cílem revize je dát lidem kontrolu nad osobními údaji dříve, než nad nimi ztratí kontrolu. To je dnes totiž na Internetu někdy záležitost tří kliknutí.

Zastaralý právní pohled

Hlavní problém spočívá v tom, že současná evropská legislativa na ochranu údajů pochází z roku 1995, tedy z doby před tím, než došlo k rozšíření Internetu. V současné době v Evropě používá internet každý den 250 milionů lidí. Nová pravidla mají aktualizovat zásady zakotvené ve stávající legislativě a přizpůsobit je novému on-line prostředí, aby byla zajištěna ochrana základního práva na ochranu údajů a vyšší úroveň právní jistoty.

Co by měla reforma obsahovat

Reforma se skládá ze dvou návrhů právních předpisů: 1) obecného nařízení, které upravuje většinu problematiky zpracování osobních údajů v EU a 2) směrnice upravující předcházení, vyšetřování, odhalování a stíhání trestných činů týkajících se zpracování osobních údajů.

Navrhované nařízení by mělo aktualizovat zásady směrnice z roku 1995, tak, aby držely krok s hlavními změnami ve zpracování údajů, které Internet přináší. Změny by se týkaly například zpracování dat na internetu, např. sociálními sítěmi, při online nakupování a při využití elektronických bankovních služeb. Dalšími příklady, kterých by se změny dotkly, jsou registry nemocnic a univerzit nebo databáze klientů a osobních údajů.. Zpravodajem návrhu nařízení v Evropském parlamentu je Jan Philipp Albrecht (Greens / EFA, DE).

Navrhovaná směrnice by měla nahradit rámcové rozhodnutí z roku 2008 o přeshraničním zpracování údajů v oblasti policejní a soudní spolupráce a rozšířit působnost tohoto rámcového rozhodnutí. Směrnice je určena k ochraně domácího i přeshraničního přenosu dat. Zpravodajem návrhu směrnice v Evropském parlamentu je Dimitrios Droutsas (S & D, EL).

O čem se vlastně jedná

  1. Právo být zapomenut Pokud vše dopadne podle plánu, mohli byste podle nových pravidel požádat o vymazání online dostupných informací, které se vás nějak dotýkají. Otázkou je, v jaké míře by to bylo možné a zda by to neomezovalo svobodu slova.

  2. Profilování Jedná se o postup, kdy někdo na základě vašich osobních údajů vyhodnocuje a předpovídá váš výkon nebo chování (např. co se týče zboží, které nakupujete, zaměstnání, nakládání s financemi, zdravotního stavu apod.). Jaká pravidla by měla platit v tomto ohledu?

  3. Výslovný souhlas V předkládaném právním předpisu se navrhuje, aby bylo k použití údajů vždy nutné získat výslovný souhlas osoby, které se týkají. Jak by se takové pravidlo uplatňovalo v praxi?

  4. Přístup k údajům a jejich přenositelnost Nové právní předpisy by každému zajistily právo mít přístup k údajům na internetu, které se ho týkají, a možnost tyto informace převést k jinému poskytovateli. Řeší se, zda a jak by tyto možnosti měly být omezeny.

  5. Sankce za porušení pravidel Aby se zajistilo, že poskytovatelé služeb budou pravidla dodržovat, budou vůči nim za porušení předpisů uplatňovány postihy. Zvažuje se, jak přísné by tyto postihy měly být. Předpokládá se, že právní předpis bude přijat letos a bude platit pro všechny členské státy Evropské unie.

Ještě je to živé

Konečná podoba návrhu nařízení je zatím značně nejistá, jisté je ale něco úplně jiného, reforma vzbudila nebývalý zájem nejen mezi evropskými politiky.

Ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) bylo podáno 3133 pozměňovacích návrhů, spolu s pozměňovacími návrhy ostatních výborů bylo k tomuto legislativnímu aktu podáno celkem 3999 pozměňovacích návrhů, což je nejvyšší počet pozměňovacích návrhů, jaký byl kdy k jednotlivému právnímu dokumentu v Evropském parlamentu podán.

Výbor bude hlasovat o právním balíčku k ochraně osobních údajů 21. října 2013 ve Štrasburku. Odhlasované zprávy mají být použity jako mandát pro jednání s Radou o společném kompromisním textu. Poslanci by rádi dosáhli dohody již v 1. čtení do Evropských voleb (z důvodu konce svých mandátů), ty se konají v květnu 2014.


Komentáře

Franta #1
Franta 15. říjen 2013 14:49

Spíš se obávám, že EU Američanům závidí a bude dělat cokoli, aby mohla lépe šmírovat uživatele místo nich (či vedle nich). Třeba to jejich propaganda i nějak zaobalí, jakože boj za ochranu soukromí...

asdasda #2
asdasda 15. říjen 2013 16:36

Pravo byt zapomenut - ako to ma byt obmedzene?

Totiz, ja som mal jednu sluzbu, kam sa dali aj pisat prispevky do fora. A problem bol, ze ked niekto poziadal o zmazanie uzivatelskeho uctu a jeho prispevkov, tak vela ostatnych prispevkov prestalo davat zmysel. Co s tymto?

Franta #3
Franta 15. říjen 2013 17:17

Co s tím? Nic. Tohle je přece na dohodě těch dvou – provozovatele serveru a uživatele. Když se dohodneš, že dáš provozovateli časově a geograficky neomezenou licenci k šíření tvého komentáře, tak on ho prostě může šířit a ty ho nemáš co brát zpátky. Pokud se ti to nelíbí, tak tam nepřispívej. Nebo přispívej někam, kde si dohodneš jiné podmínky – třeba možnost vzít příspěvek zpět, nebo se „vzdát jeho autorství“ (aby nebylo vidět, že jsi ho psal ty a byl anonymní) nebo možnost ho upravit.

Důležité je, aby každý věděl, do čeho jde a dohodnuté podmínky se pak následně dodržovaly. Stát nebo EU se do toho nemá co montovat. Stát má pouze dohlížet na to, aby se dohodnuté smlouvy plnily.

pavlix #5
pavlix 15. říjen 2013 17:46

Příliš mnoho ideologie v tvé odpovědi.

Franta #7
Franta 15. říjen 2013 19:49

Co navrhuješ?

Standa #10
Standa 04. listopad 2013 17:28

Před napsáním příspěvku do diskuse prostuduj všeobecné podmínky serveru, a prodiskutuj je se svým právníkem nebo se svým eurokomisařem.

Pavel Šimerda #4
Pavel Šimerda 15. říjen 2013 17:46

Vymazat údaje z uživatelského profilu (to si ostatně může udělat sám). V nejhorším nahradit přezdívku nějakým náhodným řetězcem (to zpravidla taky). A pokud jsou *závažné* důvody, tak v diskuzích zacenzurovat citlivé věci typu jméno, bydliště apod.

Libor Chocholaty 15. říjen 2013 18:03

Ještě bych přidal právo zemřít.

Peter #8
Peter 15. říjen 2013 20:55

Ja by som to rozšíril na povinnosť, ale už sa jedná o existujúce generikum.

Martin #9
Martin 31. říjen 2013 11:05

Co se zmeni prakticky pro uzivatele. Vubec nic, jen pribude par novych klauzuli do podminek pro pouzivani sluzby. Uz ted funguje zpusob, tady jsou nase podminky, se kterymi musis souhlasit, pokud se ti nelibi bez jinam. A temer vsichni maji zakladni podminky uplne stejne, tj. neni volba. Resp. zbyva bud sluzbu pouzivat nebo ne. A u koho uz je temer jedno.

Standa #11
Standa 04. listopad 2013 17:31

Nějak si tu přenositelnost nedovedu představit. To jako třeba že budu chtít po Facebooku, aby můj profil a všechny mé příspěvky přemigroval na Twitter?

cortex #12
cortex 13. listopad 2013 00:28

fungovat to moze pomerne jednoducho, google.com/settings/takeout

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Český startup CleverFarm buduje v Srbsku síť IoT

Pavel Houser , 17. červenec 2018 10:00

Český startup CleverFarm, který zavádí moderní technologie do zemědělství, pomáhá s budováním IoT sí...

Více 0 komentářů

Akcie Netflixu oslabily, Amazon a Disney konkurují

ČTK , 17. červenec 2018 09:36

Počet nových předplatitelů a tržby internetové televize Netflix zaostaly ve druhém čtvrtletí za oček...

Více 0 komentářů

Velitelství vojenských kybernetických sil by mohlo sídlit v Brně

ČTK , 17. červenec 2018 08:00

Vytvoření velitelství je naplánováno na začátek ledna 2019, od července pak vznikne výkonná část jed...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

50 let Intelu

ČTK , 16. červenec 2018 09:06

Intel nejprve produkoval paměti typu RAM, ale na počátku sedmdesátých let se firma rozhodla rozšířit...

Více 0 komentářů

USA zrušily zákaz dodávek amerického zboží čínské ZTE

ČTK , 14. červenec 2018 08:00

Firma již v rámci urovnání sporu s americkou vládou souhlasila, že zaplatí pokutu miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

Trh PC ve 2. čtvrtletí rostl, tvrdí Gartner i IDC

ČTK , 13. červenec 2018 16:35

Růst odbytu táhla zejména poptávka firemního segmentu podpořená operačním systémem Windows 10....

Více 0 komentářů

Polovina kryptoměnových firem zanikne během čtyř měsíců od ICO

ČTK , 13. červenec 2018 10:09

Nejlepší strategií je prý mince v primární nabídce koupit a hned první den obchodů na otevřeném trhu...

Více 0 komentářů