• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Firmy se musí dlouhodobě přizpůsobit bezpečnostním nárokům práce na dálku

Redakce
23. 12. 2020
| Články

Softwarově definované sítě WAN pro domácnosti. Secure Access Service Edge. Firmy měly nedostatek kvalifikovaných IT pracovníků, kteří dokázali podporovat přechod na práci na dálku.

Fortinet zveřejnil výsledky své studie 2020 Remote Workforce Cybersecurity Report zaměřené na bezpečnost práce na dálku. Studie zkoumá kyberbezpečnostní problémy, kterým podniky a organizace čelí v důsledku hromadného přechodu na práci z domova v první polovině tohoto roku, a jejich plánované investice do bezpečných způsobů práce na dálku. Data vychází z průzkumu, který se uskutečnil v červnu 2020. Jeho účastníci pracují v 17 různých zemích a zastupují téměř všechna odvětví i veřejný sektor.

Náhlý přechod na práci na dálku byl pro většinu firem náročný
• Při rychlém šíření pandemie COVID-19 v první polovině roku 2020 bylo mnoho podniků a organizací nuceno prakticky ze dne na den přejít kvůli mimořádným opatřením na home-office. Téměř dvě třetiny dotázaných firem musely neprodleně přesunout více než polovinu pracovní síly na práci na dálku. Mimo to většina respondentů uvedla, že pro jejich firmu nebo organizaci byla tak náhlá změna náročná – 83 % ji označilo za středně, velmi nebo extrémně náročnou. Pro pouhá 3 % nebyla změna vůbec problematická.
• Kvůli masovější práci na dálku, zvýšenému využití soukromých přístrojů a zařízení a obecně častějšímu připojování pracovníků mimo podnikové sítě se otevřel bezprecedentní prostor pro kybernetické hrozby. Globální pandemii v ohromném měřítku zneužilo různými způsoby široké spektrum útočníků – od příležitostných phisherů po vládní agentury. Dokládá to Global Threat Landscape Report (zpráva o globálních počítačových hrozbách) vydaná FortiGuard Labs. 60 % dotázaných zaznamenalo nárůst pokusů o narušení bezpečnosti během přechodu na home-office a 34 % uvedlo, že u nich k narušení skutečně došlo.
• V souvislosti s nárůstem počtu zaměstnanců, kteří se vzdáleně připojují k podnikové síti, nárůstem počtu pokusů o průnik a počítačových útoků obecně respondenti uváděli jako nejnáročnější aspekt přechodu na home-office zajištění bezpečného připojení, kontinuity provozu a přístupu k důležitým podnikovým aplikacím.
• V době, kdy průzkum probíhal, již dotázané firmy v důsledku pandemie do klíčových technologií investovaly. Téměř polovina z nich investovala i další prostředky do VPN a cloudové bezpečnosti, zatímco téměř 40 % navýšilo investice do kvalifikovaných pracovníků IT nebo technologií pro řízení přístupu k síti (NAC).

Stále existuje prostor ke zlepšení
Vzhledem k počtu pokusů o průnik a obecným vlnám kybernetických hrozeb namířených na zaměstnance pracující na dálku musí podniky pečlivě zvažovat, jaké technologie a postupy zvolit pro zabezpečení z dlouhodobého hlediska. Obranné strategie je nutné přizpůsobit rozšíření síťového perimetru do domácností zaměstnanců.
• V červnu letošního roku byl očekáván dlouhodobý přechod na home-office. Téměř 30 % dotázaných subjektů předpokládalo, že více než polovina jejich zaměstnanců bude i po pandemii nadále pokračovat v práci na dálku v plném rozsahu.
• Většina dotázaných očekává zvýšení investic do bezpečné práce na dálku, přičemž téměř 60 % firem za to v příštích 24 měsících utratí přes 250 000 USD.
• Většina oslovených subjektů hodlá do budoucna provést neplánovanou modernizaci stávajících systémů kvůli zabezpečení práce na dálku. Mnoho z nich také plánuje zavést nové technologie, jakými dosud nedisponovaly.
• Pouhých 40 % subjektů mělo před pandemií připravený plán na zajištění kontinuity provozu. V důsledku pandemie a urychleného přechodu na práci na dálku zvýšilo investice v této oblasti 32 % dotázaných.

Firmy a organizace od počátku pandemie zlepšily zabezpečení práce na dálku, ale výsledky výzkumu odhalují několik oblastí, kde lze spatřovat prostor pro zvýšení bezpečnosti vzdáleného připojení. Patří mezi ně:
• Vícefaktorové ověřování (MFA) – Výzkum ukázal, že 65 % subjektů mělo před pandemií VPN řešení, ale pouhých 37 % užívalo vícefaktorové ověřování (MFA). VPN sice hraje důležitou úlohu při zajišťování bezpečného připojení, ale je to pouze jedna součást zabezpečení přístupu. Pokud tedy ještě není takové ověřování zavedeno, doporučuje se zvážit jeho začlenění do plánů na zabezpečení vzdáleného připojení.
• Zabezpečení koncových bodů a řízení přístupu k síti (NAC) – 76 %, respektive 72 % dotázaných plánuje modernizovat nebo zavést NAC, případně řešení pro detekci a reakci na hrozby (EDR). Zaměstnavatelé se potýkají s bezpečnostním problémem, který vznikl ze dne na den, a to, jak řídit přibývající počet nedůvěryhodných zařízení v síti, které zaměstnanci využívají při práci z domova. Díky zavedení řešení NAC získává podnikové IT lepší přehled a kontrolu nad uživateli a zařízeními v síti. Řešení EDR poskytuje pokročilou ochranu koncových bodů proti hrozbám v reálném čase před infekcí i po ní.
• Softwarově definované sítě WAN (SD-WAN) pro domácnosti: 64 % subjektů plánuje buď modernizovat nebo zavést SD-WAN specificky pro účely home-office. Zásadní výhodou rozšíření funkčnosti bezpečné SD-WAN na jednotlivé pracovníky, zejména tzv. superuživatele, je možnost využít vzdálený přístup na vyžádání i dynamicky škálovaný výkon bez ohledu na dostupnost jejich místní sítě.
• Secure Access Service Edge (SASE) – 17 % respondentů před pandemií investovalo do zabezpečení přístupu k aplikacím a službám z libovolného koncového zařízení (SASE) a 16 % tak učinilo v souvislosti s pandemií. Do budoucna plánuje do SASE investovat 58 % dotázaných subjektů. Ačkoli se jedná o novou podnikovou strategii, je stále častěji považována za příležitost jak propojit síťové a bezpečností funkce s funkcemi WAN kvůli zajištění dnešních potřeb dynamického a bezpečného přístupu.
• Kvalifikovaní bezpečnostní pracovníci – na začátku pandemie mělo pouhých 55 % subjektů dostatek kvalifikovaných IT pracovníků, kteří dokázali podporovat přechod na práci na dálku. Ačkoli 73 % podniků a organizací uvedlo, že hodlá v průběhu následujících 24 měsíců dále investovat do kvalifikovaných pracovníků IT, problém může představovat dlouhodobý nedostatek bezpečnostních odborníků na trhu práce.

Rubriky: Podnikový softwareSecurity

Související příspěvky

Padla další rekordní pokuta za porušení GDPR
Zprávičky

Česko v dubnu zasypaly desítky tisíc škodlivých e-mailů

14. 5. 2025
Články

Růst evropských výdajů na bezpečnost souvisí i s regulačními požadavky

14. 5. 2025
Zprávičky

Policisté zadrželi 70 lidí kvůli podvodným investičním platformám z Ukrajiny

13. 5. 2025
Zprávičky

Při kybernetickém útoku unikly údaje zákazníků, uvedla firma Marks&Spencer

13. 5. 2025

Zprávičky

Umělá inteligence může zahltit spravedlnost generovanými texty, míní náměstek

ČTK
14. 5. 2025

Využívání jazykových modelů v právu se projevuje rostoucím množstvím i délkou právních textů a

Foxconn téměř zdvojnásobil čtvrtletní zisk, jeho vyhlídky však zastiňují cla

ČTK
14. 5. 2025

Tchajwanská společnost Foxconn, která je největším smluvním producentem elektroniky na světě a hlavním výrobcem

Padla další rekordní pokuta za porušení GDPR

Česko v dubnu zasypaly desítky tisíc škodlivých e-mailů

Pavel Houser
14. 5. 2025

V dubnu opět vzrostly detekce infostealeru Formbook, který tak stále stojí v čele pravidelné

Microsoft hodlá zrušit zhruba 3 % pracovních míst

ČTK
14. 5. 2025

Americký softwarový gigant Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Informoval o tom

Policisté zadrželi 70 lidí kvůli podvodným investičním platformám z Ukrajiny

ČTK
13. 5. 2025

Ukrajinští a čeští policisté zadrželi na Ukrajině 70 lidí ze zločinecké skupiny, která podle

Při kybernetickém útoku unikly údaje zákazníků, uvedla firma Marks&Spencer

ČTK
13. 5. 2025

Při kybernetickém útoku na britský řetězec obchodů s módou Marks & Spencer byly odcizeny

Kryptoměny a jejich ekonomika

Objem obchodů s kryptem v dubnu klesl o 400 milionů na 800 milionů Kč

ČTK
13. 5. 2025

Objem obchodů s kryptoměnami v tuzemských směnárnách v dubnu proti předchozímu měsíci podle odhadů

ČTÚ: Stát počítá s pozemním TV vysíláním i po roce 2030

ČTK
13. 5. 2025

Stát počítá s šířením televizního vysílání v pásmu UHF prostřednictvím pozemních vysílačů i po

Tiskové zprávy

Místní šetření ÚOHS ve společnosti Seznam.cz bylo nezákonné, konstatoval soud

Efektivní a bezpečná správa kontejnerových klastrů

WD_BLACK SN8100 NVMe SSD posunuje hranice

Acronis integruje do své platformy řešení Fortinet

ČTÚ: Strategie správy spektra schválena vládou

Lenovo představuje nové mobilní pracovní stanice ThinkPad a firemní notebooky navržené pro efektivní práci s umělou inteligencí

Zpráva dne

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Redakce
15. 4. 2025

Ať už máte PC se starším systémem Windows, nebo si stavíte PC podle vašich...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 27
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Říj 21
Celý den

Bezpečnosť a dostupnosť dát

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Moodle

WinSCP

FMCG

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Navrhují nový mechanismus vzniku neutrin – z neutronů helia
  • Eviden dodá nový slovenský superpočítač Perun
  • Největší sbírka myších kmenů otevírá možnosti pro evoluční výzkum i biomedicínu

RSS AbcLinuxu RSS

  • Branch Privilege Injection, bezpečnostní problém procesorů Intel
  • Vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git (GitHub)
  • Bezpečnostní chyby v terminálovém multiplexoru GNU Screen

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.