Google nechce v Evropě platit daně a je na to hrdý

Pavel Kolář, 28. červenec 2014 11:00 14 komentářů
Google nechce v Evropě platit daně a je na to hrdý

Deník Irish Times informoval, že tamní pobočka Google, skrze kterou firma vykazuje většinu evropských reklamních příjmů, zaplatila za loňský rok jen 27,7 milionu Euro daně. To by nebylo nic až tak divného kdyby ovšem evropské příjmy společnosti ve skutečnosti nepřesáhly 17 miliard eur.

Společnost Google tak loni v Evropě zaplatila daň z obratu jen 0,16 %. Zdá se vám to divné? Pojďme se na to podívat detailněji. Provozní zisk Google v irské pobočce oproti předchozímu roku vzrostl zhruba o 10 procent, tedy na 11.89 miliard, ne tak již ale zdaněná částka. Google totiž vykázal 11,74 miliard coby „administrativní náklady“, ty zahrnují licenční poplatky další společnosti ve vlastní firemní struktuře.

Jak se vyhnout zdanění

Společnost Google se danění evropských peněz vyhýbá pomocí strategie zvané „Double Irish“, ta spočívá v elegantním přesunu prostředků skrze Irsko do daňového ráje na Bermudách. To je možné díky sérii jednoduchých triků. Nejprve je potřeba mít registrované dvě irské společnosti, jednu se sídlem v samotném Irsku, druhou pak na Bermudách. Kalifornský Google Google Inc tak má v Irsku hned dvě společnosti – samotnou pobočku Google Ireland Ltd a společnost Google Ireland Holdings, která je sice registrovaná v Dublinu, ale umístěná právě na ostrovním tropickém ráji, kvůli daňové optimalizaci. Této firmě, která je součástí vlastní firemní struktury evropského Google pak odvádí Google Ireland Ltd formou nejrůznějších virtuálních provozních nákladů většinu svých příjmů.

Funguje to tak, že druhá společnost má od mateřské firmy práva na duševní vlastnictví, služby a software a licencuje je samotné irské společnosti, která inkasuje reálný příjem od zákazníků. Trik je v tom, že se společnosti na Bermudách platí vysoké licenční poplatky, které jsou podle irského práva bez jakéhokoli daňového zatížení a fungují také jako uznatelné náklady a společnosti tak neodvádí z takto přesunutých peněz žádnou další daň. Použití mezičlánku v podobě Holandska či jiného dalšího prostředníka pak slouží k tomu, aby se daň ještě ponížila o různé další srážky.

Nevýhoda spočívá ovšem v tom, že není možné bez dalšího zdanění tyto prostředky přesunout do USA, takže se hodí pouze ke specifickému účelu. Google si jen do roku 2012 tímto způsobem na Bermudy přesunul okolo deseti miliard dolarů. Využil k tomu dvojitý transfer přes Holandsko a Irsko. Zde narážíme na druhou populární metodu daňové optimalizace – tzv. Dutch/ Luxembourg Sandwich, ten spočívá v tom, že jsou daně placeny přes prostřední krajinu, kterou je v tomto případě Holandsko či Lucembursko.

Don't be evil? Spíš: Don't be stupid!

Google na svém chování nevidí nic nemorálního. Na konci roku 2012 se nechal předseda správní rady spoločnosti, Eric Schmidt, před médii slyšet, že je spolu s celou společností hrdý na to, že Google využívá mechanizmů efektivního vyhýbání se evropským daním. Netýká se to ostatně prý pouze Evropy. Vítejte v kapitalismu, my jsme hrdí kapitalisté a platíme z našeho úhlu pohledu velké množství daní, které nám předepisuje zákon. Zákon respektujeme, ale zároveň jsme velmi hrdí na strukturu, kterou jsme vytvořili a která nám umožňuje daně optimalizovat. Udělali jsme jen to, co nám systém umožnil, prohlásil tehdy Schmidt.

Google pochopitelně není jediný, mezi dalšími globálními firmami, z nichž evropská ekonomika ve skutečnosti příliš mnoho nemá (snad s výjimkou té trochy pracovních příležitostí) nalezneme například Microsoft, Apple, Amazon a Facebook. Ty se však k podobným aktivitám alespoň veřejně příliš nehlásí.


Komentáře

. #1
. 28. červenec 2014 12:06

Daňové ráje je prostě potřeba zlikvidovat.

Jark #2
Jark 28. červenec 2014 13:05

Není potřeba likvidovat daňové ráje, stačí zavést nízkou, ale progresivní daň z obratu...a sídlo mohou mít třeba na Měsíci.

SpookY #4
SpookY 28. červenec 2014 14:12

Přesně tak.

Velkou lží současného systému je, že "daň z příjmu" pro fyzické a právnické osoby je něco diametrálně odlišného. Zatímco u fyzické osoby stát sebere peníze z PŘÍJMU, u osoby právnické se daň vypočítá ze ZISKU. A to je VELIKÝ rozdíl. Firma si daně prostě "zoptimalizuje" a vykáže nulový zisk.

Já jako fyzická osoba bych si s chutí stejným způsobem odečetl ze základu daně jídlo, bydlení, dopravu, lékařské ošetření a vše ostatní, co potřebuji ke svému životu.

Máme tedy špatný systém a řešení je jednoduché - zavést daň z PŘÍJMU (nikoliv ze zisku!!) pro právnické osoby stejně jako je tomu u osob fyzických.
Zjednoduší se výpočet daně, nebude potřeba tolik úředníků, omezí se daňové úniky a hlavně přijdou o práci "finanční poradci".

Free #6
Free 28. červenec 2014 14:18

Zmeň si trvalý pobyt na Monackú adresu a zaplatíš z príjmu 0.
Firmy účtujú ceny s DPH, a nie je možné brať už inú daň ako zo zisku, pretože firmy platia aj zamestnancov, daň z obratu, príjmu by bolo len navýšenie DPH.

Daň z príjmu, koľko 20%? To bude cena tovaru + 20% DPH + 20% daň z príjmu?
Vyznáte sa, vidno že nerozmýšľate.

Luk #12
Luk 29. červenec 2014 00:11

A co by měla být ta nová "daň z příjmu"? Jako že třeba firma nakoupí zboží za 95 milionů, prodá za 100 milionů, z toho daň třeba 20 % a firmě zůstane -15 milionů?

Takhle to u fyzických osob opravdu nefunguje. OSVČ mohou od daňového základu odečíst výdaje na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Toto je tedy úplně stejné jako u osob právnických. Něco jiného jsou zaměstnanci, kteří si nemohou odečíst takové výdaje (například na dopravu).

Jinak právnická osoba si nemůže daňově uplatnit výdaje, které neslouží dosažení, zajištění a udržení (daňových) příjmů. Dokonce - a to platí i pro fyzické osoby - ani některé výdaje, které k tomuto účelu slouží, avšak zákon možnost uplatnění vylučuje (například členství v profesních organizacích, pokud není povinné ze zákona).

pupik #3
pupik 28. červenec 2014 13:34

Stačí pouze nevytvářet daňová pekla...

Lambada #8
Lambada 28. červenec 2014 19:44

Presne tak.

Free #5
Free 28. červenec 2014 14:14

Kritizujete Google, ale pri športovcoch zasadne celá vláda a oznámi, že ľud republiky je hrdí na to, že športovci okamžite ako začnú zarábať veľké peniaze zmenia trvalý pobyt a nezaplatia štátu ktorý im finacoval detstvo, dospelosť (materská, školy, prípadvky, zdrav. poistenie a iné), ani cent a ten kto na to upozornil, je médiami verejne prenasledovaný a označený za psychopata.

Ak môžu športovci, herci, môžu aj technologické firmy.

Lambada #7
Lambada 28. červenec 2014 19:43

Omg a co je na tom spatneho? Nic. Kdo by chtel platit amoralne vysoke dane nejake eurosocialisticke rezervaci, ktera je promrha na provoz darmozroutskeho aparatu a dotace deformujici trh? Socialismus zde proste dojizdi na svou nenasytnost!

Jark #9
Jark 28. červenec 2014 22:53

To je naprostá pravda, ale má dnes lidstvo ještě jinou šanci při návratu k "přírodnímu neregulovanému životu" bez neskutečných utrpení ? Proč Google vydělává tolik, protože to bolševický způsob vedení světa umožňuje a to prostě jenom tím, že dává práci lidem, kteří téměř nic neumí a která ani není potřeba (darmozroutský aparat) , ale dostanou za ni zaplaceno a prachy utratí za jiné nepotřebné věci nebo služby a Google na tom vydělá a kdo ví, jestli nejsou jeho zisky uměle vynucené, možná ty reklamy nemají až takový efekt. Otázek je hodně a těžko se na ně najde jednoznačná odpověď. Ale tak se svět po 2. s. válce nastavil a těžko se bude hledat cesta zpět.... a na druhou stranu, furt lepší žít v bolševizmu a v míru, než řešit krize válkami. I.+II.s.v. sice nastartovala sedmdesát let konjuktury, ale za jakou cenu.

Lambada #10
Lambada 28. červenec 2014 23:10

Predne je treba rici, ze jakykoli zakaznik googlu vyuziva jeho sluzeb dobrovolne. Nikdo ho k tomu nenuti. Zisky googlu jako soukrome spolecnosti jsou tedy naprosto legitimni (a jakekoli jine spolecnosti samozrejme take). Pokud si chce google udrzovat zbytnely aparat, je to jeho vec, jelikoz se jedna o soukromou spolecnost. Statni urednicke aparaty jsou samozrejme neco jineho, zde je treba zajistit jejich minimalizaci.

V posledni dobe se v relevantnich regionech rozmaha socialismus, bohuzel. Myslim, ze nase zrizeni se davno dostalo do bodu, kam by se prirozene nikdy nedostalo. Lidstvo ma sanci prave jen v navratu k "neregulovanemu zivotu" a samozrejme to bude, diky socialistum, spoustu jedincu bolet, protoze jsme davno v neprirozenem stavu spolecnosti. A dale je treba rici, ze utrpeni take patri k zivotu. Zivot neni jen same slunicko a socialni jistoty, coz by si melo spousta lidi zacit sakra rychle uvedomovat.

Jark #11
Jark 28. červenec 2014 23:35

Souhlas, ale pokud se lidstvo vrátí k "přírodě", tak jich možná třetina vymře hned další třetina postupně a zbytek se rozdělí od extrémně bohatých až po přežívající, ale určitě už Google a spol. nebudou mít ty zisky, které mají za bolševizmu. Osobně si myslím, že by se jim vyplatilo nenechat novodobý bolševizmus padnout a Evropa je skoro 800 000 000 slušně zaopatřených konzumentů. Nechci se Evropy zastávat, ale kdyby do Česka neproudily bolševické dotace o jejichž rozumné smysluplnosti se dá pochybovat, čert ví jak bychom na tom byli.

; #13
; 29. červenec 2014 10:16

Hned první věta je nesmysl. Uživatel používá služby Google třeba tehdy, když klikne na odkaz na doménu lmfgy, pokud během pár sekund nestihne zavřít okno (kartu).

K neregulovanému životu mimo socialistické peklo se můžeš vrátit snadno, stačí jednosměrná letenka do Somálska.

Satan #14
Satan 13. září 2014 23:28

Ostatně, jen debil platí daně... jak čtu tuhle diskuzi, zde je debilů mnoho.

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

E-shopy českých řetězců: Lidl, Globus, DM drogerie

ČTK , 19. červen 2018 16:32

Loni stouply tržby českých e-shopů o 18 % na 115 miliard Kč. On-line nakupuje potraviny již 26 % Čec...

Více 0 komentářů

Virtuální realita přinese revoluci srovnatelnou s robotizací

Pavel Houser , 19. červen 2018 11:23

Firmy budou na změny související se zaváděním virtuální reality reagovat další centralizací procesů....

Více 0 komentářů

Digital Broadcasting rozšířila síť DVB-T2 na 85 % populace

ČTK , 19. červen 2018 08:00

Digital Broadcasting začal přechodovou síť budovat loni v červenci v Praze....

Více 0 komentářů

Kalendář

17. 06.

21. 06.
Cyber Week 2018
19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018

Starší zprávičky

Manažeři France Télécom půjdou před soud kvůli sebevraždám

ČTK , 18. červen 2018 12:47

Vlna sebevražd ve France Télécom (dnes Orange) začala v roce 2008 a vyžádala si desítky životů. ...

Více 0 komentářů

Zranitelnosti chytrých aut pod lupou

Pavel Houser , 18. červen 2018 12:43

Nástroje podvodníků se zaměřují především na extendery, které poskytují přístup k uzavřeným funkcím ...

Více 0 komentářů

Foxconn otevře severoamerické ústředí ve Wisconsinu

ČTK , 18. červen 2018 00:00

Foxconn již loni oznámil, že ve Wisconsinu investuje 10 miliard dolarů do výstavby továrny na LCD....

Více 0 komentářů

Češi obměňují počítač za šest let, dvakrát déle než vyspělý svět

ČTK , 16. červen 2018 08:00

Výpočetní techniku si na leasing v tuzemsku pořizuje 23 % firem, ve vyspělých zemích jsou to až 3/4 ...

Více 3 komentářů