IBM – HCL Notes = „zpět do budoucnosti“?

Richard Jan Voigts , 26. May 2019 06:30 0 komentářů
IBM – HCL Notes = „zpět do budoucnosti“?

Původně Lotus Notes, pak dlouhou dobu IBM Notes, dnes HCL Notes včetně dalšího vývoje. Další verze serveru Notes Domino a klientské části Notes už budou pod vlajkou společnosti HCL. Co uživatele a prodejní partnery čeká jsme se ptali na jejich konferenci SUTOL v Praze, odpovídal Richard Jefts, Vice President & General Manager Digital Solutions HCL.

Rodina produktů IBM Collaboration Solutions, tedy produkty Notes, Domino, Sametime, Connections, Portal a další, byla prodána společnosti HCL a těsně předtím byl uvolněn poštovní klient Notes a server Domino ve verzi 10. Jsou nějaké další novinky?

Richard Jefts, VP/GM Digital Solutions HCL
Richard Jefts, VP/GM Digital Solutions HCL
Jistě, jsme rádi, že jsme mohli dodat komunitě Domino v10 už v říjnu 2018. V posledních šesti měsících se zaměřujeme na novou verzi Domino v11, která má přinést další výrazné změny, které se budou týkat čtyř hlavních témat. První bude technologická modernizace, a ta se bude týkat vylepšení Node.JS Javascriptu. Hledáme totiž způsob, jak vyměnit zděděné technologie jakými jsou například Dojo a Eclipse. Dalšími tématy budou lepší a jednodušší uživatelská zkušenost a přívětivost napříč celým portfoliem, a sice to, jak nasazuji, spravuji, používám a aktualizuji Domino. Rovněž se zaměříme na celkové náklady na vlastnictví, TCO (Total Cost of Ownership), tj. jak lze řídit náklady na řešení a snížit je, jak jen to půjde. Stejně tak budeme věnovat pozornost zvýšení bezpečnosti a výkonu těchto technologií. Nesmím zapomenout ani na zvýšení interoperability se zbytkem softwarového světa, otevřít technologii ostatním firmám, jako například Microsoftu, Salesforce, Service Now apod., což ji umožní s nimi více integrovat a přinést vyšší hodnotu všem produktům. Také chceme integrovat se zbytkem portfolia HCL Digital Solution, jako například Connections, Notes Domino Sametime, Portal a Leap (dříve IBM Forms).

To je na straně serveru Domino, ale co nového bude s klientskou stranou Notes?

Zde se také zaměříme na uživatelskou zkušenost a za posledních dvanáct měsíců jsme do klientské části Notes také významně investovali. Zaměřili jsme se hodně na mobilitu, a také na to, jak bude možno vzít stávající aplikace našich zákazníků a snadno je přenést na iPady, a iPhony, a stejně tak na zařízení s Androidem, zejména s jeho verzí 11, která má být k dispozici ještě do konce letošního fiskálního roku. Také máme na paměti, jak modernizovat stávající klientskou stranu, a to spíše směrem tenkého klienta, který bude více založen na prohlížeči.

Měli by se uživatelé a partneři kvůli situaci kolem IBM Notes v posledních letech něčeho obávat, nebo se spíše těšit na lepší časy?

Jedním z potěšitelných zjištění je, že platforma Notes/Domino má stále silnou uživatelskou základnu, tudíž se můžete přesvědčit i zde na setkání uživatelů SUTOL. Více než 80 % našeho byznysu děláme přes partnery, takže tento ekosystém je pro nás kritický. Vybudovali jsme partnerskou síť, procesy, jak s nimi zacházet, umožňovat jim prodávat naše produkty a investovat do nich. Už také máme přes 300 obchodních partnerů, kteří s námi podepsali další spolupráci. Aktualizovali jsme jejich obchodní klub, také způsob poskytování demo produktů a proof of concept – ověřování použitelnosti produktů. Jsme přesvědčeni, že naší rolí je umožnit jim efektivnější práci s Notes a jejich prodej, než tomu bylo v minulosti. Když to vezmu od základu, také jsme hodně investovali nejen do vývoje celého portfolia, ale i do toho, jak jej co nejrychleji dostat na trh. Hodně jsme zjednodušili možnosti komunikace, včetně té s tiskem, médii a analytiky. Změnili jsme přístup a vypouštíme do světa více informací, což naši partneři už dlouho požadovali.

Hodláte tedy do budoucna podporovat platformu Notes/Domino více, včetně marketingu? Například v České republice a na Slovensku to byla v minulosti jedna velká nula.

Určitě, z marketingového hlediska budeme uplatňovat regionálně zaměřený přístup a některý bude skrze sociální sítě. Už teď můžete vidět, jak jsme vidět na Twitteru, kde také pravidelně získáváme velkou zpětnou vazbu. Dobrým příkladem je velká konference Engage v Bruselu, která se konala v polovině května 2019. Notes/Domino trendovalo na Twitteru mezi prvními třemi. Z našeho úhlu pohledu jde o to, že sice můžete udělat nejlepší produkt na světě, ale když jej neprosazujete na trhu a nevytvoříte mu na něm podle toho patřičnou pozici, nemůžete ho pořádně prodat. Musíme proto vytvořit správnou rovnováhu mezi vývojem a nabuzením nových partnerů a zákazníků.

Skutečně si myslíte, že lze prodat něco jako je softwarový server typu Domino přes sociální sítě?

Nemám na mysli prodej, ale marketing. Sociální média by měla vzbudit patřičný zájem, jde z marketingového hlediska o nový hybný moment. Musíme do této bubliny vtěsnat jak sociální média, tak klasická. Pokrokem je Javascript a Node.JS, které nejsou jádrem Notes/Domino, jsou jen jeho součástí. Lze nás vidět také na konferencích o vývoji aplikací a začínáme se velmi zaměřovat na oslovování analytiků, na jaké segmenty trhu míříme. Dobrým příkladem je, že za vysokou hodnotu u serveru Domino považujeme, že je to výborná a rychlá vývojová aplikační platforma, jaká kdy byla vytvořena. Naším heslem je proto „zpět do budoucnosti“, tedy zpět k základům, což je platforma Notes/Domino.

Jak tedy hodláte podporovat český a slovenský trh?

Dnes jsme na konferenci SUTOL, kde můžete vidět přes stovku lidí. Jsme výrazně zaměřeni na zákazníky a jsme šťastni, že v České republice máme hodně partnerů. V HCL hodláme hodně investovat do lidí a zdrojů z obchodního hlediska, abychom jim poskytli, co jejich zákazníci požadují a očekávají. Nejde jen o Českou republiku, ale také o okolní země, včetně Polska a Ruska a dalších zemí. Jak už jsem uvedl brzy uvidíte vyvážené investice do obchodu, marketingu a vývoje na základě technických požadavků zdejších zákazníků.

Kde je dnes možné Notes koupit, na koho se má zákazník obrátit?

V tuto chvíli stále ještě u IBM, respektive v její distribuční síti a od jejích stávajících obchodních partnerů, protože obchodní transakce mezi IBM a HCL ještě nebyla finalizována. Mělo by se tak stát ještě toto čtvrtletí, během čtyř až šesti týdnů. Pak stále u nich, ale to už se většinou stanou partnery HCL.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30
Pavel Houser

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů

ČTK , 25. August 2019 08:00

Američtí technologičtí giganti ztratili kontrolu nad svými platformami. Amazon se čím dál víc vyvíjí...

Více 0 komentářů

Huawei uvádí na Ascend 910, procesor pro AI

Pavel Houser , 24. August 2019 08:00

Huawei uvedla procesor Ascend 910 a MindSpore, framework pro výpočty související s umělou inteligenc...

Více 0 komentářů

VMware koupí Pivotal Software a Carbon Black za téměř 5 miliard dolarů

ČTK , 23. August 2019 10:05

Kontrolním akcionářem VMware i Pivotal Software je Dell. ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Ostravský startup vyvíjí virtuální realitu pro výrobní firmy

ČTK , 23. August 2019 10:04

Produkty firmy už používají například společnosti Continental nebo Tieto. ...

Více 0 komentářů

Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu

ČTK , 23. August 2019 08:00

Facebook ujišťuje, že nebude mít přístup k údajům o transakcích s novou měnou....

Více 0 komentářů

Nad rámec rozpočtů půjde na digitalizaci příští rok 492 mil. Kč

ČTK , 22. August 2019 10:00

Do roku 2021 má plně fungoval portál občana, tak, aby lidé s novými občanskými průkazy mohli řešit v...

Více 0 komentářů

Amazon pokračuje v náboru pro centrum v Dobrovízi, zvyšuje mzdy

ČTK , 22. August 2019 09:00

Amazon nyní nabírá pracovníky pro distribuční centrum, a to i na kvalifikované pozice....

Více 0 komentářů