IBM – HCL Notes = „zpět do budoucnosti“?

Richard Jan Voigts , 26. May 2019 06:30 0 komentářů
IBM – HCL Notes = „zpět do budoucnosti“?

Původně Lotus Notes, pak dlouhou dobu IBM Notes, dnes HCL Notes včetně dalšího vývoje. Další verze serveru Notes Domino a klientské části Notes už budou pod vlajkou společnosti HCL. Co uživatele a prodejní partnery čeká jsme se ptali na jejich konferenci SUTOL v Praze, odpovídal Richard Jefts, Vice President & General Manager Digital Solutions HCL.

Rodina produktů IBM Collaboration Solutions, tedy produkty Notes, Domino, Sametime, Connections, Portal a další, byla prodána společnosti HCL a těsně předtím byl uvolněn poštovní klient Notes a server Domino ve verzi 10. Jsou nějaké další novinky?

Richard Jefts, VP/GM Digital Solutions HCL
Richard Jefts, VP/GM Digital Solutions HCL
Jistě, jsme rádi, že jsme mohli dodat komunitě Domino v10 už v říjnu 2018. V posledních šesti měsících se zaměřujeme na novou verzi Domino v11, která má přinést další výrazné změny, které se budou týkat čtyř hlavních témat. První bude technologická modernizace, a ta se bude týkat vylepšení Node.JS Javascriptu. Hledáme totiž způsob, jak vyměnit zděděné technologie jakými jsou například Dojo a Eclipse. Dalšími tématy budou lepší a jednodušší uživatelská zkušenost a přívětivost napříč celým portfoliem, a sice to, jak nasazuji, spravuji, používám a aktualizuji Domino. Rovněž se zaměříme na celkové náklady na vlastnictví, TCO (Total Cost of Ownership), tj. jak lze řídit náklady na řešení a snížit je, jak jen to půjde. Stejně tak budeme věnovat pozornost zvýšení bezpečnosti a výkonu těchto technologií. Nesmím zapomenout ani na zvýšení interoperability se zbytkem softwarového světa, otevřít technologii ostatním firmám, jako například Microsoftu, Salesforce, Service Now apod., což ji umožní s nimi více integrovat a přinést vyšší hodnotu všem produktům. Také chceme integrovat se zbytkem portfolia HCL Digital Solution, jako například Connections, Notes Domino Sametime, Portal a Leap (dříve IBM Forms).

To je na straně serveru Domino, ale co nového bude s klientskou stranou Notes?

Zde se také zaměříme na uživatelskou zkušenost a za posledních dvanáct měsíců jsme do klientské části Notes také významně investovali. Zaměřili jsme se hodně na mobilitu, a také na to, jak bude možno vzít stávající aplikace našich zákazníků a snadno je přenést na iPady, a iPhony, a stejně tak na zařízení s Androidem, zejména s jeho verzí 11, která má být k dispozici ještě do konce letošního fiskálního roku. Také máme na paměti, jak modernizovat stávající klientskou stranu, a to spíše směrem tenkého klienta, který bude více založen na prohlížeči.

Měli by se uživatelé a partneři kvůli situaci kolem IBM Notes v posledních letech něčeho obávat, nebo se spíše těšit na lepší časy?

Jedním z potěšitelných zjištění je, že platforma Notes/Domino má stále silnou uživatelskou základnu, tudíž se můžete přesvědčit i zde na setkání uživatelů SUTOL. Více než 80 % našeho byznysu děláme přes partnery, takže tento ekosystém je pro nás kritický. Vybudovali jsme partnerskou síť, procesy, jak s nimi zacházet, umožňovat jim prodávat naše produkty a investovat do nich. Už také máme přes 300 obchodních partnerů, kteří s námi podepsali další spolupráci. Aktualizovali jsme jejich obchodní klub, také způsob poskytování demo produktů a proof of concept – ověřování použitelnosti produktů. Jsme přesvědčeni, že naší rolí je umožnit jim efektivnější práci s Notes a jejich prodej, než tomu bylo v minulosti. Když to vezmu od základu, také jsme hodně investovali nejen do vývoje celého portfolia, ale i do toho, jak jej co nejrychleji dostat na trh. Hodně jsme zjednodušili možnosti komunikace, včetně té s tiskem, médii a analytiky. Změnili jsme přístup a vypouštíme do světa více informací, což naši partneři už dlouho požadovali.

Hodláte tedy do budoucna podporovat platformu Notes/Domino více, včetně marketingu? Například v České republice a na Slovensku to byla v minulosti jedna velká nula.

Určitě, z marketingového hlediska budeme uplatňovat regionálně zaměřený přístup a některý bude skrze sociální sítě. Už teď můžete vidět, jak jsme vidět na Twitteru, kde také pravidelně získáváme velkou zpětnou vazbu. Dobrým příkladem je velká konference Engage v Bruselu, která se konala v polovině května 2019. Notes/Domino trendovalo na Twitteru mezi prvními třemi. Z našeho úhlu pohledu jde o to, že sice můžete udělat nejlepší produkt na světě, ale když jej neprosazujete na trhu a nevytvoříte mu na něm podle toho patřičnou pozici, nemůžete ho pořádně prodat. Musíme proto vytvořit správnou rovnováhu mezi vývojem a nabuzením nových partnerů a zákazníků.

Skutečně si myslíte, že lze prodat něco jako je softwarový server typu Domino přes sociální sítě?

Nemám na mysli prodej, ale marketing. Sociální média by měla vzbudit patřičný zájem, jde z marketingového hlediska o nový hybný moment. Musíme do této bubliny vtěsnat jak sociální média, tak klasická. Pokrokem je Javascript a Node.JS, které nejsou jádrem Notes/Domino, jsou jen jeho součástí. Lze nás vidět také na konferencích o vývoji aplikací a začínáme se velmi zaměřovat na oslovování analytiků, na jaké segmenty trhu míříme. Dobrým příkladem je, že za vysokou hodnotu u serveru Domino považujeme, že je to výborná a rychlá vývojová aplikační platforma, jaká kdy byla vytvořena. Naším heslem je proto „zpět do budoucnosti“, tedy zpět k základům, což je platforma Notes/Domino.

Jak tedy hodláte podporovat český a slovenský trh?

Dnes jsme na konferenci SUTOL, kde můžete vidět přes stovku lidí. Jsme výrazně zaměřeni na zákazníky a jsme šťastni, že v České republice máme hodně partnerů. V HCL hodláme hodně investovat do lidí a zdrojů z obchodního hlediska, abychom jim poskytli, co jejich zákazníci požadují a očekávají. Nejde jen o Českou republiku, ale také o okolní země, včetně Polska a Ruska a dalších zemí. Jak už jsem uvedl brzy uvidíte vyvážené investice do obchodu, marketingu a vývoje na základě technických požadavků zdejších zákazníků.

Kde je dnes možné Notes koupit, na koho se má zákazník obrátit?

V tuto chvíli stále ještě u IBM, respektive v její distribuční síti a od jejích stávajících obchodních partnerů, protože obchodní transakce mezi IBM a HCL ještě nebyla finalizována. Mělo by se tak stát ještě toto čtvrtletí, během čtyř až šesti týdnů. Pak stále u nich, ale to už se většinou stanou partnery HCL.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Všeumělové nejdou na odbyt

Pavel Houser , 13. June 2019 10:30
Pavel Houser

Stále méně se prý na trhu cení IT dovednosti typu „práce všeho druhu“, kde je příčina?...

VíceKalendář

22. 06.

23. 06.
Maker Faire Prague 2019
03. 08.

08. 08.
Black Hat USA 2019
25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
RSS 

Zprávičky

Hodnota bitcoinu poprvé za více než rok překročila 9000 dolarů

ČTK , 17. June 2019 14:56

Od začátku letošního roku si bitcoin připisuje zhruba 140 %....

Více 0 komentářů

Samořiditelné vozy BMW se budou testovat i v ČR

Pavel Houser , 17. June 2019 12:34

BMW chystá velký krok k samořiditelným vozům. Pomohou technologie DXC....

Více 0 komentářů

Tržby Huwaei podle zakladatele výrazně zaostanou za očekáváním (aktualizováno)

ČTK , 17. June 2019 11:21

Huawei se v důsledku amerických restrikcí připravuje na propad dodávek svých chytrých telefonů v zah...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

PREmobil v létě skončí, zákazníky předá T-Mobilu

ČTK , 17. June 2019 08:00

Virtuální mobilní operátoři mají se 14,5 milionu aktivních SIM karet podíl okolo 7 %. ...

Více 0 komentářů

ČTÚ: ČR má vyšší ceny za mobilní data kvůli malé konkurenci

ČTK , 15. June 2019 16:38

Samotný vysoký počet virtuálních operátorů je pouze zdánlivým znakem konkurenčního prostředí....

Více 0 komentářů

Kryptoměnu Facebooku finančně podpoří řada velkých firem

ČTK , 15. June 2019 08:00

Mince bude vázána na koš státních měn, aby se vyhnula divokým výkyvům....

Více 0 komentářů

UPC loni vykázala dvoumiliardový zisk proti ztrátě 223 milionů

ČTK , 14. June 2019 15:11

Růst počtu objednaných služeb podpořily investice do expanze optické giga-ready sítě....

Více 0 komentářů