• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

IBM Security Cost of Data Breach Report 2022 – uživatelé platí za únik dat stále více

itbiz
22. 9. 2022
| Články

Podle zprávy IBM Security Cost of Data Breach Report 2022 musí  60 % firem zvyšovat ceny svých produktů po úniku dat, většina kritické infrastruktury zaostává v přijímání strategie zero trust a podniky s poddimenzovaným stavem personálu starajícím se o bezpečnost mají až o 550 tisíc dolarů náklady nakonec vyšší.

IBM Security zveřejnila v létě 2022 výroční zprávu Cost of a Data Breach Report (Cena za únik dat), která ukazuje na skutečnost, že náklady a dopad na data spojené s jejich únikem jsou vyšší než kdykoliv dříve. Z globálního hlediska je průměrná cena za únik dat 4,5 milionu dolarů. Jen za poslední dva roky se zvýšila o téměř 13 %, a z toho důvodu musejí podniky odpovídat zvýšením cen zboží a služeb. Ve skutečnosti 60 % společností z průzkumu zvýšilo ceny produktů nebo služeb kvůli únikům dat, když už tak tyto ceny trpí inflací a potížemi dodavatelských řetězců.

Neustálé kyberútoky také vrhají světlo na úniky dat. Ve zprávě IBM se uvádí, že 83 % sledovaných organizací se setkalo s únikem dat už více než jednou. Dalším faktorem, který se v průběhu času vynořil, je následný vliv úniku dat, který trvá ještě dlouho něm, protože až 50 % nákladů s ním spojených se projeví dokonce za rok nebo dva.

Zpráva Cost of Data Breach Report za rok 2022 je založena na hloubkové analýze úniků dat z reálného světa, která globálně proběhla u 550 organizací, a to od 21. března 2021 do března 2022. Průzkum, který byl sponzorován a analyzován IBM Security, provedl Ponemon Institute.

Vybrané klíčové závěry zahrnují:

  • Kritické infrastruktury zaostávají za zero trust – téměř 80 % kritických infrastruktur organizací zahrnutých do studie nepřijalo strategii zero trust a setkaly se s náklady za únik dat v objemu 5,4 milionu dolarů – tj. o 1,17 milionu dolarů více než ty, které tak učinily. Ze všech pak 28 % uvedlo, že se staly oběťmi útoků ransomwaru nebo destruktivních útoků.
  • Není to Pay to Pay – oběti ransomwaru, které byly útočníky vyzvány k zaplacení výkupného a učinily tak, měly nakonec škodu o 610 tisíc dolarů nižší než ty, jež zvolily nezaplatit. Avšak když se vezmou celkové náklady za úniky dat, finanční dopad může být ještě vyšší, což jednoduše ukazuje, že platit výkupné není efektivní strategií.
  • Ředitelství silnic a dálnic České republiky v roce 2022 přiznalo škodu kvůli ransomwaru 30 milionů korun (cca 1,2 milionu dolarů) a v nedávné minulosti proběhly podobné ochromující útoky na několik našich nemocnic, takže údaje tohoto celosvětového průzkumu nejsou nijak přemrštěné.
  • Bezpečnost v cloudech není vyspělá – 43 % sledovaných organizací je ohledně nasazování bezpečnostních opatření v jejich cloudových prostředích teprve na začátku, což dokazuje o 660 tisíc dolarů vyšší náklady na únik dat oproti organizacím, které mají bezpečnost napříč jejich cloudovými prostředími už dobře ošetřenou.
  • Bezpečnostní AI a automatizace vedou k mnohamilionovým dolarovým úsporám – organizace, které plně nasadily bezpečnostní umělou inteligenci (AI) a automatizaci bezpečnosti, zaplatily za úniky dat o 3,05 milionu dolarů méně než ty, které tyto technologie doposud nenasadily. Studie uvádí, že díky takové ochraně jde o největší dosaženou úsporu.

IBM Security z toho důvodu tvrdí, že podniky potřebují na takové kriminální útoky udeřit. Už je čas k tomu, aby útočníky zastavily v ohrožování podnikových cílů a minimalizovaly dopad útoků. Čím více budou pilovat ochranu svého perimetru namísto investic do detekce a odpovědi na útoky, tím více se jejich náklady na podnikání zvýší. Tato zpráva je podle IBM Security X-Force důkazem, že nasazení správné strategie se správnými technologiemi mohou věc v případě útoku na jejich organizaci změnit.

Přílišná důvěra organizací v kritickou infrastrukturu

Obavy o kritickou infrastrukturu v posledních několika letech ve světě stále více sílí, a mnoho vládních bezpečnostních agentur ohledně ničivých útoků apeluje na ostražitost. Zpráva IBM Security ve skutečnosti odhaluje, že ransomware a ničivé útoky představují 28 % kritických úniků, což upozorňuje na to, jak útočníci hledají možnost rozbít globální dodavatelské řetězce, spoléhající se na tyto vládní úřady. Mezi ně patří firmy z oblasti finančních služeb, průmyslu, dopravy a zdravotnictví.

Přes všechna volání o pozornost a rok po nařízení k zajištění kybernetické bezpečnosti Bidenovy vlády, které je zaměřeno na důležitost strategie zero trust pro posílení kybernetické bezpečnosti Spojených států, přijalo tento model podle zprávy IBM Security pouze 21 % organizací z oblasti kritické infrastruktury, což může být varováním i pro ostatní země. Kromě toho bylo 17 % úniků dat z kritické infrastruktury způsobeno kvůli již předtím kompromitovanému obchodnímu partnerovi, což opět zdůrazňuje riziko z přílišné důvěry v prostředí kritické infrastruktury.

Podniky které platí výkupné nezískají výhodný obchod

Podniky, které zaplatí za výkupné (ransom), vidí podle zprávy pro rok 2022 o 610 tisíc dolarů nižší náklady za únik dat ve srovnání s těmi, které nezaplatily. Avšak když spočítáme průměrnou platbu za výkupné, které například podle společnosti Sophos dosáhlo 812 tisíc dolarů, pak podniky jež se zaplatit rozhodly, nakonec měly ve skutečnosti celkové náklady vyšší. Všechny z nich přitom podporovaly budoucí útoky penězi, které jinak mohly vynaložit na snahu o zlepšení a nápravu a bez starostí o možný postih od státu.

Přes značné všeobecné snahy, jak ransomwaru zabránit, je jeho vytrvalost podporována industrializací kyberkriminality. IBM Security X-Force rozpoznala, že doba trvání podnikového ransomwarového útoku klesla za poslední tři roky o 94 % – z více než dvou měsíců na méně než čtyři dny. Exponenciálně kratší útoky jsou totiž prováděny útočnými nástroji s vyšším účinkem, a kvůli tomu mají oběti zasažené kyberútokem jen velmi krátká časová okna pro detekci a zamezení těchto útoků. S klesající „doby k výkupnému“, která už klesá na hodiny, je nezbytností, aby podniky daly prioritu zkušebnímu testování doby incidentu (IR – Incident Response) s předstihem. Avšak zpráva od IBM Security uvádí, že až 37 % organizací, které mají plány na IR, jej netestují pravidelně.

Výhoda hybridního cloudu

Zpráva také ukázala, že hybridní cloudové prostředí je mezi sledovanými organizacemi nejrozšířenější (45 %). S průměrnými náklady 3,8 milionu dolarů za únik dat pak podniky, které přijaly model hybridního cloudu, viděly nižší náklady za únik dat než ty, které pracovaly s modelem pouze veřejného nebo privátního cloudu, jež byly postiženy za únik dat náklady 5,02 milionu dolarů, potažmo 4,24 milionu dolarů. Podniky, které pracovaly v modelu hybridního cloudu, byly schopny identifikovat a zamezit úniku dat o 15 dní rychleji než je globální průměr 277 dní.

Zpráva zdůrazňuje, že 45 % sledovaných úniků ke kterým došlo v cloudu, kladlo důraz na bezpečnost v cloudu. Avšak znatelných 43 % organizací uvedlo, že jsou ohledně nasazování bezpečnostních praktik pro ochranu jejich cloudového prostředí teprve v počátečních stádiích, takže se potkaly s vyššími náklady za únik. Podniky, které nenasazují bezpečnostní praktiky napříč jejich cloudovými prostředími, potřebovaly v průměru o 108 dní k rozpoznání a zamezení únikům dat než ty, které konzistentně nasazují bezpečnostní praktiky napříč jejich doménami.

Další poznatky ve zprávě IBM pro rok 2022 zahrnují:

  • Phishing se stává dražším kvůli únikům dat – zatímco kompromitované důvěrné informace v únicích dat stále vedou (19 %), phishing je na druhém místě (16 %) a je nejnákladnějším případem, vedoucím v průměru ke 4,91 milionům dolarů za únik dat.
  • Únik dat ze zdravotnických zařízení už je dvouciferný – po dvanáctý rok v řadě jsou útoky na zdravotnická zařízení nejdražšími úniky dat mezi všemi odvětvími průmyslu a zvedly se téměř o milion na rekordní výši 10,1 milionu dolarů.
  • Nedostatečné personální obsazení – 62 % organizací uvedlo, že nemají dostatek personálu aby naplnily potřeby bezpečnosti, což v průměru činí o 550 tisíc dolarů více než u organizací, které mají personálu pro bezpečnost dostatek.

Zpráva Cost of a Data Breach Report pro rok 2022 je k dispozici zde: https://www.ibm.com/security/data-breach

Rubriky: Security

Související příspěvky

Články

Prodej bezpečnostního softwaru a služeb stále slušně roste

28. 3. 2023
Zprávičky

Intenzita jednotlivých DDoS útoků na české firmy v únoru rostla, nejvíce útoků míří z Ruska

27. 3. 2023
Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení
Zprávičky

Acronis vylepšuje své bezpečnostní řešení o technologii Intel TDT

27. 3. 2023
Zprávičky

Web pražské integrované dopravy napadli neznámí útočníci útokem DDoS

24. 3. 2023

Zprávičky

Padla další rekordní pokuta za porušení GDPR

Digitalizace veřejné správy pod jednou střechou, DIA zahajuje svou činnost

Pavel Houser
30. 3. 2023

Od 1. dubna 2023 začíná fungovat Digitální a informační agentura (DIA), která bude mít

Vodafone v Německu zruší přes 6 % pracovních míst

ČTK
30. 3. 2023

Telekomunikační společnost Vodafone se v Německu chystá zrušit přes šest procent pracovních míst, a

Musk a další chtějí kvůli vážným rizikům pauzu ve vývoji umělé inteligence

ČTK
29. 3. 2023

Stovky akademiků, expertů a podnikatelů zapojených do vývoje umělé inteligence (AI) včetně miliardáře Elona

Pětice motorů technologických inovací v příští dekádě

Goldman Sachs: Umělá inteligence by mohla nahradit 300 milionů pracovních míst

ČTK
29. 3. 2023

Umělá inteligence by mohla ve světě nahradit člověka na 300 milionech pracovních míst. Vyplývá

Kryptoměny a jejich ekonomika

Americké úřady žalují kryptoměnovou burzu Binance za porušení předpisů

ČTK
28. 3. 2023

Americká Komise pro obchodování s termínovými kontrakty na komodity (CFTC) žaluje největší kryptoměnovou burzu

EK opět odmítla návrh ČTÚ na regulaci velkoobchodního trhu s mobilními daty

ČTK
27. 3. 2023

Evropská komise opět odmítla návrh Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) na regulaci velkoobchodního trhu s

Intenzita jednotlivých DDoS útoků na české firmy v únoru rostla, nejvíce útoků míří z Ruska

Pavel Houser
27. 3. 2023

Počet DDoS útoků na české firmy v únoru klesl, zvýšila se ale intenzita jednotlivých útoků.

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

Acronis vylepšuje své bezpečnostní řešení o technologii Intel TDT

Pavel Houser
27. 3. 2023

Řada aktuálních hrozeb využívá pouze přístup do paměti. Acronis oznámil vylepšení své bezpečnostní ochrany

Tiskové zprávy

Česko-americký startup MANTA otevírá novou pobočku v Londýně

CETIN: průměrná rychlost dostupného připojení v síti se dostala na 202 Mb/s

Nová modulární roll-to-roll tiskárna Canon Colorado řady M

Česká platforma TENT.com umožňuje platby kryptem kdekoliv

T-Mobile chce chránit zákazníky před podvodnými telefonáty

Premiér Fiala se připojil k otevřenému dopisu předsedů vlád šéfům technologických gigantů

Zpráva dne

Březnový prodej – doživotní licence na Windows 10 za Goodoffer24 € 12 a Office za € 23!

Březnový prodej – doživotní licence na Windows 10 za Goodoffer24 € 12 a Office za € 23!

Redakce
3. 3. 2023

Ať už hledáte levnější cestu jak postavit nový počítač, nebo jen chcete upgradovat stárnoucí...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Programování s pomocí umělé inteligence a open source licence

Pavel Houser
15. 3. 2023

S tím, jak se rozšiřuje využití umělé inteligence přímo při tvorbě softwaru, se intenzivněji začínají diskutovat...

Nadcházející akce

  1. Hannover Messe 2023

    17. dubna - 21. dubna

Zobrazit všechny Akce

Slovník

Průvodní dopis

Teambuilding

VRRP

Nejpopulárnější články

OKI na veletrhu EmbaxPrint zaujala potiskem etiket

OKI na veletrhu EmbaxPrint zaujala potiskem etiket

Tomáš Jirásko
1. 3. 2023

Kvalitních IT specialistů je nedostatek a práce na dálku jim může přinést až o 25 % víc peněz

Redakce
3. 3. 2023

Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita

ChatGPT uspěl v testu teorie mysli

Pavel Houser
21. 2. 2023

Mýty kolem digitalizace firmy (1): Digitalizace je jen IT projekt a adopce je ztráta času

Mýty kolem digitalizace firmy (1): Digitalizace je jen IT projekt a adopce je ztráta času

itbiz
2. 3. 2023

Kouzla zbavené? Nepravděpodobné řešení hrozící personální krize ve finančních službách

10 let ABSL: Firmy využívající umělou inteligenci rostou rychleji

Redakce
2. 3. 2023

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security techn Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT česk

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Astronomové zkoumají zrod kupy galaxií v mladém vesmíru
  • Čeští vědci přispěli s mini-družicí GRBAlpha k pozorování nejmohutnější exploze od počátku lidské civilizace
  • Vysokorychlostní kamera ukázala srážku blesku s protibleskem

RSS AbcLinuxu RSS

  • Výsledky hackerské soutěže Pwn2Own Vancouver 2023
  • WordPress 6.2 Dolphy
  • Blender 3.5

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.