Internet věcí nachází uplatnění v průmyslu

Lukáš Jelínek, 01. prosinec 2017 08:45 0 komentářů
Internet věcí nachází uplatnění v průmyslu

Svět internetu věcí dnes nachází uplatnění v široké škále oblastí, nejčastěji v oblasti nositelné elektroniky, sportu nebo kuchyňských spotřebičů. Vedle těchto již známých odvětví se IoT stále častěji využívá i mimo oblast B2C, jako například v průmyslu nebo logistice.

I přes mnoho rozdílů mezi jednotlivými oblastmi jsou ale základní principy vždy stejné a založené na autonomním sběru dat, jejich zpracování a využití výsledků pro řízení určitého procesu nebo získání přidané hodnoty.

Přínos IoT

Lukáš Jelínek, Dimension Data
Lukáš Jelínek, Dimension Data
Obrovským přínosem IoT je možnost převést do praxe princip řídím to, co měřím. Čím více informací mají organizace v rámci daného procesu k dispozici, tím kvalifikovanější rozhodnutí mohou přijímat. Díky neustálému poklesu nákladů spojených s internetem věcí, což platí zejména pro jednotlivá autonomní zařízení, je dnes možné získávat obrovské množství relevantních dat za cenu, která je nižší než přínosy spojené s jejich využitím. A to je zásadní průlom potvrzující, že internet věcí se dostal do etapy svého vývoje, kdy nemá příliš cenu diskutovat o tom zda, ale proč a jak. Nejde přitom o samozřejmost, stačí si uvědomit, kolik skvělých technologií v minulosti neproniklo do praxe právě z důvodu finanční náročnosti.

Průmysl si s IoT rozumí

Obdobně jako v dalších technologických oblastech je i pro budoucnost internetu věcí důležité uplatnění v průmyslu – a stále častěji se v této souvislosti setkáváme s pojmem průmyslový internet věcí (Industrial Internet of Things, IoT). Rozsáhlé možnosti nabízí IoT již ve výrobě, kde umožňuje sbírat a následné využívat podrobné informace o všech krocích daného procesu. Výsledkem může být elektronický kmenový list každého konkrétního výrobku včetně údajů, které jsou zásadní pro výběr vhodných dílů z pohledu tolerancí nebo pro řešení případné zmetkovosti. Mezi tyto „kmenové“ informace může patřit doba a teplota lisování dílu, skutečné utahovací momenty šroubů, doba svařování, otáčky při vrtání otvorů apod.

Informace lze získávat nejen o dílech nebo výsledném výrobku, ale také o samotné výrobní licence a jednotlivých strojích, od teploty okolního prostředí přes vibrace až třeba po dobu vynucených prostojů. Díky prediktivní analýze a odhalování atypických stavů je navíc možné prodlužovat dobu provozuschopnosti linky – například nárůst spotřeby elektrické energie při současném zpomalení otáčení může být předzvěstí zadírání hřídele. Firma tak může včas vyvolat požadavek na opravu a předejít následným významným ztrátám.

V průmyslovém prostředí jsou skvěle uplatnitelné i lokalizační možnosti internetu věcí. Příkladem může být implementace ve společnosti z kovozpracovatelského průmyslu, která se během výroby kabelů potýkala nejen s velkou ztrátovostí materiálu, ale také s nedostatkem informací o přesné poloze jednotlivých cívek s tímto materiálem. Společnost Dimension Data proto u tohoto tradičního výrobce kabelů implementovala řešení v podobě přesného sledování cívek včetně sběru údajů o hmotnosti každé cívky z vah rozmístěných napříč celou výrobní linkou. Firma dnes může s vysokou mírou podrobnosti sledovat aktuální pohyb cívek a vyhodnocovat změnu jejich hmotnosti, případně analyticky zpracovávat historická data. Internet věcí tak umožnil přesné měření spotřeby materiálu na výrobu koncového produktu i posuzování případných odchylek. Přitom návratnost investice byla pouhých 6 měsíců, nemluvě o úsporách, které řešení neustále přináší.

Nemusí ovšem jít vždy o plně automatizované linky. Internet věcí lze využívat například i pro automatické vyhodnocení oprávněnosti obsluhy manipulovat s daným strojem: zjednodušeně řečeno se stroj nespustí, pokud u něj nebude osoba s dostatečnými znalostmi. Může jít dokonce o velmi propracované řešení, které automaticky přebírá informace o proškolení či certifikačních zkouškách – například ze systému pro elektronické vzdělávání. Pravděpodobnost úrazu nebo odvedení nekvalitní práce je díky tomuto způsobu využití IoT podstatně nižší.

Vyhodnocení oprávněnosti úzce souvisí i s aplikačním rozhraním, které umožňuje efektivně využívat postupy ze stále oblíbenější Machine-to-Human komunikace. Díky internetu věcí a převedení fyzikálního světa do jedniček a nul tak nemusí být Průmysl 4.0 jen prázdným marketingovým pojmem a buzzwordem, ale opravdovou životaschopnou koncepcí, která výrazně rozšiřuje a zefektivňuje možnosti prakticky všech průmyslových odvětví.

Sledování věcí i zvířat

Zařízení IoT jsou díky již zmíněným lokalizačním možnostem užitečným pomocníkem v oblasti logistiky. Snad každého napadne podpora přesného sledování přepravovaného zboží. Samotnou polohou to ale nekončí, stejně jako v případě výroby mohou firmy sledovat i parametry dopravy, od teploty ve vozidle až po otřesy či náhlé změny pozice ve vozidle (například pád krabice v prudké zatáčce). Údaje se dají využít od vyhodnocení spolehlivosti dopravy až po získání podkladů pro zhodnocení případných reklamací. Díky tomu lze internet věcí využívat u moderních skladů, a to dokonce i na úrovni podpory automatického naskladňování a vyskladňování.

IoT ovšem nemusí sledovat pouze pohyb neživých předmětů, ale také například domácích a ohrožených zvířat. Řešení společnosti Dimension Data pomáhá s ochranou nosorožců v rezervaci nedaleko jihoafrického Krugerova národního parku. Nosorožci žijí na relativně malém prostoru o rozloze cca pěti kilometrů čtverečních a případní pytláci tak mohou být velmi rychlí – na celou akci by jim stačila i pouhá půlhodina. Zásah ze strany pracovníků parku tak nemůže začít až samotným výstřelem, ale mnohem dříve – už při prvním narušení perimetru chráněného území. Bezpečnostní řešení proto využívá snímače na plotech, tlakové senzory v zemi, fotopasti, termokamery i drony. To vše je vzájemně propojené a ochránci mohou reagovat prakticky okamžitě, bez ohledu na to, kde se v dané chvíli v rámci celého parku nachází.

Možnosti internetu věcí jsou poměrně široké, a díky tomu si nachází stále více své pevné místo v průmyslu, logistice a dalších do nedávna nezvyklých oblastech.

Lukáš Jelínek pracuje jako Solutions Director ve společnosti Dimension Data, kde má na starosti strategie rozvoje a implementace nových služeb.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Když obrázek není tím, čím se zdá být

Pavel Houser , 10. listopad 2018 06:30
Pavel Houser

Problematika falešných zpráva je dnes módní záležitostí. Následující výzkum se zaměřuje na jeden spe...

Více

Kalendář

13. 11.

14. 11.
EVOLVE! Summit 2018
13. 11. Dell Technologies Forum 2018
13. 11.

14. 11.
ITAPA 2018RSS 

Zprávičky

Propad akcií Applu stahuje dolů americké akciové trhy

ČTK , 12. listopad 2018 20:59

Dow Jonesův index vykazoval pokles o zhruba 1,6 %, Nasdaq Composite ztrácel dokonce více než 2 %....

Více 0 komentářů

SAP kupuje za 8 miliard dolarů analytickou firmu Qualtrics

ČTK , 12. listopad 2018 14:04

Obří akvizice souvisí především s konkurenčním bojem mezi SAP a Salesforce na poli cloudových češení...

Více 0 komentářů

SoftBank získala povolení pro jednu z největších IPO na světě

ČTK , 12. listopad 2018 11:05

Obrovská nabídka akcií přichází v době, kdy investoři začali zpochybňovat výhled japonských telekomu...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Sněmovna má dokončit schvalování nových pravidel ochrany soukromí

ČTK , 12. listopad 2018 08:00

Při uplatnění práva na výmaz nebo postupovalo jako nyní podle tiskového zákon....

Více 0 komentářů

Před 20 lety vznikl čínský internetový obr Tencent Holdings

ČTK , 11. listopad 2018 08:00

Loni překonal Tencent co do tržní hodnoty Facebook, když jeho hodnota přesáhla 500 miliard dolarů....

Více 0 komentářů

Čeští antikváři nebudou po protestech odstřiženi od Amazonu

ČTK , 10. listopad 2018 12:00

Čeští antikváři budou moci i nadále prodávat své knihy do zahraničí přes portál AbeBooks.com, který ...

Více 0 komentářů

E-shopy nejsou povinné dodávat zboží po celé EU

Pavel Houser , 09. listopad 2018 15:15

S blížícím se koncem roku 2018 vstoupí v platnost evropské nařízení, jehož hlavním cílem je zamezit ...

Více 0 komentářů