• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

IT v logistice: výzva, nebo hrozba?

Karel Michal
16. 4. 2012
| Články

Dnes snad nenajdeme sféru lidské činnosti, kam by Informační technologie nějakým způsobem nezasáhly. Jenže zatímco některé tradiční obory se bez komplexních přístupů moderní IT infrastruktury obejdou snáze, v jiných znamená nepružnost v inovacích rozsudek k převálcování konkurencí a pomalé bolestivé smrti vlastního byznysu. Jedním z těchto oborů je právě logistika.

Tak trochu nedobrovolná, za to však velmi rychlá a radikální transformace oboru započala s příchodem hospodářské recese v období let 2008 a 2009. Tehdy firmy zabývající se přepravou a spedicí, ale také třeba výrobou, nebo jen distribucí ve velkém, jako například některé nákupní internetové galerie, začaly pociťovat utahující se kohoutky investic a enormní tlak na cenovou efektivitu. To pochopitelně není dost dobře možné, pokud společnost nemá k dispozici ze systému dostatek dat pro adekvátní zpětnou vazbu, a právě tady nastupuje na scénu IT.

V době, kdy přirozené, že si spediční společnosti v konkurzech podstřelovaly zakázky až na samotnou hranici ziskovosti, bylo logické, že společnosti s neefektivním systémem, nebo neschopností efektivně kontrolovat zbytečné náklady v systému mají na výběr jen možnost rychlé transformace, nebo pádu. Po odeznění krize vůle po optimalizaci začala opět ochabovat, jenže když už jednou roztlačíte kola vašeho byznysu do pohybu, proč hned zase šlapat na brzdu?

Jak to vidí SMB segment

Jako první přiklad toho, jak může podobná transformace vypadat, jsme si zvolili jednu typickou českou spediční společnost, která zapadá do tržního segmentu SMB. Jak vypadala taková takřka modelová transformace u malé české firmy o přibližně 70 zaměstnancích?

„IT, které u nás dříve fungovalo na poměrně primitivní úrovni a hlavně tvořilo nesourodý slepenec korporátních, SMB a koncových technologií, jsme začali systematicky měnit ještě před krizí. Ta spíš zpřeházela systém priorit, některé procesy urychlila a jiné naopak musely na svou příležitost teprve počkat,“ prohlašuje šéf IT oddělení společnosti Josef Mička Transport&Logistics, Marin Bradáč.

„Pokud hodnotím změny z odstupu, pak se nám asi nejrychleji vrátila náhrada dosavadních metod kontrol a navigace profesionálním telematickým systémem. Rozhodli jsme se neriskovat další dobrodružství s polotovary, které nabízejí například čeští operátoři. Namísto toho jsme po dlouhé zvažování sáhli po sice poněkud nákladnějším, ale zato o několik úrovní lepším komplexním systémem Transics z Belgie. U ostatních prvků jako je Informační a
ekonomicko-informační systém je návratnost již trochu složitá,“
dodává Bradáč.

Jedním z největších problémů je v takovémto případě sžívání se s novým systém a vypracování metodiky, jak naložit s enormní přemírou dat. „Rozhodně jsem předchozím výrokem nechtěl říci, že nám prodávající obchodníci ukazovali čísla, které nemají s reálným trhem nic společného. Problém leží trochu jinde. Z naší zkušenosti vyplývá, že v průměru rok a půl, ale i déle trvá, než se například s ERP systémem firma sžije a naučí se data, která systém generuje, efektivně využívat,“ říká dále Bradáč.

K tomu je třeba připočíst, že společnost podobné velikosti využívá informačních systémů hned několik. „Pokud mohou trochu dělat reklamu, tak se konkrétně jedná o informační systém pro nákladní dopravu a spedici s označením LORI, systém pro správu logistických skladů LOGI, již zmíněný telematický systém, který nám umožňuje udržet si perfektní přehled o pohybu vozidel, ale také třeba o tom, co se s nimi a řidiči zrovna děje. Pochopitelně se neobejdeme bez technologií, jako jsou čárové kódy, využíváme nějaký standardizovaný ekonomicko-informační systém, v našem případě HELIOS Orange a v podobném duchu by šlo pokračovat i dále (například databázemi),“ vysvětluje Bradáč.

S jakými problémy se spediční společnosti nejčastěji potýkají

Jak se ukázalo již z výše uvedeného případu, důležitým parametrem pro menší společnosti je zejména jednoduchost řešení a uživatelská přívětivost. Následně komplexnost a interoperabilita a až nakonec cena. Od ostatních oborů se doprava odlišuje především důrazem na rychlost zpracování dat a jejich přenosu k zákazníkům, IT nástroje tak musejí umožnit optimalizaci plánování přepravy a nesmí být sama o sobě výrazně zatěžující.

Využívají české firmy možností informačních technologií k úsporám nákladů na logistiku dostatečně?

Tuto otázku si koncem loňského roku položila společnost CCV Informační systémy, která na dané téma provedla rozsáhlý výzkum mezi pracovníky logistiky z firem působících v oblasti rychloobrátkového zboží. Z výsledků, které byly publikovány teprve nedávno lze odvodit, že pouze 14 % dotazovaných firem využívá systém pro řízení skladů WMS (Warehouse Management System), logistickou etiketu s SSCC kódem (Serial Shipping Container Code) používá dokonce jen 8 procent společností. Jako poměrně rozšířený se ukázal pouze systém
EDI (Electronic Data Interchange) pro elektronickou výměnu obchodních a logistických dokladů, ten využívá téměř padesát procent firem.

„Ukázalo se, že 60 % firem skladuje více než 1000 skladových položek a více než 500 položek skladuje 78 % firem. Logicky bychom u těchto firem předpokládali vybavenost pokročilými systémy pro řízení skladů či využití EDI komunikace s obchodními partnery. Ve skutečnosti je jejich vybavenost těmito technologiemi nízká,“ komentuje průzkum Petr Ondrášek, ředitel pro marketing a strategický rozvoj ze společnosti CCV Informační systémy.

Nejčastěji v Česku chybí pokročilé systémy pro řízení skladů

Jedním z nečekaných zjištění výzkumu bylo i odhalení v praxi poměrně rozšířeného omylu. Řada dotazovaných logistiků totiž neví, co lze skutečně označovat jako systém pro řízení skladu – WMS. Na vině jsou však z velké části sami dodavatelé softwarů, kteří pod pojmem „řízení skladů“ nasazují v podstatě systémy pro skladovou evidenci s malou přidanou hodnotou pro optimalizaci skladových činností.

V případě, že společnost, která plánuje zavést skladový software, nemá k dispozici systémového logistika, dochází mnohdy k záměně systému řízeného skladu (WMS) s adresným skladovým systémem, který je dnes již integrovanou součástí každého většího ERP systému. „Je třeba zdůraznit, že WMS je bez nadsázky inteligentní software, který řídí chod celého skladu, a to včetně evidence výkonnosti pracovníků skladu a optimalizace jejich práce nejen při příjmu a výdeji, ale také třeba při inventurách. V neposlední řadě rovněž vytváří podklady pro jejich hodnocení,“ doplňuje Ondrášek.

Nedostatky v chápání úlohy WMS vysvětlují, proč na otázku, zda firma využívá systém pro řízení skladů, odpovědělo kladně takřka 70 % respondentů. Teprve následující dotazy odhalily, že se většina těchto respondentů mýlí. Na dotaz, zda je adresný systém skladování provázaný s podnikovým systémem, odpovědělo kladně už pouze 16 % respondentů. Schopnost skladového systému udělovat obsluze skladu prostřednictvím terminálů pokyny uvedlo již pouze 14 % firem, přičemž 12 % říká, že částečně. Velká většina respondentů odpověděla, že jejich systém slouží pouze k evidenci skladových operací. S tím koresponduje fakt, že jen necelá pětina firem má komplexní přehled v reálném čase s možností okamžité on-line inventury části nebo celého skladu za plynulého provozu.

Kontrolními dotazy tak bylo ověřeno, že pouze 14 % dotazovaných firem skutečně využívá systém pro řízení skladů (WMS), u něhož například dochází k automatickému určování skladové adresy při skladových operacích, k optimalizaci operací podle priorit logistické strategie, k výběru nejstaršího zboží podle balení či váhy zboží a ke 100% fungování skladu i v nepřítomnosti vedoucího skladu. Systém pro optimalizaci dopravy TMS (Transport Management System) pak podle odpovědí využívá pouze 12 % firem.

Palety bez etikety

Poškozený čárový kód

Poškozený čárový kód

Většina firem (celkem 91,2 %) skladuje zboží alespoň částečně na paletách. Z nich pouze 29 % vybavuje takovou logistickou jednotku paletovým štítkem. Tam, kde je využíván, slouží zpravidla pro načtení do skladové evidence a často se omezuje jen na údaje o množství. Tento štítek ovšem neobsahuje standardní SSCC kód (Serial Shipping Container Code), který představuje osmnáctimístné číslo sloužící k identifikaci konkrétní logistické jednotky při manipulaci a průchodu zboží dodavatelským řetězcem. Logistickou etiketu s SSCC kódem využívá pouze 8 % firem, z toho 5 % u většiny svého sortimentu a 3 % u menší části sortimentu, kde je SSCC kód zpravidla zanesen do čárového kódu pro automatizované načtení palety bez nutnosti jejího rozbalení.

To přináší například eliminaci chybovosti, rychlejší skladovou evidenci nebo také nákladově úspornější průchod zboží dodavatelským řetězcem a vyšší dosledovatelnost zboží. Ještě vyššího efektu je možné dosáhnout v kombinaci s elektronickým dodacím listem prostřednictvím EDI komunikace (Electronic Data Interchange). Tento fakt ukazuje na obrovský spící potenciál pro úsporu nákladů v SCM (Supply Chain Management).

Poměrně snadno dosažitelné využívání SSCC a EDI (Electronic Data Interchange) komunikace umožní jak usnadnění při vychystávání a dodávce zboží, tak i zrychlení při příjmu a naskladnění.

Interoperabilita jednotlivých systémů bývá největší slabinou

Poměrně překvapivě označila nadpoloviční většina respondentů (63 %) na prvním místě problém s propojitelností jednotlivých IT systémů. Logistický manažer velice často zápasí s několika proprietárními systémy a různými rozhraními protistran. Příslušné firmě pak schází přehled a okamžitá dosledovatelnost zboží. Teprve na dalších místech se umístily na téměř stejné úrovni produktivita lidí ve skladu, reklamace a nárazovost dotazů na zboží.

Problémy umocňuje skutečnost, že pro 73 % českých firem představuje nezbytnou podmínku pro práci v jejich skladu zbožíznalství, což v praxi znamená velkou závislost na lidských zdrojích a mimo jiné velmi obtížně řešitelné nárazové vykrytí poptávek nekvalifikovanou pracovní silou. Naopak pouze 16 % firem nepodmiňuje pracovní poměr u svých zaměstnanců ve skladu znalostí zboží.

Rubriky: ByznysČeské ITPodnikový software

Související příspěvky

Tiskové zprávy

Změní generativní umělá inteligence pravidla hry?

22. 3. 2023
Top trendy v oblasti infrastruktury a provozu pro rok 2021
Články

Dell posiluje své bezpečnostní portfolio

22. 3. 2023
Zprávičky

Hrozby pro Android: Adware zůstává v Česku úspěšný

21. 3. 2023
Komerční úspěch 5G: Sítě nové generace dosáhly za tři roky stejných milníků, jako 4G za pět let
Zprávičky

Maďarsko získalo menšinový podíl v operátorovi Yettel ze skupiny PPF Telecom

21. 3. 2023

Zprávičky

Pětice motorů technologických inovací v příští dekádě

Google zpřístupnil veřejnosti chatbota Bard, chce konkurovat Microsoftu

ČTK
22. 3. 2023

Americká internetová společnost Google v úterý zpřístupnila veřejnosti konverzačního robota Bard. Konkurovat bude službě

Hrozby pro Android: Adware zůstává v Česku úspěšný

Pavel Houser
21. 3. 2023

Pravidelná statistika kybernetických hrozeb v únoru opět potvrdila převahu adwaru na platformě Android v

Komerční úspěch 5G: Sítě nové generace dosáhly za tři roky stejných milníků, jako 4G za pět let

Maďarsko získalo menšinový podíl v operátorovi Yettel ze skupiny PPF Telecom

ČTK
21. 3. 2023

Maďarsko získalo prostřednictvím dohody o výměně akcií nepřímý menšinový podíl v maďarském operátorovi Yettel

Amazon hodlá zrušit dalších 9 000 pracovních míst

ČTK
21. 3. 2023

Americký internetový obchod Amazon hodlá zrušit dalších 9000 pracovních míst. Šéf podniku Andy Jassy

Proč blockchain selhává

Bitcoin stoupl na devítiměsíční maximum, těží z neklidu v bankovním sektoru

ČTK
20. 3. 2023

Kryptoměna bitcoin se dnes dostala na devítiměsíční maximum nad 28 500 dolarů (zhruba 637.300

Průzkum Infor: výrobci posilují monitoring dodavatelského řetězce

Pavel Houser
20. 3. 2023

Hlavní motivací k zajištění odolnějších řetězců s pomocí specifických ERP a SCM nástrojů je permanentní

Státní úřady i soukromé firmy v ČR zakazují pracovníkům používání TikToku

ČTK
18. 3. 2023

Státní úřady a podniky i soukromé firmy v ČR zakazují svým pracovníkům z bezpečnostních

ČOI: 4 z 5 kontrolovaných internetových prodejců v roce 2022 porušili zákon

Pavel Houser
17. 3. 2023

Česká obchodní inspekce oznámila, že v průběhu minulého roku uskutečnila 1 064 kontrol zaměřených

Tiskové zprávy

Změní generativní umělá inteligence pravidla hry?

SAP představuje nový balíček řešení pro střední firmy

ČSÚ: Více než polovina velkých průmyslových podniků využívá 3D tisk

CyberSecurity Podcast: Vše o nové evropské směrnici NIS 2

Capgemini pomůže prostřednictvím digitálních dvojčat řešit organizační problémy podniků

Kores si pro rozvoj a podporu SAP řešení vybral Ness

Zpráva dne

Březnový prodej – doživotní licence na Windows 10 za Goodoffer24 € 12 a Office za € 23!

Březnový prodej – doživotní licence na Windows 10 za Goodoffer24 € 12 a Office za € 23!

Redakce
3. 3. 2023

Ať už hledáte levnější cestu jak postavit nový počítač, nebo jen chcete upgradovat stárnoucí...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Programování s pomocí umělé inteligence a open source licence

Pavel Houser
15. 3. 2023

S tím, jak se rozšiřuje využití umělé inteligence přímo při tvorbě softwaru, se intenzivněji začínají diskutovat...

Nadcházející akce

  1. Hannover Messe 2023

    17. dubna - 21. dubna

Zobrazit všechny Akce

Slovník

AWStats

Splitter

Bluetooth

Nejpopulárnější články

OKI na veletrhu EmbaxPrint zaujala potiskem etiket

OKI na veletrhu EmbaxPrint zaujala potiskem etiket

Tomáš Jirásko
1. 3. 2023

Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita

ChatGPT uspěl v testu teorie mysli

Pavel Houser
21. 2. 2023

Kvalitních IT specialistů je nedostatek a práce na dálku jim může přinést až o 25 % víc peněz

Redakce
3. 3. 2023

Mýty kolem digitalizace firmy (1): Digitalizace je jen IT projekt a adopce je ztráta času

Mýty kolem digitalizace firmy (1): Digitalizace je jen IT projekt a adopce je ztráta času

itbiz
2. 3. 2023

Celosvětové výdaje na IT v letošním roce podle Gartneru vzrostou o 2,4 %

Redakce
23. 2. 2023

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security techn Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT česk

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Vedle deuteronu mohou existovat i další stabilní dibaryony
  • U rovníku Marsu se našly zbytky nedávného ledovce
  • Následky srážky sondy DART s planetkou Dimorphos: První výsledky pozorování teleskopy ESO

RSS AbcLinuxu RSS

  • Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu
  • PeerTube 5.1
  • Java 20 / JDK 20

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.