Jak neplatit za cloud nad míru

ITBiz.cz , 03. November 2018 15:45 1 komentářů
Jak neplatit za cloud nad míru

I když úspory dnes nepředstavují zdaleka jediný důvod pro migraci podnikového IT do cloudu, hraje kontrola nákladů samozřejmě stále velkou roli. Přitom zdaleka neplatí, že pozitivní finanční efekt se při přechodu na cloud dostavuje automaticky. Jak udržet náklady na cloud pod kontrolou?

Viz také: Úskalí veřejného cloudu – může se prodražit

Průzkum SoftwareONE ukazuje, že 37 % respondentů pokládá nepředvídatelnost nákladů za vůbec hlavní problém cloudu. Cynthia Harvey proto na InformationWeek přináší několik tipů, které vycházejí ze studií Forrester Research, Gartneru, 451 Research a Synergy Research Group. Do značné míry se týkají cloudů IaaS a PaaS, v menší míře i provozu specializovaného softwaru jako služby SaaS.

Průzkum SoftwareONE ukazuje, že 37 % respondentů pokládá nepředvídatelnost nákladů za vůbec hlavní problém cloudu. Cynthia Harvey proto na InformationWeek přináší několik tipů, které vycházejí ze studií Forrester Research, Gartneru, 451 Research a Synergy Research Group. Do značné míry se týkají cloudů IaaS a PaaS, v menší míře i provozu specializovaného softwaru jako služby SaaS. V první řadě je důležitý monitoring využívání na denní bázi – nové instance se v rámci velkých podniků často nasazují i víckrát denně. Monitoring za delší časové období proto může až s křížkem po funuse zaznamenat, že došlo k nečekanému nárůstu nákladů. Lze k tomu využít specializované nástroje, ale většinou i nástroje přímo od provozovatelů cloudů (Microsoft, Amazon i Google), které jsou v rámci služeb zdarma nebo jen za malý poplatek.

Rozhodně je vhodné ukončit instance, které se nepoužívají nebo používat nemusí, což by mělo zahrnovat i neaktivní úložiště nebo úlohy nečinné nebo které se nepodařilo dokončit do termínu. Správu procesů lze automatizovat i provádět ručně. Mimochodem, předcházející body se týkají i virtualizovaných prostředí – zde však není neefektivní využívání obvykle bezprostředně spojeno s vyššími platbami třetí straně, protože počet licencí se shora omezen dopředu.

Podniky by měly dokázat náklady na cloud správně rozúčtovávat mezi jednotlivá oddělení a kontrolu nákladů vyžadovat i na této úrovni. To vyžaduje, aby se daly spouštět úlohy pouze „označené“, tj. aby se daly přiřadit, v rámci celého podniků musí být systém tagů jednotný (např. zda jde o produkční úlohu nebo test apod.). Sledování nákladů je ideální optimalizovat, za tímto účelem existují příslušné nástroje. V mnoha případech je vhodné zvolit ale opravdu nástroj, který sleduje pouze náklady (cloud cost monitoring and optimization, CCMO). Mnoho z těchto řešení nabízí i další funkce, orchestraci, sledování shody s předpisy, jsou ale podstatně dražší a návratnost investice bývá delší. U složitých hybridních prostředí se naopak více vyplatí dražší nástroj umožňující řídit cloud jako celek (hybrid cloud management, HCM). Někdy tyto nástroje mohou využívat i strojové učení. Především pro velké podniky jsou složitá hybridní prostředí ale asi logickou volbou, už proto, že i samotná migrace do cloudu probíhá postupně.

Dále se vyplatí sledovat cenovou politiku poskytovatele cloudu, slevové akce či zvýhodněné kombinace služeb a optimalizovat náklady i vzhledem k těmto nastavením cen. Samozřejmě je však třeba myslet i na související riziko: aby se firma nestala využíváním vzájemně slevově propojených balíčků příliš závislá na jediném poskytovateli.


Komentáře

Jura Jurátor #0
Jura Jurátor 05. November 2018 13:40

Takže, nejen je Cloud dražší z dlouhodobého hlediska, ale ještě si musím najmout drahého IT specialistu s managerským platem, který bude posuzovat anylyzovat co se má provozovat a co ne. Hm nějak se nám to zdražuje :D
Jura

RSS 

Komentujeme

E-banking namísto datové schránky

Pavel Houser , 12. March 2019 11:30
Pavel Houser

Projekty zaměřené na elektronický kontakt občana se státní správou u nás zatím příliš neuspěly. Dr...

Více

Kalendář

14. 03.

24. 03.
IT mezi paragrafy 2019
19. 03.

22. 03.
Amper 2019
26. 03. IT Security Workshop 2019RSS 

Zprávičky

Wikipedie nebude jeden den kvůli změně autorského práva fungovat

ČTK , 18. March 2019 14:30

Terčem kritiky se stala také povinnost internetových platforem řešit, zda uživateli nahrávaný obsah ...

Více 0 komentářů

FIS koupí za 35 miliard dolarů zpracovatele plateb Worldpay

ČTK , 18. March 2019 13:43

Worldpay ročně zpracuje kolem 40 miliard transakcí ve 146 zemích a 126 měnách....

Více 0 komentářů

MPO očekává výnos z aukce mobilních kmitočtů 8 miliard Kč

ČTK , 18. March 2019 09:00

Úřad počítá s tím, že by lákal čtvrtého mobilního operátora ke vstupu na trh přednostní možností pod...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Facebook opouštějí po oznámení nové strategie vysocí manažeři

ČTK , 18. March 2019 08:00

Facebook se více zaměří na komunikaci v šifrovaných službách, jaký pak ale bude obchodní model?...

Více 0 komentářů

Zakladatel zkrachovalé bitcoinové burzy Mt. Gox dostal podmínku

ČTK , 17. March 2019 08:00

Na bitcoinové burze Mt. Gox se v době její největší slávy uskutečňovalo až 80 % světového obchodu v ...

Více 0 komentářů

Auta Google Street View se vracejí do Česka

Pavel Houser , 16. March 2019 09:00

Po dvou letech přiveze Google i Trekker, umožňuje zahrnout i místa, kam se vozidla nedostanou....

Více 0 komentářů

Infikované aplikace v Google Play měly 147 milionů stažení

Pavel Houser , 15. March 2019 11:00

210 aplikací v Google Play se pokouší zamořit telefon oběti reklamou - nejen v samotných aplikacích....

Více 0 komentářů