Jak neplatit za cloud nad míru

ITBiz.cz , 03. November 2018 15:45 1 komentářů
Jak neplatit za cloud nad míru

I když úspory dnes nepředstavují zdaleka jediný důvod pro migraci podnikového IT do cloudu, hraje kontrola nákladů samozřejmě stále velkou roli. Přitom zdaleka neplatí, že pozitivní finanční efekt se při přechodu na cloud dostavuje automaticky. Jak udržet náklady na cloud pod kontrolou?

Viz také: Úskalí veřejného cloudu – může se prodražit

Průzkum SoftwareONE ukazuje, že 37 % respondentů pokládá nepředvídatelnost nákladů za vůbec hlavní problém cloudu. Cynthia Harvey proto na InformationWeek přináší několik tipů, které vycházejí ze studií Forrester Research, Gartneru, 451 Research a Synergy Research Group. Do značné míry se týkají cloudů IaaS a PaaS, v menší míře i provozu specializovaného softwaru jako služby SaaS.

Průzkum SoftwareONE ukazuje, že 37 % respondentů pokládá nepředvídatelnost nákladů za vůbec hlavní problém cloudu. Cynthia Harvey proto na InformationWeek přináší několik tipů, které vycházejí ze studií Forrester Research, Gartneru, 451 Research a Synergy Research Group. Do značné míry se týkají cloudů IaaS a PaaS, v menší míře i provozu specializovaného softwaru jako služby SaaS. V první řadě je důležitý monitoring využívání na denní bázi – nové instance se v rámci velkých podniků často nasazují i víckrát denně. Monitoring za delší časové období proto může až s křížkem po funuse zaznamenat, že došlo k nečekanému nárůstu nákladů. Lze k tomu využít specializované nástroje, ale většinou i nástroje přímo od provozovatelů cloudů (Microsoft, Amazon i Google), které jsou v rámci služeb zdarma nebo jen za malý poplatek.

Rozhodně je vhodné ukončit instance, které se nepoužívají nebo používat nemusí, což by mělo zahrnovat i neaktivní úložiště nebo úlohy nečinné nebo které se nepodařilo dokončit do termínu. Správu procesů lze automatizovat i provádět ručně. Mimochodem, předcházející body se týkají i virtualizovaných prostředí – zde však není neefektivní využívání obvykle bezprostředně spojeno s vyššími platbami třetí straně, protože počet licencí se shora omezen dopředu.

Podniky by měly dokázat náklady na cloud správně rozúčtovávat mezi jednotlivá oddělení a kontrolu nákladů vyžadovat i na této úrovni. To vyžaduje, aby se daly spouštět úlohy pouze „označené“, tj. aby se daly přiřadit, v rámci celého podniků musí být systém tagů jednotný (např. zda jde o produkční úlohu nebo test apod.). Sledování nákladů je ideální optimalizovat, za tímto účelem existují příslušné nástroje. V mnoha případech je vhodné zvolit ale opravdu nástroj, který sleduje pouze náklady (cloud cost monitoring and optimization, CCMO). Mnoho z těchto řešení nabízí i další funkce, orchestraci, sledování shody s předpisy, jsou ale podstatně dražší a návratnost investice bývá delší. U složitých hybridních prostředí se naopak více vyplatí dražší nástroj umožňující řídit cloud jako celek (hybrid cloud management, HCM). Někdy tyto nástroje mohou využívat i strojové učení. Především pro velké podniky jsou složitá hybridní prostředí ale asi logickou volbou, už proto, že i samotná migrace do cloudu probíhá postupně.

Dále se vyplatí sledovat cenovou politiku poskytovatele cloudu, slevové akce či zvýhodněné kombinace služeb a optimalizovat náklady i vzhledem k těmto nastavením cen. Samozřejmě je však třeba myslet i na související riziko: aby se firma nestala využíváním vzájemně slevově propojených balíčků příliš závislá na jediném poskytovateli.


Komentáře

Jura Jurátor #0
Jura Jurátor 05. November 2018 13:40

Takže, nejen je Cloud dražší z dlouhodobého hlediska, ale ještě si musím najmout drahého IT specialistu s managerským platem, který bude posuzovat anylyzovat co se má provozovat a co ne. Hm nějak se nám to zdražuje :D
Jura

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30
Pavel Houser

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Průzkum: Chytrým mobilem platí již téměř třetina Čechů

ČTK , 20. August 2019 14:40

Podíl Čechů platících svým chytrým mobilem je 31 %, zatímco v roce 2016 to bylo pouze 13 %. ...

Více 0 komentářů

Startup vyvinul pro umělou inteligenci největší čip na světě

ČTK , 20. August 2019 10:24

Nově vyvinutý čip obsahuje 1,2 bilionu tranzistorů....

Více 0 komentářů

Nordic Telecom si stěžuje u ÚOHS

Pavel Houser , 20. August 2019 08:00

Vnitro u zakázky pro záchranné sbory argumentuje utajením a chce uplatnit výjimku ze zákona o zadává...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Huawei bude moci nakupovat americké součástky o 90 dní déle

ČTK , 19. August 2019 15:33

Ministerstvo obchodu USA také oznámilo, že zařadí na černou listinu zhruba 50 přidružených firem Hua...

Více 0 komentářů

Bezpečnostní rady státu jedná o kybernetickém útoku na ministerstvo zahraničí

ČTK , 19. August 2019 11:36

Ministerstvo zahraničí čelilo kybernetickému útoku v červnu....

Více 0 komentářů

V Irsku končí první šetření velké firmy okolo pravidel GDPR

ČTK , 19. August 2019 08:00

Celý proces zřejmě bude trvat měsíce, protože firma musí dostat čas na to, aby se mohla k vyšetřován...

Více 0 komentářů

Většina uživatelů sociálních sítí v USA by za ně byla ochotna platit

ČTK , 18. August 2019 08:00

Autoři dále spočítali, kolik by platformy vydělaly, pokud by vycházely pouze s příjmy od předplatite...

Více 0 komentářů