Jak nepřeplácet cloudové služby

ITBiz.cz , 15. listopad 2017 17:00 0 komentářů
Jak nepřeplácet cloudové služby

Ačkoliv cloud bývá často charakterizován jako prostředí, kde zákazník platí pouze za to, co opravdu potřebuje, i zde lze náklady často dále snižovat. A to poměrně jednoduše.

Andrew Froehlich na webu InformationWeek nabízí na základě svých zkušeností (konzultace v oblasti podnikových sítí a datových center) několik rad. Vybíráme z nich následující...

Často lze k úsporám dospět už pouhým zlepšením viditelnosti; podniky mnohdy nemají přehled, co si vlastně předplácejí. Měsíční náklady např. mnohdy výrazně kolísají, aniž by si v podniku někdo uvědomoval, proč k tomu dochází. Často lze úroveň a tedy i cenu služeb snížit bez znatelného dopadu na uživatele. Vyplatí se provádět pravidelné audity; tak se třeba zjistí, že podniky platí za služby, které nevyužívají vůbec („opuštěné“ aplikace).

Cloud je dnes mnohem modulárnější než dříve, kontejnery a další technologie umožňují hýbat nejen s celými službami, ale i jednotlivými částmi. Podniky by měly podrobně sledovat možnosti těchto technologií. Kvůli tomu, že podnik provozuje určitou cloudovou službu u daného dodavatele, k němu již dnes nemusí být nijak výrazněji připoután. Jiné služby nebo části příslušné služby by mělo jít již poměrně snadno přesunout jinam a propojit – pokud se tímto způsobem ušetří.

Dlouhodobý kontrakt. I když u cloudu je výhodou flexibilita a možnost přizpůsobit cenu (množství konzumované služby) okamžitým potřebám, někdy může podnik rozumně očekávat, že jeho požadavky budou v horizontu např. roku přibližně konstantní. V takovém případě lze obvykle ušetřit objednávkou na delší časové období; poskytovatelé cloudu navíc často nabízejí další slevy, pokud se platí předem. Dále Froehlich doporučuje se při objednávce služeb neomezovat pouze na zkoumání nabídek největších poskytovatelů cloudu. Sice by obecně měli mít výhodu „slev z rozsahu“, nicméně existuje i řada jiných dodavatelů než Google, Microsoft a Amazon.

Výrazných úspor nákladů lze dosáhnout tím, že pro každou službu se volí konkrétní model cloudu. Cloud dnes již není jen model SaaS, ale i PaaS a IaaS. Obecně lze říci, že SaaS sice nejvíce šetří zdroje podnikového oddělení IT, ale bývá v přepočtu na uživatele nejdražší. Při objednávce PaaS a IaaS bývá zase častou chybou parametry služeb předimenzovat. Prostředí nabízí tolik možností, že vysloveně láká si v něm začít hrát. Navíc správci podnikového IT jsou zvyklí kupovat výpočetní výkon serverů i kapacitu úložišť tak, aby měli rezervu.

Zbývají ještě otázky čistě technologické, např. sofistikovanější využití kontejnerů nebo architektur bez serverů, nicméně zohlednění této problematiky je již podstatně složitější. Naproti tipy zmíněné výše by měly jít zkusit poměrně jednoduše.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Když obrázek není tím, čím se zdá být

Pavel Houser , 10. listopad 2018 06:30
Pavel Houser

Problematika falešných zpráva je dnes módní záležitostí. Následující výzkum se zaměřuje na jeden spe...

VíceRSS 

Zprávičky

McKinsey: Digitalizace zvýší HDP ČR o 26 miliard eur

ČTK , 21. listopad 2018 11:42

Podíl digitální ekonomiky je již nyní v ČR větší než v pěti největších zemích EU....

Více 0 komentářů

O2 zvýšila zisk o 2,5 % na 4,2 miliardy Kč

ČTK , 21. listopad 2018 10:36

Na Slovensku vzrostly celkové provozní výnosy o 9,7 % na 216 milionů eur....

Více 0 komentářů

Cook napadl Facebook a chválí GDPR

ČTK , 21. listopad 2018 08:00

Regulace technologického sektoru v oblasti soukromí uživatelů je podle šéfa Applu nevyhnutelná....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Bitcoin pokračuje v poklesu, dostal se pod 4500 dolarů

ČTK , 20. listopad 2018 13:10

Krátce po poledni vykazoval bitcoin na burze Bitstamp pokles o sedm procent na 4400 dolarů....

Více 0 komentářů

Díky poptávce v Indii a v Evropě je Xiaomi za čtvrtletí v zisku

ČTK , 20. listopad 2018 09:00

Po vstupu na burzu firma hlásí výsledky hospodaření teprve podruhé. Z IPO získala 4,72 miliardy dola...

Více 0 komentářů

Apple snížil výrobní objednávky nových iPhonů

ČTK , 20. listopad 2018 08:00

Apple před několika týdny šokoval investory, když snížil odhad prodeje....

Více 0 komentářů

Veeam v Česku vytvoří 500 nových pracovních míst

Pavel Houser , 19. listopad 2018 16:33

Firma investuje 3,39 miliard korun do svého hlavního centra pro výzkum a vývoj v Praze....

Více 0 komentářů