Jak řídit bezpečnost podnikových sítí ve světě IoT

Aleš Pikora, , 16. October 2018 08:00 0 komentářů
Rubriky: Security, Byznys
Jak řídit bezpečnost podnikových sítí ve světě IoT

Velký růst útoků na zařízení Internetu věcí, nutnost řešit bezpečnost IoT (Internet of Things) systematicky a s využitím segmentace sítě. Hned dvě aktuální studie ukazují na vývoj bezpečnostních rizik souvisejících s Internetem věcí a poskytují také návod, jak by podniky měly řídit svou strategii pro IoT.

Analýza laboratoří Kaspersky Lab ukázala, že v první polovině roku 2018 útočilo na zařízení IoT až 120 000 různých typů malwaru. Důležité v tomto ohledu není samozřejmě absolutní číslo (to závisí na zvolené metodice), ale trend. Číslo je více než třikrát vyšší než za celý rok 2017, přitom loni meziroční růst dosáhl dokonce 900%. Zařízení IoT jsou tedy pro útočníky stále zajímavější. Podvodníci se snaží vytvářet z kompromitovaných zařízení botnety (a ty pak zneužívat třeba k útokům DDoS, těžbě kryptoměn nebo i práci s ransomwarem). Ještě lákavějším cílem je pro ně přes infikované IoT zařízení proniknout do podnikové sítě.

Nejoblíbenějším způsobem útočníků, jak získat kontrolu nad IoT zařízením, představuje zkoušení výchozích hesel, eventuálně lámání hesel hrubou silou, pomocí slovníkových útoků apod. V zařízeních IoT různých dodavatelů se navíc nachází řada bezpečnostních zranitelností, protože aktualizace zde představuje větší problém než v případě PC. Mnoho zařízení se daří ovládnout pomocí známých a již opravených chyb, kdy se lze rovněž často dostat k informacím o způsobu zneužití. Hledání zranitelných zařízení připojených k Internetu se navíc dá řadou způsobů automatizovat.

Největší zájem mají útočníci o routery (sem směřovalo 60 % analyzovaných útoků), které pak umožňují i další průniky do sítě a manipulování internetového provozu. Mezi kompromitovanými zařízeními je ovšem také hodně DV rekordérů a tiskáren.

John Maddison, viceprezident pro produkty a řešení ve společnosti Fortinet, porovnává ve druhé studii současnou situaci v IoT s trendem BYOD. Na počátku trendu používání soukromých zařízení pro pracovní účely se související bezpečnostní problémy pokládaly spíše za okrajovou záležitost. Byla tendence řešit související rizika izolovaně. Postupně se však ukázalo, že BYOD vyžaduje v rámci podniku systematický přístup. Situace kolem IoT začíná být podobná. Systémy pro monitoring pohybu zboží nebo připojené senzory, to je dnes v řadě podniků všudypřítomné. Navíc trend big data vychází především z dat generovaných IoT, přičemž jejich shromažďování a analýza má významný vliv na samotné podnikání.

Bezpečnostní řešení pro IoT se musí vypořádat s mnoha problémy. Nejde jen o samotný objem dat, ale i o to, že komunikace mezi IoT zařízeními bývá šifrována speciálně, kromě šifrování https/SSL, které dnes přenáší stále větší objem veškerého internetového provozu. Firmy proto potřebují investovat do výkonných bezpečnostních systémů, jedině ty mohou analýzu síťového provozu vůbec zvládnout. Navíc je třeba zajistit adekvátní bezpečnost napříč různými doménami, což mnohdy může znamenat, že výkonná (a tudíž i nákladná) zařízení bude třeba v síti nasazovat na více místech vedle sebe.

Pro zvládnutí IoT proto doporučuji pečlivě navrhnout a implementovat segmentaci sítě. Součástí této strategie by mělo být zajištění maximální viditelnosti: vyhledávání a klasifikace zařízení v reálném čase, řízení přístupu a automatické přiřazování zařízení do skupin spolu s přidruženými bezpečnostními politikami. Integrované bezpečnostní nástroje by pak měly řídit síťový provoz právě podle jednotlivých skupin bezpečnostních politik – „segmenty“ nezávisejí přímo na tom, kde se jednotlivé systémy a zařízení v rámci infrastruktury nacházejí fyzicky. Jednotlivým segmentům sítě by měly být přiřazeny i konkrétní firewally (Internal Segmentation Firewalls, ISFW).

Aleš Pikora, ředitel divize DataGuard
PCS, spol. s r. o.

Aleš Pikora,

Aleš Pikora,

Autor je ředitelem divize DataGuard spol. PCS, spol. s r. o.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Pavel Houser , 20. April 2019 10:30
Pavel Houser

Umělé inteligenci, respektive strojovému učení, se poslední dobou často vytýká, že nikdo přesně neví...

Více

Kalendář

14. 05.

17. 05.
FESPA 2019
16. 05. Document Management Conference 2019
19. 05.

23. 05.
IEEE SP 2019RSS 

Zprávičky

Snapchatu vzrostl počet uživatelů, firma snížila ztrátu

ČTK , 24. April 2019 09:28

Firma snížila svou ztrátu o 20 % na 310 milionů dolarů....

Více 0 komentářů

Twitter zvýšil zisk i tržby, překvapivě vzrostl i počet uživatelů

ČTK , 24. April 2019 09:00

Tržby firmy se v prvním kvartálu zvýšily o 18 % na 787 milionů dolarů....

Více 0 komentářů

Dražba frekvencí pro síť 5G zatím v SRN vynesla 5,4 miliardy eur

ČTK , 24. April 2019 08:00

Spolková republika v nynější aukci draží licence k celkem 41 frekvenčním blokům v pásmech okolo 2000...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Kritická komunikace na nízkofrekvenční LTE

Pavel Houser , 23. April 2019 13:23

Nordic Telecom a Nokia spouštějí v Česku první LTE síť na světě pro kritickou komunikaci v pásmu 410...

Více 0 komentářů

Nejvyšší kontrolní úřad: Generální finanční ředitelství porušilo rozpočtovou kázeň za 428 milionů Kč

Pavel Houser , 23. April 2019 09:55

IS ADIS provozuje finanční správa už od roku 1993, a jedná se tak podle NKÚ o jeden z nejzastaralejš...

Více 0 komentářů

Samsung odložil zahájení prodeje ohebného telefonu Galaxy Fold

ČTK , 23. April 2019 09:00

Zprávy o závadách displeje nového telefonu vyvolaly vzpomínky na Samsung Galaxy Note 7....

Více 0 komentářů

Huawei navzdory tlaku USA výrazně zvýšila tržby

ČTK , 23. April 2019 08:00

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei v prvním čtvrtletí zvýšil tržby meziročně o 39 proc...

Více 0 komentářů