Jak sledovat bezpečnost v cloudu

ITBiz.cz , 28. March 2019 16:26 1 komentářů
Jak sledovat bezpečnost v cloudu

Cloud by obecně měl úroveň zabezpečení spíše zlepšit, otázkou ale zůstává, co vlastně v cloudu dále sledovat. Jako základ by podniky proto měly v první řadě zjistit, za co přebírá odpovědnost poskytovatel cloudu a co nadále musejí zajišťovat samy.

Zde se samozřejmě vše odvíjí hlavně od toho, o jaký model cloudových služeb se jedná, tedy zda jde o SaaS, PaaS nebo IaaS; obecně hrozí, že při při neporozumění v architektuře vznikne nějaké slepé místo/vrstva, kterou budou ignorovat obě strany.

Pro případné další spory je potřeba podrobně prostudovat informace o tom, jaké kontrolní mechanismy poskytovatel používá, jak jsou výsledky uchovávány (záznamy protokolů apod.) a za jakých podmínek k nim má zákazník přístup. Kelly Sheridan na DarkReading dále uvádí doporučení expertů ohledně nástrojů typu cloud access security broker. Různé nástroje řazené do kategorie CASB se ovšem značně liší svou funkčností, některé např. slouží de facto pouze k odhalování stínového IT. (Mimochodem, speciálně nástroji typu cloud access security broker se zabývá i analýza společnosti Gartner. Magický kvadrant za rok 2018 řadí mezi lídry McAfee, Bitglass, Netskope a Symantec, do skupiny challengers pak Microsoft a Oracle.)

Nástroje CASB jsou vhodné pro model software jako služba, nikoliv už pro cloudové služby typu IaaS. Amazon, Microsoft i Google poskytují přístup k provozním datům a nabízejí i vlastní nástroje (mnohdy i v ceně služby); v některých případech může být ale vhodnější využít pro analýzu těchto dat specializovaná řešení od třetích stran. Obecně se data z Microsoft Azure Security Center zpracovávají o něco obtížněji než z Amazon Cloud Trail, uvádí Rich Mogull z firmy Securosis.

Firmy by se měly smířit s tím, že jejich stávající bezpečnostní nástroje a mechanismy nemusejí být pro cloud vhodné. Tak jako se bezpečnostní nástroje měnily např. s virtualizací, platí totéž pro kontejnery i cloud. Mnoho podniků přitom ale i v cloudu spoléhá na tradiční nástroje pro řízení přístupu založené na rolích (RBAC), které se ale pro dynamické prostředí cloudu nehodí; jinak ale nadále platí, že role a identity představují osvědčený prostředek, stejně jako požadavek na co nejméně oprávnění (respektive se při monitoringu soustředit na aktivity účtů s vysokými oprávněními, na rizika eskalace oprávnění atp.).

Otázkou také je, zda nasazovat nějaké speciální bezpečnostní nástroje pro sledování konfigurace cloudu, nebo se zde spolehnout na doporučení a bezpečnostní upozornění, jak je realizuje platforma poskytovatele. Více nástrojů namísto vyššího zabezpečení může vést k tomu, že prostředí se stává složité a náročné na údržbu a další práci s daty, což jde přímo proti podstatě cloudu.

Příliš složité prostředí navíc s sebou nese riziko, že podnik ani nebude vědět, jak reagovat na bezpečnostní upozornění, nedokáže je zařadit do potřebného kontextu; samozřejmě i zde jsou k dispozici nástroje typu orchestrace nebo správa bezpečnostních informací a událostí (SIEM), ovšem s dalším rizikem růstu nákladů na pořízení i provoz.


Komentáře

Na ta 16. May 2019 11:38

Thanks for the information you shared.
http://bloxorz.games/

RSS 

Komentujeme

Experiment kousek od našich hranic

Pavel Houser , 12. May 2019 13:40
Pavel Houser

Bělorusko je u nás zemí nepříliš známou, i když čistě geograficky není o nic dál než Pobaltí. Experi...

Více

Kalendář

19. 05.

23. 05.
IEEE SP 2019
20. 05.

22. 05.
VeeamON 2019
20. 05.

26. 05.
Týden inovací 2019RSS 

Zprávičky

Ministryně financí pošle resortům návrh na 7% digitální daň

ČTK , 18. May 2019 08:00

Kromě ČR vlastní digitální daň zavádí Francie, Rakousko, Španělsko nebo Itálie....

Více 0 komentářů

Policie obvinila muže v případu podvodného slevového portálu

ČTK , 17. May 2019 12:42

Klienti si přes portál www.slevyzhor.cz kupovali pobyty v různých hotelech, nemohli je ale čerpat....

Více 0 komentářů

Rychle rostou prodeje monitorů nad 25 palců

Pavel Houser , 17. May 2019 08:00

Trh s technickým spotřebním zbožím rostl v ČR v 1. čtvrtletí 2019 meziročně o více než 6 %. ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Macron: Cílem Francie není blokovat Huawei

ČTK , 16. May 2019 15:53

Nizozemský deník De Volkskrant mezitím napsal, že síť jedné velké nizozemské telekomunikační společn...

Více 0 komentářů

Ministerstvo obchodu USA zařadilo Huawei na černou listinu

ČTK , 16. May 2019 12:24

Trump při vyhlášení stavu nouze využil zákona, který mu dává právo regulovat obchod v případě ohrože...

Více 0 komentářů

Čtvrtletní tržby Alibaby stouply o polovinu, překonaly očekávání

ČTK , 16. May 2019 10:00

Firma těží i z růstu v oblasti cloudových služeb....

Více 0 komentářů

Google v ČR spustil placené YouTube Music a YouTube Premium

Pavel Houser , 16. May 2019 09:00

Placené verze jsou bez reklam, umožňují přehrávání na pozadí a stahování do off-line režimu....

Více 0 komentářů