Jak sledovat bezpečnost v cloudu

ITBiz.cz , 28. March 2019 16:26 0 komentářů
Jak sledovat bezpečnost v cloudu

Cloud by obecně měl úroveň zabezpečení spíše zlepšit, otázkou ale zůstává, co vlastně v cloudu dále sledovat. Jako základ by podniky proto měly v první řadě zjistit, za co přebírá odpovědnost poskytovatel cloudu a co nadále musejí zajišťovat samy.

Zde se samozřejmě vše odvíjí hlavně od toho, o jaký model cloudových služeb se jedná, tedy zda jde o SaaS, PaaS nebo IaaS; obecně hrozí, že při při neporozumění v architektuře vznikne nějaké slepé místo/vrstva, kterou budou ignorovat obě strany.

Pro případné další spory je potřeba podrobně prostudovat informace o tom, jaké kontrolní mechanismy poskytovatel používá, jak jsou výsledky uchovávány (záznamy protokolů apod.) a za jakých podmínek k nim má zákazník přístup. Kelly Sheridan na DarkReading dále uvádí doporučení expertů ohledně nástrojů typu cloud access security broker. Různé nástroje řazené do kategorie CASB se ovšem značně liší svou funkčností, některé např. slouží de facto pouze k odhalování stínového IT. (Mimochodem, speciálně nástroji typu cloud access security broker se zabývá i analýza společnosti Gartner. Magický kvadrant za rok 2018 řadí mezi lídry McAfee, Bitglass, Netskope a Symantec, do skupiny challengers pak Microsoft a Oracle.)

Nástroje CASB jsou vhodné pro model software jako služba, nikoliv už pro cloudové služby typu IaaS. Amazon, Microsoft i Google poskytují přístup k provozním datům a nabízejí i vlastní nástroje (mnohdy i v ceně služby); v některých případech může být ale vhodnější využít pro analýzu těchto dat specializovaná řešení od třetích stran. Obecně se data z Microsoft Azure Security Center zpracovávají o něco obtížněji než z Amazon Cloud Trail, uvádí Rich Mogull z firmy Securosis.

Firmy by se měly smířit s tím, že jejich stávající bezpečnostní nástroje a mechanismy nemusejí být pro cloud vhodné. Tak jako se bezpečnostní nástroje měnily např. s virtualizací, platí totéž pro kontejnery i cloud. Mnoho podniků přitom ale i v cloudu spoléhá na tradiční nástroje pro řízení přístupu založené na rolích (RBAC), které se ale pro dynamické prostředí cloudu nehodí; jinak ale nadále platí, že role a identity představují osvědčený prostředek, stejně jako požadavek na co nejméně oprávnění (respektive se při monitoringu soustředit na aktivity účtů s vysokými oprávněními, na rizika eskalace oprávnění atp.).

Otázkou také je, zda nasazovat nějaké speciální bezpečnostní nástroje pro sledování konfigurace cloudu, nebo se zde spolehnout na doporučení a bezpečnostní upozornění, jak je realizuje platforma poskytovatele. Více nástrojů namísto vyššího zabezpečení může vést k tomu, že prostředí se stává složité a náročné na údržbu a další práci s daty, což jde přímo proti podstatě cloudu.

Příliš složité prostředí navíc s sebou nese riziko, že podnik ani nebude vědět, jak reagovat na bezpečnostní upozornění, nedokáže je zařadit do potřebného kontextu; samozřejmě i zde jsou k dispozici nástroje typu orchestrace nebo správa bezpečnostních informací a událostí (SIEM), ovšem s dalším rizikem růstu nákladů na pořízení i provoz.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30
Pavel Houser

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Většina uživatelů sociálních sítí v USA by za ně byla ochotna platit

ČTK , 18. August 2019 08:00

Autoři dále spočítali, kolik by platformy vydělaly, pokud by vycházely pouze s příjmy od předplatite...

Více 0 komentářů

Larry Ellison má 75 let

ČTK , 17. August 2019 08:00

Larry Ellison stál u zrodu softwarového gigantu Oracle. Bývá popisován jako extravagantní multimilia...

Více 0 komentářů

ICT odborníků je v ČR stále nedostatek, medián mzdy je přes 52 tisíc Kč

Pavel Houser , 16. August 2019 10:00

Nejvíce si vydělají ICT odborníci v peněžnictví a pojišťovnictví, ať už se jedná o specialisty nebo ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

T-Mobile letos vyplatil dividendu 5,6 miliardy Kč

ČTK , 16. August 2019 09:01

Konkurenční O2 za loňský rok vyplatila akcionářům celkem 6,5 miliardy Kč....

Více 0 komentářů

Avast v pololetí zvýšil tržby o 9 % na 422 milionů USD

ČTK , 16. August 2019 09:00

Důležitou událostí první poloviny roku bylo vydání řešení pro Internet věcí....

Více 0 komentářů

Fiskální rok 2019/2020 začal pro Lenovo úspěšně

Pavel Houser , 16. August 2019 08:00

Čtvrtina sestavených počítačů na světě je značky Lenovo, firma má podíl na trhu 24,9 %....

Více 0 komentářů

Hlasové zprávy uživatelů pro Facebook přepisovali lidé

ČTK , 15. August 2019 10:00

Zásady Facebooku ohledně užívání dat se konkrétně o nahrávkách nezmiňují....

Více 0 komentářů