Jaké otázky si pokládat při volbě ERP systému?

ITBiz.cz , 26. březen 2018 12:45 0 komentářů
Jaké otázky si pokládat při volbě ERP systému?

Největší výzvou současnosti je změna. Trh je neustále v pohybu a výrobní stejně jako high-tech společnosti se už neobejdou bez kvalitního podnikového software. ERP systémy se tak stávají nezbytnou platformou, která podporuje efektivní fungování společnosti od výroby, obchodu až po servis.

Čemu čelí výrobní a high tech společnosti?

Účinný software musí být schopný na změny na trhu reagovat efektivně. Ve výrobním sektoru společnosti omezuje například množství regulací a nařízení. Podle Národní asociace výrobců tak společnostem narůstají náklady. Čím více se trh globalizuje, tím důležitější jsou i mezinárodní regule.

Tlak je vyvíjen i na výši marže. V případě výrobních společností hned z několika stran. Ty vynakládají nemalé částky na samotné mzdy, ale i zdražující se komodity. Zaplatit je třeba také distribuci. To vše jsou náklady, které se musí odrážet ve strategii společnosti.

Firmy žádají transparentní procesy

Stejně jako v politice a dalších odvětvích, i ve výrobě je stále důležitější mít informace. Dnešní výrobní společnosti nechtějí brát práci inženýrů a designérů jen jako režijní položku, ale chtějí vědět, kolik času a úsilí stojí za vývojem konkrétního nového produktu. Společnosti žádají informace o tom, kolik času bylo věnováno jednotlivým zdrojům, jaký je rozpočet na daný projekt i to, kolik času designéři strávili například konzultací se zákazníky. Výroba musí zase prokazovat informace o ekologické stopě. Je tak nezbytné reportovat informace o uhlíkové stopě nebo například využití recyklovatelných obalů.

Na co se při výběru systému zaměřit?

Obchodní i strategická rozhodnutí úspěšných společností pak stojí kromě jiného na kvalitní práci s daty. „Vhodně zvolený podnikový software podporuje schopnost reagovat na nové výzvy a změny na trhu,“ říká ředitel společnosti IFS, která se ERP systémy zabývá, Jozef Kováčik.

Ti, kdo rozhodují o koupi systému pro svůj podnik, by se měli ptát také na to, zda daný software poskytuje ta správná data, správným lidem a ve správný čas. To je zcela zásadní. Společnost by měla například přirozeně počítat s růstem a využitím nových technologií. Tomu by měl být přizpůsoben i podnikový systém. Mezi důležité otázky, které by si společnosti před výběrem toho správného systému měly klást je to, zda lze software modifikovat? Jak snadné bude reagovat na změny a kolik to bude stát?

Důležité jsou tak nejen vlastnosti systému, ale i náklady, které by mohlo být časem nutné investovat.

Technické inovace hýbou výrobou

Růst společností je spojen i s technologickým vývojem. V případě tzv. disruptive innovations jde o technologické změny, které vedou k vytvoření nových obchodních příležitostí na dosud nevytěžovaných trzích. Úspěšné společnosti rozumí tomu, že růst je spojen právě s implementováním inovativních řešení. Takovým může být v současnosti rozšířený 3-D tisk. Výrobní společnosti by tak nemusely potřebné komponenty kupovat a skladovat, protože si je poměrně snadno a v krátkém čase mohou vytisknout. Takových inovativních řešení je celá řada od implementace IoT technologií po nanotechnologie. O všech těchto aktivitách je třeba uchovávat určitá konkrétní data. Tok i zpracování těchto dat je pak na vhodném podnikovém systému.

ERP jako technologická strategie firem

Podnikové systémy známe už desítky let, nicméně označení ERP používají odborníci podle společnosti Gartner od roku 1990. Původně se ERP systémy zabývaly především oblastmi jako finance a účetnictví, nákup, řízení lidských zdrojů, prodeje ale i řízení objednávek zákazníků a řízení samotného provozu. Gartner v současné době pracuje s postmoderní definicí. Podnikové systémy jsou nyní považovány za technologickou strategii, která automatizuje a propojuje administrativu s provozními a obchodními aktivitami. Kvalitní podnikový systém se tak stává nezbytnou součástí konkurenceschopných společností.

O společnosti IFS

Společnost IFS je celosvětově uznávaným lídrem v oblasti vývoje a dodávání podnikového informačního systému pro ERP (Enterprise Resource Planning/Plánování podnikových zdrojů), EAM (Enteprise Asset Management/Správu provozních prostředků) a ESM (Enterprise Service Management/Řízení podnikových služeb).

IFS Applications přináší veškerou funkcionalitu, kterou firmy očekávají od špičkového ERP systému a navíc vestavěnou funkcionalitu pro řízení dalších kritických částí podnikání. Tímto způsobem lze snížit náklady na správu majetku během jeho celého životního cyklu i na správu potřebných informací. Funkčnost systému IFS Applications pomůže optimalizovat jak kancelářské, tak terénní zdroje, a zajistit tak efektivnější provoz. Díky dokonale propojenému systému pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) a podpoře kritických podnikových procesů, jako je správa financí, HR nebo Business Intelligence, získá firma zákaznický pohled na každodenní podnikové činnosti. V kombinaci s našimi hlubokými znalostmi o trhu tak IFS Applications přinášejí kompletní řešení pro všechny potřeby podnikání.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Když obrázek není tím, čím se zdá být

Pavel Houser , 10. listopad 2018 06:30
Pavel Houser

Problematika falešných zpráva je dnes módní záležitostí. Následující výzkum se zaměřuje na jeden spe...

VíceRSS 

Zprávičky

Bitcoin pokračuje v poklesu, dostal se pod 4500 dolarů

ČTK , 20. listopad 2018 13:10

Krátce po poledni vykazoval bitcoin na burze Bitstamp pokles o sedm procent na 4400 dolarů....

Více 0 komentářů

Díky poptávce v Indii a v Evropě je Xiaomi za čtvrtletí v zisku

ČTK , 20. listopad 2018 09:00

Po vstupu na burzu firma hlásí výsledky hospodaření teprve podruhé. Z IPO získala 4,72 miliardy dola...

Více 0 komentářů

Apple snížil výrobní objednávky nových iPhonů

ČTK , 20. listopad 2018 08:00

Apple před několika týdny šokoval investory, když snížil odhad prodeje....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Veeam v Česku vytvoří 500 nových pracovních míst

Pavel Houser , 19. listopad 2018 16:33

Firma investuje 3,39 miliard korun do svého hlavního centra pro výzkum a vývoj v Praze....

Více 0 komentářů

Před Vánoci vzroste počet karetních transakcí až o čtvrtinu

ČTK , 19. listopad 2018 12:07

Před Vánoci lidé více využívají karty místo ostatních forem plateb....

Více 0 komentářů

Apple a Samsung vs. banky

ČTK , 19. listopad 2018 08:00

Švýcarsko vyšetřuje domácí banky kvůli bojkotu platebních systémů....

Více 0 komentářů

Rovio zvyšuje zisk, potřebuje ale nové hry

ČTK , 18. listopad 2018 08:00

Letos v únoru cena akcií firmy klesla o 50 % pod cenu stanovenou pro primární nabídku akcií....

Více 0 komentářů