Je důležité být o krok napřed, říká Ladislav Venc z AT&T

ITBiz.cz , 06. March 2019 06:30 0 komentářů
Je důležité být o krok napřed, říká Ladislav Venc z AT&T

Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně ve spolupráci s americkou společností AT&T v lednu otevřela tzv. Innovation laboratory, ve které si studenti vybraných oborů budou moci vyzkoušet novinky na poli sítí páté generace (5G/5G+/NextGen LTE) v praxi. Nejen o vybavení této laboratoře jsme mluvili s Ladislavem Vencem ze společnosti AT&T.

Co vedlo vaši společnost k tomu, podílet se na vytvoření Innovation Laboratory?

Ladislav_Venc (uprostřed), AT&T Global Network Services Czech Republic
Ladislav_Venc (uprostřed), AT&T Global Network Services Czech Republic
Za novou laboratoří stojí dlouhodobá vzájemná spolupráce mezi AT&T a Ústavem telekomunikací Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT. Projekt navazuje na naši předchozí vysoce odbornou spolupráci s akademickým sektorem a dále rozvíjí dlouhodobý záměr společnosti investovat v oblasti nastupujících technologií.

Jakým způsobem může Innovation Laboratory přispět k vývoji nových technologií?

Internet věcí (IoT) a také Průmysl 4.0 jsou stále skloňovanější pojmy ve výzkumu, vývoji a rovněž vysoce konkurenčních technologických sektorech. Pro zajištění dlouhodobého úspěchu je klíčové udržet tempo s oborem a tím, jak rychle se transformují požadavky našich zákazníků, nebo ještě lépe být o krok napřed. Laboratoř je zaměřena především na komunikační sítě páté generace (5G) a bude se věnovat nejen vývoji chytrých technologií z oblasti internetu věcí, ale také se soustředí na vývoj autonomních dronů nebo chytrých měřících systémů. Studenti si budou moci v praxi realizovat vlastní projekt, od návrhu desky plošných spojů až po design finálního produktu, včetně prototypů vytvořených za pomoci 3D tisku.

Jakým hardwarem jste laboratoř vybavili?

Společnost AT&T přispěla k vybavení laboratoře širokou škálou hardwarového systému, ale též potřebným softwarem. Patří sem například technologický polygon doplněný o vývojové kity typu Arduino Mega, Raspberry Pi 3, Intel Galileo a dále 3D tiskárna pro navržení a tvorbu finální podoby IoT zařízení. Součástí vybavení jsou také moduly pro moderní IoT komunikační platformy (NB-IoT, LoRaWAN, Sigfox a další) nebo drobné komponenty pro tvorby a vývoj řešení funkčních IoT bloků, automatizačních a senzorických prvků. Ze softwarového vybavení to je pak software pro škálování a samoléčení (tzv. self-healing), vybavení k monitoringu a ověřování bezpečnosti.

Podílíte se i jinak na chodu celé laboratoře?

Kromě části hardwarového vybavení se finančně podílíme také na nákladech, které souvisí s chodem a údržbou celé laboratoře. Dále poskytneme odměny studentům doktorského studia, kteří budou přiděleni na rozvoj a údržbu laboratoře. Tito odborní pracovníci, kteří se zaměřují na hardware a software z oblasti IoT, budou po celý rok zajišťovat chod laboratoře, realizaci workshopů a technickou podporu. Plánujeme jejich postupné zapojení v rámci vlastních produktových inovací a úzkou spolupráci s týmem expertů v brněnské pobočce naší společnosti.

Spolupracujete s FEKT i na dalších projektech?

Specialisté z firmy AT&T každoročně poskytují studentům FEKT kontakt s praxí v podobě stáží či odborných přednášek. K misi společnosti patří mimo jiné i snaha pomáhat mladým lidem rozvíjet jejich profesní kariéru, poskytovat studentům příležitosti prozkoumat nové technologie a sdílet s nimi zkušenosti zaměstnanců AT&T.

Zaměřujete se výhradně na studenty vysokých škol?

V České republice spolupracujeme i se středními školami a technicky zaměřenými univerzitami v rámci programu AT&T Aspire. Jedná se o program globálních dovedností a mentoringu, který poskytuje mladým lidem praktické rady, dovednosti a pracovní zkušenosti. Nedílnou součástí našeho programu a mentoringu AT&T Aspire je také čas, který odborníci z řad našich zaměstnanců pravidelně tráví se studenty v rámci odborné přípravy, konzultací a vzdělávacích činností. K jejich aktivitám patří rovněž semináře netechnické povahy, kariérních dovedností, stínování (job-shadowing) a další. Teprve skutečně motivaný a zapálený tým dodá všem projektům tu správnou energii a já jsem velmi rád, že takový tým odborníků v Brně máme.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Experiment kousek od našich hranic

Pavel Houser , 12. May 2019 13:40
Pavel Houser

Bělorusko je u nás zemí nepříliš známou, i když čistě geograficky není o nic dál než Pobaltí. Experi...

Více

Kalendář

20. 05.

26. 05.
Týden inovací 2019
27. 05.

28. 05.
CSNOG 2019
28. 05. IT vo finančníctve 2019RSS 

Zprávičky

USA rozšířily obvinění vůči zakladateli WikiLeaks Assangeovi

ČTK , 25. May 2019 18:08

Pokud by Assange byl ve všech případech uznán vinným, hrozí mu v USA 175 let....

Více 0 komentářů

Facebook chce mít od příštího roku vlastní kryptoměnu

ČTK , 25. May 2019 08:00

Projekt GlobalCoin by mohl být jednou z nejvýznamnějších událostí v historii kryptoměn...

Více 0 komentářů

SpaceX úspěšně zahájila budování sítě Starlink

ČTK , 24. May 2019 12:30

Po dvou odložených startech dnes Falcon 9 úspěšně vynesl družice na stanovenou oběžnou dráhu....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Firmy mohou používat Právní elektronický systém

ČTK , 24. May 2019 09:00

Za jeho vývojem systému stojí tvůrci datových schránek nebo českého státního projektu CzechPoint....

Více 0 komentářů

Huawei bude mít na podzim vlastní operační systém

ČTK , 24. May 2019 08:00

Huawei se tak zařídí, pokud nebude moci využívat operační systémy Googlu a Microsoftu....

Více 0 komentářů

Antimonopolní úřad v USA fúzi T-Mobile US/Sprint nechce

ČTK , 23. May 2019 10:00

Mezi 4 největší mobilní operátory v USA patří ještě Verizon a AT&T....

Více 0 komentářů

Výrobce čipů Qualcomm podle soudu porušil antimonopolní zákony

ČTK , 23. May 2019 09:00

Soud firmě nařídil, aby sjednala se zákazníky nové smlouvy a poskytla konkurenci licence na své pate...

Více 0 komentářů