Kanceláře v oblacích aneb jak začít s cloudem v SMB

ITbiz.cz, 21. říjen 2013 09:00 2 komentářů
Kanceláře v oblacích aneb jak začít s cloudem v SMB

Přesto, že je české podnikatelské prostředí poměrně konzervativní, čím dál tím více menších firem začíná koketovat s myšlenkou na cloud. Táhnou zejména příklady mladých start-upů, pro které je cesta cloudového pronájmu nejrychlejší zkratkou do provozu.

Hlavním lákadlem cloudových řešení je pohodlí – zvolit si službu a začít ji hned používat, někdy se zmiňují též náklady, ale zde již situace není zdaleka tak jednoznačná. Cloud totiž sice zpravidla snižuje vstupní investici, zato se ale může značně prodražit v TCO, i to ale může leckteré větší firmě vlastně vyhovovat. Specifickou kapitolou je pak bezpečnost a dostupnost, která je v daném případě většinou záležitostí hlavně vhodně nastavených smluv. Jak je cloud výhodný pro SMB?

Docela malé cloudy

Ačkoli jsou cloudy v SMB sektoru u nás využívány zatím spíše opatrně, právě pro tento typ firem či samostatných živnostníků představují ideální řešení. Je tomu tak jednoduše proto, že nevyžadují koupi vlastního serveru ani zaměstnávání odborných pracovních sil (ať již uvnitř firmy, nebo formou drahého outsourceingu). Cloudové řešení je dále přístupné kdykoliv a odkudkoliv a ve srovnání s interním firemním řešením jsou data uložena vždy s určitou garancí profesionality a bezpečnosti. Praktické rady, jak cloud začít používat, přinášíme v následujícím článku.

Cloud patří v informačních technologiích k hlavním vývojovým trendům posledních let. V podstatě jde o poskytování služeb nebo programů, které nejsou uloženy na pevném disku uživatele, ale na serverech přístupných prostřednictvím internetu. Odtud název cloud, tedy oblak nebo mrak. Mnoho cloudových služeb je zdarma a lidé je využívají už roky, třeba e-mailové schránky a úložiště dat typu Dropbox (alespoň do určité míry) nebo Google Drive. Další služby jsou sice zpoplatněny, cena je ale nastavena tak, aby si ji mohl dovolit zaplatit praktivccky každý (Google Apps, 365)

Bezpečnost cloudu – věčné téma

V posledních letech lze „do mraků“ přesunout prakticky celou firemní agendu včetně informačního systému. Podle odborníků je to efektivní řešení. Někteří lidé se však stále obávají bezpečnostních rizik spjatých s uložením dat mimo firmu. Ve skutečnosti jsou však profesionální cloudové služby bezpečnější než vlastní server v sídle firmy. Díky profesionálnímu dohledu, špičkové antivirové ochraně a systému zálohování přinášejí cloudové služby bezpečnostní standard, který malá firma obvykle nedokáže vlastními silami zajistit.

„Veškerá uživatelská komunikace se serverem či klientskou zónou je zabezpečená, podobně jako třeba v elektronickém bankovnictví. Firemní data se ukládají do hostingového datového centra se spolehlivými servery, stálou dostupností, nepřetržitým dohledem a každodenním zálohováním,“ upřesňuje míru bezpečnosti cloudových služeb Jiří Halousek, ředitel společnosti IReSoft. Instalaci a zprovoznění takového systému přitom zvládne každý průměrný uživatel počítače.

Dobrý informační systém s cloudovým řešením dokáže pojmout prakticky celou firemní agendu. Eviduje zakázky včetně postupu práce, ziskovosti a časové náročnosti. Umožňuje vnitrofiremní komunikaci, přidělování úkolů, připomínkování a vykazování práce. Důležitá je samozřejmě také evidence faktur. Řízení firmy pak ulehčují statistické a manažerské výstupy. Záleží na každém uživateli, které funkce a v jakém pořadí si osvojí.

Začínáme s cloudem

Pokud přemýšlíte nad výběrem cloudových systémů, je důležité si při prvním kroku položit otázku, co od nich očekáváte. Základní seznam požadavků může například obsahovat zabezpečení, zálohu a sdílení dat, komunikaci v týmu či kompletní správu zakázek i s evidencí faktur. Co vše by měl nový systém v cloudu umět, určitě proberte i se svými zaměstnanci, protože právě oni budou systém aktivně v budoucnu využívat. Jakmile již máte seznam požadavků, vyhledejte na internetu systém, který jim odpovídá, a vyzkoušejte jej s celým týmem. Demoverze a základní verze systému bývají v lepším případě zdarma, takže za zkoušku opravdu nic nedáte.

Po pár dnech testování získejte zpětnou vazbu od týmu, a pokud všem systém vyhovuje, směle se pusťte do využívání cloudu a všech jeho funkcí. Plnohodnotné používání cloudových informačních systémů bývá zpoplatněno, nicméně náklady na něj jsou oproti nákladům na vývoj a udržování vlastních systémů několikanásobně nižší. Doporučujeme taktéž zvolit takovou službu, která nabízí více druhů licencí (podle velikosti týmu či rozsahu funkcí). Pokud při plném používání cloudových systémů a aplikací náhodou zjistíte, že vám nějaká funkce chybí, nic není ztraceno. Řada aplikací má části, které lze kombinovat dle libosti. Někteří poskytovatelé umí systém dokonce upravit dle vašich požadavků.


Komentáře

ES #1
ES 21. říjen 2013 15:35

A az budou vsichni v "kloudu" bude stacit malej vypadek proudu nebo konektivity a vsechno se sekne.....
Uz se na to tesim.

pipin #2
pipin 22. říjen 2013 11:41

Sám soukromě cloudové služby používám a je to pohodlné.

Horší je to pro firmu která má citlivá data. Představte si, že máte firemní CRM systém + účetnictví v cloudu a dostanete se do druhotné platební neschopnosti. Zatímco v případě vlastního serveru si, když bude už nejhůře pustíte server doma a můžete jet dál, tak v případě měsíčních plateb v cloudu vás velmi brzy od vašich dat odpojí a s firmou je konec, bez CRM DB, účta a dalších důležitých věcí nemáte jak fungovat.
Dnes se opomíjí jedna další hrozba, protože cloudový svět jen roste. Jak se ale nasytí, tak začnou i některé cloudové firmy krachovat. Víte jak to vypadá, když máte někde data a najednou nejsou, protože exekutoři vaši cloudové firmě servery právě zabavili? Tak se podívejte jak to vypadá když krachuje cestovka. Pořád se tváří že je vše OK a pak vás nechá bez letadla.

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

ČTK , 19. červenec 2018 10:00

Displej půjde složit na polovinu jako peněženku. Ve složeném stavu je na přední straně přístroje men...

Více 0 komentářů

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 mld. eur (aktualizace)

ČTK , 18. červenec 2018 13:26

Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače, uvádí EK....

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

EK oznámí rozhodnutí o pokutě pro Google

ČTK , 18. červenec 2018 12:10

Google dostal od EK za zneužití dominantního postavení již koncem loňského června pokutu 2,42 miliar...

Více 0 komentářů

Americká Workday koupila českou firmu Stories

ČTK , 18. červenec 2018 09:00

Českou firmu Stories založili tři datoví odborníci, kteří si dali za cíl změnit řízení velkých firem...

Více 0 komentářů

Slovensko zablokovalo přístup k desítkám webů s hazardními hrami

ČTK , 18. červenec 2018 08:00

Na návrh slovenského Finančního ředitelství soudy nařídily telekomunikačním operátorům zamezit příst...

Více 0 komentářů

Český startup CleverFarm buduje v Srbsku síť IoT

Pavel Houser , 17. červenec 2018 10:00

Český startup CleverFarm, který zavádí moderní technologie do zemědělství, pomáhá s budováním IoT sí...

Více 0 komentářů