Kdo u nás dodává superpočítače, zejména pro AI?

ITBiz.cz , 20. May 2019 06:30 0 komentářů
Kdo u nás dodává superpočítače, zejména pro AI?

Ten, kdo v březnu dodal na ČVUT v Praze nejvýkonnější superpočítačový cluster s procesory Intel Xeon pro řešení úloh SMP, MPP, HPC, a díky akcelerátorům Nvidia Tesla V100 i úlohy AI, ML apod. Pro AI však dodal i superpočítač pro AI s kartami Nvidia DGX2 do Ostravy. Co všechno to obnáší jsme se ptali Petra Plodíka, obchodního ředitele společnosti M Computers, která je těchto systémů dodavatelem.

Nedávno jste vyhráli v soutěži o dodávku superpočítače na ČVUT v Praze. Proč si ČVUT vybralo právě M Computers?

Petr Plodík, M Computers
Petr Plodík, M Computers
Soutěž jsme vyhráli ve veřejném výběrovém řízení, kde bylo nastaveno vejít se s nejnižší cenou do požadovaných parametrů. Superpočítače dodáváme často, zejména do akademické sféry, známe jejich nároky, takže poskládat nabídku podle technických parametrů z mnoha komponent pro nás není až tak moc obtížné, protože už víme, které výrobce oslovit. Na druhou stranu bylo toto výběrové řízení poměrně složité, jelikož se skládalo z mnoha částí, museli jsme oslovit skutečně mnoho dodavatelů a z nich vybrat ty nejvýhodnější. Vedle IT části, serverů, diskových úložišť a networkingu jsme navíc museli řešit část, která se IT příliš netýkala, což znamenalo vybudování tzv. studené uličky v datacentru, rozvodů vody na chlazení, stavba výměníků tepla, takže šlo o komplexní záležitost. Jelikož však tyto věci děláme už delší dobu, víme také, na koho se obrátit. Díky partnerství s našimi dodavateli navíc umíme získat výhodné podmínky.

Co tedy rozhodlo, že jste vyhráli právě vy?

Jednoznačně cena, která byla hlavním ukazatelem výběrového řízení. Zároveň však bylo v požadavcích dodat celý projekt, a to během pouhých šesti týdnů.

Je tato instalace superpočítače na ČVUT něčím výjimečná?

Jistě, jde hned o několik zajímavých, až skutečně unikátních prvků. Snad nejzajímavější je celkový instalovaný výpočetní výkon. Ten dosahuje díky akcelerátorům Nvidia šesti petaflopsů, což je do této chvíle nejvýkonnější superpočítač pro operace v AI operacích (Artificial Intelligence, umělá inteligence) v České republice. To je skutečně unikátní a je tomu tak díky osmačtyřiceti nejvýkonnějším akcelerátorům Nvidia Tesla V100.

Další unikátní vlastností tohoto superpočítače je, že jde o velmi komplexní cluster. Skládá se totiž z několika částí, a sice z CPU (Central Processing Unit) clusteru s procesory Intel, GPU (Graphical Processing Unit) clusteru s akcelerátory, obsahuje také velký stroj SMP (Symmetrical Multi Processing) s mnoha procesory, vysokorychlostní síť, několik diskových úložišť, vše je superrychlé pro přístup k uživatelským datům, a nakonec ta studená ulička mezi racky v datacentru. Jde tedy o hodně komplexní věc a víceméně ukázku všech počítačových architektur tak, aby si vědci mohli vyzkoušet úlohy jak v architektuře MPP (Massive Paraller Processing), tak na SMP serveru s mnoha procesory a velkou sdílenou pamětí, tak na klasických CPU serverech. V této superpočítačové architektuře clusteru na ČVUT je prostě vše v jednom.

Se společností Nvidia tedy máme jednak ten hezký cluster na elektrofakultě ČVUT, jednak jsme v průběhu února 2019 instalovali největší superpočítač Nvidia u nás, který má šestnáct grafických karet DGX2 v jednom systému. Je umístěn na národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě. Ten je zase unikátní v tom, že jedna mašina, server, má výkon 2 PFLOPS pro operace AI a ML (Machine Learning, strojové učení). Tento jeden server se speciální architekturou dokáže zpracovat obrovské neuronové sítě i díky velké kapacitě GPU paměti (celkem 512 GB). Opět, byl to vůbec první dodaný počítač tohoto typu ve střední a východní Evropě.

Co všechno tedy poskytuje vaše firma M Computers?

Primárně se zaměřujeme na dodávky superpočítačů, a to nejen v České republice, ale už řešíme věci i na Slovensku a vypadá to, že brzy budeme řešit věci ohledně superpočítačů i v regionu střední Evropy v okolních zemích. S tím souvisejí i úložné systémy o velkých kapacitách. Už máme za sebou jednu z největších instalovaných úložných kapacit v České republice na CESNETu, která má 25 petabytů dat, což je také docela hezká referenční zakázka. Kromě vysokých výpočetních výkonů superpočítačů a velkých datových úložišť tedy aktuálně řešíme i věci okolo infrastruktury a AI. Kdekoliv se to týká Nvidia, tam bychom byli rádi i my.

Co se týče značek, jsme v současné době jediným partnerem Nvidia pro akcelerované výpočty v České a Slovenské republice, což znamená pro karty Nvidia Tesla, a zároveň pro systémy Nvidia DGX, vhodné pro nasazení AI, které jsou od Nvidia předinstalované a připravené pro tyto úlohy.

Jako partner společnosti Nvidia jsme v březnu 2019 obdrželi hezké ocenění „Nvidia AI Innovator of the Year“, které dostalo několik firem v Evropě, a to za přínos v oblasti AI pro Nvidia. Díky tomu jsme se dostali i na zajímavou konferenci Nvidia do Kalifornie. Na této výroční konferenci Nvidia vždy oznamuje svoje novinky a ukazuje budoucnost, jak bude vypadat infrastruktura v dalších letech.

Můžete prozradit nějaké novinky u Nvidia?

Letošní konference byla zajímavá zejména v tom, že se nesoustředila na hardware. Novinky v hardwarové oblasti byly ohlášeny v loňském roce, ať už šlo o ty nejvýkonnější akcelerátory Tesla V100, akcelerátory pro nasazení neuronových sítích Tesla T4, nebo pro grafiku akcelerátory RTX. Letošní ročník byl proto laděn jinak, softwarově. Ukazovali krásný trend, a sice jak software dnes dohání hardware. Postupně ukazovali knihovny a aplikace pro využití toho nejnovějšího hardwaru. Měli tam mraky příkladů, ať už se týkaly umělé inteligence nebo grafiky, jak se nové hardwarové technologie dostávají do praxe a budou v ní už letos využity.

Dodáváte podobné systémy také do komerční sféry?

Zatím moc ne, jde totiž o relativně novou oblast nasazení grafických akcelerátorů v IT infrastruktuře. Obvykle to vždy začíná na univerzitách a výzkumných institucích, avšak první poptávky z průmyslu už vidíme, zejména ze strojírenského. Tyto firmy totiž chtějí být konkurenceschopné i díky AI, a proto takovou IT infrastrukturu potřebují. Zajímavé je také použití AI ve zdravotnictví, kde tyto systémy dokáží pomáhat lékařům. Třetí oblastí je státní správa, a to tam, kde je třeba řešit bezpečnost, ať už pro kybernetickou bezpečnost, nebo rozpoznávání objektů a obrázků na kameře a podobně.

Na koho by se měl případný zájemce o tyto technologie u vás obrátit?

M Computers má tři pobočky, a sice v Brně, Praze a Zlíně, kde je to spíše záležitost PC, notebooků a Lenovo Shop. Systémy točící se okolo AI, těmi se zabýváme primárně v Praze a Brně, takže ať už na mě, nebo na kohokoliv z našeho obchodního týmu.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30
Pavel Houser

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Larry Ellison má 75 let

ČTK , 17. August 2019 08:00

Larry Ellison stál u zrodu softwarového gigantu Oracle. Bývá popisován jako extravagantní multimilia...

Více 0 komentářů

ICT odborníků je v ČR stále nedostatek, medián mzdy je přes 52 tisíc Kč

Pavel Houser , 16. August 2019 10:00

Nejvíce si vydělají ICT odborníci v peněžnictví a pojišťovnictví, ať už se jedná o specialisty nebo ...

Více 0 komentářů

T-Mobile letos vyplatil dividendu 5,6 miliardy Kč

ČTK , 16. August 2019 09:01

Konkurenční O2 za loňský rok vyplatila akcionářům celkem 6,5 miliardy Kč....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Avast v pololetí zvýšil tržby o 9 % na 422 milionů USD

ČTK , 16. August 2019 09:00

Důležitou událostí první poloviny roku bylo vydání řešení pro Internet věcí....

Více 0 komentářů

Fiskální rok 2019/2020 začal pro Lenovo úspěšně

Pavel Houser , 16. August 2019 08:00

Čtvrtina sestavených počítačů na světě je značky Lenovo, firma má podíl na trhu 24,9 %....

Více 0 komentářů

Hlasové zprávy uživatelů pro Facebook přepisovali lidé

ČTK , 15. August 2019 10:00

Zásady Facebooku ohledně užívání dat se konkrétně o nahrávkách nezmiňují....

Více 0 komentářů

Čínská centrální banka je téměř připravena na vlastní kryptoměnu

ČTK , 15. August 2019 09:00

Chystaná digitální měna se kvůli objemu transakcí nebude spoléhat na blockchain....

Více 0 komentářů