• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
Home Články

Kdo u nás dodává superpočítače, zejména pro AI?

ITBiz.cz
20. 5. 2019
| Články

Ten, kdo v březnu dodal na ČVUT v Praze nejvýkonnější superpočítačový cluster s procesory Intel Xeon pro řešení úloh SMP, MPP, HPC, a díky akcelerátorům Nvidia Tesla V100 i úlohy AI, ML apod. Pro AI však dodal i superpočítač pro AI s kartami Nvidia DGX2 do Ostravy. Co všechno to obnáší jsme se ptali Petra Plodíka, obchodního ředitele společnosti M Computers, která je těchto systémů dodavatelem.

Nedávno jste vyhráli v soutěži o dodávku superpočítače na ČVUT v Praze. Proč si ČVUT vybralo právě M Computers?

Petr Plodík, M Computers

Petr Plodík, M Computers

Soutěž jsme vyhráli ve veřejném výběrovém řízení, kde bylo nastaveno vejít se s nejnižší cenou do požadovaných parametrů. Superpočítače dodáváme často, zejména do akademické sféry, známe jejich nároky, takže poskládat nabídku podle technických parametrů z mnoha komponent pro nás není až tak moc obtížné, protože už víme, které výrobce oslovit. Na druhou stranu bylo toto výběrové řízení poměrně složité, jelikož se skládalo z mnoha částí, museli jsme oslovit skutečně mnoho dodavatelů a z nich vybrat ty nejvýhodnější. Vedle IT části, serverů, diskových úložišť a networkingu jsme navíc museli řešit část, která se IT příliš netýkala, což znamenalo vybudování tzv. studené uličky v datacentru, rozvodů vody na chlazení, stavba výměníků tepla, takže šlo o komplexní záležitost. Jelikož však tyto věci děláme už delší dobu, víme také, na koho se obrátit. Díky partnerství s našimi dodavateli navíc umíme získat výhodné podmínky.

Co tedy rozhodlo, že jste vyhráli právě vy?

Jednoznačně cena, která byla hlavním ukazatelem výběrového řízení. Zároveň však bylo v požadavcích dodat celý projekt, a to během pouhých šesti týdnů.

Je tato instalace superpočítače na ČVUT něčím výjimečná?

Jistě, jde hned o několik zajímavých, až skutečně unikátních prvků. Snad nejzajímavější je celkový instalovaný výpočetní výkon. Ten dosahuje díky akcelerátorům Nvidia šesti petaflopsů, což je do této chvíle nejvýkonnější superpočítač pro operace v AI operacích (Artificial Intelligence, umělá inteligence) v České republice. To je skutečně unikátní a je tomu tak díky osmačtyřiceti nejvýkonnějším akcelerátorům Nvidia Tesla V100.

Další unikátní vlastností tohoto superpočítače je, že jde o velmi komplexní cluster. Skládá se totiž z několika částí, a sice z CPU (Central Processing Unit) clusteru s procesory Intel, GPU (Graphical Processing Unit) clusteru s akcelerátory, obsahuje také velký stroj SMP (Symmetrical Multi Processing) s mnoha procesory, vysokorychlostní síť, několik diskových úložišť, vše je superrychlé pro přístup k uživatelským datům, a nakonec ta studená ulička mezi racky v datacentru. Jde tedy o hodně komplexní věc a víceméně ukázku všech počítačových architektur tak, aby si vědci mohli vyzkoušet úlohy jak v architektuře MPP (Massive Paraller Processing), tak na SMP serveru s mnoha procesory a velkou sdílenou pamětí, tak na klasických CPU serverech. V této superpočítačové architektuře clusteru na ČVUT je prostě vše v jednom.

Se společností Nvidia tedy máme jednak ten hezký cluster na elektrofakultě ČVUT, jednak jsme v průběhu února 2019 instalovali největší superpočítač Nvidia u nás, který má šestnáct grafických karet DGX2 v jednom systému. Je umístěn na národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě. Ten je zase unikátní v tom, že jedna mašina, server, má výkon 2 PFLOPS pro operace AI a ML (Machine Learning, strojové učení). Tento jeden server se speciální architekturou dokáže zpracovat obrovské neuronové sítě i díky velké kapacitě GPU paměti (celkem 512 GB). Opět, byl to vůbec první dodaný počítač tohoto typu ve střední a východní Evropě.

Co všechno tedy poskytuje vaše firma M Computers?

Primárně se zaměřujeme na dodávky superpočítačů, a to nejen v České republice, ale už řešíme věci i na Slovensku a vypadá to, že brzy budeme řešit věci ohledně superpočítačů i v regionu střední Evropy v okolních zemích. S tím souvisejí i úložné systémy o velkých kapacitách. Už máme za sebou jednu z největších instalovaných úložných kapacit v České republice na CESNETu, která má 25 petabytů dat, což je také docela hezká referenční zakázka. Kromě vysokých výpočetních výkonů superpočítačů a velkých datových úložišť tedy aktuálně řešíme i věci okolo infrastruktury a AI. Kdekoliv se to týká Nvidia, tam bychom byli rádi i my.

Co se týče značek, jsme v současné době jediným partnerem Nvidia pro akcelerované výpočty v České a Slovenské republice, což znamená pro karty Nvidia Tesla, a zároveň pro systémy Nvidia DGX, vhodné pro nasazení AI, které jsou od Nvidia předinstalované a připravené pro tyto úlohy.

Jako partner společnosti Nvidia jsme v březnu 2019 obdrželi hezké ocenění „Nvidia AI Innovator of the Year“, které dostalo několik firem v Evropě, a to za přínos v oblasti AI pro Nvidia. Díky tomu jsme se dostali i na zajímavou konferenci Nvidia do Kalifornie. Na této výroční konferenci Nvidia vždy oznamuje svoje novinky a ukazuje budoucnost, jak bude vypadat infrastruktura v dalších letech.

Můžete prozradit nějaké novinky u Nvidia?

Letošní konference byla zajímavá zejména v tom, že se nesoustředila na hardware. Novinky v hardwarové oblasti byly ohlášeny v loňském roce, ať už šlo o ty nejvýkonnější akcelerátory Tesla V100, akcelerátory pro nasazení neuronových sítích Tesla T4, nebo pro grafiku akcelerátory RTX. Letošní ročník byl proto laděn jinak, softwarově. Ukazovali krásný trend, a sice jak software dnes dohání hardware. Postupně ukazovali knihovny a aplikace pro využití toho nejnovějšího hardwaru. Měli tam mraky příkladů, ať už se týkaly umělé inteligence nebo grafiky, jak se nové hardwarové technologie dostávají do praxe a budou v ní už letos využity.

Dodáváte podobné systémy také do komerční sféry?

Zatím moc ne, jde totiž o relativně novou oblast nasazení grafických akcelerátorů v IT infrastruktuře. Obvykle to vždy začíná na univerzitách a výzkumných institucích, avšak první poptávky z průmyslu už vidíme, zejména ze strojírenského. Tyto firmy totiž chtějí být konkurenceschopné i díky AI, a proto takovou IT infrastrukturu potřebují. Zajímavé je také použití AI ve zdravotnictví, kde tyto systémy dokáží pomáhat lékařům. Třetí oblastí je státní správa, a to tam, kde je třeba řešit bezpečnost, ať už pro kybernetickou bezpečnost, nebo rozpoznávání objektů a obrázků na kameře a podobně.

Na koho by se měl případný zájemce o tyto technologie u vás obrátit?

M Computers má tři pobočky, a sice v Brně, Praze a Zlíně, kde je to spíše záležitost PC, notebooků a Lenovo Shop. Systémy točící se okolo AI, těmi se zabýváme primárně v Praze a Brně, takže ať už na mě, nebo na kohokoliv z našeho obchodního týmu.

Rubriky: ByznysČeské ITCloudHardwareInternetPodnikový softwareRozhovoryScienceTechnologieTelekomunikaceVeřejná správaZajímavosti

Související příspěvky

Zprávičky

Vláda projedná zakázku na zabezpečení provozu optické sítě ministerstva vnitra

14. 12. 2019
Trexee
Články

Sexy záležitost

14. 12. 2019
Zprávičky

Stát testuje informační systém o provozu, zapojilo se 150 000 aut

13. 12. 2019
Samsung spouští prodej Galaxy Fold – prvního telefonu s ohebným displejem na českém trhu
Zprávičky

Samsung spouští prodej Galaxy Fold – prvního telefonu s ohebným displejem na českém trhu

13. 12. 2019

Zprávičky

Vláda projedná zakázku na zabezpečení provozu optické sítě ministerstva vnitra

ČTK
14. 12. 2019

Technologie umožňuje přenos dat a hlasu pro ministerstvo vnitra, policii a další složky integrovaného

Facebook oznámil krádež osobních dat tisíců zaměstnanců firmy

ČTK
14. 12. 2019

Z auta byly ukradeny disky obsahující nezašifrované údaje o zaměstnancích, nikoliv uživatelích. Osobní data

Stát testuje informační systém o provozu, zapojilo se 150 000 aut

ČTK
13. 12. 2019

Data jsou uložena v Národním dopravním informačním centru ŘSD a mohou je bezplatně využívat

Samsung spouští prodej Galaxy Fold – prvního telefonu s ohebným displejem na českém trhu

Samsung spouští prodej Galaxy Fold – prvního telefonu s ohebným displejem na českém trhu

Pavel Houser
13. 12. 2019

Koncept telefonu má být navržen tak, aby ze zdánlivě designové hříčky těžilo celé zařízení

Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

ČTK
13. 12. 2019

Firma se ale už dlouho obává, že FTC bude chtít soudně zakročit proti pravidlům

TTC Marconi koupila slovenskou ReFoMa

ČTK
13. 12. 2019

Česká telekomunikační společnost TTC Marconi dokončila tento týden koupi slovenské bezpečnostní společnosti ReFoMa. Ta

Aukce kmitočtů pro 5G by se mohla o tři až čtyři měsíce posunout

ČTK
12. 12. 2019

Český telekomunikační úřad bude dražit frekvence v pásmu 700 a 3500 MHz. Kmitočty v

Sítě 5G otestují Bílina, Plzeň, Ústí nad Labem, Jeseník a Vary

ČTK
12. 12. 2019

Města, která vyhrála soutěž, mj. získají experimentální kmitočty pro spuštění sítí a podporu na

S útoky ransomwaru se letos setkala pětina nemocnic

ČTK
12. 12. 2019

S útoky vyděračských programů neboli kryptovirů, které zablokují výpočetní systém a požadují výkupné, se

Tiskové zprávy

Cisco představilo plán na vybudování internetu budoucnosti

Vodafone podpoří gigabitovou budoucnost většiny vítězů 5G soutěže měst

Česká spořitelna si vybrala IBM Watson Asistenta na veřejném IBM Cloudu

CIIRC ČVUT získal pro Česko pobočku panevropské sítě ELLIS pro umělou inteligenci

Dell představuje nový 27palcový 4K grafický monitor UltraSharp UP2720Q

Nový SSD disk Western Digital WD Blue SN550 NVMe poskytuje až 4krát vyšší rychlost ve srovnání s SSD SATA

Nejčtenější

  • Sítě 5G otestují Bílina, Plzeň, Ústí nad Labem, Jeseník a Vary
    Sítě 5G otestují Bílina, Plzeň, Ústí nad Labem, Jeseník a Vary
  • Samsung spouští prodej Galaxy Fold – prvního telefonu s ohebným displejem na českém trhu
    Samsung spouští prodej Galaxy Fold – prvního telefonu s ohebným displejem na českém trhu
  • TTC Marconi koupila slovenskou ReFoMa
    TTC Marconi koupila slovenskou ReFoMa
  • Sexy záležitost
    Sexy záležitost

Zpráva dne

Vánoční nabídka na GoodOffer24

Vánoční nabídka na GoodOffer24

Redakce
10. 12. 2019

Pokud si chcete užít letošní Vánoce postavením nového PC, budete k tomu potřebovat i Windows...

Komentujeme

Web na 19 kroků – a na kolik by to vyšlo dnes?

Pavel Houser
8. 12. 2019

Vezmeme 2 náhodně zvolené webové stránky, tematicky spolu nesouvisející. Kolika kliknutími se mezi nimi lze přemístit,...

Slovník

DNS

District manager

Leder board

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Marketing Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zajímavosti Zpráva dne České IT

RSS abclinuxu – čerstvé zprávičky

  • Flowblade 2.4
  • Qt 5.14 a Qt Creator 4.11
  • Visual Studio Code a VSCodium 1.41

RSS Sciencemag.cz

  • Sloupy elektrického napětí: oáza v zemědělské pustině
  • Temná hmota v nitru Mléčné dráhy
  • Kdo vymyslel husitskou vozovou hradbu?

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.