Kosmické ocenění pro Čecha i Českou republiku

Richard Jan Voigts , 12. listopad 2018 09:15 0 komentářů
Kosmické ocenění pro Čecha i Českou republiku

Rok 2018 s osmičkou na konci je pro Českou republiku také rokem kosmickým, a kromě toho získal Michal Kuneš, projektový manažer z ESA BIC Prague spadající pod agenturu CzechInvest, ocenění Young Space Leaders. Toto ocenění mu bylo uděleno na Mezinárodním astronautickém kongresu v německých Brémách.

Jak jste se ke kosmickému průmyslu dostal?

Říká se, že někdo chce být od dětství kosmonautem a někdo popelářem. Já chtěl být vždy kosmonautem a vydrželo mi to až do dospělosti. Stále tedy tajně doufám, že si mě nějaká kosmická agentura všimne a nabídne mi práci kosmonauta. Ale teď chvilku vážně a bez smíchu… Po střední škole jsem se rozhodl studovat management a podnikání na VŠE, ale už v té době jsem chodil na astronomický kurz do planetária a na hvězdárnu, a navíc zaměřil svou bakalářskou i diplomovou práci na kosmický průmysl. Také jsem začal pracovat v České kosmické kanceláři a snažil se být aktivní i na mezinárodní úrovni, hlavně v Mezinárodní astronautické federaci (IAF) a Space Generation Advisory Council (SGAC). Stále mi ale chybělo technické vzdělání, a tak jsem se po VŠE rozhodl studovat letecké a kosmické systémy na ČVUT. A od loňského roku nově pracuji v ESA BIC Prague. Jak vidíte, i s ekonomickým vzděláním se v tomto oboru můžete uchytit.

O jaké ocenění se jedná a co znamená pro vás a pro Českou republiku?

Ocenění Young Space Leaders uděluje IAF studentům a mladým profesionálům ve věku 21 až 35 let, kteří projeví vůdčí schopnosti, přispěli k rozvoji kosmických aktivit, podporují další studenty a mladé profesionály a zároveň jsou aktivní v IAF. Jedná se tedy o ocenění za dlouhodobou práci. Letos IAF vybrala pouze 3 lidi z celého světa, kteří toto ocenění dostali, a jsem proto velice rád, že se dostalo i na mě.

Má činnost v IAF nebo SGAC je čistě dobrovolnická a často nebylo jednoduché ji skloubit se studiem nebo kariérou, udělení Young Space Leaders proto beru jako ocenění mé práce a toho, co jsem od roku 2012 v českém i mezinárodním kosmickém průmyslu udělal. Jelikož jsem prvním vyznamenaným z České republiky, beru toto ocenění zároveň také jako závazek k tomu ještě více ve světě propagovat a podporovat Českou republiku, český kosmický průmysl i další studenty a mladé profesionály.

Navíc přichází v roce, kdy Česká republika v rámci Czech Space Year slaví 40 let od prvního letu Vladimíra Remka do vesmíru, vypuštění družice Magion a 10 let členství v Evropské kosmické agentuře (ESA). A právě v polovině listopadu si výročí členství v ESA připomínáme prostřednictvím Czech Space Week, v jehož rámci organizujeme nejrůznější akce pro veřejnost, studenty i firmy.

Ve středu 14. listopadu v Brně třeba organizujeme průmyslový den, kde budou mít firmy z českého kosmického průmyslu své stánky, a zároveň i job fair, tedy veletrh kosmických pracovních příležitostí pro studenty. Ve čtvrtek 15. listopadu, rovněž v Brně, organizujeme snídani, na které chceme ukázat, že je v kosmickém průmyslu místo i pro ženy. Další akcí pro veřejnost je promítání filmu První člověk s následnou diskuzí v pátek 16. listopadu nebo koncert sci-fi filmové hudby v neděli 18. listopadu. Obojí bude v Praze.

Když hovoříte o firmách, jak jim můžete pomoci v ESA BIC Prague?

ESA BIC Prague je podnikatelský inkubátor, to znamená, že se zaměřujeme na inkubaci mladých firem, tzv. start-upů. Hlásit se k nám mohou již existující firmy do 5 let stáří, i studenti, snílci nebo vizionáři se zajímavým nápadem. Jedinou podmínkou je, že ve svých produktech nebo službách musí využívat kosmické technologie nebo družicová data. Ještě nedávno jsme mohli podporovat pouze jejich využívání tady na Zemi, ale nyní se nám podařilo s ESA dohodnout na tom, že můžeme inkubovat i start-upy, které vyvíjejí technologie pro využití přímo ve vesmíru.

Pokud daný start-up vybereme, dostane od nás nejen 50 000 euro, ale můžeme mu poskytnout i workshopy, mentoring, napojení na partnery, zákazníky či investory, pomáháme mu s marketingem a celou řadou dalších věcí. Pokud daný tým není dostatečně vyspělý na to, aby se hlásil do našeho inkubátoru, jsme schopní mu pomoci také prostřednictvím našeho nového projektu Astropreneurs. Jedná se o mezinárodní akcelerační program a vybraným start-upům v něm poskytneme 50 hodin mentoringu zaměřeného na kosmické technologie, podnikání i financování. Až si tímto akceleračním programem projde, může se přihlásit i do inkubátoru. A k tomu jsme zapojeni i do celé řady dalších technologických soutěží, hackathonů a dalších akcí. Jedná se tedy o poměrně bohatou a komplexní podporu.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Do 100 let díky pivu

Pavel Houser , 02. prosinec 2018 16:00
Pavel Houser

Šéf Amazonu věří, že pozitivní vliv na dlouhověkost má alkohol – alespoň v případě firem. Jeff Bezo...

Více

Kalendář

29. 01. Reshoper 2019
29. 03.

30. 03.
Czech On-line Expo 2019
01. 04.

05. 04.
SuSEcon 2019RSS 

Zprávičky

Poslanci napříč stranami podporují právo občanů na digitální služby

Pavel Houser , 13. prosinec 2018 11:00

Do pěti let by mělo stačit prokázání totožnosti elektronickou občankou nebo identitními prostředky b...

Více 0 komentářů

Pondělní nákupy na českém internetu překonaly miliardu

Pavel Houser , 13. prosinec 2018 10:00

Zákazníci si pro zboží stále raději chodí osobně....

Více 0 komentářů

Kanada propustila finanční ředitelku Huawei na kauci

ČTK , 13. prosinec 2018 09:00

Washington s Pekingem jedná o obchodní dohodě, která by ukončila současné spory a odvetné zvyšování ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Akcionáři společnosti Dell schválili dohodu s VMware

ČTK , 13. prosinec 2018 08:00

Dohoda umožní Dellu stát se opět veřejně obchodovanou firmou, aniž by musel uskutečnit primární nabí...

Více 0 komentářů

Google teď spuštění čínského vyhledávače neplánuje

ČTK , 12. prosinec 2018 10:00

Google čínský trh opustil v roce 2010 proto, že odmítl vyhledávání na žádost čínské strany cenzurova...

Více 0 komentářů

EK vyšetřuje plán Vodafonu zahrnující i převzetí české firmy UPC

ČTK , 12. prosinec 2018 09:00

Po transakci v hodnotě 21,8 miliardy dolarů by se Vodafone stal největším poskytovatelem širokopásmo...

Více 0 komentářů

Státy a EP hledají kompromis u směrnice o ochraně práv na webu

ČTK , 12. prosinec 2018 08:00

Vyjednavači budou muset najít kompromis i u otázky, jak dlouho má být na internetu autorské dílo chr...

Více 0 komentářů