Mnoho tváří cloudu

ITBiz.cz , 24. květen 2018 06:30 0 komentářů
Mnoho tváří cloudu

Porozumění cloudu a využití jeho strategické hodnoty může být pro mnoho lidí v IT průmyslu náročné. Za nepochopení může částečně kreativní marketing dodavatelů, kteří své produkty zbytečně pozlacují a působí pak jako jízdenka do IT utopie. Realitou je, že cloud není vůbec produktem nebo určitou technologií, ale spíše kombinací mnoha možností, jak dodat IT infrastrukturní zdroje, aplikace a služby IT spotřebitelům, a to buď na vyžádání nebo prostřednictvím předplatného.

„Efektivní poskytování cloudových služeb vyžaduje agilní provozní model, který lze dynamicky měnit v reakci na požadavky spotřebitelů. Pokud například neočekávaná poptávka nebo předvídatelný obchodní cyklus vyžaduje větší kapacitu nebo výkon výpočetních, síťových či úložných zdrojů, provozní model cloud poskytne přizpůsobivé řešení vyhovující měnící se poptávce,“ říká Henry Vail, technický ředitel společnosti Lenovo Data Center Group.

Někteří mylně považují cloud za místo zahrnující IT zdroje získané od poskytovatele IT, který je vzdálený od spotřebitele – že termín „cloud“ musí znamenat „non-local“. Cloud jako dodací/spotřební a provozní model, není podle lokality definován. Ve skutečnosti mohou být funkce cloud poskytovány místní IT organizaci v rámci vlastních datových center, stejně tak jako komerčním poskytovatelem. Spotřebitel může využívat funkce cloudu od místního poskytovatele, vzdáleného komerčního poskytovatele nebo dokonce kombinací obou. Z pohledu laika může být cloud snadno zaměňován za vzdálený zdroj (něco éterického a koncepčně daleko).

Ve skutečnosti popis těchto cloudových funkcí má za cíl informovat o tom, jak IT spotřebitel může téměř bez námahy získat místní zdroj se zdánlivě neomezeným zásobováním a vyhnout se detailní složitosti. Cloud je skutečně určen k tomu, aby propojil neomezenost s jednoduchostí, skryl složité technické detaily a zároveň tyto výhody spotřebiteli poskytl.

Zmatek také může být spjat s příliš zjednodušeným marketingem, kdy serverová virtualizace nebo hyperkonvergovaná infrastruktura (HCI) mohou poskytovat pouze soukromý cloud. Tyto technologie jsou jistě cennými základními kameny, které mohou zjednodušit cestu zákazníků k budování cloudového prostředí, musí ale být podstatně rozšířeny pomocí sofistikované automatizace, front-endových služeb a komplexní integrace, aby se alespoň minimálně dosáhlo cloudového modelu. Většina prodejců těchto základních technologií nabízí další softwarové produkty, nástroje a automatizace, které mohou být použity k vývoji a přizpůsobení cloudového prostředí, ale dodatečné konstrukce a údržba jsou často přehlíženy.

Pro některá umístění produktů může virtualizace serverů nebo HCI znamenat nezbytnou součást cloudu. Zatímco virtualizace serverů zůstává v rámci cloudové architektury nejoblíbenějším přístupem k optimalizaci správy výpočetních prostředků, mohou být využívány i jiné základové technologie, jako jsou bare-metalové počítače nebo kontejnery, které poskytnou výpočetní zdroje v cloudu. Nejrozšířenější forma HCI přináší kombinovaný blok výpočtů a úložišť, který může dále zjednodušit základní infrastrukturu pro vytváření cloudových schopností. Ačkoliv jsou složitější k integraci, diskrétní výpočetní a skladovací infrastruktura by mohla být také použita jako základní stavební kámen pro cloud, přičemž softwarově definované varianty těchto technologií poskytují větší agilitu a měřítko.

Tyto problémy vedou k zaměření se na poskytování komplexních řešení „all-in-one“ pro zákazníky, kteří chtějí mít soukromé prostředí cloudu bez zvláštní konstrukce a údržby. Nabídne zákazníkům nová generace soukromých cloudových infrastruktur jasnější cestu k soukromému cloudu? Rozhodně přiměje existující technologie, aby se vyvíjely s rozšířenými možnostmi a plně dodávaly cloud.

V Lenovo Xperience newsroom se budou následující diskuze věnovat některým trendům v nasazení cloudu, včetně nejčastějších cloudových operačních systémů a jak smysluplně mohou přispět k podnikatelským cílům. A jak bude brzy zjevné, dilema, zda si pořídit cloud či ne, zastíní spíše zvážení zisku, které nabízí.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Co s genetickými databázemi?

Pavel Houser , 07. říjen 2018 15:00
Pavel Houser

Jak bylo oznámeno již v letos dubnu, tzv. zabijáka z Golden State odhalily veřejné genetické databáz...

Více

Kalendář

17. 10.

19. 10.
Future Forces Forum 2018
19. 10.

21. 10.
Game City 2018
20. 10. WordCamp Brno 2018RSS 

Zprávičky

Francouzská OVH chce v cloudu konkurovat Googlu a Amazonu

ČTK , 18. říjen 2018 13:24

Francouzský poskytovatel webhostingu a cloudových služeb OVH hodlá v příštích letech ztrojnásobit in...

Více 0 komentářů

ČTÚ dal pokutu T-Mobile

Pavel Houser , 18. říjen 2018 09:00

Mimosoudní vymáhání neplatně sjednaných smluvních pokut je agresivní obchodní praktikou. ČTÚ za tent...

Více 1 komentářů

Výnos operátorů za minutu hovoru za šest let klesl na polovinu

ČTK , 18. říjen 2018 08:00

Průměrný výnos tuzemských mobilních operátorů za jednu minutu hovoru klesl za šest let na polovičníc...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Slovenské ministerstvo zahraničí bylo cílem kybernetického útoku

ČTK , 17. říjen 2018 15:12

Zatím není známo, k jakým dokumentům se útočníci mohli dostat....

Více 0 komentářů

Výrobce telefonů čekají v Evropě poplatky za Google Play

ČTK , 17. říjen 2018 10:00

Zavedení licenčních poplatků má podle Google kompenzovat výpadek příjmů spojený se splněním požadavk...

Více 1 komentářů

Primární nabídka by mohla ohodnotit Uber až na 120 mld. dolarů

ČTK , 17. říjen 2018 09:00

Částka by to byla větší než hodnota automobilek General Motors, Ford a Chrysler Fiat dohromady....

Více 0 komentářů

Počet výdejních míst českých e-shopů letos přesáhne 9600

ČTK , 17. říjen 2018 08:00

Vyzvednutí zboží nakoupeného na internetu na výdejním místě v okolí bydliště je stále oblíbenější na...

Více 0 komentářů