Mnoho tváří cloudu

ITBiz.cz , 24. květen 2018 06:30 0 komentářů
Mnoho tváří cloudu

Porozumění cloudu a využití jeho strategické hodnoty může být pro mnoho lidí v IT průmyslu náročné. Za nepochopení může částečně kreativní marketing dodavatelů, kteří své produkty zbytečně pozlacují a působí pak jako jízdenka do IT utopie. Realitou je, že cloud není vůbec produktem nebo určitou technologií, ale spíše kombinací mnoha možností, jak dodat IT infrastrukturní zdroje, aplikace a služby IT spotřebitelům, a to buď na vyžádání nebo prostřednictvím předplatného.

„Efektivní poskytování cloudových služeb vyžaduje agilní provozní model, který lze dynamicky měnit v reakci na požadavky spotřebitelů. Pokud například neočekávaná poptávka nebo předvídatelný obchodní cyklus vyžaduje větší kapacitu nebo výkon výpočetních, síťových či úložných zdrojů, provozní model cloud poskytne přizpůsobivé řešení vyhovující měnící se poptávce,“ říká Henry Vail, technický ředitel společnosti Lenovo Data Center Group.

Někteří mylně považují cloud za místo zahrnující IT zdroje získané od poskytovatele IT, který je vzdálený od spotřebitele – že termín „cloud“ musí znamenat „non-local“. Cloud jako dodací/spotřební a provozní model, není podle lokality definován. Ve skutečnosti mohou být funkce cloud poskytovány místní IT organizaci v rámci vlastních datových center, stejně tak jako komerčním poskytovatelem. Spotřebitel může využívat funkce cloudu od místního poskytovatele, vzdáleného komerčního poskytovatele nebo dokonce kombinací obou. Z pohledu laika může být cloud snadno zaměňován za vzdálený zdroj (něco éterického a koncepčně daleko).

Ve skutečnosti popis těchto cloudových funkcí má za cíl informovat o tom, jak IT spotřebitel může téměř bez námahy získat místní zdroj se zdánlivě neomezeným zásobováním a vyhnout se detailní složitosti. Cloud je skutečně určen k tomu, aby propojil neomezenost s jednoduchostí, skryl složité technické detaily a zároveň tyto výhody spotřebiteli poskytl.

Zmatek také může být spjat s příliš zjednodušeným marketingem, kdy serverová virtualizace nebo hyperkonvergovaná infrastruktura (HCI) mohou poskytovat pouze soukromý cloud. Tyto technologie jsou jistě cennými základními kameny, které mohou zjednodušit cestu zákazníků k budování cloudového prostředí, musí ale být podstatně rozšířeny pomocí sofistikované automatizace, front-endových služeb a komplexní integrace, aby se alespoň minimálně dosáhlo cloudového modelu. Většina prodejců těchto základních technologií nabízí další softwarové produkty, nástroje a automatizace, které mohou být použity k vývoji a přizpůsobení cloudového prostředí, ale dodatečné konstrukce a údržba jsou často přehlíženy.

Pro některá umístění produktů může virtualizace serverů nebo HCI znamenat nezbytnou součást cloudu. Zatímco virtualizace serverů zůstává v rámci cloudové architektury nejoblíbenějším přístupem k optimalizaci správy výpočetních prostředků, mohou být využívány i jiné základové technologie, jako jsou bare-metalové počítače nebo kontejnery, které poskytnou výpočetní zdroje v cloudu. Nejrozšířenější forma HCI přináší kombinovaný blok výpočtů a úložišť, který může dále zjednodušit základní infrastrukturu pro vytváření cloudových schopností. Ačkoliv jsou složitější k integraci, diskrétní výpočetní a skladovací infrastruktura by mohla být také použita jako základní stavební kámen pro cloud, přičemž softwarově definované varianty těchto technologií poskytují větší agilitu a měřítko.

Tyto problémy vedou k zaměření se na poskytování komplexních řešení „all-in-one“ pro zákazníky, kteří chtějí mít soukromé prostředí cloudu bez zvláštní konstrukce a údržby. Nabídne zákazníkům nová generace soukromých cloudových infrastruktur jasnější cestu k soukromému cloudu? Rozhodně přiměje existující technologie, aby se vyvíjely s rozšířenými možnostmi a plně dodávaly cloud.

V Lenovo Xperience newsroom se budou následující diskuze věnovat některým trendům v nasazení cloudu, včetně nejčastějších cloudových operačních systémů a jak smysluplně mohou přispět k podnikatelským cílům. A jak bude brzy zjevné, dilema, zda si pořídit cloud či ne, zastíní spíše zvážení zisku, které nabízí.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Kryptoměnovou burzu Bithumb napadli hackeři

ČTK , 20. červen 2018 10:16

Za poslední týden jde již o druhý útok na kryptoměnové burzy v Jižní Koreji. Bitcoin opět klesl....

Více 0 komentářů

Největší australská telekomunikační firma masivně propouští

ČTK , 20. červen 2018 09:52

Telstra dominuje australskému trhu mobilních telefonů a širokopásmových sítí, zisky z pevných sítí a...

Více 0 komentářů

Dotace EU na bezplatné wifi se kvůli chybě systému odkládají

ČTK , 20. červen 2018 08:00

Obce mohly získat poukázku v hodnotě 15 000 eur. Nová výzva bude zveřejněna na podzim....

Více 0 komentářů

Kalendář

17. 06.

21. 06.
Cyber Week 2018
19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018

Starší zprávičky

E-shopy českých řetězců: Lidl, Globus, DM drogerie

ČTK , 19. červen 2018 16:32

Loni stouply tržby českých e-shopů o 18 % na 115 miliard Kč. On-line nakupuje potraviny již 26 % Čec...

Více 0 komentářů

Virtuální realita přinese revoluci srovnatelnou s robotizací

Pavel Houser , 19. červen 2018 11:23

Firmy budou na změny související se zaváděním virtuální reality reagovat další centralizací procesů....

Více 0 komentářů

Digital Broadcasting rozšířila síť DVB-T2 na 85 % populace

ČTK , 19. červen 2018 08:00

Digital Broadcasting začal přechodovou síť budovat loni v červenci v Praze....

Více 0 komentářů

Manažeři France Télécom půjdou před soud kvůli sebevraždám

ČTK , 18. červen 2018 12:47

Vlna sebevražd ve France Télécom (dnes Orange) začala v roce 2008 a vyžádala si desítky životů. ...

Více 0 komentářů