Mobilní výpočetní technika ve zdravotnictví

ITBiz.cz , 07. November 2018 11:00 0 komentářů
Mobilní výpočetní technika ve zdravotnictví

Moderní zdravotnictví si bez informačních technologií dnes již nikdo nedokáže představit. Nejvíce viditelným místem jsou počítače používané lékaři či dalším zdravotnickým personálem přímo v ordinaci nebo na sále. Zdravotnictví ale charakterizuje řada specifik. Výpočetní technika pro zdravotnický personál musí proto být nejen dostatečně výkonná, mobilní a snadno použitelná, ale musí odolat celé řadě vlivů daných právě zdravotnickým prostředím.

Mobilita a funkčnost

V dnešní době si lékař u nemocničního lůžka může prostřednictvím tabletu do interního elektronického systému zaznamenat všechny potřebné údaje k pacientovi či si například prohlédnout aktuální digitalizované rentgenové snímky.

Aby toto bylo nejen možné, ale především bezproblémové, musí zdravotnická mobilní zařízení nabízet vylepšení oproti běžně prodávaným přístrojům. Na jednom z předních míst je vysoký výkon – obvykle dosahovaný pomocí nejnovějších mobilních procesorů a čipových sad, následovaný dostatečnou konektivitou umožňující připojení do informační architektury zdravotnického zařízení. Moderní tablety proto poskytují konektivitu na bázi drátového připojení (LAN), bezdrátových sítí (WiFi) i dalších bezdrátových technologií (4G sítě, Bluetooth). Výhodou používání WiFi sítí je také možnost lokalizace zařízení s přesností na metry.

Neméně důležitá je i dlouhodobá výdrž provozu na baterie. Lékaři mají mnohdy delší než osmihodinové pracovní směny a málokdy mají šanci dobít si své mobilní zařízení. Z tohoto důvodu se moderní zařízení vyznačují jak vysokou výdrží provozu na jedno nabití, tak i možností výměny baterie bez nutnosti vypínat zařízení.

Vzhledem ke stále rozšiřujícím se nárokům na podrobné evidence pacientů, léků a vybavení musí moderní tablet pro zdravotnictví nabízet možnost rozšíření o čtečky kódů a otisků prstů až po 3D kamery, které umí změřit např. rozsah popálenin.

Snadné ovládání

Ve zdravotnictví je potřeba, aby se zařízení dalo ovládat jednou rukou. Moderní tablety na toto pamatují a nabízí řadu vylepšení umožňujících pohodlné ovládání právě jednou rukou či několika prsty. Přínosem je také možnost ovládat dotykové displeje v rukavicích či pomocí dotykového pera.

Ideální situace je, pokud je zařízení odolné proti nárazům a pádům z výšky. V opačném případě se v rychlém provozu nemocnice pořizování neustále nové IT techniky prodraží. Důležitá je i nízká hmotnost. Pracovníci mají tablet neustále při sobě, což je při celodenní směně namáhavé. Za velmi dobrou hodnotu se u tabletů považuje 1,5 kilogramu.

Kapaliny, prach …

Moderní mobilní zařízení ve zdravotnictví musí být odolné vůči polití různými tekutinami, nejen vodou. Obdobně nesmí mít na funkčnost používaných tabletů vliv prach či jiné více či méně agresivní látky rozptýlené ve vzduchu, se kterými je možné se potkat.

Vzhledem k potenciálním rizikům plynoucím z infekčního chování řady chorob je zásadním požadavkem možnost dezinfekce mobilního zařízení, a to všech jeho částí – od krytů až po displeje. Nespornou výhodou je, pokud sám povrch zařízení je vybaven antibakteriální vrstvou.

V budoucnosti běžné

Tablety si ve zdravotnictví úspěšné proráží cestu na výsluní, například mnozí lékaři v terénu si již dnes nedokážou svoji práci bez podpory kvalitního mobilního zařízení představit. Spolu s tím, jak rostou nároky na poskytování zdravotní péče, porostou i nároky na mobilitu a odolnost tabletů.

Odolný tablet Panasonic Toughpad FZ-M1 s integrovanou kamerou Intel RealSense 3D například umožňuje vytvořit 3D obraz popáleniny nebo vředu. U snímku je možné změřit velikost, tvar a hloubku zranění, porovnat jej s předchozími snímky nebo odeslat na další analýzu.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30
Pavel Houser

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Průzkum: Chytrým mobilem platí již téměř třetina Čechů

ČTK , 20. August 2019 14:40

Podíl Čechů platících svým chytrým mobilem je 31 %, zatímco v roce 2016 to bylo pouze 13 %. ...

Více 0 komentářů

Startup vyvinul pro umělou inteligenci největší čip na světě

ČTK , 20. August 2019 10:24

Nově vyvinutý čip obsahuje 1,2 bilionu tranzistorů....

Více 0 komentářů

Nordic Telecom si stěžuje u ÚOHS

Pavel Houser , 20. August 2019 08:00

Vnitro u zakázky pro záchranné sbory argumentuje utajením a chce uplatnit výjimku ze zákona o zadává...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Huawei bude moci nakupovat americké součástky o 90 dní déle

ČTK , 19. August 2019 15:33

Ministerstvo obchodu USA také oznámilo, že zařadí na černou listinu zhruba 50 přidružených firem Hua...

Více 0 komentářů

Bezpečnostní rady státu jedná o kybernetickém útoku na ministerstvo zahraničí

ČTK , 19. August 2019 11:36

Ministerstvo zahraničí čelilo kybernetickému útoku v červnu....

Více 0 komentářů

V Irsku končí první šetření velké firmy okolo pravidel GDPR

ČTK , 19. August 2019 08:00

Celý proces zřejmě bude trvat měsíce, protože firma musí dostat čas na to, aby se mohla k vyšetřován...

Více 0 komentářů

Většina uživatelů sociálních sítí v USA by za ně byla ochotna platit

ČTK , 18. August 2019 08:00

Autoři dále spočítali, kolik by platformy vydělaly, pokud by vycházely pouze s příjmy od předplatite...

Více 0 komentářů