Může statistický software odhalit strategii jak vyhrávat v ruletě?

ITbiz.cz, 17. březen 2014 11:00 13 komentářů
Může statistický software odhalit strategii jak vyhrávat v ruletě?

Na internetu se rozšířila „100% zaručená metoda“, jak vyhrávat v ruletě. Strategie se jmenuje „Martingale“. Stačí vsadit vždy dvojnásobek toho, co prohrajete v předešlé hře. Jaká je ale skutečnost? Než vyberete úspory a pustíte se do hry s bílou kuličkou, přečtěte si raději náš článek.

Pravděpodobnost prohry v jedné hře v případě Evropské rulety je 19⁄37, v případě Americké pak 20⁄38. Jak je možné, že už dávno nejsme všichni boháči a casina zkrachovalá?

Přizvali jsme na pomoc Tomáše Jurczyka, analytika firmy StatSoft, a pomocí moderního statistického softwaru prověřili a vyčíslili, jestli a jak metoda „ne“funguje. Pokud tímto článkem zachráníme alespoň jednu duši před osobním bankrotem, pak naše práce nebyla marná.

Pravidla Martingale: vyhrávat je přeci tak snadné

Jednoduše si vše ukážeme na hře ruleta – to je ta hra s bílou kuličkou, černými a červenými čísly. No a vlastně i s jedním (Evropská ruleta) či dvěma (Americká ruleta) zelenými, na ty bychom opravdu neměli zapomínat! Základní varianta spočívá ve zdvojnásobování vkladu s každou prohranou sázkou. Tato varianta se používá v případě, že výhra znamená zdvojnásobení vkladu. U rulety je to například sázka na černou nebo červenou. Jak to funguje: napoprvé vsadíte nějakou částku, řekněme pro jednoduchost 1 jednotku na to, že padne černá, pokud padne, máte zisk 1 (vsazená částka na černou se při ruletě zdvojnásobuje). Pokud nepadne, ztrácíte 1, ale v dalším kole vsadíte dvojnásobek, tedy 2, pokud vyhrajete, dostanete 4 jednotky, ale z toho 2 jsou Vaše vsazené a 1 jste prohráli po prvním roztočení rulety, celkově tedy získáte navíc opět 1 jednotku. Pokud tedy hráč několikrát nevyhraje a poté vyhraje, vrátí se mu všechny sázky, které prohrál v předchozích hrách a vydělá 1.

Princip se zdá geniální a neomylný, že ano? Ale…Ukážeme Vám, jaký je v tom háček. „Pokud si vyčíslíme příklad, kdy bychom do herny přišli s 200 Eury, pak bychom neměli na zdvojnásobení sázky už po sedmém roztočení rulety. Pravděpodobnost, že by i po sedmé za sebou nepadlo to, co potřebujeme, je v Evropské ruletě 0,94 procenta.“ říká Tomáš Jurczyk. To není moc, ale rozhodně to není jistota. Schválně se zeptejte sami sebe, jestli by Vám stála za risk situace, kdy můžete na 99,06 procent vyhrát jedno Euro, ale zase je 0,94 procentní šance, že přijdete o 127 Eur.

Může statistický software pomoci vyhrávat v hazardu?

Více kol, více proher

Zdroj statistický software STATISTICA
Zdroj statistický software STATISTICA
Hazard je nebezpečný ve vysokém riziku závislosti na něm. Nezáleží na tom, jestli zrovna vyhráváme nebo prohráváme, konečně vyjít to přeci musí (může) právě tuhle, nejpozději však příští hru. Podle neúprosných výsledků softwaru STATISTICA je vše úplně naopak. „Čím víc vsadíme, tím menší máme pravděpodobnost výhry.“ objasňuje Jurczyk.

Podívejte se na výsledky na následujícím obrázku – pravděpodobnosti krachu v závislosti na počtu odehraných her N pro jednotlivá n. (n - je počet proher v řadě, které může hráč utrpět – tedy počet her, na které má peníze, v (n + 1) hře již nemá dostatek peněz na další sázku.)

Zadání úlohy znělo zjistit pravděpodobnost, že se v sérii her o pevné délce N (počet her, které celkem hodláme hrát) vyskytne posloupnost n po sobě jdoucích proher. Jedno otočení ruletou bereme jako jednu hru, pokud hrajeme dlouhou dobu, hru za hrou, kolo za kolem, pak tento proces vytvoří posloupnost proher a výher (například padla či napadla černá Pro postupovali pomocí rekurzivního přístupu k výpočtu přes Markovské řetězce.
Zadání úlohy znělo zjistit pravděpodobnost, že se v sérii her o pevné délce N (počet her, které celkem hodláme hrát) vyskytne posloupnost n po sobě jdoucích proher. Jedno otočení ruletou bereme jako jednu hru, pokud hrajeme dlouhou dobu, hru za hrou, kolo za kolem, pak tento proces vytvoří posloupnost proher a výher (například padla či napadla černá Pro postupovali pomocí rekurzivního přístupu k výpočtu přes Markovské řetězce.
Jak můžete vidět, výsledky jsou přinejmenším zajímavé a pro stoupence této strategie jistě překvapivé. Pravděpodobnost prohry se najednou pohybuje v úplně jiných řádech.

Nepříjemná realita: větší sázka za méně peněz

Pokud nás zajímá již nastíněná úloha s 200 Eury, tak si spočtěme například pravděpodobnost, že se nám nepodaří zdvojnásobit peníze, které máme na začátku. Vstupní sázka je 1 Euro. Je tedy jasné, že budeme muset hrát nejméně 200 her (nejpříznivější případ, kdy vyhrajeme vše v jednom roztočení), nejvíce pak 1200 – trefíme se vždy až v 6 té hře. Samozřejmě tyto krajní počty jsou jen velmi nepravděpodobné, reálně budeme muset hrát něco přes 400 her, což vede k pravděpodobnosti prohry přes 0,8. A to se jedná jen o zdvojnásobení vkladu, jak daleko je ještě například vysněné auto, na které si chceme touto strategií vydělat.

Závěr

Ačkoli se tato strategie jeví jako geniální - vždyť přece myšlenka, že budu pořád vsázet dvojnásobek a nakonec se mi to vrátí, nemá chybu. Problém ale je, že nikdo nemá nekonečné jmění a tedy není schopen zdvojnásobovat pořád, vždyť už při 20i prohrách v řadě (n = 20) jsme na miliónu, a to se základní vloženou částkou rovnou jedné. Dalším omezením je také to, že kasina mívají většinou hranici pro nejvyšší možné sázky, což této strategii výrazně hatí plány.

Nicméně je třeba poznamenat, že kasina nezavádějí omezené vklady z důvodu omezení této strategie, jak by se mohl někdo domnívat, prostě musí mít vždy dostatek peněz na vyplacení výher.

Kdyby byly sázky omezeny kvůli této strategii, jistě by bylo kasino samo proti sobě, neboť jak jste se díky neúprosné statistice přesvědčili, čím více vsadíme, tím je vyšší střední prohra a čím déle hrajeme, tím roste pravděpodobnost, že se vyskytne sekvence her, která nás připraví o peníze.


Komentáře

jehovista #1
jehovista 17. březen 2014 15:38

Tak na to je fakt potreba "moderni statisticky software" :D K tomuhle by se mel dopocitat prumerny stredoskolak s tabulkovym procesorem.

Radovan Garabík #2
Radovan Garabík 17. březen 2014 17:02

"s tabulkovym procesorem"??? Na to ani kalkulačku netreba, stačí pero, papier a základné znalosti štatistiky (správne, stredoškolské). Tým dnešným analytikom by trocha elementárneho matematického vzdelania nezaškodilo...

jehovista #3
jehovista 17. březen 2014 17:26

Pocitat to na papire pro vsechny pocatecni hodnoty by se mi vazne nechtelo. Jasneze jsou to primitivni vypocty, ale vse co je v clanku se da udelat za chvili v Excelu. Me pobavil ten statisticky software :D

mikirc #4
mikirc 17. březen 2014 21:15

A nula na vasi rulete chybi?

bývalý krupiér #5
bývalý krupiér 18. březen 2014 02:49

Proč je to popisované tak složitě?Takhle to nikoho neodradí.Stačilo by napsat - první hra 1 Euro, druhá 2, třetí 4, čtvrtá 8, pátá 16, šestá 32, sedmá 64, osmá 128, devátá 256, desátá 512 atd.(1024, 2048, 4096, 8192, 16384, 32768, 65534 .....)
Po prohře je pryč součet všech předchozích sázek, v případě výhry zisk 1 Euro.
V článku chybí údaj, že kotouč rulety je čistě mechanický, nemá žádnou paměť, takže matematicky zdánlivě nepravděpodobná situace, že by nemohla padnout desetkrát nebo dvacetkrát za sebou černá nebo červená je jen zbožné přání pacienta.(Takhle jsme v devadesátých letech nazývali hráče, kteří s takovýmhle nebo jiným podobným nesmyslem přišli do kasína a po pár hodinách odešli se slzami v očích.Ač jsem tam pracoval jako krupiér, tak hrát bych tam nešel ani omylem.

Jarda #11
Jarda 18. srpen 2014 00:18

Potvrzuji z vlastní zkušenosti, nasnímal jsem i obrazovky kolikrát padla jedna barva (15x) a silně zdecimovala můj vklad.

Petr #12
Petr 04. září 2014 02:26

Jen 15x? Tak to jste ještě hrál málo. Ruleta dokáže v podstatě "hodit" cokoli. Mně se stala série 20ti černých a do toho dvakrát nula.

jan #6
jan 18. březen 2014 09:33

Stejnym zpusobem jde hrat kostky. Automat fyzicky hazi 3 kostky a sazet lze na "vetsi" ci "mensi" soucet (3-10 a 11-18). A bohuzel jsem zjistil, ze nejvyssi castka sazky predstavuje 1000kc :-) Proto po 10,20,40,80,160,320,640 uz nejde vsadit dvojnasobek 1280. Tato zkusenost pro me byla velmi dulezita a jiz jsem se nikdy zadneho automatu nedotkl.

sjx #7
sjx 18. březen 2014 10:45

Pekne vousata metoda :D. Zadnej kvantovej pocitac ani analytik ze sw firmy uz asi k jinym zaverum nez matematici z 18. stoleti nedojde.

Amigapower #8
Amigapower 18. březen 2014 12:04

Vtipný článek který počítá se "striktním dodržováním systému". :D Pokud mi přijde třikrát černá, logicky přerušuju sérii a nechávám ruletu párkrát protočit. Jediná zajímavá věc je, že oproti "živé" a "elektromechanické" ruletě, je na čistě digitálním simulátoru (rozuměj: IVT, VLT, offline, internetové) výhernost někde úplně jinde, tam vám padne černá s nulou klidně osmkrát v po sobě jdoucích sázkách (nikoliv kolech). ;)

Radek #9
Radek 18. březen 2014 20:03

Ty jsi trouba, vubec nezaleží na co vsadiš ani kolik kol přerušíš...

Amigapower #10
Amigapower 19. březen 2014 13:09

Ty si asi sporák, žejo? Mluvim tady o faktoru náhody přidanym do systému...

staromilec #12
staromilec 27. prosinec 2015 23:44

Zkousel jsem tyden hrat ruletu s free spinem a sazel az jsem mel tri stejne barvy. Par dnu to vychazelo,ale pak prisla serie 13 stejnych cisel! Na to se neda reagovat! Muj osobni nazor je ze ruleta dava cisla na zaklade atrategie sazeni hrace. tnz. menit strategie a hrat jen chvili a jit pryc.

RSS 

Komentujeme

Umí ještě chlapi řídit IT byznys?

ITBiz.cz , 07. srpen 2018 11:00

Co mají v ČR společného obří IT korporace jako Google, HP, Microsoft, Oracle a nejnověji SAP? Mají v...

VíceRSS 

Zprávičky

Vědci vyvíjejí čárový kód pro steaky

ČTK , 15. srpen 2018 13:02

Technologii na bázi jedlého, netoxického oxidu křemičitého vyvíjí poradenská firma PWC....

Více 0 komentářů

Internetové bankovnictví používá 65 % lidí

Pavel Houser , 15. srpen 2018 09:00

Debetní kartu momentálně vlastní přes 80 % lidí. Boom zažívá mobilní bankovnictví....

Více 0 komentářů

UPC loni zvýšila tržby o 9 % na 4,3 miliardy Kč

ČTK , 15. srpen 2018 08:00

Ztráta společnosti klesla o desetinu na 223,5 milionu korun. Společnost to uvedla ve výroční zprávě....

Více 0 komentářů

Kalendář

22. 08.

25. 08.
Human-Level AI Conference 2018
26. 08.

30. 08.
VMworld 2018 U.S.
31. 08.

05. 09.
IFA 2018

Starší zprávičky

Apple prý už nechce sám vyrábět autonomní auta, soustředí se na software

ČTK , 14. srpen 2018 10:55

Manažer Doug Field, který odešel z Tesly, se vrací do Applu....

Více 0 komentářů

Google prý ukládá údaje o poloze uživatelů i proti jejich vůli

ČTK , 14. srpen 2018 09:00

I s pozastavenou historií pohybu prý některé aplikace Googlu automaticky ukládají data o poloze s ča...

Více 0 komentářů

Foxconnu nečekaně klesl zisk o 2,3 %

ČTK , 14. srpen 2018 08:00

Firma čelí riziku nasycení trhu s chytrými telefony....

Více 0 komentářů

Zranitelnost ve WhatsApp umožňuje manipulovat konverzaci

Pavel Houser , 13. srpen 2018 13:03

Útočníkům se nabízí nástroj na vytváření a šíření dezinformací, které vypadají jako zprávy z důvěryh...

Více 0 komentářů