Na co nezapomínat při výběru ERP

ITBiz.cz , 15. February 2019 14:20 0 komentářů
Na co nezapomínat při výběru ERP

Udělat si přehled dodavatelů, zeptat se na požadavky uživatelů, na to při výběru ERP asi zapomene málokdo. Podobně se vždy řeší otázka integrace s dalšími podnikovými systémy a podpora různých rozhraní nebo celkové náklady na vlastnictví/návratnost investic. Nicméně systém pro plánování podnikových zdrojů je natolik klíčovou součástí firmy, že opomenout by se při jeho výběru nemělo nic, ani aspekty méně evidentní.

Několik tipů v této souvislosti přináší Tom Miller na ERPFocus.com. Když se shromažďují požadavky a zkušenosti, nemělo by se zapomínat ani na bývalé zaměstnance, samozřejmě včetně těch, kdo řídili nasazování minulých ERP nebo proces výběru dodavatele. Vyplatí se zeptat obchodních partnerů, dodavatelů, zákazníků, distributorů, nebo vlastně kohokoliv, o kom se ví, že nějaký systém v nedávné minulosti nasazoval.

Protože ERP je klíčové, vedení podniku by mělo pro implementaci vyjádřit podporu. To neznamená pouze schválení výdajů, nemusí obnášet ovšem ani osobní nadšení a angažovanost; spíše jde o to, že by vedení firmy mělo výběr prohlásit za své rozhodnutí a úspěch implementace za svou odpovědnost. Je-li projekt řízen na nižších úrovních, příliš často se může stát, že když odpovědný člověk potřebuje zdroje z jiných oddělení, než je jeho vlastní tým, dojde ke kolizím.

Miller dále doporučuje hned v rané fázi nasazování a testování dát uživatelům k dispozici nějakou dokumentaci. Důležité je v ní zdůraznit, že se od počátku myslelo na požadavky vznesené v době návrhu (popsat i nepodstatné detaily, pokud příslušnou funkci někdo pokládal za důležitou apod.). Lidé mají mít pocit, že nové ERP se zavádí ne např. kvůli nové legislativě, ale kvůli ulehčení práce jim samým.

ERP systém by měl mít potřebné funkce i funkcionalitu, která by mohla být potřeba v případě rozšiřování a jiných očekávatelných změn podnikání. Ale co nadbytečné funkce? Nemusí to být jen otázka ceny, ale je systém dokonale modulární? Nebude nějaká funkcionalita naopak překážet a provoz komplikovat (např. ve vztahu k účetnictví apod.)?

I v oblasti ERP se vyplatí zvažovat open source řešení. Je dobré si uvědomit, jaký by v takovém případě mohl být rozdíl ve fungování (např. komunita by rychleji dodávala opravy včetně bezpečnostních i rozšiřovala funkcionalitu, z pohledu údržby by ale mohl být takový režim náročnější než kumulativní nasazování nové verze od výrobce např. jednou za rok). Minimálně si přitom firma lépe uvědomí, co je pro ni důležité, tyto zkušenosti využije pak pro výběr jiného než open source systému.

Lze odhadnout, jaké přizpůsobení systému bude nejtěžší? Většina dodavatelů má svá řešení postavená na základě požadavků „standardních“ zákazníků. Nějaká customizace bývá prováděna už ve fázi nasazení, další později, ale o principiální problém by jít nemělo – teoreticky. Zákazník by se měl vždy ptát, zda na jeho jeho podnikání je něco opravdu zcela unikátního, specifického (sotva), respektive jaká část/procesy se tomu nejvíce blíží? Jak minimalizovat tato rizika? (Mělo by samozřejmě jít o přesnější vymezení, ne všeobecné úvahy toho typu, že některé ERP systémy se nasazují spíše pro výrobní firmy a jiné pro ve finančních službách.)


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Experiment kousek od našich hranic

Pavel Houser , 12. May 2019 13:40
Pavel Houser

Bělorusko je u nás zemí nepříliš známou, i když čistě geograficky není o nic dál než Pobaltí. Experi...

Více

Kalendář

19. 05.

23. 05.
IEEE SP 2019
20. 05.

22. 05.
VeeamON 2019
20. 05.

26. 05.
Týden inovací 2019RSS 

Zprávičky

Ministryně financí pošle resortům návrh na 7% digitální daň

ČTK , 18. May 2019 08:00

Kromě ČR vlastní digitální daň zavádí Francie, Rakousko, Španělsko nebo Itálie....

Více 0 komentářů

Policie obvinila muže v případu podvodného slevového portálu

ČTK , 17. May 2019 12:42

Klienti si přes portál www.slevyzhor.cz kupovali pobyty v různých hotelech, nemohli je ale čerpat....

Více 0 komentářů

Rychle rostou prodeje monitorů nad 25 palců

Pavel Houser , 17. May 2019 08:00

Trh s technickým spotřebním zbožím rostl v ČR v 1. čtvrtletí 2019 meziročně o více než 6 %. ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Macron: Cílem Francie není blokovat Huawei

ČTK , 16. May 2019 15:53

Nizozemský deník De Volkskrant mezitím napsal, že síť jedné velké nizozemské telekomunikační společn...

Více 0 komentářů

Ministerstvo obchodu USA zařadilo Huawei na černou listinu

ČTK , 16. May 2019 12:24

Trump při vyhlášení stavu nouze využil zákona, který mu dává právo regulovat obchod v případě ohrože...

Více 0 komentářů

Čtvrtletní tržby Alibaby stouply o polovinu, překonaly očekávání

ČTK , 16. May 2019 10:00

Firma těží i z růstu v oblasti cloudových služeb....

Více 0 komentářů

Google v ČR spustil placené YouTube Music a YouTube Premium

Pavel Houser , 16. May 2019 09:00

Placené verze jsou bez reklam, umožňují přehrávání na pozadí a stahování do off-line režimu....

Více 0 komentářů