Obchodníci na burze potřebují zvýšit rychlost světla

Pavel Houser , 11. říjen 2011 10:33 28 komentářů
Obchodníci na burze potřebují zvýšit rychlost světla

Jaké požadavky staví současné burzovní obchodování na přenosové protokoly, optické kabely a další technologie IT? Výsledky jsou dost překvapivé.

I dnes se na finančních trzích stále obchoduje konzervativním způsobem, na základě fundamentální analýzy, která se snaží odhadnout "objektivní" cenu akcie či jiného finančního instrumentu na základě ekonomických výsledků firmy, vyplácených dividend apod. Stále větší podíl má ale obchodování založené na základě technické analýzy.

Při té se může vycházet třeba z dat o dosavadním chování trhů (typu "na konci dne ceny poklesnou") nebo pracovat s nějakou teorií o fungování psychologie (protože konec konců neobchodujeme proti něčemu objektivnímu, ale proti názoru jiného člověka nebo algoritmu) - typu, že pokud cena zlata překoná 2 000 dolarů, padne psychologická hranice a cena poroste dále.

Samozřejmě, že příslušné dnes používané algoritmy určující, kdy prodávat a kdy nakupovat, jsou neskonale složitější, však se podobné modely propracovávají už velmi dlouho a zabývá se jimi spousta velmi inteligentních lidí.

Každopádně transakce na základě jednou nasazeného modelu lze provádět už zcela automaticky. Aby to mělo cenu (jsou zde transakční poplatky, náklady na celý systém apod.), obchoduje se obvykle ve velkých objemech. Největší podíl obchodů realizují dnes zřejmě algoritmy hrající proti jiným algoritmům.

Extrémní verzí tohoto tzv. kvantitativního obchodování je obchodování arbitrážní. Arbitráž zde nemá nic společného s žalobami na stát, s nimiž zde máme rozsáhlé zkušenosti; znamená prostě obchodování mezi jednotlivými trhy (burzami apod.), jakmile se na nich objeví rozdílné ceny. K čemuž dochází s tím, jak se nabídka a poptávka neustále potkávají a "odrážejí" od sebe. Samozřejmě, že rozdílné ceny mezi jednotlivými trhy trvají jen velmi krátce, pak se srovnají. Vydělá na tom ten, kdo ve zlomku okamžiku dokáže na jednom trhu velký objem prodat a na jiném současně velký objem koupit. Ten, kdo dokáže transakci zadat nejrychleji.

  (Foto: Karel Wolf)
(Foto: Karel Wolf)

Pořadí zpracování požadavků jako klíč

New York Stock Exchange (NYSE) i další burzy pochopitelně zpracovávají požadavky v pořadí, v jakém do systému dorazí. Pokyny ze systémů obchodníků se mohou šířit maximálně rychlostí světla, takže velkou výhodu mají ti, kdo dokáží své počítače umístit co nejblíže systému burzy. Přenos je samozřejmě ale ovlivňován řadou dalších faktorů. A nakonec, pokud někdo obchoduje na rozdíl mezi dvěma burzami, kde má pak vlastně systém optimálně mít?

Důraz na co největší rychlost vede dokonce k požadavku na nové kabely; poněkud paradoxně, protože co se samotné přenosové kapacity týče, je dnes spíše předimenzovaná. Společnost Hibernia Atlantic ale hodlá třeba položit transatlantický kabel, který přenos dat mezi Londýnem a New Yorkem zkrátí ze současným 65 milisekund na 6 ms. Zákazníci si za takovou službu podle všeho budou ochotni připlatit.

Kde leží úzké hrdlo burzovního obchodování

"Úzké hrdlo" dnes pro úspěch v tomto typu obchodování zřejmě opravdu představuje rychlost přenosu. Samotná výpočetní kapacita počítačů, na nichž běží příslušný model, je druhořadá, respektive dostačuje. Z toho pak vyplývá několik návrhů, z hlediska dosavadním přístupů k síťovým technologiím téměř absurdním: - konec komprese. I když komprese/dekomprese dat zpozdí proces třeba o 2-3 ms, je to problém. Mnohem výhodnější je dokázat zaslat přenosovým kanálem méně informací, ale rychleji. - i přes riziko přestat používat opravné kódy, které přenos opět zpomalují. Nějak se obejít bez nutnosti znovu zasílat ztracené pakety.

Udělat vše proto, aby se změnilo pořadí, v němž obchodní systém bude jednotlivé požadavky zpracovávat. Nakonec, když se požadavek nepodaří doručit včas, nemá už nejspíš smysl a ať se zahodí jako nesmyslný. - a nakonec, rychlost světla v optickém vláknu je menší než 300 000 kms/s. Nemohlo by tedy světlo namísto toho procházet dutým vnitřkem vlákna, vakuem?

Skeptici

Kritici tvrdí, že za těchto okolností budou systémy náchylnější k chybám, podobně jako pravděpodobnost nehody souvisí s rychlostí automobilu. Při současném stupni propojení trhů se navíc jakákoliv chyba může kaskádovitě rozšířit s těžko předvídatelnými důsledky; nakonec poprvé se podobné efekty projevily už v 80. letech, když hromadné výprodeje byly výsledkem kladné zpětné vazby (programy pro správu portfolia prodávaly, když jiné programy prodávaly - ne že by se lidé chovali nutně odlišně).

Poznámka: Jak vidno, pokud by se potvrdila existence neutrin rychlejších než světlo, mělo by to ihned potenciálně velmi praktické využití (míněno přirozeně jako vtip).


Komentáře

alien #1
alien 11. říjen 2011 19:53

Hm tak svetlo urazi 300000 km za sekundu, coz je 300 km za 1 ms a 1800 km za 6ms. Takze to bude asi opravdu superkabel z toho Londyna do Ameriky...

lertimir #2
lertimir 11. říjen 2011 20:40

Ve skle je rychlost světla cca 200 000 km/s. Tedy na 10 000 km čas 50 ms a ve vakuu/vzduchu by to bylo 33 ms. Ale jen to ilustruje situaci, že i když se obchodující na burze označuje jako investor, je to de fakto spekulant, protože zájem není investicí peněz něco zlepšit a na tom zlepšení vydělat, ale hra s velmi krátkým časovým horizontem na nerovnováhách.

$$$ #16
$$$ 14. říjen 2011 08:26

A vy znáte nějakého "investora" který investuje proto aby něco zlepšil ? Krom vlastní situace ? Pojem investor a spekulant prakticky je totéž.

Zen #20
Zen 14. říjen 2011 10:12

Ucelem kazde investice je samozrejme zisk. Jen cesty se "ponekud" lisi - nekdo treba investuje do samopalu, aby mohl vybirat penize z banky, nekdo investuje do vybudovani sluzby, kterou kdekdo rad zaplati ...

Dobyvatel #3
Dobyvatel 12. říjen 2011 09:54

Za každou transakci by měl obchodník zaplatit daň, aby si rozmyslel obchodovat 100x za sekundu. Ty transakce je třeba brzdit a ne zrychlovat - není to nic pozitivního.

leloki #4
leloki 12. říjen 2011 11:05

Poplatky za obchodovani? Uz existuji pane. Myslite si, ze vas broker necha fungovat pres svou infrastrukturu jen tak? Dejte si facku, neco nastudujte, nezavidte ostatnim, snazte se ucit, abyste ze sebe nemusel delat idiota.

radek #7
radek 13. říjen 2011 08:59

Idiot jste vy, on mel na mysli dane za kratkodoby instrument klidne az 50 % ze zisku a ne poplatky brokerovi.

leloki #9
leloki 13. říjen 2011 15:46

To, co jsem napsal, zezamenuje poplatky za dane. Jen jsem napsal, ze je to jiz nejak zpoplatneno - penize pro brokera => scalpovani neni zadarmo. Byla to odpoved ve smyslu prispevku. Nevnucujte mi slova, ktera jsem nenapsal. Dejte si facku a prectete si to jeste jednou a nedelejte tu ze sebe blbecka :-P

Standa #10
Standa 13. říjen 2011 17:44

Nick Dobyvatel zde zřejmě lobbuje za zavedení Tobinovy daně. Nebojte se, už se asi brzy dočká. Naivně si myslí, že to postihne velké bankéře, ale možná ho překvapí, až mu tuto novou daň přeúčtují v bance v plné výši ke všem transakcím a ještě sníží úroky z vkladů.

Karel #13
Karel 13. říjen 2011 21:09

Na to je potreba jit jinak, 90% dan ze zisku + 90% dan z prijmu nad 1 000 000 pro bankovni sektor.

Karel #14
Karel 13. říjen 2011 21:11

Pripadne udelat 1 statni banku, stejne se ted prachy vytvari, jak je potreba, je v tom akorat velkej bordel, spousta pijavic. Tak bude 1 reditel, nastaveny pravidla a hotovo.

marosh #19
marosh 14. říjen 2011 10:11

Neuveritelne mudry napad. Staci sa pozriet ako tieto "statne" banky fungovali na Slovensku za Meciara - rozdavali uvery pijaviciam a nakoniec to zatiahol stat z mojich dani.

Dik, neprosim.

Stanley #25
Stanley 24. říjen 2011 14:45

Ovšem teď to funguje úplně jinak, protože soukromé banky skupují rizikové dluhopisy a nakonec to zatáhne kdo? No stát z našich daní.

Nevidím v tom velký rozdíl.

kh #26
kh 26. říjen 2011 07:00

leloki

ty ses nejakej divnej s tema, fackama...

$$$ #17
$$$ 14. říjen 2011 08:30

Člověče co to blábolíte ? To si myslíte že z obchodování na burze se daň neplatí ? V jakém timeframe obchodujete je fuk může to být měsíc může to být 10ms. Daň platíte tak jako tak.

Ash #21
Ash 17. říjen 2011 11:12

Nejde o timeframe ale o objem, od určitého objemu neplatíte de facto nic, což je asi to, co chtěl předřečník změnit. Musíte uvažovat ve větším měřítku.

Joelp #5
Joelp 12. říjen 2011 15:21
SB #6
SB 13. říjen 2011 08:52

Tak jestli to funguje tak, jak je popsáno v článku, neboli transakci provádí ten, kdo první nahoní paket na burzu, a to ještě za cenu nespolehlivosti přenesených dat, tak je to soutěž technického vybavení, ne kvality nabídky. To soudruzi moc koncepčně nezvládli.

Standa #11
Standa 13. říjen 2011 18:00

Tak to je. High frekvency tradeři a flash tradeři tvrdí, že jsou to oni, kdo na burze poskytují likviditu, ale já to tak nevidím. Pro běžného investora je prodej akcií během jedné sekundy celkem nezajímavý, a ta tisícina centu, kterou na transakci kvůli HFT prodělá, je pod jeho rozlišovací úrovní. Ale pro firmu, která burzou prohání řádově vyšší částku, než je HDP celé planety, je však i tisícina centu znamená zajímavý zisk. (Pro zajímavost, česká firma RSJ vykázala vloni obrat 2879000000000000 Kč, tedy 785násobek HDP celé ČR.)

Ash #22
Ash 17. říjen 2011 11:14

Oni samozřejmě likviditu neposkytují, jen na té likviditě parazitují, z každé transakce něco ukousnou, ale ty transakce by byly i bez nich.

ByCzech #8
ByCzech 13. říjen 2011 13:23

A co až tuhle technologii budou používat všichni? Zase to bude tam kde je to teď, protože "předbíhat" budou všichni, takže se to zase bude vyřizovat v pořadí, jakém to příjde.

Jestli tohle není podnikatelský záměr výrobců kabelů, tak nevím :-D

Standa #12
Standa 13. říjen 2011 18:05

Co by se dělo? Pojede se dál! V minulém století bojovali živí makléři o sekundy. Před deseti lety bojovali o rychlost software a o milisekundy. Dnes mají servery v burzovních palácích, bojují o rychlost šíření signálu a bojují o mikrosekundy. Pokud se současný burzovní svět zachová i v budoucnosti, dojde na světlo šířené vakuovými trubicemi, začne boj o nanosekundy a metry vzdálenosti, a ceny racků nejblíže k burzovnímu systému porostou do astronomické výše.

Karel #15
Karel 13. říjen 2011 21:12

A muze mi nekdo rict k cemu toto vsecko jako je? Komu se timto prospiva? Nebo to cely slouzi jen ke skubani lidi?

$$$ #18
$$$ 14. říjen 2011 08:41

Pro likviditu -> stabilitu trhů, volatilitu v rozumné míře... od toho se dál odvíjí milióny dalších souvislostí. To o škubání lidí sem nepochopil.

prase #23
prase 20. říjen 2011 22:51

Nevim, proc neni drzeni akcii zdola omezeno zakonem na treba 6 mesicu. Tyhle rychloobchody jsou dobre jen k vyrobe bublin. Kdyz pomyslim, jake kraviny ruzni "analytici" vykladaji o vecech, kterym rozumim, nemam zadnou uctu k burzovnim tvorum. Totalni paraziti. Koupils akcie? Zajimej se o svou spolecnost.

leloki #24
leloki 24. říjen 2011 13:42

Co forex, komodity a dalsi instrumenty? Jedina sance je nechat trh volne rust. Jakekoli omezeni a deformace jsou kontraproduktivni.

fhtagn #27
fhtagn 29. říjen 2011 02:11

OK, ale tohle je uz trochu moc. Ja bych vzal vsechny pozadavky na transakce za jednu vterinu, zcela nahodne je zamichal a teprve pak je zpracoval. Nikdo by pak nedelal takove silene 'zavody ve zbrojeni'... samozrejme je to z me strany takove strileni napadu od boku, ale princip je myslim jasny.

Millau #28
Millau 10. listopad 2011 17:04

ING konto - bonusový úrok 3,5% p.a. na měsíc prosinec

Spořící účet ING konto:
založení, vedení, zrušení, internetbanking, převody zdarma
peníze můžete kdykoliv bez poplatku vybrat
žádný minimální zůstatek
pro jakoukoliv částku
stejný úrok pro celý vklad
nemusíte chodit do banky
snadné a rychlé založení přes internet
kód platí pro neomezené množství osob
pojištění vkladu 100% do 2,5 mil Kč
3,5% p.a. v prosinci, poté 1,75% ročně
úročení denně

Co musíte udělat?
1. Sjednat si první ING Konto nejpozději do 15. 11. 2011 jedním z těchto způsobů:
-prostřednictvím webu www.ingkonto.cz
-ve Finančním centru ING (Plzeňská 1, Praha 5 - Anděl)
-po telefonu na bezplatné infolince 800 159 159 nebo
-v Kioscích ING v Brně, Liberci, Ostravě a Praze více na www.ingbank.cz
2. Při zakládání ING Konta uvést do smlouvy kód 4271089.
3. Do 30. 11. 2011 převést na své ING Konto první vklad v jakékoli výši.

Doporučte i svým známým

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Hackeři ukradli zdravotní záznamy 1,5 milionu Singapurců

ČTK , 20. červenec 2018 14:37

Cílem útoku bylo prý získat podrobné údaje o singapurském premiérovi a také o lécích, které užíval....

Více 0 komentářů

Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

ČTK , 20. červenec 2018 11:36

Švédský podnik se v poslední době potýkal se slábnoucí poptávkou telekomunikačních operátorů....

Více 0 komentářů

Čip v občanském průkazu si zatím aktivovala třetina lidí

ČTK , 20. červenec 2018 08:00

Prostřednictvím Portálu občana lidé mají přístup např. k údajům o důchodu nebo si mohou pořídit výpi...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Red Hat Ansible Engine přináší další automatizaci cloudu

Pavel Houser , 19. červenec 2018 13:52

Nejnovější verze platformy Red Hat Ansible Engine 2.6 rozšiřuje automatizaci cloudů AWS, Google Clou...

Více 0 komentářů

Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

ČTK , 19. červenec 2018 10:00

Displej půjde složit na polovinu jako peněženku. Ve složeném stavu je na přední straně přístroje men...

Více 0 komentářů

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 mld. eur (aktualizace)

ČTK , 18. červenec 2018 13:26

Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače, uvádí EK....

Více 0 komentářů