• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Open source základem inovací

Redakce
23. 11. 2020
| Články
Lee Miles, VP CEMEA ve společnosti Red Hat

Lee Miles, VP CEMEA ve společnosti Red Hat

Bezprecedentní změny, kterými dnes prochází způsob, jakým žijeme a pracujeme, mají dopad na komunity, podniky i celá průmyslová odvětví. Bez inovací nemůžete uspět a open source je jejich nezbytným základem, říká Lee Miles, VP CEMEA ve společnosti Red Hat.

U příležitosti konání Red Hat Fóra 2020, které se po čtyřech letech vrátilo i do České republiky, byť v digitální podobě, jsme s Leem Milesem měli možnost bavit se o digitální budoucnosti, která se rychle stává realitou a roli open source softwaru i dalších technologií v digitální transformaci, .

Jakou technologickou změnou dnes podniky procházejí?

Výrazně se zrychluje tempo digitální transformace, a organizace proto musí přehodnotit své procesy a technologie, aby si udržely konkurenceschopnost, zůstaly relevantní vůči potřebám svých zákazníků a celkově mohly uspět v digitální budoucnosti. V rámci celého regionu nyní mnoho renomovaných organizací zkoumá, jak mohou nově vznikající technologie prostřednictvím open source komunit přispět k dalšímu pokroku v inovacích. Můžeme přitom stavět na snadno dostupné infrastruktuře, využívané na bázi modelu pay-as-you-go, stejně jako vysoce agilních a inovativních aplikacích.

S jakými požadavky za vámi společnosti přicházejí?

Narušení tradičních byznysových modelů znamená rostoucí nároky na rychlost a rozsah inovací a změn. Zákazníci našich klientů vyžadují stále větší množství plně digitalizovaných služeb, což tradičním společnostem značně zvyšuje konkurenci. A tak i když je letošní rok pro mnohá odvětví rokem úsporných opatření, která se nevyhnutelně týkají i investic do IT, nemohou podniky opomíjet rychlý vývoj v oblastech jako jsou umělá inteligence, kontejnerizace aplikací nebo automatizace, jejichž motorem jsou často otevřené technologie. A naši zákazníci chtějí, abychom s pomocí právě takových technologií podpořili jejich konkurenceschopnost a úspěšnost na trhu.

Jak velkou roli hrají v inovacích open source technologie?

Naprosto zásadní, protože pružně reagují na exponenciální růst potřeby rychlých a nevyhnutelných změn na straně podniků. Open source technologie jsou nedílnou součástí technologického světa – ve svých strategiích s nimi počítá 89 % šéfů IT napříč odvětvími. Během uplynulého roku využilo open source technologie 68 % společností a 59 % během následujících 12 měsíců svoje využití otevřených technologií zvýší. Vlastní strategie pro open source technologií mají dnes celé státy a rozsáhlé organizace, protože míra jejich inovace je tak rozsáhlá, že jí žádný dodavatel proprietárních řešení nemůže konkurovat.

Jaké jsou širší přínosy open source technologií?

Open source nejen že pohání inovace, ale má přesah i do dalších oblastí. Zvyšuje kvalifikací lidí a podporuje vznik regionálních skupin talentovaných tvůrců softwaru. Ze zkušeností z open source komunit a jejich agresivnějším a proaktivnějším přístupem k inovacím čerpají také transformační technologie jako jsou IoT, 5G, AI nebo blockchain. Kromě toho mohou organizace těžit z nově nalezených schopností prostřednictvím interakce s rozsáhlým ekosystémem partnerů. Open source přístup může podporovat inovace v každé organizační části otevřené komunity a následně usnadňovat spolupráci, výměnu dovedností, akceleraci inovací, větší ziskovost a realizaci cílů a aspirací.

Vývoj softwaru nepochybně vyžaduje spolupráci – co si v této oblasti můžeme z open source přístupu vzít?

Dopad open source přístupu je dalekosáhlý a zasahuje i další oblasti, jako je právě spolupráce. Protože open source vývoj zdroj sdružuje komunity a usnadňuje proaktivní spolupráci, která dále podporuje inovace a rozšiřuje prostor pro nové nápady. Organizace pracující otevřeným způsobem zapojují všechna interní oddělení a externí komunity a umožňují společnostem získat přístup ke zdrojům, zaměstnávat talentované lidi i reagovat rychleji a na všech úrovních inspirovat, povzbuzovat a pomáhat zaměstnancům. Místo rozhodovacího procesu shora dolů mají lidé svobodu pracovat na projektech a sami rozhodovat. Hierarchie není tak důležitá, týmy nejsou jasně ohraničené a každý má právo přispět.

Filozofie a metodiky open source mohou i ostatním pomoci fungovat otevřeněji a flexibilněji. Když se spojí otevřená technologie s otevřenou organizací, přinese to modely rychlejšího nasazování inovací, nové zdroje příjmů a ekosystémy inovací, stejně jako možnost rychlejšího uvádění produktů na trh a celkovou transformaci firemní kultury. Zásadní změnou je, že inovace už nemusí vycházet ze čtyř stěn společnosti nebo výrobce, ale mohou pocházet z jakéhokoli místa na světě.

Můžete uvést příklady takové spolupráce?

Existuje mnoho následováníhodných příkladů projektů open source, kterými se lidé a komunity mohou inspirovat. Například Red Hat intenzivně investuje do komunit open source a nabízí čas a dovednosti v rámci mnoha projektů, aby urychlil tempo inovací a podpořil agendy svých zákazníků. Dalším příkladem je banka Emirates NBD, která nedávno vybudovala distribuovanou privátní cloudovou platformu jako součást své strategie digitální transformace. Její platforma už teď poskytuje společný základ a přístup ke cloudově nativním službám pro interní týmy a zlepšuje integraci, spolupráci i rychlost vývoje.

Z lokálních projektů bych zmínil Fortuna Entertainment Group, kde přijali jako základ pro své servisní prostředí kontejnerovou platformu Red Hat OpenShift Container Platform, díky čemuž mohou nejenom vytvářet dynamičtější a relevantnější služby na vysoce konkurenčním sázkovém trhu, ale s přijetím podnikové open source technologie umožňují zachovat zapojení vývojářů v průběhu celého životního cyklu aplikací.

Dobrým příkladem je i O2 Slovakia, kde vybudovali škálovatelné a podporované cloudové výpočetní prostředí založené na Red Hat OpenStack Platform a Red Hat Ceph Storage, což jim umožňuje sdílet odborné znalosti o strategických technologiích napříč všemi interní týmy a přinášet tak inovace na trh rychleji a pro více uživatelů.

Jakkoli se podnikatelské prostředí vyvíjí stále komplexněji, existují příležitosti, čekající na odhalení svého obrovského transformačního potenciálu prostřednictvím open source přístupu. Nastupující trendy určitě v blízké budoucnosti transformují průmyslová odvětví a transparentní open source kultura bude základem úspěchu.

Představíte nám některé inovace v projektech open-source u Red Hatu?

Významným trendem současnosti je kontejnerizace aplikací, a proto neustále vyvíjíme naši platformu OpenShift, založenou na systému Kubernetes. OpenShift pomáhá urychlovat vývoj, zvyšuje stabilitu, snižuje náklady na provoz a stále přináší nové technologie připravené pro stabilní a dlouhodobý provoz – a také proto se stal platformou, na kterou spoléhá nejedna firma, která jej provozuje jak v on-premise prostředí, tak i ve veřejném cloudu. Jednou z hlavních novinek platformy Red Hat OpenShift Container Platform je podpora serverless technologií. Ale OpenShift Serverless není jen záležitostí funkcí. Přináší také plnou podporu kontejnerů. Zároveň pomáhá řešit běžné problémy kontejnerizace a přináší další úroveň abstrakce, která umožňuje snadněji a rychleji vyvíjet a integrovat nové aplikace.

Rychle se vyvíjí také automatizační platforma Ansible, která je díky své jednoduchosti a podpoře vhodná pro instalaci, konfiguraci či reporting všech zařízení v organizacích. I díky požadavkům na zvýšenou rychlost, škálovatelnost a komplexitu prostředí se dnes automatizace stává jednou priorit. Organizace nehledají pouze způsob, jak jednoduše automatizovat, ale také potřebují automatizované činnosti sdílet a využívat napříč projekty a týmy se správnou úrovní řízení a kontroly.

Rubriky: ByznysPodnikový softwareTechnologie

Související příspěvky

Zprávičky

CETIN loni zvýšil zisk o 12 % na 2,88 miliardy Kč

24. 3. 2023
750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří
Zprávičky

Vedení Toshiby přijalo návrh na převzetí konsorciem v čele s firmou JIP

23. 3. 2023
Články

Nezůstávejte doma a jděte do práce! AI číhá!

23. 3. 2023
Masivní výpadek na polské železnici způsobila softwarová chyba (aktualizováno)
Zprávičky

Konsorcium tří českých firem vybuduje komunikační síť na slovenské železnici

23. 3. 2023

Zprávičky

Ve věku 94 let zemřel spoluzakladatel Intelu Gordon Moore

Ve věku 94 let zemřel spoluzakladatel Intelu Gordon Moore

ČTK
25. 3. 2023

Ve věku 94 let zemřel v pátek Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a průkopník

Web pražské integrované dopravy napadli neznámí útočníci útokem DDoS

ČTK
24. 3. 2023

Internetové stránky pražské integrované dopravy (PID) dnes ráno napadli neznámí útočníci. Web zablokovali útokem

CETIN loni zvýšil zisk o 12 % na 2,88 miliardy Kč

ČTK
24. 3. 2023

Největší tuzemský provozovatel telekomunikační infrastruktury CETIN loni zvýšil čistý zisk o téměř 12 procent

Kryptoměny a jejich ekonomika

V USA obvinili exšéfa kryptoměnové společnosti Terrraform Labs z podvodů

ČTK
24. 3. 2023

Američtí vyšetřovatelé obvinili někdejšího šéfa kryptoměnové společnosti Terrraform Labs To Kwona z několika podvodů.

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

Zákon o dezinformacích posuzují experti, Rakušan ještě zváží jeho předložení

Pavel Houser
24. 3. 2023

Ministerstvo vnitra připravilo návrh zákona pro boj s dezinformacemi, nyní ho posuzují odborníci, resort

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Vedení Toshiby přijalo návrh na převzetí konsorciem v čele s firmou JIP

ČTK
23. 3. 2023

Vedení japonského průmyslového konglomerátu Toshiba přijalo návrh na převzetí podniku od konsorcia firem v

Masivní výpadek na polské železnici způsobila softwarová chyba (aktualizováno)

Konsorcium tří českých firem vybuduje komunikační síť na slovenské železnici

ČTK
23. 3. 2023

Konsorcium tří českých firem pod vedením pražské společnosti Kontron Transportation získalo na Slovensku zakázku

Pětice motorů technologických inovací v příští dekádě

Google zpřístupnil veřejnosti chatbota Bard, chce konkurovat Microsoftu

ČTK
22. 3. 2023

Americká internetová společnost Google v úterý zpřístupnila veřejnosti konverzačního robota Bard. Konkurovat bude službě

Tiskové zprávy

Nejnovější řada notebooků Lenovo Legion Slim

MiR uvádí nový cloudový software pro optimalizaci řízení robotických flotil

Změní generativní umělá inteligence pravidla hry?

SAP představuje nový balíček řešení pro střední firmy

ČSÚ: Více než polovina velkých průmyslových podniků využívá 3D tisk

CyberSecurity Podcast: Vše o nové evropské směrnici NIS 2

Zpráva dne

Březnový prodej – doživotní licence na Windows 10 za Goodoffer24 € 12 a Office za € 23!

Březnový prodej – doživotní licence na Windows 10 za Goodoffer24 € 12 a Office za € 23!

Redakce
3. 3. 2023

Ať už hledáte levnější cestu jak postavit nový počítač, nebo jen chcete upgradovat stárnoucí...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Programování s pomocí umělé inteligence a open source licence

Pavel Houser
15. 3. 2023

S tím, jak se rozšiřuje využití umělé inteligence přímo při tvorbě softwaru, se intenzivněji začínají diskutovat...

Nadcházející akce

  1. Hannover Messe 2023

    17. dubna - 21. dubna

Zobrazit všechny Akce

Slovník

LOHAS

Dohled SNMP

Crowdsourcing

Nejpopulárnější články

OKI na veletrhu EmbaxPrint zaujala potiskem etiket

OKI na veletrhu EmbaxPrint zaujala potiskem etiket

Tomáš Jirásko
1. 3. 2023

Kvalitních IT specialistů je nedostatek a práce na dálku jim může přinést až o 25 % víc peněz

Redakce
3. 3. 2023

Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita

ChatGPT uspěl v testu teorie mysli

Pavel Houser
21. 2. 2023

Celosvětové výdaje na IT v letošním roce podle Gartneru vzrostou o 2,4 %

Redakce
23. 2. 2023

Mýty kolem digitalizace firmy (1): Digitalizace je jen IT projekt a adopce je ztráta času

Mýty kolem digitalizace firmy (1): Digitalizace je jen IT projekt a adopce je ztráta času

itbiz
2. 3. 2023

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security techn Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT česk

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Hledání mimozemského života v prachu na Zemi
  • Týden na ITBiz: Google zpřístupnil chatbota Bard, chce konkurovat Microsoftu
  • 25 let od první hluboké mozkové stimulace

RSS AbcLinuxu RSS

  • Firma Docker plánovala zrušit hosting pro open-source projekty, rozhodnutí přehodnotila
  • Zemřel Gordon Moore, mj. spoluzakladatel společnosti Intel a autor Moorova zákona
  • Mercurial 6.4

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.