• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Postavení ITC Industries v Izraeli a jeho porovnání se světem

Vojtěch Mádr
4. 11. 2013
| Články

Dnes již není překvapující konstatování, že stát Izrael patří k předním zemím světa ve všech sférách IT průmyslu. Nebylo tomu tak ale vždy, jak k tomu vlastně došlo? Byl k tomu vlastně doslova přinucen ze dvou základních „tlaků“ z důvodů obrany a z nedostatku surovin a to včetně paliv. Více již ovšem v následujícím článku.

Malé srovnání

Hrubý domácí produkt (HDP) Izraele dosáhl v roce 2012 úrovně 242 mld. USD, což bylo 40. místo ze všech států světa. Na jednoho obyvatele činila hodnota 33 878 USD a tímto se Izrael umístil dokonce na 25. místě. Pro zajímavost Česká republika, která má o 2,4 mil. obyvatel více, je z hlediska celkového HDP za Izraelem (cca o 250 mld. USD méně).

Pár dalších čísel

O vyspělosti izraelské ekonomiky hovoří zejména její struktura a postavení vědy a techniky na tvorbě HDP. Přední místa nebo dokonce první místa mezi zeměmi světa má Izrael v těchto ukazatelích:

  1. Z celkových 3,227 mil. ekonomicky aktivních je plných 260 tisíc, tj. 8 %, zaměstnáno v hight-tech oborech.

  2. bezkonkurenčně první místo mezi státy světa zaujímá Izrael v procentuálních výdajích na vědu a techniku; celkové výdaje činily v roce 2012 cca 10 mld. USD, což činilo 4,2 % z celkových výdajů.

  3. První místo Izrael zaujímá v poměrné zaměstnanosti vědců, techniků a inženýrů na 10 000 obyvatel tento ukazatel činí 140 a je daleko vyšší např. než v USA, kde dosahuje úrovně 85.

Historie

ITC Industries v Izraeli má mimořádné postavení. Území, kde je ITC koncentrován, se nazývá po vzoru v USA – Californie „Silicon Wadi“. Rozkládá se na území cca 6.000 km2 (cca 1/3 státu) a zahrnuje nejvíce obydlená města, resp. aglomerace s centrem v Tel-Avivu. Historie „Silicon Wadi“ (Wadi je v arabštině vyschlé říční údolí) sahá až k počátkům státu Izrael (14.5.1948) a následné první arabsko-izraelské válce.

Válka sice skončila vítězně, ale pro další rozvoj země byla nutná silná obrana opírající se o silný a výkonný průmysl. Mladá pracovní síla přicházející prakticky z celého světa přinášela nové myšlenky a nově vznikající university pak stimulovaly vývoj. Nejprve vznikal zbrojní průmysl (firmy Israel Aerospace a Elbit) a na něj pak postupně navazovaly civilní aplikace. Velký rozmach nastal v osmdesátých letech a po roce 1993 (Podepsání mírove dohody s Palestinci v Oslu), kdy došlo k celkovému zvýšení renomé Izraele. Impulzem byl taktéž nástup Internetu a prohloubený zájem o Izrael ze strany amerických ITC gigantů.

Největší izraelské ITC firmy s obratem nad 150 mil. USD (zahrnuty i joint-ventures s USA firmami)

Rank

Název firmy

Obrat (revenue) v mld. 2012

1.

Amdocs (IT pro telekom.)

3,5

2.

Elbit (ITC pro aerospace )

2,8

3.

Bezeg (telekom.)

2,7

4.

Comverse
(telekom.)

1,6

5.

Check Point
(IT security)

1,3

6.

NICE Systems
(IT sound)

0,9

7.

Orbotech (IT
industry)

0,55

8.

Melanox
Technologies (comp.network)

0,5

9.

Ceragon
(telekom.)

0,45

10.

Gilat
Satellite Network (telekom.

0,25

11.

Alvarion
(telekom.)

0,21

12.

Radware (IT
security)

0,19

13.

RAD Data
Communications (teleko.)

0,16

14.

Audio Codes
(IT sound)

0,16

Po vzoru zvl. „Silicon Valley“ vznikaly tzv. „start-up“ firmy podporované jak z vládních fondů, tak ze zdrojů „venture capital“. Následný exponenciální růst vedl k tomu, že v roce 2012 – 2013 působilo v „Silicon Wadi“ cca 4.000 start-up firem, z toho cca 3.000 z oborů ITC Industries.

Největší akvizice (nákupy) izraelských ITC firem firmami USA nad 0,2 mld.USD

Rank

Název
nakupující firmy (USA)

Název
kupované firmy (Izrael)

Velikost akvizice v mld. USD

1.

H.P.

Mercury Interactive

4,5

2.

SanDisc

M-Systems

1,5

3.

Google

Waze

0,97

4.

Kodak

Creo

0,96

5.

IBM

Trusteer

0,8

6.

VeriFone

Lipman

0,79

7.

BMC

NewDimensions

0,67

8.

NCR

Retalix

0,65

9.

eBay

Shopping.com

0,62

10.

Cisco

Intucell

0,48

11.

H.P.

NUR Microprinters

0,46

12.

Apple

Anobit

0,39

13.

H.P.

Scitex Vision

0,23

14.

Cisco

C-Cube

0,2

V současné době je „Silicon Wadi“ světově uznávaným druhým ITC „Silicons“ po „Silicon Valley“. Ještě je zapotřebí doplnit, že zde působí přímo 70 tisíc vysoce kvalifikovaných odborníků (cca 1/3 počtu v Sillicon Valley), kteří se opírají o výzkumně vzdělávací university Weizman Institute of Science a Technion (Israel Institute of Technology). Statistiky hovoří o tom, že z výdajů na vědu a výzkum je cca 35 % určeno na ITC Industries.

Stoupající význam ITC Industries se projevuje i z hlediska ekonomického a to především ve vzrůstající hodnotě exportu, potažmo tvorbě HDP. Izraelské společnosti ITC se podílejí 20 % na celkovém exportu, nepřímo pak na dalších cca 20 %.
ITC v Izraeli v současné době procházejí následným vývojem:

  • Firmy zůstávají stále izraelskými, ale jejich vývoj je omezen velikostí státu Izrael. Neznamená to však, že by zaostávaly.
  • Dochází k akvizicím izraelských firem, zatím zejména ze strany technologických gigantů z USA, což se projevuje ve dvou rovinách. Izraelské ITC firmy se stávají globálními světovými hráči (i když jako filiálky USA ITC firem), ale zůstávají stále více či méně přítomny v Izraeli. Řada z globálních firem pak zakládá v Izraeli další filiálky a využívá zdejší vědeckou infrastrukturu.
  • Izraelské ITC firmy se stávají „hnacím motorem“ celé ekonomiky Izraele.

Přehled nadnárodních korporací, které působí v Izraeli a jejich počet zaměstnanců v Izraeli nad 500

Rank

Název korporace

Počet zaměstnanců v Izraeli

1.

Intel

7.200

2.

H.P.

6.000

3.

IBM

2.000

4.

Marvell Technology

1.600

5.

Motorola

1.500

6.

Cisco Systems

1.500

7.

Micron Technology

1.300

8.

Applied Material

1.200

9.

EMC Corporation

1.000

10.

Siemens (SRN)

900

11.

SAP 
AG

800

12.

Microsoft

750

13.

Philips Electronic

700

14.

SanDisk

650

15.

Broad.com

500

Malý rozlohou, velký potenciálem

Z dat je zřejmé, že se z Izraele stává technologická velmoc. Izrael jakoby kopíroval progres v „Silicom Valley“ a taktéž přirozeně s tímto centrem úzce spolupracuje a kapitálově a technologicky se propojuje. Dnes můžeme směle říci, že obě „Silicons“ již postupují prakticky společně a využívají výhody obou. Do tohoto procesu ale zasahují i jiná „Silicons“ z USA.

Z uvedeného je překvapivé, že prakticky malá země (rozloha 20 tis. km2, 8 mil. obyvatel) se stává v praktické rovině mocností. Je zajímavé, že Evropa potažmo EU za tímto trendem zaostávají, i když postupně nastává určitý obrat například u Velké Británie.

Ale podobně je tomu například také v Japonsku, Jižní Koreji a Číně, kde jsou výzkumné aktivity ITC řízeny převážně vládami s daným účelem, zajímavá situace je pak v Rusku. Je zde užší propojení ITC Industries s armádními aktivitami a výsledky výzkumů se v praxi aplikují jen v málo případech. ITC koncerny (Samsung, Sony) si dělají výzkumy samy a udržují si více méně své podnikatelské portfolio. V uvedených státech taktéž vzniká jen málo „starup“ firem, což je spojeno s mentalitou uvedených národů a s jejich společenskou organizovaností.

Dá se předpokládat, že uvedený trend v Izraeli bude nejen pokračovat, ale bude se prohlubovat. Z geopolitického postavení Izraele se dá předpokládat, že vedle spolupráce s USA poroste spolupráce s EU, potažmo i s ČR. Máme zde v Izraeli příklad, jak postupovat v rozvoji vpřed i jako relativně malá země.

Rubriky: ByznysTechnologie

Související příspěvky

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří
Zprávičky

Google investuje 2,4 miliardy dolarů do technologie AI od start-upu Windsurf

12. 7. 2025
Zprávičky

Muskova xAI chce další peníze od investorů při ohodnocení na 200 miliard dolarů

12. 7. 2025
Kryptoměny a jejich ekonomika
Zprávičky

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 000 dolarů

11. 7. 2025
Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů
Zprávičky

Muskova společnost xAI představila novou verzi chatbota Grok 4

11. 7. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Google investuje 2,4 miliardy dolarů do technologie AI od start-upu Windsurf

ČTK
12. 7. 2025

Společnost Google ze skupiny Alphabet zaplatí asi 2,4 miliardy USD (50,64 miliardy Kč) za

Muskova xAI chce další peníze od investorů při ohodnocení na 200 miliard dolarů

ČTK
12. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska plánuje vybrat peníze od investorů v novém kole

Kryptoměny a jejich ekonomika

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 000 dolarů

ČTK
11. 7. 2025

Cena bitcoinu dnes pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další

Hackeři ukradli data 5,7 milionu zákazníků australských aerolinek Qantas

ČTK
11. 7. 2025

Hackeři v rámci rozsáhlého kybernetického útoku z minulého týdne ukradli data 5,7 milionu zákazníků

Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů

Muskova společnost xAI představila novou verzi chatbota Grok 4

ČTK
11. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska představila nový model chatbota Grok 4. Ten má

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok, údaje občanů neunikly

ČTK
10. 7. 2025

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na jeden ze systémů úřadu, oznámil dnes na tiskové

Český T-Mobile vyčleňuje vysílače do samostatné firmy

Na Slovensku skončila největší elektronická aukce mobilních frekvencí

ČTK
10. 7. 2025

Na Slovensku včera skončila největší elektronická aukce mobilních frekvencí v historii země. Vynesla rekordní

Vláda zakázala používat ve státní správě produkty čínské společnosti DeepSeek

ČTK
9. 7. 2025

Vláda zakázala používat ve státní správě jakékoli produkty čínské společnosti DeepSeek. Rozhodla tak na

Tiskové zprávy

Společnost QNAP představuje myQNAPcloud One Beta

Acer slaví několikanásobné ocenění cenou Red Dot Product Design Awards 2025

Acer for Business EMEA překonává růst trhu

Nejnovější modely Acer Chromebook Plus nyní s 12měsíčním balíčkem Google AI Pro včetně služby NotebookLM zdarma

ANECT mění vedení společnosti a posiluje management

Optimize by Acer: nejnovější evoluce v oblasti podnikových záručních podmínek

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Slovník

On-trade

MAT

NC

Nejpopulárnější články

Žádný obsah není dostupný

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.