Přijetí modelu DevOps: hlavní problémy

ITBiz.cz , 17. June 2019 15:33 0 komentářů
Přijetí modelu DevOps: hlavní problémy

Samotné existence trendu DevOps si je už ve světě IT vědom prakticky každý; manažeři IT mají s tímto modelem již téměř vždy nějaké zkušenosti, experimentovalo se s ním ve většině firem, které dodávají nebo si pro vlastní potřebu upravují software. Studie společnosti Interop již v loňském roce vedla v závěru, že žádné zkušenosti s DevOps připustily pouze 3 % z respondentů (což byla skupina lidí s rozhodovacími pravomocemi v oblasti IT).

Cynthia Harvey na InformationWeek ale popsala i některé problémy, jimž firmy v souvislosti s DevOps čelí. C. Harvey vychází především ze studie Harvard Business Review, kterou objednal Google. Úspěšnost při přechodu na model DevOps je velmi různá – celkově dobrá čísla poněkud zakrývají fakt, že celá řada firem související změny nezvládne. V souhrnu DevOps přinesl podnikům vyšší rychlost uvádění produktů na trh (70 %), lepší produktivitu (67 %), zlepšení služeb zákazníkům/zvýšení jejich spokojenosti (67 %), lepší schopnost inovovat (66 %), zvýšení kvality produktů/služeb (64 %), vyšší spokojenost zaměstnanců (57 %) a snížení nákladů (54 %). Ale výše uvedená čísla jsou dost optimistická – např. 57% vyšší spokojenost zaměstnanců poněkud kontrastuje s příběhy vývojářů, kteří v DevOps nezadržitelně vyhoří nebo se rovnou zhroutí.

V souvislosti s DevOps se také často zdůrazňuje, že jde spíše o „filozofii“ nebo „kulturu“ než jen o způsob vývoje softwaru. Studie Harvard Business Review ovšem ukazuje na celkem věcnější potíže. To, že DevOps zrychluje uvádění produktů na trh/uvolňování nových verzí softwaru, je obecně pravda. Nicméně pouze 10 % uvedlo, že v této oblasti přechod do režimu DevOps plně splnil jejich cíle, rychlost vývoje považuje za postačující pouze 27 %. Jinými slovy: vyšší rychlost se dostavila, ale ne o tolik, kolik firmy čekaly/potřebovaly.

Z průzkumu jako další problém vyplývá, že DevOps přinesl úspěch těm, kdo ho zavedli nejdříve. Průkopníci jsou spokojení, následovníci již podstatně méně. Proč tomu tak je? Možná následníci přistupovali ke změně spíše z povinnosti; možné také je, že DevOps zavedli pouze v omezené míře. Studie naznačuje, že zrovna zde by mohlo platit pravidlo „všechno, nebo nic“, a když už DevOps zavádět, pak všude, kde je to možné. Stejně tak DevOps mělo pouze omezený přínos v organizacích, kde existují informační sila a týmy/činnosti velmi úzce specializované a oddělené od fungování zbytku firmy. Správně provedené nasazení DevOps ovšem může naopak pomoci informační sila odstranit. Pouze částečný přechod na DevOps také často znamená, že v podniku se využívají zastaralé technologie. Moderní technologie a postupy založené cloudu, softwarově definovaných sítích, kontejnerech a automatizaci pak opět nenaplní svůj potenciál, nutnost spolupráce se zastaralými systémy na vlastní infrastruktuře je brzdí.

Potíž má být i v tom, že v průběhu zavádění DevOps management často mění hlavní cíle. Často se jedinými kritérii stane produktivita a snížení nákladů, výsledkem je frustrace zaměstnanců a nezvýší se ani spokojenost zákazníků. Vedení mnohdy příliš tlačí na pilu, když po přechodu na DevOps vzroste produktivita, požaduje ještě další zvýšení. Obecně je velkou překážkou pro DevOps odpor ke změnám, v řadě případů ovšem odůvodněný a daný konkrétní zkušeností. Nemusí se zdaleka jednat jen o lenost a neochotu učit se nové věci.

Problematický je také vztah DevOps k bezpečnosti. I když existují i přístupy DevSecOps, podle většiny respondentů se zabezpečení po přechodu na DevOps nijak nezlepšilo. Stejně tak je to s regulačními a dalšími předpisy, jejich podporu je třeba často přidávat dodatečně a procesy pak nefungují dostatečně plynule/hladce.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

IoT může znamenat také Internet myšlenek

Pavel Houser , 22. June 2019 18:15
Pavel Houser

Koncept Internet of Thoughts předpokládá propojení lidských mozků s počítačem přes přímé rozhraní. V...

VíceKalendář

03. 08.

08. 08.
Black Hat USA 2019
25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
RSS 

Zprávičky

Evropská komise schválila akvizici UPC Vodafonem

Pavel Houser , 18. July 2019 12:40

EK schválila akvizici aktivit společnosti Liberty Global v České republice, Německu, Maďarsku a Rum...

Více 0 komentářů

EU prověří Amazon, zda neporušuje pravidla hospodářské soutěže

ČTK , 18. July 2019 10:00

EK se zaměří na dohody, které Amazon uzavírá s firmami, jež nabízejí výrobky na jeho platformě Marke...

Více 0 komentářů

Akcionáři Alibaby schválili štěpení akcií v poměru osm k jedné

ČTK , 18. July 2019 08:00

Schválení plánu přichází po objevení spekulací, že firma požádala o vstup na hongkongskou burzu....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Apple testuje výrobu ve Vietnamu, chce snížit závislost na Číně

ČTK , 17. July 2019 14:03

AirPods jsou nejrychleji rostoucím produktem Applu, loni se jejich dodávky zvýšily na 35 milionů....

Více 0 komentářů

Antenna Hungária chce podíl ve firmě, která patří PPF

ČTK , 17. July 2019 10:00

Maďarská státem vlastněná společnost Antenna Hungária zvažuje, že koupí 25procentní podíl v radiokom...

Více 0 komentářů

Hackeři ukradli z bulharské finanční správy data o milionech lidí

ČTK , 17. July 2019 09:00

Hackeři uvedli, že mají osobní informace a registrační údaje pro platbu daní a sociálního pojištění ...

Více 0 komentářů

Facebook se snaží regulátory ujistit o bezpečnosti své kryptoměny

ČTK , 17. July 2019 08:00

Asociace Libr nemá v úmyslu konkurovat státním měnám ani vstupovat do oblasti měnové politiky....

Více 0 komentářů