• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Proč 85 % organizací do roku 2025 nasadí kontejnery?

Patrick Smith
1. 6. 2022
| Články
Proč 85 % organizací do roku 2025 nasadí kontejnery?

Zdroj: Pexels

Fungování IT v podnicích prochází v současnosti prudkými změnami. V rámci digitální transformace je třeba inovovat způsoby tvorby a poskytování aplikací.

Probíhající digitální transformace se vyznačuje především třemi hlavními trendy. Zaprvé jde o digitalizaci procesů uvnitř organizací a směrem ven k zákazníkům a partnerům. Za druhé je tato transformace silně ovlivněna cloudem, ať už jde přímo o nasazování cloudových zdrojů nebo používání provozních modelů podobných cloudu. A za třetí se mění i způsob vývoje aplikací; dochází k přechodu na model kontinuální integrace a nasazování (CI/DI), který umožňuje časté iterativní změny.

Vrcholem těchto tří trendů je kontejnerizace. Díky kontejnerům se objevuje možnost vytvářet v modelu kontinuálního vývoje aplikace, které jsou mimořádně samostatné, vysoce škálovatelné, přenosné a zároveň granulární z hlediska komponent služeb, z nichž se skládají.

Kontejnerové aplikace, nasazované a řízené prostřednictvím orchestrační platformy, jako je Kubernetes, budou během příštího desetiletí nesporně hrát klíčovou roli ve vývoji IT. Podle společnosti Gartner bude do roku 2025 až  85 % organizací provozovat kontejnery v produkčním prostředí; v roce 2019 byl přitom odpovídající podíl 35 %.

Kontejnery lze provozovat mnohem hustěji (přepočteno na hardwarové zdroje) než tradiční virtuální stroje, což znamená, že je zapotřebí méně serverů. Výsledkem je snížení nákladů na licence i nároků na napájení. Z těchto důvodů se kontejnerizace stává často základem iniciativ, jejichž cílem je snížení nákladů nebo naopak rozšiřování podnikání. Organizace v první fázi obvykle nasazují v podobě kontejnerů 25 % až 40 % svých aplikací.

Ale co ukládání a ochrana dat, zálohování, snapshoty (snímky), replikace, zajišťování vysoké dostupnosti a zotavení po havárii? Ty činnosti jsou pro infrastrukturu podnikových aplikací zásadní, ale při provozu v kontejnerech mohou představovat problém. Než se dostaneme ke způsobům, jak tyto případné potíže vyřešit, podívejme se nejprve podrobněji na to, proč jsou kontejnery tak důležité a jak fungují.

Nasazování aplikací v kontejnerech je agilní

Představme si firmu, jejíž hlavní činnost je spojena s častým uváděním mnoha nových produktů na trh. Dochází k rychlým nárůstům poptávky a samotný provoz doprovázejí požadavky na analýzu dat. Může se jednat například o prodej letenek s náhlými a masivními nárůsty prodejů. Tradičně postavené aplikace na třívrstvé architektuře (klient-server-databáze) by se pro tento typ podnikání nasazovaly příliš pomalu, obtížně by se škálovaly a při vysoké poptávce (zátěži) by mohly mít problém s výkonem.

Kontejnery jsou koncipovány právě jako odpověď na popsanou situaci. Zapouzdřují totiž veškeré komponenty aplikace – což znamená, že mnoho takových mikroslužeb lze znovu použít při vývoji nových aplikací – a dají se podle požadavků na škálování rychle klonovat. Kontejnery navíc obsahují veškerou konektivitu k těm rozhraním API, na nichž jsou závislé, a lze je portovat do mnoha provozních prostředí. Znamená to, že např. náhlý prudký růst poptávky po vstupenkách na určitou události lze vyřešit rychlou reprodukcí vzájemně propojených instancí kontejnerových služeb a jejich rozšířením do více datových center včetně veřejného cloudu.

Zjednodušeně řečeno, základ technologie kontejnerů spočívá v tom, že jde o formu virtualizace. Na rozdíl od virtuálních serverů běží kontejnery přímo na hostitelském operačním systému a bez řízení pomocí hypervisoru. To znamená, že kontejnery představují oproti klasické virtualizaci mnohem granulárnější, odlehčený virtuální stroj, který obvykle poskytuje jednotlivé oddělené součásti celé aplikace propojené kódem (tj. rozhraními API).

I bez hypervisoru a z toho plynoucí režie dokážou přitom kontejnery využívat výhod orchestrační vrstvy. Právě tu poskytují nástroje jako Kubernetes, které organizují jeden nebo více běžících kontejnerů –každý se svým kódem, běhovým prostředím, závislostmi a voláním zdrojů – do tzv. podů. Inteligence pro provoz podů se nachází nad nimi v jednom nebo více clusterech Kubernetes.

Kubernetes přináší výzvy pro úložiště a zálohování

Jednu z největších výzev, které je třeba při nasazení systému Kubernetes překonat, představuje úložiště a ochrana dat. Kořeny tohoto problému sahají až k počátkům kontejnerů, které byly původně určeny především pro potřeby vývojářů. Spouštěly se tedy jako dočasná instance a jejich datové úložiště přetrvávalo pouze po dobu spuštění samotného kontejneru.

Ve chvíli, kdy se kontejnery staly hlavním proudem vývoje aplikací v podnicích, to už ale takhle dál fungovat nemůže. Většina podnikových IT aplikací je stavová, což znamená, že data vytvářejí, interagují s nimi a také je ukládají.

Orchestrace nad orchestrátorem

Zákazníci, kteří chtějí nasadit kontejnery s úložištěm a ochranou dat podnikové třídy, se proto musí poohlédnout po nově vznikající sadě produktů.

Jedná se o platformy pro řízení kontejnerových úložišť, odkud mohou spouštět Kubernetes a současně zajišťovat i řídit ukládání a ochranu dat spojené s provozem tohoto systému.

Na co by se měli zákazníci zaměřit?

Při posuzování různých platforem pro úložiště Kubernetes je třeba zohlednit hlavně to, že každý produkt z této kategorie by měl být nativně kontejnerový. To znamená, že požadavky aplikace na úložiště jsou samy nasazeny jako kontejnerizované mikroslužby. Požadavky na poskytování úložiště, připojení a výkon jsou napsány jako kód, se vší dynamikou a agilitou, které z toho vyplývají. To je v kontrastu s jinými metodami (např. CSI  –Container Storage Interface), které spoléhají na neměnné, natvrdo nastavené ovladače k úložišti, jež je kontejnerům přiděleno.

Softwarově definovaná nativně kontejnerová úložná platforma pro Kubernetes by měla poskytovat přístup k blokovým, souborovým i objektovým úložištím a současně by měla být schopna využívat i cloudová úložiště. Dále je potřeba, aby platforma přenášela na další úroveň základní vlastnosti a výhody kontejnerizace i samotného systému Kubernetes. To znamená, že data by měla být přenosná stejně jako kontejnerizovaná aplikace a měla by být spravována prostřednictvím společné řídicí roviny. Škálování i opravy problémů mají fungovat autonomně.

Pokud jde o ochranu dat, měl by takový produkt poskytovat všechny klíčové metody zabezpečení dat, včetně zálohování a snímků, synchronní a asynchronní replikace a migrace. I v tomto případě by měl umožňovat použití cloudu, ať už v roli zdroje dat nebo cíle těchto operací.

Má-li produkt zvládat škálovatelnost prostředí Kubernetes, měl by být schopen spravovat stovky clusterů, tisíce uzlů a statisíce kontejnerů, a přitom poskytovat úložnou kapacitou v řádu desítek petabajtů. A konečně by měl mít vlastní „inteligenci“ zahrnující automatizovanou správu založenou na pravidlech, kdy se kontejnery například vytvářejí, replikují a odstraňují podle předem nastavených monitorovacích spouštěčů a současně se podle potřeby zajišťuje a mění velikost úložiště.

Jakmile najdete a implementujete řešení, které splňuje všechny tyto požadavky, sami rychle pochopíte, proč kontejnery začne do roku 2025 využívat 85 % organizací. A budete se divit, že jste se k tomuto přechodu neodhodlali dříve.

Patrick Smith, CTO EMEA ve společnosti Pure Storage.

Rubriky: Podnikový software

Související příspěvky

CzechDreamin 2025 přilákal administrátory, vývojáře i konzultanty Salesforce z celé Evropy
Články

CzechDreamin 2025 přilákal administrátory, vývojáře i konzultanty Salesforce z celé Evropy

17. 6. 2025
Digitální revoluce v českých firmách: AI a cloud mění pravidla hry pro ERP systémy
Články

Digitální revoluce v českých firmách: AI a cloud mění pravidla hry pro ERP systémy

12. 6. 2025
Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita
Články

Digitální kolega ve Slacku. AI nově pomáhá zaměstnancům s rutinní prací i hledáním informací

10. 6. 2025
Firmy se kvůli úsporám vracejí od cloudu zpět k licencím
Články

Firmy se kvůli úsporám vracejí od cloudu zpět k licencím

8. 6. 2025

Zprávičky

Úřady se obávají útoku na ruskou flotilu, vypínají mobilní internet

ČTK
23. 6. 2025

Ruské úřady v Přímořském kraji na Dálném východě začaly vypínat mobilní internet. Děje se

EU prověřuje Muskův prodej jeho sítě X vlastnímu start-upu xAI

ČTK
23. 6. 2025

Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální

Kryptoměny a jejich ekonomika

Bitcoin klesl po americkém útoku na íránská jaderná zařízení pod 100 000 dolarů

ČTK
22. 6. 2025

Největší a nejznámější kryptoměna bitcoin klesla dnes po americkém útoku na íránská jaderná zařízení

Kybernetická hrozba ze strany Číny je srovnatelná s ruskou, řekl prezident Pavel ve Financial Times

ČTK
22. 6. 2025

Státem podporovaní hackeři a špionáž z Číny a Ruska představují pro Evropu srovnatelnou hrozbu,

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

Česku hrozí soud s EU, protože nemá vyhlášky k zákonu o kyberbezpečnosti

ČTK
21. 6. 2025

Česku hrozí soud s Evropskou unií kvůli tomu, že dosud nepřijalo vyhlášky a další

Akcie Eutelsatu prudce zpevňují po zprávě, že francouzská vláda poskytne peníze

ČTK
20. 6. 2025

Akcie telekomunikační společnosti Eutelsat dnes výrazně zpevňují, po poledni vykazovaly růst přes 25 procent.

Generální advokátka soudu EU podpořila pokutu přes čtyři miliardy eur pro Google

ČTK
20. 6. 2025

Generální advokátka nejvyššího soudu Evropské unie potvrdila rekordní pokutu přes čtyři miliardy eur, kterou

Dopad amerických cel na sektor IT: boj o softwarovou nezávislost

Trump podepsal nařízení prodlužující lhůtu pro prodej TikToku v USA

ČTK
20. 6. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz, který prodlužuje lhůtu pro prodej amerických aktiv

Tiskové zprávy

Češi státu v kyberbezpečnosti nevěří, přesto je Česko lídrem EU

MPO podpořilo přelomový projekt: Česko podává žádost o výstavbu AI Gigafactory

Česká obchodní inspekce uskutečnila v prvním čtvrtletí 174 kontrol internetových obchodů, porušení předpisů zjistila ve 151 kontrolách

Denní používání AI v kancelářích za půl roku vzrostlo o 233 %, ukazuje nový výzkum společnosti Slack

Pure Storage představuje cloud pro podniková data. Zákazníkům umožní spravovat data namísto úložišť

Falešní bankéři způsobili meziročně o 41 % vyšší škody

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Zář 22
22. září @ 8:00 - 26. září @ 17:00

EMO Hannover 2025

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Říj 21
Celý den

Bezpečnosť a dostupnosť dát

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Linkfarm

Uplink

Burzovní index

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware int Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Nově navržené konfigurace permanentních magnetů překonávají klasické Halbachovo uspořádání
  • Kosmickému záření na nejvyšších energiích dominují těžké kovy
  • Týden na ITbiz: Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů

RSS AbcLinuxu RSS

  • Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři
  • EU prověřuje Muskův prodej jeho sítě X vlastnímu start-upu xAI
  • postmarketOS 25.06

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.