Proč transformační projekty v IT selhávají?

ITBiz.cz , 27. February 2019 12:15 0 komentářů
Proč transformační projekty v IT selhávají?

Projekty se od sebe liší, dokonce i ty neúspěšné. Bonmoty sice praví, že uspět lze mnohem méně způsoby než selhat, Erik Vogel na InformationWeek ovšem tvrdí, že selhání IT projektů má téměř vždycky jen několik málo příčin. (A v podstatě ještě méně variabilní je vlastní charakter selhání: buď se projekt nezdaří přímo na úrovni technologií, nebo nepřinese očekávanou obchodní hodnotu.)

K hlavním příčinám, jejichž kombinace může podle Vogela za 90 % neúspěšných projektů, patří:

  • Špatný nápad; projekt nemá od počátku smysl (třeba se někdo rozhodne pro přechod do cloudu jen proto, že je to trend) nebo má očividné nedostatky (bezpečnost; nové technologie budou vyžadovat rekvalifikaci prakticky všech zaměstnanců).

  • Špatné finanční odhady; projekty jsou podfinancovány, schváleny nakonec s osekaným rozpočtem. Aby někdo projekt prosadil, nadhodnotil očekávané finanční přínosy. V průběhu projektu rostou náklady i doba jeho dokončení. Projekt není připraven na změny cenových hladin (např. se neuváží vyšší provozní výdaje, když se platí za spotřebovávané prostředky).

  • Projekt se míjí s hlavními cíli, jichž má dosáhnout. Technologie např. skutečně vylepší sdílení dat v rámci organizace, jenže původně se od ní hlavně čekalo, že umožní poskytovat lepší služby zákazníkům; lepší sdílení dat to samo o sobě nezaručuje. (Typicky různá oddělení od projektu očekávají různé věci, někteří budou zklamáni.)

  • Špatné řízení projektu. Zde Erik Vogel speciálně upozorňuje na selhávání komplexních transformací IT. Oddělení IT jsou zvyklé řešit spíše úkoly jiného typu, jednodušší a s jasným sledem po sobě jdoucích kroků (vodopádový model; v podstatě jde o standardně používané postupy, jejichž protikladem jsou agilní metody vývoje). Je třeba získat lidi s příslušnými zkušenostmi, třeba externí poradce/firmy, do projektu zapojit i další lidi z vedení společnosti. V transformačních projektech zvlášť hrozí, že jednotlivá rozhodnutí a dílčí kroky spolu nebudou v synergii, nebudou zapadat do celkového plánu.

  • Špatný výběr buď konkrétních technologií, nebo konkrétních dodavatelů. Ačkoliv by se zdálo, že jde o častou příčinu selhání projektů a pouze zde platí, že po bitvě je každý generálem, ve skutečnosti tento faktor ale nehraje takovou roli. Firmy mají osvědčené partnery, s nimiž spolupracují standardně.

  • Zabezpečení se nasazuje až dodatečně na jednou vybranou technologii. Bezpečnostní týmy by měly být součástí transformačních projektů od začátku, měly by ji i iniciovat (co samy potřebují/doporučují za vylepšení).

  • Zastaralé další procesy. Přechod IT např. do prostředí hybridních modelů kombinujících různé typy cloudů s on-premise řešeními může být v rozporu s celkovým fungováním firmy (viz i často opakované tvrzení, že DevOps není metoda vývoje a nasazování softwaru, ale spíš firemní kultura). Lepší technologie pak sama o sobě nepřinese očekávané inovace nebo dokonce zkomplikuje provoz. Už před transformací je třeba mít detailní představu o tom, jak bude probíhat řízení a jak se změní podnikové procesy po jejím dokončení (nebo po dokončení nějaké fáze, pokládáme-li samotnou transformaci za kontinuální proces, nikoliv za konkrétní projekt).


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30
Pavel Houser

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Většina uživatelů sociálních sítí v USA by za ně byla ochotna platit

ČTK , 18. August 2019 08:00

Autoři dále spočítali, kolik by platformy vydělaly, pokud by vycházely pouze s příjmy od předplatite...

Více 0 komentářů

Larry Ellison má 75 let

ČTK , 17. August 2019 08:00

Larry Ellison stál u zrodu softwarového gigantu Oracle. Bývá popisován jako extravagantní multimilia...

Více 0 komentářů

ICT odborníků je v ČR stále nedostatek, medián mzdy je přes 52 tisíc Kč

Pavel Houser , 16. August 2019 10:00

Nejvíce si vydělají ICT odborníci v peněžnictví a pojišťovnictví, ať už se jedná o specialisty nebo ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

T-Mobile letos vyplatil dividendu 5,6 miliardy Kč

ČTK , 16. August 2019 09:01

Konkurenční O2 za loňský rok vyplatila akcionářům celkem 6,5 miliardy Kč....

Více 0 komentářů

Avast v pololetí zvýšil tržby o 9 % na 422 milionů USD

ČTK , 16. August 2019 09:00

Důležitou událostí první poloviny roku bylo vydání řešení pro Internet věcí....

Více 0 komentářů

Fiskální rok 2019/2020 začal pro Lenovo úspěšně

Pavel Houser , 16. August 2019 08:00

Čtvrtina sestavených počítačů na světě je značky Lenovo, firma má podíl na trhu 24,9 %....

Více 0 komentářů

Hlasové zprávy uživatelů pro Facebook přepisovali lidé

ČTK , 15. August 2019 10:00

Zásady Facebooku ohledně užívání dat se konkrétně o nahrávkách nezmiňují....

Více 0 komentářů