• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
Home Články

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

itbiz
15. 11. 2023
| Články
Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

Unikátní technologie na ochranu koncových bodů v řešení Sophos Endpoint udržují útočníky v nejistotě.

Bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení. Automatizovaná obrana pohyblivých cílů (Automated Moving Target Defense, AMTD), nový koncept podporovaný společností Gartner, se snaží tuto dynamiku změnit. Bezpečnostní produkty a služby, které využívají technologie AMTD, zvyšují náklady útočníků tím, že organizují řízené změny v prostředí IT s cílem proaktivně narušit útoky a zmást aktivity spojené s narušením bezpečnosti. Řešení založená na AMTD, která jsou ze své podstaty neutrální vůči hrozbám – nezaměřují se na žádnou konkrétní hrozbu, poskytují organizacím výrazné výhody v oblasti ochrany, protože obracejí karty proti protivníkům a znemožňují použití velkého množství škodlivých taktik, technik a postupů (TTP).

AMTD v koncových bodech
Naším cílem je předem zablokovat co nejvíce hrozeb, s využitím rozsáhlé škály obranných technologií. Kromě zmenšení útočné plochy, behaviorální analýzy a modelů hlubokého učení umělé inteligence zlepšuje řešení Sophos Endpoint bezpečnost aplikací i instalací neutrálních bariér pro každý proces. To komplikuje spuštění jakéhokoli kódu, který původně nebyl součástí aplikace, a nutí útočníky přehodnotit a změnit architekturu základních funkcí jejich malwaru.
Sophos nasazuje technologie AMTD k nastavení bariér a pastí, které na koncových bodech automaticky zachycují a narušují aktivity útočníků. Díky tomu je i pro nové varianty hrozeb, kterým se podaří obejít jiné ochranné mechanismy, obtížnější provádět škodlivé akce na počítačích zabezpečených řešením Sophos. Způsobů, jak Sophos využívá AMTD k zajištění bezpečnosti svých zákazníků, je hned několik.

Adaptace
Díky adaptivní ochraně před útoky (Adaptive Attack Protection, AAP) řešení Sophos Endpoint dynamicky aplikuje agresivní ochranu, když zjistí probíhající útok. V případě, že útočník získá prvotní přístup k zařízení v rámci prostředí, AAP výrazně snižuje pravděpodobnost úspěchu útoku a poskytuje obráncům více času na jeho zneškodnění. Je to díky zapojení dalších obranných opatření, včetně blokování akcí, které v běžném kontextu nemusí být ze své podstaty škodlivé, ale ve spojení s útokem nebezpečné jsou.
Systém AAP zjišťuje přítomnost aktivního útočníka dvěma hlavními způsoby: 1) detekcí použití běžných sad nástrojů na provádění útoků a 2) odhalením kombinací aktivního škodlivého chování, které může svědčit o počátečních fázích útoku. Na základě detekce nasadí AAP dočasná omezení, která nejsou vhodná pro každodenní použití, ale jsou nezbytná, pokud je na koncovém bodě detekován aktivní protivník. Příkladem je zabránění restartu do nouzového režimu, protože útočníci jej používají k vyhnutí se odhalení. AAP se dále rozvíjí i díky výzkumníkům ze SophosLabs, kteří neustále zdokonalují detekci útočníků i dynamická ochranná opatření v reakci na změny v prostředí hrozeb.

Randomizace
Pokud se modul prostředků (DLL) v aplikaci neustále načítá na stejné předvídatelné adrese paměti, je pro útočníky snazší zneužívat zranitelnosti. Vývojáři se sice během kompilace mohou rozhodnout pro náhodnou volbu rozložení adresního prostoru (Address Space Layout Randomization, ASLR), která náhodně mění adresy při každém restartu systému, ale jakýkoli software třetích stran, který ASLR nemá, může tuto strategii narušit. Řešení Sophos Endpoint zvyšuje i zabezpečení aplikací na podporu produktivity práce, které jsou vystaveny do internetu. Zajišťuje, aby se každý modul při každém spuštění aplikace načítal na náhodné paměťové adrese, což komplikuje potenciálního zneužití.

Podvody
Útočníci se často snaží skrýt svůj škodlivý kód před skenery souborů a paměti pomocí tzv. obfuskace. Bez toho by museli pro každou oběť generovat jedinečný kód, aby se nepodobal žádnému z předchozích, které by pak mohly být detekovány a blokovány produkty na ochranu koncových bodů. Obfuskaci škodlivého kódu jde ale naštěstí zvrátit krátkou inicializační nebo zaváděcí rutinou dříve, než je kód na počítači spuštěn. Tento reverzní proces obvykle závisí na specifických rozhraních API operačního systému a útočníci se snaží vyhnout odhalení této závislosti hned na začátku, protože může být indikátorem podvodu. V důsledku toho je tato závislost často vynechána z importní tabulky binárních souborů škodlivého softwaru a místo toho je zaváděcí program nakonfigurován tak, aby přímo vyhledal modul systému Windows, který je rezidentní v paměti a poskytuje potřebné rozhraní API.
Sophos proto strategicky umisťuje návnady, které napodobují rozhraní API související s pamětí, jaká útočníci běžně používají k inicializaci a spuštění škodlivého kódu. Tato ochrana, která je nezávislá na konkrétní hrozbě nebo kódu, dokáže prolomit škodlivý kód, aniž by bránila neškodným aplikacím.

Omezení
Aby se škodlivý kód vyhnul obraně, je obvykle maskován a často se skrývá za neškodnými aplikacemi. Před spuštěním skrytého kódu – například vícestupňového importu – musí hrozba nakonec svou obfuskaci zcela zrušit, aby došlo k vytvoření paměťové oblasti vhodné pro spuštění kódu, což je hardwarový požadavek procesoru. Základní instrukce neboli opcodes potřebné k vytvoření paměťové oblasti vhodné pro kód jsou tak krátké a obecné, že samy o sobě nestačí k tomu, aby je ostatní ochranné technologie vyhodnotily jako škodlivé, protože by pak nemohly fungovat ani neškodné programy.
Řešení Sophos Endpoint ale jedinečným způsobem uchovává historii, sleduje vlastníka a koreluje přidělování paměti napříč aplikacemi, což umožňuje nové způsoby detailního zmírnění rizik, které by jinak nebylo možné.

Posílení
Sophos zabraňuje manipulaci s procesy tím, že kolem bezpečnostně citlivých oblastí paměti každé aplikace vytváří bariéry. Příkladem citlivých oblastí paměti je blok prostředí procesu (Process Environment Block, PEB) a adresní prostor modulů souvisejících se zabezpečením, jako je rozhraní pro kontrolu malwaru (Anti-Malware Scan Interface, AMSI). Útočníci, kteří chtějí převzít identitu neškodného procesu, skrývají parametry příkazového řádku, zakazují nebo spouštějí libovolný kód ve vlastním adresním prostoru (nebo v adresním prostoru jiného procesu) a pravidelně manipulují s kódem nebo daty v těchto citlivých oblastech. Jejich odstíněním Sophos genericky chrání před množstvím stávajících i budoucích technik protivníků a automaticky blokuje a odhaluje aktivní útok.

Ochranné mantinely
Sophos instaluje ochranné mantinely kolem spouštění kódu. Tím se zamezuje tomu, aby provádění kódu probíhalo mezi jednotlivými částmi kódu a vstupovalo do adresního pole, které je sice součástí původní aplikace, ale má obsahovat pouze data – označuje se také jako code cave. Sophos také aktivně brání technice APC injection a využívání dalších systémových funkcí, které nejsou využívány podnikovými aplikacemi.
Mnoho jiných platforem na ochranu koncových bodů se oproti tomu spoléhá především na detekci konkrétních technik útoku na základě příslušného, již známého škodlivého kódu, konkrétních sekvenčních volání instrukcí a kontextu doručení. Tyto platformy pak ale mohou poskytovat jen neúčinnou ochranu, pokud autor malwaru změní uspořádání kódu a jeho distribuci.

Závěrem
Při správném nasazení představuje AMTD neocenitelnou obrannou vrstvu proti pokročilým trvalým hrozbám (Advanced Persistent Threats, APT), stejně jako útokům založeným na exploitech a ransomwaru. Řešení Sophos Endpoint využívá technologie AMTD na koncových bodech k automatickému zvýšení odolnosti všech aplikací bez nutnosti konfigurace, změn ve zdrojovém kódu nebo posuzování kompatibility.
AMTD zásadně mění prostředí IT a zvyšuje laťku ochrany tím, že útočníkům přináší větší nejistotu a komplikace. Koncové body chráněné řešením Sophos jsou prokazatelně vůči útokům odolnější.

Autor: Mark Loman, viceprezident pro vývoj softwaru a pokročilé technologie ve společnosti Sophos

Rubriky: Security

Související příspěvky

Agent.QMG: V Česku se nově objevil malware, který pomáhá spywaru útočit na hesla
Zprávičky

NÚKIB upozorňuje na hrozbu spojenou s aplikací WeChat

30. 11. 2023
Zprávičky

Hackeři získali množství údajů z ruského ministerstva

30. 11. 2023
Ransomwarový útok stojí české oběti 8,25 milionu korun
Zprávičky

Europol a Eurojust odhalily šiřitele ransomwaru, vůdce zatkli na Ukrajině

28. 11. 2023
Zprávičky

Kvalita DDoS útoků je stále lepší, hrubá síla již není na pořadu dne

28. 11. 2023

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

Víceúčelová aplikace SAP Fiori od Atosu

Microsoft bude ve správní radě OpenAI pozorovatelem bez hlasovacího práv

Pavel Houser
30. 11. 2023

Americká softwarová společnost Microsoft zaujme ve správní radě firmy OpenAI pozici pozorovatele bez hlasovacího

Agent.QMG: V Česku se nově objevil malware, který pomáhá spywaru útočit na hesla

NÚKIB upozorňuje na hrozbu spojenou s aplikací WeChat

Pavel Houser
30. 11. 2023

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním

Pro používání ChatGPT si firmy musí stanovit pravidla

ChatGPT si rok po uvolnění získal velkou popularitu, používá ho 100 milionů uživatelů týdně

ČTK
30. 11. 2023

Termínem generativní umělá inteligence se označují systémy, které na základě tréninku na obrovském množství

Hackeři získali množství údajů z ruského ministerstva

ČTK
30. 11. 2023

Ukrajinští hackeři spolu s počítačovými experty ukrajinské tajné služby SBU pronikli na portál ruského

Čipy a další technologie: Vláda schválila čtyři investiční pobídky za téměř 1,4 miliardy Kč

Pavel Houser
29. 11. 2023

Výroba komponentů pro čipy, vývojové centrum světelné techniky, elektromobilita či optika. Vláda schválila na

Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita

Amazon nabízí chatbota pro firmy, jmenuje se Amazon Q

ČTK
29. 11. 2023

Americký internetový prodejce Amazon nabídl chatbota pro firmy. Jeho cloudová divize AWS v úterý

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Atos oznámil, že jedná s Křetínským o změně podmínek prodeje své divize

ČTK
28. 11. 2023

Francouzská technologická společnost Atos jedná s firmou EP Equity Investment českého podnikatele Daniela Křetínského

Ransomwarový útok stojí české oběti 8,25 milionu korun

Europol a Eurojust odhalily šiřitele ransomwaru, vůdce zatkli na Ukrajině

ČTK
28. 11. 2023

Policejní i justiční orgány z několika zemí odhalily zločineckou síť zodpovědnou za útoky s

Tiskové zprávy

T-Mobile pokračuje v propojování Česka optickou infrastrukturou

Česká pobočka Dell Technologies má nového Corporate Sales Managera, je jím David Kolenatý

Česká obchodní inspekce provedla ve 3. čtvrtletí 200 kontrol e-shopů

Společnost Onlio získala ocenění za svou případovou studii

Sněmovna schválila zavedení eDokladů. Od ledna mohou stahovat lidé občanku do mobilu

Změňte pohled na DMS, tento nástroj je totiž pro firmu klíčový

Zpráva dne

Dvojitý výprodej a slevy od Goodoffer24: Windows 10/11 za € 12, Office za € 23!

Dvojitý výprodej a slevy od Goodoffer24: Windows 10/11 za € 12, Office za € 23!

Redakce
2. 11. 2023

Jsme u super výprodeje 11.11. Nákup hardwaru znamená velké výdaje, proto co největší úspora...

Kalendář

Pro 5
9:00

Jak se připravit na NIS2

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Web v éře, kdy obsah vytváří umělá inteligence

Pavel Houser
1. 9. 2023

Hned několik analýz a komentářů ve významných médiích spekulovalo v poslední době o tom, zda současná...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Alternativní marketing

BASIC

3D s Max

Nejpopulárnější články

Salesforce standardizuje globální infrastrukturu hybridního cloudu na Red Hat Enterprise Linuxu

itbiz
25. 9. 2023

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

itbiz
15. 11. 2023

První konference low-code a no-code

První konference low-code a no-code

Richard Jan Voigts
4. 11. 2023

Vytvořit kryptosystém založený na NP-těžkém problému ještě nestačí

Pavel Houser
22. 11. 2023

Flexibilní elektronika naráží na polovodiče typu n

Femtosekundový laser může zefektivnit úpravy grafenu pro tranzistory

Pavel Houser
3. 11. 2023

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Kolísání tvorby bílkovin ovlivňuje počátek nového života
  • Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků
  • Groverův algoritmus předvedli na kvantovém počítači, nikoliv hradlovém

RSS AbcLinuxu RSS

  • Godot 4.2
  • NixOS 23.11 Tapir
  • NÚKIB upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.