Reálný Gigabit do bytu? V ČR zatím pro 8 tisíc vyvolených

ITbiz.cz, 25. srpen 2014 11:33 11 komentářů
Reálný Gigabit do bytu? V ČR zatím pro 8 tisíc vyvolených

Nestává se příliš často, že by Česko bodovalo na předních příčkách v žebříčku kvality a rychlosti datového připojení (ať již fixního či mobilního), spíše zpravidla patříme k šedému průměru. Od minulého pátku ale jeden takový zářez máme a to poměrně unikátní. Lokální spolek PilsFree, který provozuje plzeňskou metropolitní síť, umožňuje od konce minulého týdne svým členům reálné připojení rychlostí 1 Gb/s. Je to hozená rukavice komerčním ISP, kteří se tradičně snaží dělat si z ČR spíše zlatý důl a do okruhů investují zpravidla jen z donucení?

Zatímco průměrná reálná rychlost současných českých ISP se pohybuje okolo 40 až 120 megabitů za vteřinu, plzeňský spolek internetových nadšenců slibuje reálných připojení 1000 megabitů za vteřinu, má to nějaký háček?

První na světě sice ne, v středoevropském regionu ale ano

Hned na začátek je třeba říci, že superrychlý internet o teoretické rychlosti 1 Gb/s pro uživatele není sám o sobě až tak revoluční, ve světě jej nalezneme v řadě komerčních projektů – v USA takové sítě buduje a testuje Google, několik jich nalezneme v metropolích Jižní Koreji a v médiích prošlo několik zpráv i od českých operátorů. PilsFree je ale zatím jedna z prvních sítí na světě i v ČR (nepočítáme li akademické projekty jako je například český CESNET), která svým členům skutečně umožňuje takovou rychlost využívat. „Rychlost 1 Gb/s umí dnes reálně využít jen několik málo IT nadšenců, jsme rychlejší, než poskytovatelé služeb a obsahu,“ myslí si Václav Kuchynka, předseda Rady PilsFree. „Aby bylo možné rychlost využít, je potřeba mít doma i vhodná zařízení – např. rychlý počítač se SSD, případně rychlý domácí router – prostě taková zařízení, která rychlost 1 Gb/s zvládnou a podporují,“ doplňuje ho Karel Filip, správní radní spolku.

Kudy vedla sedm let dlouhá cesta k cíli

Když v roce 2007 Rada PilsFree rozhodla, že všichni členové PilsFree mají být připojeni rychlostí 1 Gb/s, málokdo to bral vážně, obvyklá rychlost připojení v České republice v té době byla 2 Mb/s, členové PilsFree dosahovali v té době asi 6 Mb/s. Rada PilsFree ale strategickými rozhodnutími tento cíl začala postupně naplňovat tím, že všechny síťové prvky v připojených domech od roku 2007 stavěla na gigabitových technologiích, začala připojovat jednotlivé domy do hvězdy z centrálních bodů optickým vláknem a začala také převádět dříve bezdrátově se přepojující domy do větších celků optickým vláknem.

Technicky existují dva základní přístupy k výstavbě moderních přístupových sítí – P2P (bod-bod) a PON (pasivní optické) sítě. Oba přístupy mají své výhody a nevýhody. P2P sítě jsou obvykle decentralizované a náročnější na správu, vyžadují v každém rozbočení napájení z elektrické sítě. PON sítě jsou optické sítě, které je možné pasivně rozbočit a napájení tak vyžadují pouze na začátku a konci trasy.

Vzhledem k tomu, že síť PilsFree byla od začátku stavěna jako P2P, technici PilsFree se rozhodli pro modernizaci, která využije obou technických přístupů. Síť je stále P2P, ale trasy jsou optické, začínají v centrálním bodě sítě PilsFree a končí v jednom každém domě, který je připojen. „Náš přístup označujeme ‚FTTv‘ – optické vlákno do vchodu,“ komentuje Jiří Kuthan, technický radní spolku, „usnadňuje nám to správu, eliminuje druhotné výpadky a redukuje náklady na případný přechod k PON.“

Od roku 2008 byly městské části postupně připojovány do páteřní sítě rychlostí 1 Gb/s. Pro doručení 1 Gb/s členům PilsFree, bylo ale nutné, aby páteřní síť byla rychlejší. V srpnu 2014 skončila jedna ze zásadních investic – zrychlení páteřní sítě do všech městských částí Plzně.

Po nezdařených vyjednáváních s městem Plzeň na vybudování zcela nové optické sítě pro celé město, Rada PilsFree rozhodla o dlouhodobém pronájmu optických tras tak, aby bylo připojeno všech 13 hlavních bodů. „Je škoda, že nevyšel náš návrh na vybudování optické metropolitní sítě pro uživatele PilsFree, ale naši členové o nic nepřijdou – současná varianta je téměř ekvivalentní náhradou,“ vzpomíná Jan Hejtmánek, další správní radní PilsFree.

Celková délka nové optické páteřní sítě je 51 km. Nová optická trasa má tvar kruhu a každý bod na této optické trase je připojený čtyřmi vlákny po dvou – vždy z jedné a z druhé strany kruhu. Tyto trasy jsou na sobě nezávislé a je tedy možné používat jedno nebo obě připojení současně. Každý bod je tak připojen rychlostí 2× 10 Gb/s.

„10 Gb/s v současné době stačí,“ vysvětluje Luboš Reich, technický radní PilsFree, „samozřejmě monitorujeme využití, a pokud zjistíme, že tato rychlost už nedostačuje, můžeme výměnou 3 prvků sítě okamžitě zrychlit.“

Spolek PilsFree má počátky v roce 2003, kdy si sedm kamarádů postavilo bezdrátovou síť, aby mohli hrát hry. Do konce roku se k nim přidalo 73 známých a kamarádů a o rok později byla tato síť připojena na internet. Její rozvoj byl hrazen jednotlivými členy. Velká poptávka po kvalitním připojení k internetu způsobila, že se sdružení začalo velmi rychle rozrůstat. V roce 2005 mělo již 1 000 členů a začalo tak investovat finanční prostředky do rozvoje sítě. V roce 2006 se sdružení podařilo mít nejen nejrychlejší síť v ČR, ale i nejrychlejší přístup k internetu. Za dva roky dokázalo mít největší nasazení laserových spojů v Evropě. S více než 22 000 členy je dnes sdružení asi největší komunitní sítí na území ČR. Sdružení dnes poskytuje internet asi 23 procentům obyvatel Plzně a postupně se rozšiřuje i za hranice kraje.

Inspirace pro komerční ISP?

Gigabitové připojení v ČR je zatím schopno nabídnout několik komerčním ISP v Praze a Brně, ceny ale vycházejí o dva řády dráže, než u tohoto příspěvkového spolku. Ten je také již několik let trnem v oku komerčním hráčům, kteří s ním vedou otevřenou informační válku. ISP s obviňují spolek z neschopnosti garantovat slibované podmínky i z netransparentnosti nakládání s vybranými příspěvky, což jsou mimochodme tradiční dětské nemoci podobných „dobrovolných“ iniciativ. Spolek se na oplátku otevřeně vysmívá dle jejich vlastních slov „výrazně předraženým nabídkám“ připojení. Může ale jejich iniciativa pomoci skutečně zahýbat s kvalitou a cenami pevného připojení v ČR? I bez ohledu na skutečnou důvěryhodnost sdružení o tom zatím musíme pochybovat, PilsFree je i přes svou velikost stále příliš malým a hlavně lokálním hráčem, může být ale zajímavou inspirací ostatním (nejen komunitním sítím) a to jde asi především.


Komentáře

Peter #1
Peter 25. srpen 2014 13:28

Na Slovensku sa gigový internet vyskytuje už zopár rokov. Poskytujú ho napríklad Antik (Košice) alebo Bonet (Bratislava). Mám to brať tak, že autor článku neráta Slovensko do stredoeurópskeho regiónu, alebo len robí reklamu na produkt ktorý zaspal dobu?

Lambada #3
Lambada 26. srpen 2014 00:16

Nic ve zlem, ale Slovensko je imho Osteuropa.

dave_007 #4
dave_007 26. srpen 2014 09:25

Tak to samozrejme. Stejne jako Cechy.

Peter #5
Peter 26. srpen 2014 09:32

Veď práve. A 1G ponúka aj Isper. Dokonca boli aj nejaké divné páky ako to dať cez Orange, ale ten mal myslím iba asynchrónnu linku. Takže som rád, že sa Čechy rátajú do západnej Európy kde to gigo človek nezoženie ani keby sa rozkrájal.

Tomáš Zeithaml #2
Tomáš Zeithaml 25. srpen 2014 15:37

Dobrý den,

rád bych se ohradil proti tvrzení, že PilsFree má neprůhledné hospodaření. Naopak, každý rok podává Členské Schůzi (tj. všem členům PilsFree) výsledky svého hospodaření a ta je schvaluje. Zápisy a výsledky hospodaření jsou kdykoliv členům k dispozici v elektronické podobě a to i několik let zpětně. Zároveň tak všechny investice jsou k dispozici členům v interním informačním systému. Zápisy z Rad jsou také vystavovány atd. atd. Upřímně větší transparentnost si jen těžko dokáži představit. Konec konců i do PilsFree chodí kontroly nejen z finančního úřadu. Co se průhlednosti týče, je dle mého názoru na tom PilsFree mnohem lépe, než-li jiné komerční subjekty.

Honza #9
Honza 26. srpen 2014 10:42

Přesně. Ať si ISP tvrdí co chtějí. Všichni členové vidí přesně na co se kdy jaké peníze použily a mají možnost poddílet se na dalším rozvoji. A to je prostě boží :) Díky kluci! :)

R #6
R 26. srpen 2014 09:37

Naco to je dobre? Na stahovanie warezu z lokalneho servera?

radek #8
radek 26. srpen 2014 09:48

Pokrok nezastavíš. Já mám doma upc 240/20 a bral bych klidně i vyšší download (upload mi většinou stačí), proč čekat až se něco stáhne, když to můžeš mít hnedka? :)

radek #7
radek 26. srpen 2014 09:46

Já nevím, ale takové centrio má také gigabit :)

ChUdY #10
ChUdY 26. srpen 2014 14:57

Centrio 1000Gb/500Gb za 1000,-/měsíc vs. PilsFree 1000Gb/1000Gb za 300,-/měsíc

radek #11
radek 28. srpen 2014 13:50

... Článek mluví úplně o něčem jiném než o ceně ;)

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Praha spustila server s daty o městě

ČTK , 25. červen 2018 08:00

Použitá data Operátor ICT získává zejména z městských společností....

Více 0 komentářů

Útočníci se snaží zneužít fotbalovou horečku

Pavel Houser , 23. červen 2018 11:59

Nová phishingová kampaň se snaží lákat oběti ke stažení infikovaného rozpisu a výsledků fotbalového ...

Více 0 komentářů

Systém pro STK by měl za 120 mil. Kč nadále provozovat AutoCont

ČTK , 22. červen 2018 10:00

V novém smluvním období by firma měla zajistit také propojení s obdobnými systémy jednotlivých člens...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Divize firmy Deutsche Telekom T-Systems ruší 10 000 míst

ČTK , 22. červen 2018 09:00

Na 6000 míst z celkového počtu má být zrušeno v Německu v průběhu příštích tří let....

Více 0 komentářů

Šéfovi Intelu srazil vaz vztah na pracovišti

ČTK , 22. červen 2018 08:00

Ve funkci předsedy představenstva a člena správní rady Krzaniche přechodně nahradí dosavadní finančn...

Více 0 komentářů

Musk: Favoritem pro evropskou továrnu na baterie Tesly je Německo

ČTK , 21. červen 2018 10:00

Revoluce elektrických aut zvýší do roku 2025 hodnotu evropského trhu s bateriemi na zhruba 250 milia...

Více 1 komentářů

Česko testuje komunikaci mezi auty, vlaky a MHD

ČTK , 21. červen 2018 09:00

Vozidla si budou vyměňovat informace například o tom, jak je vlak daleko od závor, nebo že tramvaj v...

Více 0 komentářů