Servery Lenovo jako nejspolehlivější

ITBiz.cz , 01. březen 2018 14:45 0 komentářů
Servery Lenovo jako nejspolehlivější

Průzkum ITIC 2017-2018 Global Server Hardware, Server OS Reliability Report, provedený napříč platformami zjistil, že nejspolehlivějšími servery jsou mainframy IBM System z, IBM System p a Lenovo System x Servers. Nejlépe vyšel zejména Systém x3850 X6 mission critical server, který je osazován procesory Intel Xeon E7-4800 v4 a E7 8800 v4 a dosahuje pětidevítkové spolehlivosti 99,999 %.

Organizace ITIC provedla mezi respondenty z řad zákazníků průzkum mezi nejvýznamnějšími výrobci serverů a průřezem všemi platformami, a to jak s procesory x86, tak s procesory IBM Power a Oracle Sparc. Mainframe IBM System Z bez jediného výpadku za rok, IBM System P (IBM Power System) a Lenovo System x s 2,1 minutami neplánovaného výpadku za rok. Servery IBM System z (mainframy) prokázaly, že jsou skutečně kategorie fault tolerant, přitom mají odhadovanou dobu neplánovaného výpadku 0,91 – méně než minutu za rok, což se rovná méně než 7,6 vteřinám za měsíc, nebo 1,8 vteřiny za týden – jak se říká „mrkneš a zmeškáš“. Jak IBM, tak Lenovo v posledním průzkumu ITIC dokázaly snížit u serverů System p a System x tuto dobu z původních 2,5 a 2,8 minuty za rok na uvedených 2,1 minuty.

Při vyhodnocení průzkumu také vyplynulo, že 88 % nasazených IBM Power System a 87 % Lenovo System x byly provozovány s RHEL, Suse nebo Ubuntu Linux a dosáhly méně než jedné neplánované odstávky na server a rok.

Servery ostatních výrobců, od Ameriku až po Čínu (Huawei) vykazovaly sedminásobnou a vyšší chybovost, nejhůře pak překvapivě vyšly servery Oracle osazené riscovými procesory Sparc s operačním systémem Solaris (Unix), které u zákazníků vykázaly 16% pravděpodobnost neplánovaného výpadku.

Do průzkumu byly zařazeny servery Cisco UCS, Dell (Poweredge x86), Fujitsu (Primergy a Primequest), HPE (ProLiant a Integrity Superdome), Huawei (Kun Lun), IBM (System x – Power System, System z), Lenovo (System x a ThinkServer), Oracle (x86 a Sparc), Toshiba (Magnia).

Dříve a nyní

Ještě v 90. letech dosahovaly servery x86 dvoudevítkové spolehlivosti (99%), což znamená téměř 88 hodin předpokládaného výpadku ročně, třídevítkový pak 8,76 hodiny. V dnešní době však zákazníci běžně předpokládají pro svoje servery nasazené na „main line of business (LOB) čtyřdevítkovou spolehlivost (99,99 %).

Druhy poruch

ITIC klasifikuje také typy poruch, a to do tří kategorií:

  • Tier 1: Menší, avšak otravné výskyty poruch. Správci sítí je obvykle vyřeší od jedné do 30 minut. Většinou jsou odstraněny rebootováním serveru (lokálně nebo vzdáleně) a zřídka vedou ke ztrátě dat. Také může jít o odpojení serveru a jeho rychlou aktualizaci.

  • Tier 2: Mírné poruchy, při kterých je server offline od jedné do čtyř hodin. Problém Tier 2 už může zaměstnat více než jednoho správce. Uživatelé jsou přitom často odpojeni, což může mít dopad na obchodní partnery, zákazníky a dodavatele. Může dojít ke ztrátě dat a je vyžadována náprava.

  • Tier 3: Nejvážnější incidenty, které mají za následek více než čtyři hodiny nedostupnosti serveru. Vyřešení problému vyžaduje více správců sítě a je zde vyšší pravděpodobnost ztráty dat nebo narušení systému, včetně všech dopadů na organizaci, její zákazníky a obchodní partnery. Incident může být způsoben i výpadkem rozvodné napájecí sítě, přírodní pohromou, prolomením hackery zvenčí, problémy s integrací a interoperabilitou, nebo když IT oddělení nemůže dostat potřebnou technickou podporu od výrobce, nebo když není k dispozici záplata na jinak menší závadu.

Jako jednu z příčin výpadku ITIC samozřejmě uvádí lidský faktor, a sice chybu při konfiguraci, nasazení a správě, nezavedení upgradu, špatný odhad kapacity (sizing) serveru mající dopad na kapacitu dat a výpočetně náročné úlohy, neprovedení aktualizace provozovaných aplikací, které nemusejí ani být podporovány, neprovedení aktualizací záplat a bezpečnosti.

Nejlépe vyšel Lenovo System x Server

IBM prodala divizi serverů System x na platformě x86 společnosti Lenovo v roce 2014 za 2,3 miliardy dolarů. Společnost Lenovo následně udržela stejné úrovně spolehlivosti, jako původní brand IBM. Strategií divize Data Center Group společnosti Lenovo je utužit partnerství s nejvyspělejšími technologickými partnery jako jsou SAP, Nutanix, Juniper a Red Hat, aby mohla uspět na růstových segmentech trhu ve Spojených státech v datových centrech, jehož hodnota se odhaduje na 87 miliard dolarů.

Nejlépe vyšel u téměř tří čtvrtin respondentů ITIC zejména Systém x3850 X6 mission critical server, který je osazován procesory Intel Xeon E7-4800 v4 a E7 8800 v4 a dosahuje pětidevítkové spolehlivosti 99,999 %. Tento server je vybaven řadou prvků a výbavy fault-tolerant, které jsou umístěny s vysokou hustotou zástavby do šasi 4U lid-less (bez víka) optimalizovaném pro rack, aby zabíral menší prostor, potřebný pro podporu masivní síťové výpočetní prostředí a zjednodušení servisu. Server x3850 X6 pojme až čtyři procesory Intel Xeon E7 s celkem 96 jádry (tj. 192 výpočetními vlákny) a 12 TB paměti, aby mohl maximalizovat provoz současně spouštěných vícevláknových aplikací. Je optimalizován pro nasazení v podnicích, které pracují s rozsáhlými „kritickými“ databázemi, případně zpracovávají analýzy Big Data ve virtualizovaném, cloudovém nebo IoT prostředí.

Lenovo kromě toho dodává jednodušší servery řady ThinkServer, které však rovněž dobře uspěly u SMB zákazníků co do spolehlivosti. Po sečtení výsledků odpovědí 87 % zákazníků do průzkumu ITIC vyšla spolehlivost serverů Lenovo ThinkServer na 99,99 %.

Celý průzkum ITIC 2017 – 2018 Global Server Hardware and Server OS Reliability survey.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Když obrázek není tím, čím se zdá být

Pavel Houser , 10. listopad 2018 06:30
Pavel Houser

Problematika falešných zpráva je dnes módní záležitostí. Následující výzkum se zaměřuje na jeden spe...

Více

Kalendář

13. 11.

14. 11.
EVOLVE! Summit 2018
13. 11. Dell Technologies Forum 2018
13. 11.

14. 11.
ITAPA 2018RSS 

Zprávičky

Propad akcií Applu stahuje dolů americké akciové trhy

ČTK , 12. listopad 2018 20:59

Dow Jonesův index vykazoval pokles o zhruba 1,6 %, Nasdaq Composite ztrácel dokonce více než 2 %....

Více 0 komentářů

SAP kupuje za 8 miliard dolarů analytickou firmu Qualtrics

ČTK , 12. listopad 2018 14:04

Obří akvizice souvisí především s konkurenčním bojem mezi SAP a Salesforce na poli cloudových češení...

Více 0 komentářů

SoftBank získala povolení pro jednu z největších IPO na světě

ČTK , 12. listopad 2018 11:05

Obrovská nabídka akcií přichází v době, kdy investoři začali zpochybňovat výhled japonských telekomu...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Sněmovna má dokončit schvalování nových pravidel ochrany soukromí

ČTK , 12. listopad 2018 08:00

Při uplatnění práva na výmaz nebo postupovalo jako nyní podle tiskového zákon....

Více 0 komentářů

Před 20 lety vznikl čínský internetový obr Tencent Holdings

ČTK , 11. listopad 2018 08:00

Loni překonal Tencent co do tržní hodnoty Facebook, když jeho hodnota přesáhla 500 miliard dolarů....

Více 0 komentářů

Čeští antikváři nebudou po protestech odstřiženi od Amazonu

ČTK , 10. listopad 2018 12:00

Čeští antikváři budou moci i nadále prodávat své knihy do zahraničí přes portál AbeBooks.com, který ...

Více 0 komentářů

E-shopy nejsou povinné dodávat zboží po celé EU

Pavel Houser , 09. listopad 2018 15:15

S blížícím se koncem roku 2018 vstoupí v platnost evropské nařízení, jehož hlavním cílem je zamezit ...

Více 0 komentářů