Servery Lenovo jako nejspolehlivější

ITBiz.cz , 01. březen 2018 14:45 0 komentářů
Servery Lenovo jako nejspolehlivější

Průzkum ITIC 2017-2018 Global Server Hardware, Server OS Reliability Report, provedený napříč platformami zjistil, že nejspolehlivějšími servery jsou mainframy IBM System z, IBM System p a Lenovo System x Servers. Nejlépe vyšel zejména Systém x3850 X6 mission critical server, který je osazován procesory Intel Xeon E7-4800 v4 a E7 8800 v4 a dosahuje pětidevítkové spolehlivosti 99,999 %.

Organizace ITIC provedla mezi respondenty z řad zákazníků průzkum mezi nejvýznamnějšími výrobci serverů a průřezem všemi platformami, a to jak s procesory x86, tak s procesory IBM Power a Oracle Sparc. Mainframe IBM System Z bez jediného výpadku za rok, IBM System P (IBM Power System) a Lenovo System x s 2,1 minutami neplánovaného výpadku za rok. Servery IBM System z (mainframy) prokázaly, že jsou skutečně kategorie fault tolerant, přitom mají odhadovanou dobu neplánovaného výpadku 0,91 – méně než minutu za rok, což se rovná méně než 7,6 vteřinám za měsíc, nebo 1,8 vteřiny za týden – jak se říká „mrkneš a zmeškáš“. Jak IBM, tak Lenovo v posledním průzkumu ITIC dokázaly snížit u serverů System p a System x tuto dobu z původních 2,5 a 2,8 minuty za rok na uvedených 2,1 minuty.

Při vyhodnocení průzkumu také vyplynulo, že 88 % nasazených IBM Power System a 87 % Lenovo System x byly provozovány s RHEL, Suse nebo Ubuntu Linux a dosáhly méně než jedné neplánované odstávky na server a rok.

Servery ostatních výrobců, od Ameriku až po Čínu (Huawei) vykazovaly sedminásobnou a vyšší chybovost, nejhůře pak překvapivě vyšly servery Oracle osazené riscovými procesory Sparc s operačním systémem Solaris (Unix), které u zákazníků vykázaly 16% pravděpodobnost neplánovaného výpadku.

Do průzkumu byly zařazeny servery Cisco UCS, Dell (Poweredge x86), Fujitsu (Primergy a Primequest), HPE (ProLiant a Integrity Superdome), Huawei (Kun Lun), IBM (System x – Power System, System z), Lenovo (System x a ThinkServer), Oracle (x86 a Sparc), Toshiba (Magnia).

Dříve a nyní

Ještě v 90. letech dosahovaly servery x86 dvoudevítkové spolehlivosti (99%), což znamená téměř 88 hodin předpokládaného výpadku ročně, třídevítkový pak 8,76 hodiny. V dnešní době však zákazníci běžně předpokládají pro svoje servery nasazené na „main line of business (LOB) čtyřdevítkovou spolehlivost (99,99 %).

Druhy poruch

ITIC klasifikuje také typy poruch, a to do tří kategorií:

  • Tier 1: Menší, avšak otravné výskyty poruch. Správci sítí je obvykle vyřeší od jedné do 30 minut. Většinou jsou odstraněny rebootováním serveru (lokálně nebo vzdáleně) a zřídka vedou ke ztrátě dat. Také může jít o odpojení serveru a jeho rychlou aktualizaci.

  • Tier 2: Mírné poruchy, při kterých je server offline od jedné do čtyř hodin. Problém Tier 2 už může zaměstnat více než jednoho správce. Uživatelé jsou přitom často odpojeni, což může mít dopad na obchodní partnery, zákazníky a dodavatele. Může dojít ke ztrátě dat a je vyžadována náprava.

  • Tier 3: Nejvážnější incidenty, které mají za následek více než čtyři hodiny nedostupnosti serveru. Vyřešení problému vyžaduje více správců sítě a je zde vyšší pravděpodobnost ztráty dat nebo narušení systému, včetně všech dopadů na organizaci, její zákazníky a obchodní partnery. Incident může být způsoben i výpadkem rozvodné napájecí sítě, přírodní pohromou, prolomením hackery zvenčí, problémy s integrací a interoperabilitou, nebo když IT oddělení nemůže dostat potřebnou technickou podporu od výrobce, nebo když není k dispozici záplata na jinak menší závadu.

Jako jednu z příčin výpadku ITIC samozřejmě uvádí lidský faktor, a sice chybu při konfiguraci, nasazení a správě, nezavedení upgradu, špatný odhad kapacity (sizing) serveru mající dopad na kapacitu dat a výpočetně náročné úlohy, neprovedení aktualizace provozovaných aplikací, které nemusejí ani být podporovány, neprovedení aktualizací záplat a bezpečnosti.

Nejlépe vyšel Lenovo System x Server

IBM prodala divizi serverů System x na platformě x86 společnosti Lenovo v roce 2014 za 2,3 miliardy dolarů. Společnost Lenovo následně udržela stejné úrovně spolehlivosti, jako původní brand IBM. Strategií divize Data Center Group společnosti Lenovo je utužit partnerství s nejvyspělejšími technologickými partnery jako jsou SAP, Nutanix, Juniper a Red Hat, aby mohla uspět na růstových segmentech trhu ve Spojených státech v datových centrech, jehož hodnota se odhaduje na 87 miliard dolarů.

Nejlépe vyšel u téměř tří čtvrtin respondentů ITIC zejména Systém x3850 X6 mission critical server, který je osazován procesory Intel Xeon E7-4800 v4 a E7 8800 v4 a dosahuje pětidevítkové spolehlivosti 99,999 %. Tento server je vybaven řadou prvků a výbavy fault-tolerant, které jsou umístěny s vysokou hustotou zástavby do šasi 4U lid-less (bez víka) optimalizovaném pro rack, aby zabíral menší prostor, potřebný pro podporu masivní síťové výpočetní prostředí a zjednodušení servisu. Server x3850 X6 pojme až čtyři procesory Intel Xeon E7 s celkem 96 jádry (tj. 192 výpočetními vlákny) a 12 TB paměti, aby mohl maximalizovat provoz současně spouštěných vícevláknových aplikací. Je optimalizován pro nasazení v podnicích, které pracují s rozsáhlými „kritickými“ databázemi, případně zpracovávají analýzy Big Data ve virtualizovaném, cloudovém nebo IoT prostředí.

Lenovo kromě toho dodává jednodušší servery řady ThinkServer, které však rovněž dobře uspěly u SMB zákazníků co do spolehlivosti. Po sečtení výsledků odpovědí 87 % zákazníků do průzkumu ITIC vyšla spolehlivost serverů Lenovo ThinkServer na 99,99 %.

Celý průzkum ITIC 2017 – 2018 Global Server Hardware and Server OS Reliability survey.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Český startup CleverFarm buduje v Srbsku síť IoT

Pavel Houser , 17. červenec 2018 10:00

Český startup CleverFarm, který zavádí moderní technologie do zemědělství, pomáhá s budováním IoT sí...

Více 0 komentářů

Akcie Netflixu oslabily, Amazon a Disney konkurují

ČTK , 17. červenec 2018 09:36

Počet nových předplatitelů a tržby internetové televize Netflix zaostaly ve druhém čtvrtletí za oček...

Více 0 komentářů

Velitelství vojenských kybernetických sil by mohlo sídlit v Brně

ČTK , 17. červenec 2018 08:00

Vytvoření velitelství je naplánováno na začátek ledna 2019, od července pak vznikne výkonná část jed...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

50 let Intelu

ČTK , 16. červenec 2018 09:06

Intel nejprve produkoval paměti typu RAM, ale na počátku sedmdesátých let se firma rozhodla rozšířit...

Více 0 komentářů

USA zrušily zákaz dodávek amerického zboží čínské ZTE

ČTK , 14. červenec 2018 08:00

Firma již v rámci urovnání sporu s americkou vládou souhlasila, že zaplatí pokutu miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

Trh PC ve 2. čtvrtletí rostl, tvrdí Gartner i IDC

ČTK , 13. červenec 2018 16:35

Růst odbytu táhla zejména poptávka firemního segmentu podpořená operačním systémem Windows 10....

Více 0 komentářů

Polovina kryptoměnových firem zanikne během čtyř měsíců od ICO

ČTK , 13. červenec 2018 10:09

Nejlepší strategií je prý mince v primární nabídce koupit a hned první den obchodů na otevřeném trhu...

Více 0 komentářů